Oʻzbekiston-Fransiya: Umumiy taraqqiyot va ravnaqqa erishish yoʻlidagi hamkorlik
Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Prezident Emmanuel Makronning taklifiga binoan 11-13-mart kunlari davlat tashrif bilan Fransiyada boʻladi.
Fransiya rivojlangan industrial-agrar mamlakat boʻlib, sanoat ishlab chiqarishi boʻyicha dunyoda yetakchi oʻrinlardan birini egallaydi. Iqtisodiy salohiyat boʻyicha Fransiya dunyoning eng rivojlangan yetti davlati qatoriga kiradi. Bu yadroviy davlat va BMT Xavfsizlik Kengashining besh doimiy aʼzosidan biri, shuningdek, Yevropa Ittifoqi va xalqaro maydonda muhim rol oʻynaydi.
Fransiya Oʻzbekiston mustaqilligini 1992-yil 3-yanvarda tan olgan va mamlakatlarimiz oʻrtasidagi diplomatik munosabatlar 1992-yil 1-martda oʻrnatilgan. 1993-yil 27-oktyabrda “Doʻstlik va hamkorlik toʻgʻrisida”gi shartnoma imzolanishi bilan munosabatlarning keyingi dinamikasi mustahkamlandi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning 2018-yil oktyabr va 2022-yil noyabr oylarida Fransiyaga buyurgan rasmiy tashriflari, shuningdek, Fransiya Prezidenti Emmanuel Makronning 2023-yil noyabr oyida mamlakatimizga tashrifi barcha sohalardagi siyosiy muloqot va hamkorlikni izchil rivojlantirishga yangi surʼat qoʻshdi.
Davlatimiz rahbarining 2022-yil noyabr oyida Parijga tashrifi chogʻida ikki davlat rahbarlari yuqori darajadagi har tomonlama sheriklik munosabatlarini rivojlantirishga kelishib olgan edi.
Oʻzbekiston bilan Fransiya oʻrtasidagi idoralararo darajadagi hamkorlik keng yoʻnalishlarni qamrab oladi. 2023-yil 2-noyabr kuni ikki davlat rahbarlari ishtirokida taʼlim, madaniy meros va ichimlik suvi taʼminoti infratuzilmasini yaxshilash sohalariga oid bir qator kelishuvlar imzolandi.
Bundan tashqari, 2023-yil 2-noyabr kuni Samarqand shahrida boʻlib oʻtgan tashrif chogʻida munosabatlarni strategik sheriklik darajasiga koʻtarish niyati eʼlon qilingan edi. “Yashil” energiya, xomashyo qazib olish va qayta ishlash, innovatsion qishloq xoʻjaligi, suv taʼminoti, logistika, infratuzilmani rivojlantirish va turizm sohalarida yangi yirik loyihalarni ilgari surish chora-tadbirlari muhokama qilindi.
Parlamentlararo hamkorlik, delegatsiyalar almashinuvi, ikki mamlakat parlamentlaridagi doʻstlik guruhlari faoliyati, parlamentlararo birlashmalar va koʻp tomonlama parlament tuzilmalari tomonidan tashkil etilayotgan xalqaro tadbirlarda ishtirok etish orqali izchil rivojlanmoqda. Oʻzbekiston va Fransiya parlamentariylarining oʻzaro hamkorligi tajriba almashish, global va mintaqaviy muammolarni muhokama qilish, shuningdek, koʻp tomonlama darajadagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Oʻzbekiston va Fransiya Tashqi ishlar vazirliklari oʻrtasida muntazam ravishda siyosiy maslahatlashuvlar oʻtkazilmoqda, uning oʻn beshinchi davrasi 2024-yil 27-may kuni boʻlib oʻtdi. Unda ikki davlat diplomatlari Oʻzbekiston-Fransiya munosabatlarining bugungi holati, oliy darajadagi oʻzaro tashriflar chogʻida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish, shuningdek, hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy bazasini kengaytirish masalalarini muhokama qiladilar. Shuningdek, xalqaro va mintaqaviy muammolar, shuningdek, turli darajadagi boʻlajak qoʻshma tadbirlar jadvali va kun tartibi yuzasidan fikr almashildi.
