O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Kuvayt Davlatiga rasmiy tashrifi yakunlari bo‘yicha qo‘shma bayonot
Kuvayt Davlati Amiri shayx Mishʼal al-Ahmad al-Jobir as-Saboh Aʼlo Hazratlarining taklifiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylari 2025-yil 17-18 fevral kunlari Kuvayt Davlatida rasmiy tashrif bilan bo‘ldi.
Konstruktiv va do‘stona muhitda o‘tgan tashrif doirasida ikki davlat rahbarlari ikki mamlakat o‘rtasida keng qamrovli munosabatlarni chuqurlashtirish va mustahkamlashga kelishib oldilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Kuvayt Amirining Yaqin Sharqda tinchlik va barqarorlikni taʼminlash bo‘yicha saʼy-harakatlarini yuksak baholadi. Kuvayt Davlati Amiri O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Markaziy Osiyoda tinchlik va xavfsizlik, yaxshi qo‘shnichilik va integratsiya jarayonlarini mustahkamlash borasidagi saʼy-harakatlarini yuqori baholadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Janobi Oliylari Kuvayt Davlatini joriy yilda Ko‘rfaz hamkorlik kengashiga raislik qilayotgani bilan tabrikladi hamda tomonlar Ko‘rfaz hamkorlik kengashi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlar rivojlanib borayotganligini yuqori baholadilar. Kuvayt Davlati Amiri O‘zbekistonning Markaziy Osiyo Davlat rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvida raisligi hamda mintaqaviy aloqalarni rivojlantirish va barqaror taraqqiyotni ilgari surishdagi o‘rnini olqishladi.
Tomonlar Samarqand shahrida Markaziy Osiyo davlatlari va Ko‘rfaz hamkorlik kengashi davlatlari rahbarlarining bo‘lib o‘tadigan 2-sammitini olqishladilar, Kuvayt tomoni esa Ko‘rfaz hamkorlik kengashining amaldagi raisi sifatida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz hamkorlik kengashi o‘rtasida hamkorlikni har tomonlama chuqurlashtirishni to‘liq qo‘llab-quvvatlashini tasdiqladi.
O‘zbekiston-Kuvayt aloqalarining muhim jihatlarini har tomonlama muhokama qildilar hamda ularni yana-da rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlarini belgilab oldilar.
O‘zbekiston Respublikasi bilan Kuvayt Davlati o‘rtasidagi aloqalardan kelib chiqib, siyosiy muloqotni, savdo-iqtisodiy munosabatlarni, madaniy-gumanitar almashinuvlarni hamda xavfsizlik, mudofaa va huquqni muhofaza qilish idoralari o‘rtasidagi hamkorlikni hamda mintaqalararo hamkorlikni kuchaytirish muhimligini tasdiqladilar.
Tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi sheriklikni chuqurlashtirish va kengaytirishga intilgan holda, quyidagilarni taʼkidladilar:
1. Tomonlar o‘zaro manfaatli barcha sohalarda keng qamrovli sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha saʼy-harakatlarni davom ettiradilar.
Tomonlar navbati bilan har yili yuqori mansabdor shaxslar darajasidagi siyosiy maslahatlashuvlarni o‘tkazish, uning doirasida ikki tomonlama munosabatlar kun tartibi, shuningdek, umumiy manfaatlar, mintaqaviy va global masalalar xususida fikr almashish muhimligiga urg‘u berdilar.
2. Tomonlar 2024-yil 19-21 noyabr kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan Savdo-iqtisodiy va texnik hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo qo‘shma komissiya birinchi yig‘ilishining moliya, savdo, raqamli iqtisodiyot, investitsiya, energetika, qurilish va transport infratuzilmasi, innovatsiya, qayta tiklanuvchi energiya, qishloq xo‘jaligi, mehnat migratsiyasi, madaniyat, turizm, taʼlim kabi sohalarda qo‘shma loyihalarni kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdilar.
