O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Samarqand xalqaro iqlim forumidagi nutqi
Barchangizni bugungi davrdagi asosiy tahdid – global iqlim o‘zgarishlariga bag‘ishlangan konferensiyamizda chin yurakdan qutlayman.
Hurmatli hamkasblarim – Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo davlatlari yetakchilari, Birlashgan Millatlar Tashkiloti nomidan qatnashayotgan bizning ishonchli hamkorlarimiz, xalqaro moliya institutlari, global va milliy ekologik tashkilotlar vakillariga ushbu tadbirda ishtirok etayotgani uchun samimiy minnatdorlik izhor etaman.
Sizlarning forumdagi ishtirokingiz barqaror rivojlanishning eng dolzarb masalalari bo‘yicha samarali yechimlar izlashda birgalikda sa’y-harakatlar olib borishga sodiqlik namunasidir.
Ishonchim komil, bu zaminda, asrlar davomida yangi g‘oya va bilimlar yaratilgan, ishonch va bunyodkor sheriklik markazlaridan biri bo‘lgan qadimiy Samarqandda biz iqlim sohasidagi zamonaviy tahdidlarga qarshi kurashish bo‘yicha birgalikda ta’sirchan chora-tadbirlar ishlab chiqa olamiz.
O‘zbekistonga xush kelibsiz!
Samarqandga xush kelibsiz!
Hurmatli forum ishtirokchilari!
O‘tgan yili sayyoramizda o‘rtacha havo harorati birinchi marta Selsiy shkalasi bo‘yicha bir yarim darajadan yuqoriroq ko‘tarildi. So‘nggi o‘n yillik butun meteokuzatuvlar tarixidagi eng issiq davr bo‘ldi. Buning oqibatida bugun biz barchamiz iqlim inqirozlarining salbiy ta’sirlari – o‘rmon yong‘inlari va cho‘llanish miqyosi ortib borayotgani, muzliklar qisqarayotgani, suv resurslari taqchilligi kuchayayotgani, havo sifati yomonlashayotganini his qilib turibmiz.
Ta’kidlab aytaman, atrof-muhitni asrab-avaylashda mas’uliyat barchamizning zimmamizda. Bu kun tartibimizdagi eng muhim masaladir.
Markaziy Osiyo mamlakatlari tomonidan iqlim o‘zgarishlariga moslashish bo‘yicha strategiya ishlab chiqilgani va bir ovozdan ma’qullanganini ta’kidlash joiz. O‘zbekiston mintaqadagi barcha sheriklar bilan umumiy maqsad va vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha yaqindan ishlash niyatidadir.
Biz, shuningdek, Yevropa tomoni bilan Orol dengizi qurishi oqibatlarini yumshatish, suvdan oqilona foydalanish, “toza” energiya manbalarini kengaytirish dasturlari doirasida muvaffaqiyatli hamkorlik qilyapmiz. Bunday sheriklik Markaziy Osiyoda barqaror “yashil” rivojlanishga muhim hissa qo‘shadi.
Hech shubhasiz, bugungi kunda Yevropa Ittifoqi iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashish masalalarini ilgari surish va himoya qilishda global yetakchidir. Biz kelgusida ham bu sohadagi amaliy hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga tayyormiz.
Hurmatli xonimlar va janoblar!
Iqlim o‘zgarishi muammolari oziq-ovqat va energiya xavfsizligi bilan chambarchas bog‘liqdir. Mintaqa aholisi 25 yildan so‘ng 100 million kishidan ortishi kutilayotgan bir vaqtda unumli yerlar tez sur’atlar bilan qisqarib bormoqda.
Bugungi kunda mintaqadagi umumiy yer maydonining 20 foizdan ortig‘i degradatsiyaga uchragan. Chorak asrdan keyin hosildorlik uchdan bir qismga kamayib ketishi mumkin.
Shu munosabat bilan, o‘rmon xo‘jaligi va agrar sohaning moslashuvchanligini oshirish, shuningdek, “Ufq – Yevropa” dasturi doirasida oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash uchun ilmiy salohiyatimizni birlashtirish hayotiy muhim masala, deb hisoblayman.
O‘zbekiston degradatsiyaga uchragan yer maydonlarini qisqartirish va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish maqsadida “Yashil makon” loyihasi doirasida keng ko‘lamli ko‘kalamzorlashtirish ishlarini olib bormoqda. Bundan tashqari, Orolbo‘yining 2 million gektardan ortiq cho‘l hududlarida qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklar ekildi.
Har yili Navro‘z bayrami arafasida daraxt ekish bo‘yicha “Markaziy Osiyoning yashil belbog‘i” mintaqaviy aksiyasini o‘tkazishni taklif etaman.
Aminmanki, uning tashkil etilishi bizning ezgu an’anamizga va tabiiy ofatlarga qarshi kurashdagi birligimiz timsoliga aylanadi.
O‘zbekiston iqtisodiy taraqqiyotning resurslarni tejaydigan va ekologik toza modeliga o‘tishni boshladi.