Oʻzbekiston va Fransiya Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkiloti kabi xalqaro tuzilma va tashkilotlar doirasida ham samarali hamkorlik qilib kelmoqda. Har ikki tomon global va mintaqaviy darajada xavfsizlik, tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga hissa qoʻshish istagini yana bir bor tasdiqlaydi. Fransiya Oʻzbekistonning Markaziy Osiyoda ishonchni mustahkamlash, Jahon savdo tashkilotiga aʼzo boʻlish, shuningdek, Yevropa Ittifoqi bilan Kengaytirilgan sheriklik va hamkorlik toʻgʻrisidagi yangi bitimni tezroq imzolash borasidagi saʼy-harakatlarini yanada qoʻllab-quvvatlashga tayyor.
Ikki davlat savdo-iqtisodiy va sarmoyaviy hamkorlikni rivojlantirishdan oʻzaro manfaatdor. Oʻzbekistonda yaratilgan qulay ishbilarmonlik muhiti va sarmoyaviy imkoniyatlar fransuz biznesi vakillarini tobora koʻproq jalb qilmoqda. Oʻz navbatida, Oʻzbekiston Fransiya texnologiyalarini jalb etish va sanoat va ishlab chiqarish sohalarida ilgʻor tajribalardan foydalanish, oʻzaro sayyohlik almashinuvini kengaytirishdan manfaatdor. Oʻzbekistonning Yevropa Ittifoqining “GSP+” imtiyozli tizimining benefitsiari maqomini olgani savdo-iqtisodiy aloqalarni kengaytirish uchun yangi imkoniyatlar ochdi. 2024-yilda oʻzaro tovar ayirboshlash hajmi oʻtgan yilga nisbatan qariyb 14 foizga oshib, qariyb 1,2 milliard dollarga yetdi. Bugungi kunda mamlakatimizda fransuz sheriklar ishtirokidagi 50 ta korxona, jumladan, 23 tasi 100 foiz fransuz kapitali bilan faoliyat yuritmoqda.
“Total Eren”, “Veolia”, “EDF”, “Orano”, “Lactalis”, “Carrefour” va “Shiever” kabi jahon miqyosidagi kompaniyalar Oʻzbekistonda energetika, geologiya-qidiruv, oziq-ovqat sanoati va chakana savdo sohalarida faol ishlayapti. Fransiya taraqqiyot agentligi (FTA) Oʻzbekistonda shahar infratuzilmasi, “yashil iqtisodiyot”, sanitariya, gidroenergetika va qishloq xoʻjaligini rivojlantirish loyihalarida ishtirok etadi. 2022-yilning noyabr oyida FTA bilan 2023-2025-yillarga moʻljallangan hamkorlik dasturi imzolangan boʻlib, u 1 milliard yevrolik loyihalarni amalga oshirishni koʻzda tutadi.
2023-yilning noyabr oyida Samarqandda va 2024-yil may oyida Parijda 60 nafar Fransiya kompaniyasi rahbarlari ishtirokida oʻtkazilgan Oʻzbekiston-Fransiya biznes-forumlari hamda Fransiyaning “MEDEF Internasional” tadbirkorlik harakati bilan ikki tomonlama biznes-forumi, shuningdek, ular natijasida imzolangan kelishuvlar ishbilarmonlik hamkorligini kengaytirishdan oʻzaro manfaatdorlik yuqori ekanligini yana bir bor tasdiqladi.
2024-yil 4-iyun kuni Parij shahrida 10-majlisi boʻlib oʻtgan Savdo-iqtisodiy hamkorlik boʻyicha hukumatlararo komissiya ishbilarmonlik aloqalarini mustahkamlash va kengaytirishda muhim oʻrin tutadi. Ushbu platformadagi muloqot hamkorlikning yangi oʻzaro manfaatli yoʻnalishlarini aniqlash, qoʻshma loyihalarni amalga oshirish istiqbollarini muhokama qilish imkonini beradi.
Oʻzbekiston va Fransiya madaniy-gumanitar hamkorlikni mustahkamlashga, madaniyatlararo muloqotni rivojlantirishga, taʼlim, fan va sogʻliqni saqlash sohalarida hamkorlik qilishga intilmoqda, bu esa har ikki madaniyatni boyitish va xalqlar oʻrtasidagi doʻstona aloqalarni mustahkamlashga xizmat qilayotir.