Ikki Tomon o‘zaro savdo uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, savdo tuzilmasini to‘liq diversifikatsiyalash hamda uning hajmini kengaytirish maqsadida o‘z davlatlarining masʼul idoralari o‘rtasida uchrashuvlarni, jumladan, Savdo-iqtisodiy va texnik hamkorlik bo‘yicha qo‘shma komissiya yig‘ilishlarini faollashtirishga kelishib oldilar.
3. Kuvayt tomoni xususiy sektor vakillarining Kuvayt Savdo-sanoat palatasi orqali O‘zbekistonning investitsiya salohiyatini o‘rganishni rag‘batlantirish istagini bildirdi, O‘zbekiston tomoni esa kuvaytlik investorlarni jalb qilish va amaldagi qonunchilik bo‘yicha zarur ko‘mak ko‘rsatishga tayyorligini qayd etdi.
Har ikkala mamlakatda oziq-ovqat xavfsizligini oshirishga hissa qo‘shish maqsadida o‘simliklar va chorvachilik mahsuldorligini oshirishga qaratilgan texnologiyalar va tajriba bilan ham davlat, ham xususiy sektor orqali almashish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
4. Tomonlar ikki mamlakat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri doimiy aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish lozimligi va turizm sohalarini yana-da rivojlantirishga hamda buni amalga oshirish uchun talab etiladigan jarayonlarni yengillashtirish yo‘lida birgalikdagi saʼy-harakatlarni kuchaytirish zarurligini taʼkidladilar.
5. Tomonlar aholi salomatligini yaxshilashga yo‘naltirilgan hamkorlikni kengaytirish hamda sog‘liqni saqlash, farmatsevtika va tibbiyot sohasida tajriba almashish hamda AKTga asoslangan tibbiyot tizimi sohasida o‘zaro muloqotni davom ettirishga kelishib oldilar.
6. Tomonlar mudofaa, xavfsizlik va huquq tartibot idoralari o‘rtasidagi aloqalarni yo‘lga qo‘yish va mustahkamlash, shuningdek, kadrlar tayyorlash hamda AKT, sunʼiy idrok va kiberxavfsizlik sohalarida hamkorlikni kengaytirish borasida yakdil fikrni ifoda etdilar.
7. Ikki mamlakat BMT Nizomi va xalqaro huquqqa asosan davlatlarning hududiy yaxlitligi va suverenitetini hurmat qilish, ularning ichki ishlariga aralashmaslik hamda mojarolarni tinch yo‘l bilan hal etish muhimligini yana bir bor taʼkidlab o‘tdilar.
8. Xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik va aloqalarni mustahkamlash maqsadida Tomonlar madaniyat, taʼlim, fan, sport, turizm va “xalq diplomatiyasi” sohalarida hamkorlikning mavjud va yangi shakllarini yana-da rag‘batlantirish niyatlarini bildirdilar.
Tomonlar bir-birlarining madaniy merosi, tillari va yutuqlarini ko‘rgazmalar, madaniyat va sanʼat tadbirlari orqali yana-da kengroq yoritish bo‘yicha hamkorlikni faollashtirish muhimligini taʼkidladilar.
Tomonlar arxeologik, badiiy va madaniy merosni saqlash, muhofaza qilish, ulardan foydalanish, raqamlashtirish va restavratsiya qilish sohalarida olimlar va mutaxassislar almashuvini yo‘lga qo‘yish, qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirish, hamda, axboroti, tajriba almashinuvida sohasida qo‘shma faoliyat orqali hamkorlikning boshqa shakllarini olib borishga kelishib oldilar.
9. Tomonlar oliy taʼlim muassasalari o‘rtasida sheriklik aloqalarini mustahkamlash, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi, stipendiya dasturlarini kengaytirish, fakultetlar va oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida qo‘shma taʼlim dasturlarini yaratish orqali oliy taʼlim sohasidagi hamkorlikni yana-da kengaytirish muhimligini qayd etdilar.
