Toshkentda suv diplomatiyasi bo‘yicha xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tadi
Joriy yil 10-aprel kuni Toshkentda “Markaziy Osiyoda suv diplomatiyasi: barqaror rivojlanish yo‘lida ishonch, muloqot va ko‘p tomonlama hamkorlik” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya bo‘lib o‘tadi.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, O‘zbekiston Respublikasi Suv xo‘jaligi vazirligi va TIQXMMI Milliy tadqiqot universiteti hamda Fridrix Ebert nomidagi jamg‘arma, Suv resurslarini boshqarish xalqaro instituti, Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi, Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati ko‘magida tashkil etmoqda.
Ushbu noyob platforma 10 dan ortiq mamlakatdan 100 dan ziyod ishtirokchilarni birlashtiradi va ilk bor Orol dengizi havzasiga yondosh davlatlar, jumladan, Markaziy Osiyo, Afg‘oniston strategik institutlari, suv xo‘jaligi idoralari ekspertlarini hamda Osiyo, Yevropa, MDH davlatlari mutaxassislarini bir yerga to‘playdi.
Anjumanda O‘zbekistondagi diplomatik vakolatxonalar vakillari, 15 ga yaqin xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar delegatsiyalari, jumladan, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo'yicha mintaqaviy markazi, BMTning Afg'onistonga ko'mak ko'rsatish bo'yicha missiyasini, Markaziy Osiyo mintaqaviy ekologik markazi, Davlatlararo suv xo‘jaligi muvofiqlashtirish komissiyasining ilmiy-axborot markazi, Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi va boshqalar ishtirok etadi.
So‘nggi yillarda Markaziy Osiyoda suv sohasidagi hamkorlikni rivojlantirishning samarali modelini ilgari surishning eng muhim vositasiga aylanib borayotgan suv diplomatiyasi tadbir ishtirokchilari diqqat markazida bo’ladi. Shu munosabat bilan mazkur hamkorlik yo‘nalishini kengaytirish bo‘yicha bir qator taklif va tavsiyalarni ishlab chiqish maqsadida qiziqarli munozaralar hamda samarali fikr almashishlar bo‘lib o‘tishi kutilmoqda.

В Ташкенте пройдет международная научно-практическая конференция по водной дипломатии
10 апреля текущего года в Ташкенте состоится Международная научно-практическая конференция на тему: «Водная дипломатия
в Центральной Азии: доверие, диалог и многостороннее сотрудничество в интересах устойчивого развития».
Организаторами мероприятия выступают Институт стратегических
и межрегиональных исследований при Президенте Республики Узбекистан совместно с Министерством водного хозяйства Узбекистана и НИУ «ТИИИМСХ» при поддержке Фонда имени Фридриха Эберта, Международного института управления водными ресурсами, Швейцарского агентства по развитию и сотрудничеству, Германского общества по международному сотрудничеству.
Уникальная платформа объединит свыше 100 участников из более чем 10 стран и впервые соберет на одной площадке видных экспертов всех государств бассейна Аральского моря, включая специалистов стратегических институтов и водохозяйственных ведомств Центральной Азии, Афганистана, а также Азии, Европы, СНГ и др.
Также в конференции примут участие представители дипломатических миссий в Узбекистане и делегации около
15 международных и региональных организаций, в том числе Регионального центра ООН по превентивной дипломатии для Центральной Азии (РЦПДЦА), Миссии ООН по содействию Афганистану (ЮНАМА), Регионального экологического центра Центральной Азии (РЭЦЦА), Научно-информационного центра Межгосударственной координационной водохозяйственной комиссия (НИЦ МКВК), Международного Фонда спасения Арала (МФСА) и др.
В центре внимания экспертов – водная дипломатия, которая
в последние годы становится важнейшим инструментом продвижения эффективной модели развития водного сотрудничества в Центральной Азии. В этой связи ожидаются интересные дискуссии и продуктивный обмен мнениями с выработкой ряда предложений и рекомендаций для расширения данного направления сотрудничества.
Конференция станет значительным вкладом стран Центральной Азии в разработку концептуальных основ водной дипломатии, укрепляя их позиции как активных участников формирования международной повестки водного сотрудничества.
Форум будет проводится на базе Национального исследовательского университета «ТИИИМСХ» в рамках празднования 90-летия уникального учебного заведения, на котором участвуют около 300 отечественных