Bu boradagi eng muhim yo‘nalishlardan biri – “yashil” energetikadir. Yaqin besh yilda qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan energiya ulushini 54 foizga yetkazishni mo‘ljallayapmiz. Bu atmosferaga chiqarilayotgan zararli gazlar miqdorini 16 million tonnaga qisqartirish imkonini beradi.
Biz O‘zbekistonning Parij bitimi doirasida bug‘ gazlari chiqarishni 35 foizga kamaytirish bo‘yicha olgan majburiyatini muddatidan oldin bajarish uchun barcha sa’y-harakatlarimizni ishga solishimizni ta’kidlab o‘tmoqchiman.
Shu bilan birga, biz bu marrada to‘xtab qolmoqchi emasmiz.
Moliyalashtirish, texnologiyalar va kompetensiyalarni safabar qilish maqsadida Toshkent shahrida Yevropa Ittifoqining “Suv – Energiya – Iqlim o‘zgarishi” deb nomlangan tashabbusining kotibiyatini tashkil qilishni taklif etamiz.
Bundan tashqari, umumiy strategik vazifalarni amalga oshirish doirasida mazkur forumda mintaqaning “yashil” taraqqiyot konsepsiyasi taqdim etiladi. Ishonamanki, mazkur hujjatning qabul qilinishi va amalga oshirilishi Markaziy Osiyoning ekologik yo‘naltirilgan taraqqiyoti uchun mustahkam poydevor yaratadi.
Hurmatli delegatsiyalar a’zolari!
Tahlillarga ko‘ra, Amudaryo va Sirdaryoda suv oqimi kamayishi natijasida 2040 yilga borib Markaziy Osiyo mamlakatlari yuqori darajadagi suv taqchilligiga duch keladi.
Biz allaqachon insoniyatning eng yirik fojialaridan biri – Orol dengizi qurishi oqibatlarini boshdan kechirmoqdamiz.
Biz suv resurslarini tejash maqsadida irrigatsiya tizimlarini betonlashtiryapmiz. Suvni tejaydigan texnologiyalarni ishlab chiqarish bo‘yicha sanoat bazasini yaratdik, sug‘oriladigan yerlarning deyarli yarmida ana shunday texnologiyalarni joriy etdik. (Bu salkam ikki million gektar yer maydoni demakdir). Bunday chora-tadbirlar natijasida o‘tgan yili 8 milliard metr kub suvni tejashga muvaffaq bo‘ldik.
Markaziy Osiyoda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish va bu sohada mintaqaviy dasturni ishga tushirishga chaqiramiz.
Bu rejalarning barchasini ekspertlar muhokamasidan o‘tkazish uchun Orolbo‘yi mintaqasida xalqaro forum o‘tkazishni maqsad qilganmiz.
Shuningdek, muzliklarning holati va mintaqadagi tog‘ ekotizimlarida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavf-xatarlarni oldindan baholash uchun sun’iy yo‘ldosh orqali uzluksiz kuzatuvlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha “Kopernik” dasturi doirasida Yevropa Ittifoqi bilan yaqin hamkorlikka umid qilamiz.
Toshkentdagi “Yashil universitet” bazasida yaratilgan Iqlim rezidensiyasi Markaziy Osiyoda kechayotgan iqlim jarayonlarini o‘rganish va monitoring qilish bo‘yicha umumiy ilmiy-ekspertlik platformasi bo‘lib xizmat qilishi mumkin.
Bundan tashqari, ertaga Nukus shahrida mintaqamizning ekologik muammolariga san’at sohasidagi loyihalar orqali e’tiborni jalb etishga qaratilgan Orol madaniyat sammiti o‘z ishini boshlaydi.
So‘zimning nihoyasida “Biz Yerni ajdodlarimizdan meros sifatida emas, balki farzandlarimizdan qarzga olganmiz”, degan mashhur hikmatli iborani eslatib o‘tishni istar edim. Bugungi kunda bizning vazifamiz – kelajak avlodlar barqaror, xavfsiz va farovon dunyoda yashashi uchun barcha chora-tadbirlarni ko‘rishdan iborat.
Buning uchun muloqotlarni mustahkamlash, umumiy ezgu maqsadlar yo‘lida birlashgan barcha davlatlarning sa’y-harakatlarini uyg‘unlashtirish zarur.

Выступление Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева на Самаркандском международном климатическом форуме
Сердечно приветствую всех вас на международном форуме, посвященном главному вызову современности – глобальным изменениям климата.
Искренне признателен за участие моим уважаемым коллегам – лидерам Европейского Союза и государств Центральной Азии, нашим надежным партнерам, представляющим Организацию Объединенных Наций, международные финансовые институты, глобальные и национальные экологические организации.
Ваше участие в форуме является примером приверженности совместным усилиям в поиске эффективных решений самых актуальных вопросов устойчивого развития.
Убежден, что здесь, в древнем Самарканде, который испокон веков был одним из центров генерации новых идей и знаний, доверия и созидательного партнерства, мы сможем вместе выработать действенные ответы на современные климатические вызовы.
Добро пожаловать в Узбекистан!
Добро пожаловать в Самарканд!
