O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Samarqand xalqaro iqlim forumidagi nutqi
Barchangizni bugungi davrdagi asosiy tahdid – global iqlim o‘zgarishlariga bag‘ishlangan konferensiyamizda chin yurakdan qutlayman.
Hurmatli hamkasblarim – Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo davlatlari yetakchilari, Birlashgan Millatlar Tashkiloti nomidan qatnashayotgan bizning ishonchli hamkorlarimiz, xalqaro moliya institutlari, global va milliy ekologik tashkilotlar vakillariga ushbu tadbirda ishtirok etayotgani uchun samimiy minnatdorlik izhor etaman.
Sizlarning forumdagi ishtirokingiz barqaror rivojlanishning eng dolzarb masalalari bo‘yicha samarali yechimlar izlashda birgalikda sa’y-harakatlar olib borishga sodiqlik namunasidir.
Ishonchim komil, bu zaminda, asrlar davomida yangi g‘oya va bilimlar yaratilgan, ishonch va bunyodkor sheriklik markazlaridan biri bo‘lgan qadimiy Samarqandda biz iqlim sohasidagi zamonaviy tahdidlarga qarshi kurashish bo‘yicha birgalikda ta’sirchan chora-tadbirlar ishlab chiqa olamiz.
O‘zbekistonga xush kelibsiz!
Samarqandga xush kelibsiz!
Hurmatli forum ishtirokchilari!
O‘tgan yili sayyoramizda o‘rtacha havo harorati birinchi marta Selsiy shkalasi bo‘yicha bir yarim darajadan yuqoriroq ko‘tarildi. So‘nggi o‘n yillik butun meteokuzatuvlar tarixidagi eng issiq davr bo‘ldi. Buning oqibatida bugun biz barchamiz iqlim inqirozlarining salbiy ta’sirlari – o‘rmon yong‘inlari va cho‘llanish miqyosi ortib borayotgani, muzliklar qisqarayotgani, suv resurslari taqchilligi kuchayayotgani, havo sifati yomonlashayotganini his qilib turibmiz.
Ta’kidlab aytaman, atrof-muhitni asrab-avaylashda mas’uliyat barchamizning zimmamizda. Bu kun tartibimizdagi eng muhim masaladir.
Markaziy Osiyo mamlakatlari tomonidan iqlim o‘zgarishlariga moslashish bo‘yicha strategiya ishlab chiqilgani va bir ovozdan ma’qullanganini ta’kidlash joiz. O‘zbekiston mintaqadagi barcha sheriklar bilan umumiy maqsad va vazifalarni amalga oshirish bo‘yicha yaqindan ishlash niyatidadir.
Biz, shuningdek, Yevropa tomoni bilan Orol dengizi qurishi oqibatlarini yumshatish, suvdan oqilona foydalanish, “toza” energiya manbalarini kengaytirish dasturlari doirasida muvaffaqiyatli hamkorlik qilyapmiz. Bunday sheriklik Markaziy Osiyoda barqaror “yashil” rivojlanishga muhim hissa qo‘shadi.
Hech shubhasiz, bugungi kunda Yevropa Ittifoqi iqlim o‘zgarishlariga qarshi kurashish masalalarini ilgari surish va himoya qilishda global yetakchidir. Biz kelgusida ham bu sohadagi amaliy hamkorlikni yanada chuqurlashtirishga tayyormiz.
Hurmatli xonimlar va janoblar!
Iqlim o‘zgarishi muammolari oziq-ovqat va energiya xavfsizligi bilan chambarchas bog‘liqdir. Mintaqa aholisi 25 yildan so‘ng 100 million kishidan ortishi kutilayotgan bir vaqtda unumli yerlar tez sur’atlar bilan qisqarib bormoqda.
Bugungi kunda mintaqadagi umumiy yer maydonining 20 foizdan ortig‘i degradatsiyaga uchragan. Chorak asrdan keyin hosildorlik uchdan bir qismga kamayib ketishi mumkin.
Shu munosabat bilan, o‘rmon xo‘jaligi va agrar sohaning moslashuvchanligini oshirish, shuningdek, “Ufq – Yevropa” dasturi doirasida oziq-ovqat xavfsizligini mustahkamlash uchun ilmiy salohiyatimizni birlashtirish hayotiy muhim masala, deb hisoblayman.
O‘zbekiston degradatsiyaga uchragan yer maydonlarini qisqartirish va iqlim o‘zgarishi oqibatlarini yumshatish maqsadida “Yashil makon” loyihasi doirasida keng ko‘lamli ko‘kalamzorlashtirish ishlarini olib bormoqda. Bundan tashqari, Orolbo‘yining 2 million gektardan ortiq cho‘l hududlarida qurg‘oqchilikka chidamli o‘simliklar ekildi.
Har yili Navro‘z bayrami arafasida daraxt ekish bo‘yicha “Markaziy Osiyoning yashil belbog‘i” mintaqaviy aksiyasini o‘tkazishni taklif etaman.