2022-yil noyabr oyida mashhur Luvr muzeyida Oʻzbekistonning boy madaniy merosiga bagʻishlangan “Oʻzbekiston vohalari xazinalari. Karvon yoʻllari chorrahasida” koʻrgazmasining ochilishi madaniyat sohasidagi oʻzbek-fransuz hamkorligi tarixidagi yorqin voqea boʻldi. 2023-yilning martigacha davom etgan koʻrgazmada Oʻzbekistondagi 16 ta muzeydan 138 ta noyob ashyo, shuningdek, Fransiya, Buyuk Britaniya va AQSHning yirik muzeylaridan 31 ta eksponat oʻrin oldi. Ushbu koʻrgazma bilan bir vaqtda Arab dunyosi institutida “Samarqandga yoʻl. Ipak va oltin moʻjizalari” koʻrgazmasi boʻlib oʻtdi. Ushbu muvaffaqiyatli oʻtkazilgan yirik madaniy tadbirlar Fransiya va xalqaro hamjamiyat tomonidan yuqori baholandi.
Shu bilan birga, 2023-yil sentyabr oyida “Abu Rayhon Beruniy. Geografik va intellektual sayohatlar” mavzusidagi koʻrgazma ham yevropaliklarning eʼtiborini tortdi va Oʻzbekistonning ilmiy merosini yana bir karra keng targʻib qilish imkonini berdi.
Taʼlim va fan sohasida, ayniqsa, Oʻzbekiston taʼlim muassasalarida fransuz tili va adabiyotini oʻrganish borasida hamkorlik muvaffaqiyatli rivojlanmoqda. Ayni paytda mamlakatimizdagi 602 ta maktabda 141,3 ming nafardan ortiq oʻquvchi, shuningdek, 11 ta oliy oʻquv yurtida 15 ming talaba fransuz tilini oʻrganmoqda.
2018-2023-yillarda taʼlim sohasida turizm, arxeologiya, dizayn va moda, fransuz filologiyasi, aviatsiya, inklyuziv taʼlim, biznesni boshqarish, energetika, siyosatshunoslik, aviatsiya va boshqa yoʻnalishlarda 50 dan ortiq shartnoma va memorandumlar imzolangan.
2019-yilda Toshkent toʻqimachilik va yengil sanoat institutida Parij xalqaro moda akademiyasining qoʻshma fakulteti ochildi. Buxoro davlat universitetida turizm va mehmondoʻstlikni boshqarish boʻyicha “Vatel” biznes maktabining filiali ochildi, Toshkent davlat transport universitetida 3D modellashtirish boʻyicha Oʻzbekiston-Fransiya innovatsion markazi faoliyat koʻrsatmoqda. 2021-2022 oʻquv yilidan boshlab Toshkent davlat transport universitetida Fransiya fuqaro aviatsiyasi milliy maktabi bilan hamkorlikda fuqaro aviatsiyasi uchuvchilarini tayyorlash maktabi faoliyat yuritmoqda.
2023-yil noyabr oyida Fransiya Prezidenti Emmanuel Makronning Oʻzbekistonga tashrifi doirasida Samarqand shahrida “Fransiya alyansi”ning ikkinchi filiali ochildi.
Oʻz navbatida, Sorbonna universiteti huzuridagi Milliy Sharq tillari va sivilizatsiyalari institutida oʻzbek tili kurslari ochildi va u Fransiyada oʻzbek madaniyatini targʻib etishga xizmat qilmoqda.
Bundan tashqari, keyingi yillarda Toshkent va Parijda taʼlim forumlari oʻtkazildi. Oʻzbekistonga Fransiyaning Gavr-Normandiya universiteti, Parij-Saklay universiteti va “Parij Pantheon-Assas” universitetlari delegatsiyalari keldi.
Madaniyatlararo muloqotni rivojlantirish doirasida Samarqand va Lion, Buxoro va Ruey-Malmezon shaharlari, Jizzax viloyatining Zomin tumani va Flyor shahri oʻrtasida birodarlik aloqalari oʻrnatildi.
Fransiya Tibbiyot akademiyasida Abu Ali ibn Sino byusti oʻrnatilgan. Shuningdek, Ruey-Malmezon, Tuluza, Grets-Armenvil shaharlarida ikki davlat xalqlari oʻrtasidagi doʻstona munosabatlar timsoliga aylangan Abu Ali ibn Sino, Mirzo Ulugʻbek va Abu Rayhon Beruniy haykallari oʻrnatildi va “Oʻzbek bogʻlari” barpo etildi.