В прошлом году впервые среднемировая температура повысилась более чем на полтора градуса по Цельсию. Последнее десятилетие стало самым жарким за всю историю метеонаблюдений.
Как следствие, все мы сегодня ощущаем негативное влияние климатических кризисов – разрастание масштабов лесных пожаров и опустынивания, сокращение ледников, нарастающий дефицит водных ресурсов, ухудшение качества воздуха.
Подчеркну, что ответственность за сохранение окружающей среды лежит на всех нас. Это является ключевым вопросом нашей повестки.
Следует отметить, что странами Центральной Азии выработана и единогласно одобрена Стратегия адаптации к изменению климата.
Узбекистан намерен тесно работать со всеми партнерами в регионе по практической реализации общих целей и задач.
Мы также успешно сотрудничаем с европейской стороной в рамках программ по смягчению последствий высыхания Аральского моря, рациональному водопользованию, расширению доли «чистых» источников энергии. Такое партнерство вносит важный вклад в устойчивое «зеленое» развитие Центральной Азии.
Несомненно, сегодня Европейский Союз – это глобальный лидер в защите и продвижении вопросов борьбы с изменением климата. Мы готовы и далее углублять практическое взаимодействие в этой сфере.
Уважаемые дамы и господа!
Проблемы изменения климата неразрывно связаны с продовольственной и энергобезопасностью.
Стремительно сокращаются плодородные земли, в то время как численность населения региона через 25 лет может превысить 100 миллионов человек. Сегодня уже более 20 процентов общей площади земель региона подвержено деградации. Через четверть века урожайность может снизиться на треть.
В этой связи считаю жизненно важным объединить наш научный потенциал для повышения адаптивности лесного хозяйства и аграрного сектора, а также укрепления продовольственной безопасности в рамках программы «Горизонт – Европа».
Узбекистан в целях сокращения площади деградировавших земель и смягчения последствий климатических изменений проводит масштабное озеленение в рамках проекта «Яшил макон». Кроме того, на более чем двух миллионах гектаров пустынных территорий Приаралья посажены устойчивые к засухе растения.
Предлагаю ежегодно накануне весеннего праздника Навруз проводить региональную акцию по высадке деревьев «Зеленый пояс Центральной Азии».
Уверен, ее организация станет нашей доброй традицией и символом единства в противостоянии природным катаклизмам.
Узбекистан начал переход к ресурсосберегающей и экологически чистой модели экономического развития.
Одно из ключевых направлений здесь – это «зеленая» энергетика. Планируем довести в ближайшие пять лет долю энергии, получаемой от возобновляемых источников, до 54 процентов. Это позволит снизить объемы выбросов парниковых газов почти на 16 миллионов тонн.
Хочу подчеркнуть, что мы приложим все усилия для досрочного выполнения Узбекистаном обязательств по сокращению выбросов парниковых газов на 35 процентов в рамках Парижского соглашения.
Вместе с тем мы не собираемся останавливаться на этом.
Предлагаем создать в Ташкенте Секретариат инициативы Евросоюза «Вода – Энергия – Изменение климата» для мобилизации финансирования, технологий и компетенций.
Кроме того, в рамках реализации общих стратегических задач на форуме будет представлена Концепция «зеленого» развития региона.
Уверен, ее принятие и последующая реализация создадут прочный фундамент экологически ориентированного развития Центральной Азии.
Уважаемые члены делегаций!
Согласно прогнозам, к 2040 году на фоне сокращения стока рек Амударья и Сырдарья страны Центральной Азии столкнутся с высоким уровнем водного стресса.
Мы уже переживаем последствия одной из крупнейших трагедий человечества – высыхания Аральского моря.
В целях экономии водных ресурсов мы бетонируем ирригационные сети, создали промышленную базу по выпуску водосберегающих технологий, которые уже внедрены практически на половине наших орошаемых земель (это почти два миллиона гектаров). Благодаря таким мерам в прошлом году нам удалось сберечь порядка восьми миллиардов кубометров воды.
Призываем объединить усилия и запустить Региональную программу по внедрению водосберегающих технологий в Центральной Азии. Для экспертного обсуждения этих планов планируем провести международный форум в регионе Приаралья.
Рассчитываем также на тесное сотрудничество с ЕС в рамках Программы «Коперник» по ведению непрерывных спутниковых наблюдений за состоянием ледников и ранней диагностике рисков для горных экосистем региона.
В качестве общей научно-экспертной платформы по изучению и мониторингу климатических процессов в Центральной Азии может выступить Климатическая резиденция, созданная на базе «Зеленого университета» в Ташкенте.
Кроме того, завтра в Нукусе начнет работу Аральский культурный саммит, призванный привлечь внимание к экологическим проблемам нашего региона через проекты искусства.
В заключение хотел бы напомнить известное изречение:
«Мы не наследуем Землю от наших предков, мы берем ее взаймы у наших детей».
Сегодня наша задача – сделать все, чтобы будущие поколения жили в устойчивом, безопасном и процветающем мире.
И для этого необходимо укрепление диалога, сопряжение усилий всех государств, объединенных общей благородной целью.