Aminmanki, uning tashkil etilishi bizning ezgu an’anamizga va tabiiy ofatlarga qarshi kurashdagi birligimiz timsoliga aylanadi.
O‘zbekiston iqtisodiy taraqqiyotning resurslarni tejaydigan va ekologik toza modeliga o‘tishni boshladi.
Bu boradagi eng muhim yo‘nalishlardan biri – “yashil” energetikadir. Yaqin besh yilda qayta tiklanadigan manbalardan olinadigan energiya ulushini 54 foizga yetkazishni mo‘ljallayapmiz. Bu atmosferaga chiqarilayotgan zararli gazlar miqdorini 16 million tonnaga qisqartirish imkonini beradi.
Biz O‘zbekistonning Parij bitimi doirasida bug‘ gazlari chiqarishni 35 foizga kamaytirish bo‘yicha olgan majburiyatini muddatidan oldin bajarish uchun barcha sa’y-harakatlarimizni ishga solishimizni ta’kidlab o‘tmoqchiman.
Shu bilan birga, biz bu marrada to‘xtab qolmoqchi emasmiz.
Moliyalashtirish, texnologiyalar va kompetensiyalarni safabar qilish maqsadida Toshkent shahrida Yevropa Ittifoqining “Suv – Energiya – Iqlim o‘zgarishi” deb nomlangan tashabbusining kotibiyatini tashkil qilishni taklif etamiz.
Bundan tashqari, umumiy strategik vazifalarni amalga oshirish doirasida mazkur forumda mintaqaning “yashil” taraqqiyot konsepsiyasi taqdim etiladi. Ishonamanki, mazkur hujjatning qabul qilinishi va amalga oshirilishi Markaziy Osiyoning ekologik yo‘naltirilgan taraqqiyoti uchun mustahkam poydevor yaratadi.
Hurmatli delegatsiyalar a’zolari!
Tahlillarga ko‘ra, Amudaryo va Sirdaryoda suv oqimi kamayishi natijasida 2040 yilga borib Markaziy Osiyo mamlakatlari yuqori darajadagi suv taqchilligiga duch keladi.
Biz allaqachon insoniyatning eng yirik fojialaridan biri – Orol dengizi qurishi oqibatlarini boshdan kechirmoqdamiz.
Biz suv resurslarini tejash maqsadida irrigatsiya tizimlarini betonlashtiryapmiz. Suvni tejaydigan texnologiyalarni ishlab chiqarish bo‘yicha sanoat bazasini yaratdik, sug‘oriladigan yerlarning deyarli yarmida ana shunday texnologiyalarni joriy etdik. (Bu salkam ikki million gektar yer maydoni demakdir). Bunday chora-tadbirlar natijasida o‘tgan yili 8 milliard metr kub suvni tejashga muvaffaq bo‘ldik.
Markaziy Osiyoda suvni tejaydigan texnologiyalarni joriy etish borasidagi sa’y-harakatlarni birlashtirish va bu sohada mintaqaviy dasturni ishga tushirishga chaqiramiz.
Bu rejalarning barchasini ekspertlar muhokamasidan o‘tkazish uchun Orolbo‘yi mintaqasida xalqaro forum o‘tkazishni maqsad qilganmiz.
Shuningdek, muzliklarning holati va mintaqadagi tog‘ ekotizimlarida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan xavf-xatarlarni oldindan baholash uchun sun’iy yo‘ldosh orqali uzluksiz kuzatuvlarni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha “Kopernik” dasturi doirasida Yevropa Ittifoqi bilan yaqin hamkorlikka umid qilamiz.
Toshkentdagi “Yashil universitet” bazasida yaratilgan Iqlim rezidensiyasi Markaziy Osiyoda kechayotgan iqlim jarayonlarini o‘rganish va monitoring qilish bo‘yicha umumiy ilmiy-ekspertlik platformasi bo‘lib xizmat qilishi mumkin.
Bundan tashqari, ertaga Nukus shahrida mintaqamizning ekologik muammolariga san’at sohasidagi loyihalar orqali e’tiborni jalb etishga qaratilgan Orol madaniyat sammiti o‘z ishini boshlaydi.
So‘zimning nihoyasida “Biz Yerni ajdodlarimizdan meros sifatida emas, balki farzandlarimizdan qarzga olganmiz”, degan mashhur hikmatli iborani eslatib o‘tishni istar edim. Bugungi kunda bizning vazifamiz – kelajak avlodlar barqaror, xavfsiz va farovon dunyoda yashashi uchun barcha chora-tadbirlarni ko‘rishdan iborat.
Buning uchun muloqotlarni mustahkamlash, umumiy ezgu maqsadlar yo‘lida birlashgan barcha davlatlarning sa’y-harakatlarini uyg‘unlashtirish zarur.

Address by the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the Samarkand climate forum
Dear participants of the forum!