Ilmiy hamkorlik haqida soʻz borganda, Temuriylar davri sanʼati va tarixini oʻrganish assotsiatsiyasi hamda “Avitsenna-Fransiya” uyushmasining Fransiyadagi faoliyatini alohida taʼkidlab oʻtish joiz. Bu uyushmalar Oʻzbekiston madaniy va ilmiy merosini oʻrganish hamda uni Fransiya keng jamoatchiligi orasida keng targʻib qilishga katta hissa qoʻshayotir.
Sogʻliqni saqlash sohasidagi hamkorlik izchil kengaymoqda. 2022-yil mart oyida Oʻzbekiston Sogʻliqni saqlash vazirligi Parij markaziy shifoxonalari tarmogʻi “AP-HP” bilan shoshilinch tibbiy yordam, pediatriya, ginekologiya, gematologiya va onkologiya sohalarida hamkorlik toʻgʻrisida memorandum imzoladi.
2023-yil sentyabr oyida Oʻzbekiston Sogʻliqni saqlash vazirligi delegatsiyasi Parij shahrida boʻlib oʻtgan “French Healthcare Innovation&Business Forum”da ishtirok etib, uning doirasida tibbiyot sohasida faoliyat yurituvchi kompaniyalar vakillari bilan uchrashuvlar oʻtkazdi va uning yakunlari boʻyicha tegishli shartnomalar imzoladi.
Fransiyada ham oʻzbek sportining anʼanaviy turi – milliy kurashga qiziqish juda yuqori. Xususan, 2022-2023-yillarda Parij shahrida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti sovrini uchun kurash boʻyicha ikkita xalqaro turnir oʻtkazildi.
Muxtasar aytganda, bugungi kunda Oʻzbekiston-Fransiya munosabatlari jadal rivojlanib, siyosat va iqtisodiyotdan tortib, fan, madaniyat va taʼlimgacha boʻlgan keng koʻlamli sohalarni qamrab olgan. Shu nuqtayi nazardan, Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Fransiyaga boʻlajak davlat tashrifi ikki tomonlama hamkorlik tarixidagi muhim voqea boʻlib, tashrif davomida ilgari suriladigan yangi tashabbus va imzolanadigan kelishuvlar ikki tomonlama sheriklikni yanada yuqori bosqichga olib chiqishga xizmat qiladi.

Узбекистан-Франция: синергия во имя прогресса
11-13 марта Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев по приглашению Президента Эммануэля Макрона посетит Францию с государственным визитом.
Франция – развитая индустриально-аграрная страна, занимает одно из ведущих мест в мире по объёму промышленного производства. По экономическому потенциалу Франция входит в семерку наиболее развитых стран мира. Является ядерной державой и одним из пяти постоянных членов Совета Безопасности ООН, а также играет ключевую роль в Европейском Союзе и на международной арене.
Франция признала независимость Узбекистана 3 января 1992 года, а дипломатические отношения между нашими странами были установлены 1 марта 1992 года. Дальнейшая динамика связей была закреплена 27 октября 1993 года подписанием Договора о дружбе и сотрудничестве.
Новую динамику последовательному развитию политического диалога и сотрудничества по всем направлениям придали официальные визиты Президента Шавката Мирзиёева во Францию в октябре 2018 и ноябре 2022 года, а также визит Президента Франции Эммануэля Макрона в нашу страну в ноябре 2023 года.
В ходе визита главы нашего государства в Париж в ноябре 2022 года лидеры двух стран договорились о развитии отношений всеобъемлющего партнерства высокого уровня.
Сотрудничество между Узбекистаном и Францией на межведомственном уровне охватывает широкий спектр сфер. 2 ноября 2023 года в присутствии глав двух государств был подписан ряд документов о сотрудничестве, включая соглашения в области образования, культурного наследия и улучшения инфраструктуры питьевого водоснабжения.
Кроме того, в рамках визита 2 ноября 2023 года в Самарканде было объявлено о намерении повысить взаимоотношения на уровень стратегического партнерства. Были обсуждены меры по продвижению новых крупных проектов в сферах «зеленой» энергетики, добычи и переработки сырьевых ресурсов, инновационного сельского хозяйства, водоснабжения, логистики, развития инфраструктуры и туризма.