10. Tomonlar mintaqaviy va global miqyosda xavfsizlik, tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga intilishlarini tasdiqladilar hamda Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Qo‘shilmaslik harakati va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni yana-da kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Shuningdek, O‘zbekiston tomoni Kuvaytning Osiyo hamkorlik muloqotini mintaqaviy tashkilotga aylantirish bo‘yicha tashabbusini olqishladi.
11. Har ikkala Tomon O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylarining Kuvayt Davlatiga rasmiy tashrifi manfaatli yakunlaridan mamnunliklarini bildirdilar va ushbu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi mavjud keng qamrovli sheriklik munosabatlarini yana-da mustahkamlash uchun muhim asos bo‘lganligini taʼkidladi .
12. Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish va ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalarni turli sohalarda mustahkamlashga qaratilgan turli shartnomalar imzolanganligini olqishladilar.
13. Ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan muzokaralar do‘stona va ishonch ruhida bo‘lib o‘tdi. Prezident Janobi Oliylari Amir Aʼlo Hazratlariga ko‘rsatilgan samimiy qabul va mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik izhor qildi. Shuningdek, Prezident Janobi Oliylari Amir Aʼlo Hazratlarini Kuvayt Davlati mustaqilligining oltmish to‘rt yilligi va ozodlikka erishganining o‘ttiz to‘rt yilligi nishonlanadigan Milliy kunlar munosabati bilan tabrikladi, Prezident Janobi Oliylari Kuvayt Amiri Shayx Mishʼal al-Ahmad al-Jobir as-Sabohni O‘zbekistonga rasmiy tashrif buyurishga taklif qildi. Tashrif muddatlari diplomatik kanallar orqali kelishiladi.

Joint Statement on the Official visit of the President of Uzbekistan to the State of Kuwait
At the invitation of His Highness Sheikh Meshal Al-Ahmad Al-Jaber Al Sabah, the Amir of the State of Kuwait, His Excellency Shavkat Mirziyoyev, the President of the Republic of Uzbekistan, paid an official visit to the State of Kuwait on February 17–18, 2025.
During the visit, which took place in a constructive and friendly atmosphere, the Leaders of the two countries agreed to expand and deepen comprehensive cooperation between their countries.
H.E President of the Republic of Uzbekistan highly praised the efforts of H.H Amir of the State of Kuwait to ensure peace and stability in the Middle East. H.H Amir of the State of Kuwait commended H.E President of the Republic of Uzbekistan for his efforts in strengthening peace and security, good neighborliness, and integration processes in Central Asia.
His Excellency the President of the Republic of Uzbekistan also congratulated the State of Kuwait on assuming the presidency of the Gulf Cooperation Council this year, and both sides praised the development of relations between the GCC and the countries of Central Asia. H.H Amir of the State of Kuwait welcomed Uzbekistan’s chairmanship in the Consultative Meetings of the Heads of State and its role in advancing regional connectivity and sustainable development.
The two sides welcomed the upcoming 2nd summit of the leaders of the Gulf Cooperation Council countries with the Central Asian countries in the city of Samarkand, and the Kuwaiti side, in its capacity as the current chair of the GCC, affirmed its full support for deepening cooperation between the GCC and the Central Asian Countries, in all aspects.
The two sides thoroughly discussed the key aspects of Kuwait-Uzbekistan relations and identified the main directions for further development.
Based on the scale of cooperation between the Republic of Uzbekistan and the State of Kuwait, the two sides reaffirmed the importance of strengthening political dialogue, trade and economic relations, cultural and humanitarian exchanges, and cooperation between security, defense, and law enforcement agencies.
The two sides, striving to deepen and expand the partnership between the two countries, stressed the following points:
1. Both parties agreed to continue efforts to develop comprehensive partnerships in all mutually beneficial areas.
The parties stressed the importance of holding annual political consultations on a turn-by-turn basis at the level of Senior Officials, wherein exchanging views on the agenda of bilateral relations, as well as common interests, regional and global issues.
