Obod mahallada bayram shukuhi
Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Bektemir tumaniga tashrifi chog‘ida Iykota mahallasida bo‘lib, qurilish va obodonlashtirish ishlari bilan yaqindan tanishdi.
Bu yerdagi 37 ta ko‘p qavatli uy va 1 ming 400 ta hovlida 6 mingga yaqin aholi istiqomat qiladi. Mamlakatimizda mahallabay amalga oshirilayotgan manzilli ishlar Iykotada ham o‘z natijasini bermoqda. Yangi ko‘p qavatli uylar qurilgan. Yo‘laklar va ichki ko‘chalar ta’mirlangan. Maydonchalarga gul va maysalar ekilgan.
O‘tgan yili uch qavatli mahalla idorasi foydalanishga topshirilgan edi. Endi davlat byudjeti hisobidan 358-umumta’lim maktabi qurildi. Prezidentimiz ushbu yangi muassasani ko‘zdan kechirdi.
Ta’lim tizimiga bo‘layotgan e’tiborning yorqin ifodasini bu yerda ham ko‘rish mumkin. Qariyb ming o‘rinli maktabda fan xonalari, kompyuter va xorijiy til xonalari, robototexnika to‘garagi, laboratoriya zarur o‘quv jihozlari bilan ta’minlangan. Kutubxona, sport zali, futbol maydoni va oshxona bolalar uchun keng qulayliklar yaratilgan.
Pedagoglar bilan muloqot chog‘ida bolalarning qobiliyatini to‘g‘ri shakllantirish, kasbiy ta’limni rivojlantirib, bitiruvchilarni kasb-hunarli qilib hayotga yo‘llash muhimligi ta’kidlandi. Xususan, axborot texnologiyalari, robototexnika, muhandislik kabi yo‘nalishlarni kengaytirish, o‘smirlarda harbiy-vatanparvarlik ruhini kuchaytirish vazifalari ko‘rsatib o‘tildi.
Mahalladagi yangi uylarning birinchi qavatlarida ikkita xususiy bog‘cha tashkil etilgan. Ular Navro‘z arafasida ochilgani ota-onalar uchun bayramona tuhfa bo‘ldi.
Ichki imkoniyatlarni ishga solib, aholi bandligini ta’minlash tamoyili bu mahallada ham namoyon. 70 ta savdo va xizmat ko‘rsatish shoxobchasi, 2 ta ishlab chiqarish korxonasida ko‘pchilik ro‘zg‘or tebratayapti. Prezidentimiz farmoyishi bilan e’lon qilingan dolzarb bir oylik doirasida tomorqadan unumli foydalanish, qishloq xo‘jaligi ekinlari ekish qizg‘in davom etmoqda.

Праздничная атмосфера в благоустроенной махалле
Президент Шавкат Мирзиёев в ходе посещения Бектемирского района столицы посетил махаллю Ийкота, где ознакомился с проводимой созидательной и благоустроительной работой.
В этой махалле проживают около 6 тысяч человек, насчитывается 37 многоквартирных и 1,4 тысячи индивидуальных домов. Благодаря адресной программе развития махаллей, реализуемой по всей стране, в махалле Ийкота также возведено новое жилье, отремонтированы дороги и тротуары, благоустроены дворы и зеленые зоны.
В прошлом году в махалле была построена трехэтажная махаллинская администрация, а в этом году на средства государственного бюджета введена в эксплуатацию общеобразовательная школа №358. Глава государства посетил новое учебное заведение.
Школа, рассчитанная почти на 1 тысячу ученических мест, оснащена современными кабинетами по различным дисциплинам, лабораториями, компьютерными классами, центром изучения иностранных языков, кружком робототехники и библиотекой. Кроме того, спортивный зал, футбольное поле и просторная столовая обеспечивают комфортные условия для учащихся.
В ходе беседы с педагогами Президент подчеркнул важность выявления способностей детей, развития системы профессионального обучения и подготовки молодежи к самостоятельной жизни. Отдельное внимание было уделено расширению направлений обучения в области информационных технологий, инженерии и робототехники, а также воспитанию подростков в духе патриотизма.
На первых этажах новых многоквартирных домов открылись два частных детских сада, ставшие праздничным подарком для родителей в преддверии Навруза.
В махалле активно внедряется принцип максимального использования внутренних возможностей для обеспечения занятости населения. Здесь функционируют 70 торговых и сервисных точек, а также два производственных предприятия, что способствует созданию рабочих мест.
В рамках объявленного по инициативе Президента месячника развития и благоустройства жители махалли активно занимаются выращиванием сельскохозяйственных культур, эффективно используя приусадебные участки.