Межпарламентское сотрудничество развивается через обмен визитами делегаций, деятельность групп дружбы в парламентах двух стран и участие в международных мероприятиях, организованных межпарламентскими союзами и многосторонними парламентскими структурами. Взаимодействие между парламентариями Узбекистана и Франции способствует обмену опытом, обсуждению глобальных и региональных вопросов, а также укреплению сотрудничества на многостороннем уровне.
Министерства иностранных дел Узбекистана и Франции регулярно проводят политические консультации, пятнадцатый раунд которых состоялся 27 мая 2024 года. На них дипломаты двух стран обсуждают текущее состояние узбекско-французских отношений, реализацию договоренностей, достигнутых в рамках взаимных визитов на высшем уровне, а также расширение договорно-правовой базы сотрудничества, проводится обмен мнениями по международным и региональным вопросам, а также по графику и повестке предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях.
Узбекистан и Франция также эффективно сотрудничают в рамках международных структур и организаций, таких как Организация Объединенных Наций и Организация по безопасности и сотрудничеству в Европе. Обе стороны подтверждают стремление вносить вклад в укрепление безопасности, мира и стабильности на глобальном и региональном уровнях. Франция готова к дальнейшей поддержке усилий Узбекистана по укреплению доверия в Центральной Азии, вступлению во Всемирную торговую организацию, а также скорейшего подписания Соглашения о расширенном партнерстве и сотрудничестве с Евросоюзом.
Две страны взаимно заинтересованы в наращивании торгово-экономического и инвестиционного партнерства. Созданная в Узбекистане благоприятная деловая среда и инвестиционные возможности все больше привлекают представителей французского бизнеса. В свою очередь, Узбекистан заинтересован в привлечении французских технологий и использовании передового опыта в промышленной и производственной сферах, а также расширении взаимного туристического обмена. Получение Узбекистаном статуса бенефициара преференциальной системы Европейского Союза «GSP+» открыло новые возможности для наращивания торгово-экономических связей. В 2024 году объем двустороннего товарооборота повысился почти на 14% по сравнению с предыдущим и достиг почти 1,2 миллиарда долларов. На сегодняшний день в нашей стране осуществляют деятельность 50 предприятий с участием французских партнеров, в том числе 23 - со 100-процентным французским капиталом
Компании мирового уровня, такие как «Total Eren», «Veolia», «EDF», «Orano», «Lactalis», «Carrefour» и «Shiever», активно работают в Узбекистане в сферах энергетики, геологоразведки, пищевой промышленности и ритейла. Французское агентство развития (ФАР) участвует в проектах по развитию городской инфраструктуры, «зеленой» экономики, санитарии, гидроэнергетики и сельского хозяйства Узбекистана. В ноябре 2022 года была подписана Программа сотрудничества с ФАР на 2023-2025 годы, предусматривающая реализацию проектов на 1 миллиард евро.
Состоявшиеся в ноябре 2023 года в Самарканде и в мае 2024 года в Париже узбекско-французский бизнес-форум с участием руководителей 60 французских компаний и двусторонний бизнес-форум с Движением предприятий Франции «МЕДЕФ Интернасиональ», а также подписанные по их итогам соглашения еще раз подтвердили высокую взаимную заинтересованность в расширении делового сотрудничества.
Важную роль в укреплении и расширении деловых отношений играет Межправительственная комиссия по торгово-экономическому сотрудничеству, 10-е заседание которой состоялось 4 июня 2024 года в Париже. Диалог на этой платформе позволяет определить новые взаимовыгодные направления партнерства, обсудить перспективы и ход реализации совместных проектов.
Узбекистан и Франция стремятся к укреплению культурно-гуманитарного сотрудничества, развитию межкультурного диалога и совместной работе в сферах образования, науки и здравоохранения, что способствует обогащению обоих культур и укреплению дружеских связей между народами.
Ярким событием в истории узбекско-французского сотрудничества в сфере культуры стало открытие в ноябре 2022 года в знаменитом Лувре выставки «Сокровища оазисов Узбекистана. На пересечении караванных путей», посвященной богатейшему культурному наследию Узбекистана. Экспозиция, продлившаяся до марта 2023 года, включала 138 уникальных предметов из 16 музеев Узбекистана, а также 31 экспонат из крупных музеев Франции, Великобритании и США. Данная выставка, вместе с открывшейся тогда же в Институте арабского мира выставкой «Дорога в Самарканд. Чудеса шёлка и золота» имела большой успех и получила высокую оценку французской и международной общественности.