2. The parties highlighted the importance of the first Ministerial meeting of the Intergovernmental Joint Commission on Trade, Economic and Technical Cooperation in broadening joint projects in areas such as finance, trade, digital economy, investment, energy, construction and transport infrastructure, innovations, renewable energy, agriculture, manpower, culture, tourism, education, which took place in Tashkent on November 19-21, 2024.
The two Parties agreed to hold regular meetings between the responsible departments of the two countries, in particular, the sessions of the Joint Commission on Trade, Economic, and Technical Cooperation, in order to create favorable conditions for mutual trade, fully diversify the trade structure and expand its volume.
3. The Kuwaiti side expressed its intention to encourage the private sector through the Chamber of Commerce and Industry of Kuwait, to explore the potential of investments in Uzbekistan, while the Uzbek side stressed its readiness to attract Kuwaiti investors and provide the necessary assistance in accordance with their respective legislations.
The two Parties have reached an agreement to exchange technologies and experiences aimed at improving crop and livestock productivity to contribute to improving food security through cooperation in both the public and private sector in both countries.
4. The parties underlined the necessity to strengthen joint efforts in establishing direct and regular air communication between the two countries, as well as in further developing the tourism sector along with simplifying the required procedures for these purposes.
5. The parties have agreed to expand cooperation aimed at improving public health, and to exchange best practices in healthcare, medicine, and pharmaceuticals and continue the dialogue in the field of the medical system built on information and communication technologies.
6. The parties expressed solidarity on establishing and strengthening ties between defense, security and law enforcement agencies, as well as on expanding cooperation in the areas of personnel training, information and communication technologies, artificial intelligence, and cyber security.
7. Both countries underscored the importance of respecting the territorial integrity and sovereignty of states, non-interference in their internal affairs, peaceful resolution of conflicts on the basis of the UN Charter and international law.
8. The Parties expressed the intention to further promote the existing and new forms of cooperation in culture, education, science, sports, tourism and people’s diplomacy in order to strengthen the friendship and links between the two peoples.
The Parties stressed the importance of intensifying cooperation in further promoting each other's cultural heritage, languages, and accomplishments through exhibitions, cultural and artistic events.
The Parties have agreed to establish mutual exchanges of scientists and specialists in the field of preservation, protection, exploitation, digital management and restoration of archaeological, artistic and cultural heritage and implement joint programs and projects in this regard, as well as to carry out other forms of cooperation through joint activities in the area of information and experience sharing.
9. The Parties noted the importance of further expansion
of cooperation in the field of higher education through strengthening partnership relations between higher education institutions, exchange of teaching staff and students, expansion of scholarship programs , and the creation of joint educational programs between faculties and higher education institutions.
10. The Parties reaffirmed their commitment to strengthening security, peace and stability on a regional and global scale and expressed readiness to further expand cooperation within the framework of the United Nations, the Organization of Islamic Cooperation, the Non-Aligned Movement among other international organizations.
Furthermore, The Uzbek side welcomed the Kuwaiti initiative to transform the Asian Cooperation Dialogue (ACD) into a regional organization.
11. Both Parties expressed satisfaction with the fruitful outcomes of the official visit of His Excellency Shavkat Mirziyoyev, the President of the Republic of Uzbekistan, to the State of Kuwait and underscored that this visit has become a significant basis for enhancing the existing comprehensive partnership between both countries.
12. Both Parties welcomed the signing of various agreements aimed at enhancing bilateral cooperation and strengthening the ties between the two countries across fields.
13. The talks aimed at strengthening ties between the two countries took place in a spirit of friendship and trust. His Excellency the President expressed his gratitude to His Highness the Amir for his warm welcome and hospitality. In addition, the President extended his congratulations to His highness the Amir on the occasion of the upcoming National Days of the State of Kuwait, celebrating the sixty-fourth anniversary of independence and the thirty fourth anniversary of liberation, His Excellency the President also invited His Highness the Amir of Kuwait, Sheikh Meshal Al-Ahmad Al-Jaber Al Sabah to pay an official visit to Uzbekistan. The dates of the visit shall be agreed upon through diplomatic channels.