I cordially welcome you all at our conference dedicated to the key challenge of the present day – the global climate change.
I am sincerely grateful for their attendance to my colleagues – leaders of the European Union and Central Asian countries;
Our reliable partners from the United Nations;
International financial institutions, global and national environmental organizations.
Your participation at this forum is an example of commitment to joint actions in the search for effective solutions to the most pressing issues of sustainable development.
I am convinced that here in the ancient city of Samarkand, which from early centuries has been one of the centers generating new ideas and knowledge, trust and constructive partnership, we can jointly develop efficient measures to address modern climate challenges.
Welcome to Uzbekistan – Samarqandga xush kelibsiz!
Distinguished participants of the forum!
Last year was the first one ever when the average global temperature rose by more than 1.5 degrees Celsius.
The past decade was the hottest period in the entire history of meteorological observations.
As the result, today all of us feel the negative effect of climate crises – growing scales of wildfires and desertification, melting of glaciers, increasing shortage of water resources, air pollution.
I would like to underline, that all of us bear responsibility for the preservation of the environment. This is the key item of our agenda.
The countries of the region have developed and unanimously approved the Strategy for climate change adaptation in Central Asia.
Uzbekistan is committed to continuing close engagement with all regional partners for practical implementation of common tasks and objectives.
We have also been cooperating successfully with European partners within programs for mitigation of the consequences of drying up of the Aral Sea, sustainable water use, expanding “clean” energy sources. Such partnership makes an important contribution to sustainable “green” development in Central Asia.
There is no doubt that today the European Union is a global leader in facilitating and promoting the issues of combating climate change. We are committed to further deepening practical engagement in this area.
Climate change is inextricably linked to food and energy security.
Fertile lands are rapidly decreasing while the region’s population is growing and in 25 years from now it can surpass 100 million people.
Today, over 20 percent of land in the region is exposed to degradation.
A quarter century later, crop yields may decrease by a third.
In this regard, I believe it is vital for us to combine our scientific potential to increase the adaptation capacity of our forestry and agrarian sectors, as well as strengthen food security as part of HORIZON EUROPE Program.
In order to reduce the area of degraded lands and mitigate the consequences of climat changes, Uzbekistan has been carrying out large-scale greening in the framework of the “Yashil Makon” project. Additionally, over 2 million hectares of the deserted Aral Sea region is now covered with drought-resistant plants.
In this context, I propose to hold a Regional tree-planting campaign “Green Belt of Central Asia” annually on the eve the Navruz holiday.
I am confident that this campaign will turn into a good tradition, a symbol of unity in enduring natural cataclysms.
Uzbekistan has begun transition to resource-efficient and ecologically clean model of economic development.
“Green” energy is one of the key directions in this regard.
We intend to increase the share of renewables to 54 percent in the next five years. This will allow us decrease the greenhouse gas emissions by almost 16 million tons.
I would like to underline that we will do our best to fast-track the fulfillment of Uzbekistan’s obligations to reduce greenhouse gas emissions by 35 percent in accordance with Paris agreement.
At the same time, we are not going to stop there.
We propose to establish the Secretariat of the EU’s “Water-Energy-Climate Change” Initiative in Tashkent to mobilize financing, technologies and competencies.
In addition, as part of the implementation of common strategic objectives, this Forum is going to see the presentation of the Concept of the region’s “green” development.
I am confident, its adoption and the following implementation will create a strong basis for Central Asia’s environmentally-oriented development.
Distinguished members of delegations!
It is estimated that by 2040, with to the reduction of the flows of Amudarya and Syrdarya rivers, the countries of Central Asia will face an “extremely high” level of water stress.
We are already experiencing the consequences of one of the major tragedies – the drying up of the Aral Sea.
In order to ensure sustainable use of water resources, we are paving irrigation networks with concrete, we have established an industrial base for manufacturing water-saving technologies, which have already been implemented on almost half of our irrigated lands (it is almost 2 million hectares).
These measures enabled us to save over 8 billion cubic meters of water last year.
In this regard, we urge our partners to join the efforts and launch a Regional Program for Implementation of Water Saving Technologies in Central Asia.
We intend to host an International Water Saving Technologies Forum in the Aral Sea region to facilitate an expert level discussion of these issues.
We also build on close cooperation with the EU as part of the “Copernicus” Program for continuous observation of glaciers and early risk assessment on mountain ecosystems of the region.
The Climate Residence established at the Green University in Tashkent can serve as a common scientific and expert platform to study and monitor the climate processes in Central Asia.
In addition, the Aral Cultural Summit will begin in Nukus tomorrow, to draw attention to environmental problems of our region through the prism of cultural projects.
In conclusion, I would like to remind a well-known saying which goes as follows: “we do not inherit Earth from our ancestors, we borrow it from our children”. Today, our task is to do our best for our future generations could live on sustainable, safe and prosperous world.
To this end we need to strengthen dialogue, combine the efforts of all countries united by a common noble goal.