Наряду с этим, в сентябре 2023 года в штаб-квартире ЮНЕСКО в Париже состоялась церемония открытия нового международного выставочного проекта «Абу Райхан Беруни. Географические и интеллектуальные путешествия», который также привлек большое внимание европейцев и позволил оценить научное наследие Узбекистана.
В сфере образования и науки наблюдается успешное развитие сотрудничества, особенно в части изучения французского языка и литературы в учебных заведениях Узбекистана. В настоящее время французский язык изучают свыше 141,3 тысячи учащихся 602 школ, а также 15 тысяч студентов в 11 вузах страны.
В 2018-2023 годах в области образования подписано свыше 50 соглашений и меморандумов о взаимопонимании по таким направлениям, как туризм, археология, дизайн и мода, французская филология, авиация, инклюзивное образование, бизнес-менеджмент, энергетика, политология, авиация и другим.
В 2019 году при Ташкентском институте текстильной и лёгкой промышленности открыт совместный факультет Парижской международной академии моды. При Бухарском государственном университете открыт филиал Бизнес-школы по менеджменту туризма и гостиничного бизнеса «Vatel», а при Ташкентском государственном транспортном университете функционирует Узбекско-французский инновационный центр по 3D-моделированию. С 2021-2022 учебного года в Ташкентском государственном транспортном университете совместно с французской национальной школой гражданской авиации действует школа по подготовке пилотов гражданской авиации.
В ноябре 2023 года в рамках визита Президента Франции Эммануэля Макрона в Узбекистан в городе Самарканде состоялась церемония открытия 2-го филиала «Французского Альянса».
В свою очередь, в Национальном институте восточных языков и цивилизаций при Университете Сорбонна открыты курсы узбекского языка, вносящие свой вклад в продвижение узбекской культуры во Франции.
Кроме того, в последние годы в Ташкенте и Париже проводились совместные образовательные форумы, Узбекистан посещали делегации таких французских университетов, как Университет Гавр-Нормандия, Университет Париж-Сакле и «Parij Pantheon-Assas».
В рамках развития межкультурного диалога налажены побратимские связи между городами Самарканд и Лион, Бухара и Руэй-Мальмезон, Зааминским районом Джизакской области и городом Флёр.
В Медицинской академии Франции установлен бюст Абу Али ибн Сины, а в городах Руэй-Мальмезон, Тулуза и Гретц-Арменвиль установлены памятники Абу Али ибн Сине, Мирзо Улугбеку, Абу Райхану Беруни, созданы «Узбекские сады», ставшие символами теплых дружеских отношений между народами двух стран.
Говоря о научном сотрудничестве, нельзя не отметить деятельность во Франции Ассоциации по изучению искусства и истории эпохи Темуридов и Ассоциации «Авиценна-Франция». Эти ассоциации вносят весомый вклад в изучение культурного и научного наследия Узбекистана и продвижение его среди французской общественности.
Последовательно расширяется взаимодействие в сфере здравоохранения. В марте 2022 года Министерством здравоохранения Узбекистана был подписан меморандум с Сетью Центральных больниц Парижа «AP-HP» о сотрудничестве в области экстренной медицины, педиатрии, гинекологии, гематологии и онкологии.
В сентябре 2023 года делегация Министерства здравоохранения Узбекистана приняла участие в форуме «French Healthcare Innovation&Business Forum» в Париже, проведя на его полях встречи с представителями компаний, функционирующих в сфере медицины, и подписав по их итогам соответствующие контракты.
Высок интерес во Франции и к традиционному узбекскому виду спорта – Курашу. В 2022-2023 годах в Париже состоялось два международных турнира по курашу на приз Президента Республики Узбекистан.
Таким образом, вышеизложенное свидетельствует о том, что сегодня узбекско-французские отношения динамично развиваются, охватывая широкий спектр сфер – от политики и экономики, до науки, культуры и образования. В этой связи предстоящий официальный визит Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева во Францию обещает стать знаковым событием в истории двустороннего партнерства, а новые инициативы и соглашения, подписанные в ходе визита, выведут двустороннее взаимодействие на еще более высокий уровень.