O‘zbekiston va Tojikiston yetakchilari amaliy hamkorlikni kengaytirish muhimligini qayd etdilar
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Xo‘jand shahriga kelgach, Tojikiston Respublikasi Prezidenti Emomali Rahmon bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Oliy darajadagi kelishuvlarni amalga oshirish doirasida ikki tomonlama do‘stlik, strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada rivojlantirishning dolzarb masalalari muhokama qilindi.
Suhbat avvalida davlat rahbarlari muborak Ramazon hayiti bilan bir-birlarini va birodar xalqlarimizni samimiy tabrikladilar.
O‘zbekiston bilan Tojikiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlik yuksak darajaga ko‘tarilgani katta mamnuniyat bilan qayd etildi.
2024-yilda tovar ayirboshlash hajmi 700 million dollardan oshdi. Sanoat, energetika, elektrotexnika, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi va boshqa ustuvor sohalarda kooperatsiya loyihalari muvaffaqiyatli amalga oshirilmoqda. Samarali hudulararo aloqalar va faol madaniy-gumanitar almashinuv yo‘lga qo‘yilgan.
Hukumatlararo komissiyaning bo‘lajak yig‘ilishida amaliy hamkorlik bo‘yicha qo‘shma loyihalarni tezlashtirish choralari ishlab chiqilishi muhim ekani ta’kidlandi.
Yetakchilar mintaqaviy kun tartibi, shu jumladan mamlakatimizda o‘tkaziladigan ko‘p tomonlama sammitlar yuzasidan ham fikr almashdilar.

Лидеры Узбекистана и Таджикистана отметили важность расширения практического сотрудничества
Сразу по прибытии в город Худжанд состоялась встреча Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Таджикистан Эмомали Рахмона.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего углубления двусторонних отношений дружбы, стратегического партнерства и союзничества в контексте выполнения договоренностей на высшем уровне.
В начале беседы главы государств искренне поздравили друг друга и братские народы с наступлением священного праздника Рамазан хайит.
С глубоким удовлетворением был отмечен достигнутый высочайший уровень узбекско-таджикского многопланового сотрудничества.
Товарооборот в 2024 году превысил 700 миллионов долларов. Успешно реализуются проекты кооперации в промышленности, энергетике, электротехнической, текстильной, аграрной и других приоритетных отраслях. Осуществляются плодотворные межрегиональные контакты и активный культурно-гуманитарный обмен.
Подчеркнута важность выработки мер по ускорению совместных проектов практического взаимодействия в ходе предстоящего заседания Межправительственной комиссии.
Лидеры также обменялись мнениями по региональной повестке, включая проведение предстоящих многосторонних саммитов в нашей стране.