Tailandning Pattaya shahrida og'ir kasallikka chalingan yurtdoshimiz O'zbekistonga qaytarildi
BANGKOK, 30-mart. /"Dunyo" AA/. Shu yil 3-mart kuni O'zbekiston fuqarosi I.S. Tailandning Pattaya shahrida insultga chalinishi natijasida shoshilinch tarzda kasalxonaga yotqizildi, deb xabar qilmoqda "Dunyo" AA muxbiri.
Vatandoshimiz og'ir jarrohlik operatsiyasini boshdan kechirdi. Amalga oshirilgan muolajalarga qaramay, bemor tanasining chap tomoni ishlamay qoldi. I.S. Tailandga ishlash maqsadida kelgan, ammo tibbiy sug'urta olmagan, shuningdek, ish beruvchi bilan mehnat shartnomasini ham tuzmagan. Ushbu holatlar tibbiy xarajatlarni to'lashda qiyinchiliklar sabab bo'ldi.
Shunga qaramay, joriy yilning 28-mart kuni bemorning yaqinlari, do'stlari va faol vatandoshlar sa'y-harakatlari bilan tibbiy xarajatlarni qoplash va "Uzbekistan Airways" milliy aviakompaniyasi samolyoti orqali bemorni oilasi bag'riga qaytarish uchun zarur mablag' yig'ildi.
Bunday holatlar ko'payib borayotgani munosabati bilan mamlakatimizning Bangkokdagi Bosh konsulxonasi O'zbekiston fuqarolariga chet elga sayohat qilish yoki ishlash uchun ketayotganda tibbiy sug'urta olish, shuningdek, ish beruvchi bilan mehnat shartnomasini tuzish zarurligini eslatib o'tadi. Ushbu chora-tadbirlar favqulodda vaziyatlarda himoya va zarur yordam olishda asqatadi.
Bosh konsulxona xorijda og'ir ahvolda qolgan mamlakatimiz fuqarolariga konsullik-huquqiy yordam ko'rsatish ishlarini davom ettirmoqda. "Biz barcha fuqarolarni chet elda bo'lish vaqtida o'z salomatligiga e'tiborliroq bo'lishga chaqiramiz", – deyiladi diplomatik vakolatxona manbasida.

Генеральное консульство Узбекистана в Бангкоке призывает при выезде за границу заранее позаботиться о своем здоровье и благополучии
БАНГКОК, 30 марта. /ИА «Дунё»/. Генеральное консульство Узбекистана в Бангкоке продолжает оказывать консульскую и правовую помощь гражданам нашей страны в сложных ситуациях за рубежом, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
3 марта гражданин Узбекистана И.С. упал на дороге в городе Паттайя и был срочно госпитализирован с инсультом. В связи с тем, что его состояние было тяжелым, потребовалась экстренная операция, в результате которой было удалено одно полушарие мозга.
И.С. остался частично парализованным. Узбекистанец приехал в Таиланд с целью трудоустройства, но не оформил медицинскую страховку и не заключил трудовой договор с работодателем, что привело к значительным финансовым трудностям при оплате медицинских расходов.
Несмотря на это, родственники пациента, его друзья и неравнодушные люди собрали необходимые средства для покрытия медицинских расходов и организации 28 марта этого года репатриации И.С. с медицинским сопровождением на борту рейса АО «Uzbekistan Airways» в Узбекистан.
В связи с увеличением числа подобных случаев Генеральное консульство Узбекистана в Бангкоке напоминает гражданам, выезжающим за границу, о крайне важной необходимости оформления медицинской страховки для путешествий или работы за рубежом, а также заключения трудового контракта с работодателем до отъезда. Эти меры помогут обеспечить защиту и доступ к необходимой помощи в случае чрезвычайных ситуаций.