O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Kuvayt Davlatiga rasmiy tashrifi yakunlari bo‘yicha qo‘shma bayonot
Kuvayt Davlati Amiri shayx Mishʼal al-Ahmad al-Jobir as-Saboh Aʼlo Hazratlarining taklifiga binoan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylari 2025-yil 17-18 fevral kunlari Kuvayt Davlatida rasmiy tashrif bilan bo‘ldi.
Konstruktiv va do‘stona muhitda o‘tgan tashrif doirasida ikki davlat rahbarlari ikki mamlakat o‘rtasida keng qamrovli munosabatlarni chuqurlashtirish va mustahkamlashga kelishib oldilar.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Kuvayt Amirining Yaqin Sharqda tinchlik va barqarorlikni taʼminlash bo‘yicha saʼy-harakatlarini yuksak baholadi. Kuvayt Davlati Amiri O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Markaziy Osiyoda tinchlik va xavfsizlik, yaxshi qo‘shnichilik va integratsiya jarayonlarini mustahkamlash borasidagi saʼy-harakatlarini yuqori baholadi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Janobi Oliylari Kuvayt Davlatini joriy yilda Ko‘rfaz hamkorlik kengashiga raislik qilayotgani bilan tabrikladi hamda tomonlar Ko‘rfaz hamkorlik kengashi va Markaziy Osiyo mamlakatlari o‘rtasidagi munosabatlar rivojlanib borayotganligini yuqori baholadilar. Kuvayt Davlati Amiri O‘zbekistonning Markaziy Osiyo Davlat rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvida raisligi hamda mintaqaviy aloqalarni rivojlantirish va barqaror taraqqiyotni ilgari surishdagi o‘rnini olqishladi.
Tomonlar Samarqand shahrida Markaziy Osiyo davlatlari va Ko‘rfaz hamkorlik kengashi davlatlari rahbarlarining bo‘lib o‘tadigan 2-sammitini olqishladilar, Kuvayt tomoni esa Ko‘rfaz hamkorlik kengashining amaldagi raisi sifatida Markaziy Osiyo mamlakatlari va Ko‘rfaz hamkorlik kengashi o‘rtasida hamkorlikni har tomonlama chuqurlashtirishni to‘liq qo‘llab-quvvatlashini tasdiqladi.
O‘zbekiston-Kuvayt aloqalarining muhim jihatlarini har tomonlama muhokama qildilar hamda ularni yana-da rivojlantirishning asosiy yo‘nalishlarini belgilab oldilar.
O‘zbekiston Respublikasi bilan Kuvayt Davlati o‘rtasidagi aloqalardan kelib chiqib, siyosiy muloqotni, savdo-iqtisodiy munosabatlarni, madaniy-gumanitar almashinuvlarni hamda xavfsizlik, mudofaa va huquqni muhofaza qilish idoralari o‘rtasidagi hamkorlikni hamda mintaqalararo hamkorlikni kuchaytirish muhimligini tasdiqladilar.
Tomonlar ikki davlat o‘rtasidagi sheriklikni chuqurlashtirish va kengaytirishga intilgan holda, quyidagilarni taʼkidladilar:
1. Tomonlar o‘zaro manfaatli barcha sohalarda keng qamrovli sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha saʼy-harakatlarni davom ettiradilar.
Tomonlar navbati bilan har yili yuqori mansabdor shaxslar darajasidagi siyosiy maslahatlashuvlarni o‘tkazish, uning doirasida ikki tomonlama munosabatlar kun tartibi, shuningdek, umumiy manfaatlar, mintaqaviy va global masalalar xususida fikr almashish muhimligiga urg‘u berdilar.
2. Tomonlar 2024-yil 19-21 noyabr kunlari Toshkent shahrida o‘tkazilgan Savdo-iqtisodiy va texnik hamkorlik bo‘yicha Hukumatlararo qo‘shma komissiya birinchi yig‘ilishining moliya, savdo, raqamli iqtisodiyot, investitsiya, energetika, qurilish va transport infratuzilmasi, innovatsiya, qayta tiklanuvchi energiya, qishloq xo‘jaligi, mehnat migratsiyasi, madaniyat, turizm, taʼlim kabi sohalarda qo‘shma loyihalarni kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etishini qayd etdilar.
Ikki Tomon o‘zaro savdo uchun qulay shart-sharoitlar yaratish, savdo tuzilmasini to‘liq diversifikatsiyalash hamda uning hajmini kengaytirish maqsadida o‘z davlatlarining masʼul idoralari o‘rtasida uchrashuvlarni, jumladan, Savdo-iqtisodiy va texnik hamkorlik bo‘yicha qo‘shma komissiya yig‘ilishlarini faollashtirishga kelishib oldilar.
3. Kuvayt tomoni xususiy sektor vakillarining Kuvayt Savdo-sanoat palatasi orqali O‘zbekistonning investitsiya salohiyatini o‘rganishni rag‘batlantirish istagini bildirdi, O‘zbekiston tomoni esa kuvaytlik investorlarni jalb qilish va amaldagi qonunchilik bo‘yicha zarur ko‘mak ko‘rsatishga tayyorligini qayd etdi.
Har ikkala mamlakatda oziq-ovqat xavfsizligini oshirishga hissa qo‘shish maqsadida o‘simliklar va chorvachilik mahsuldorligini oshirishga qaratilgan texnologiyalar va tajriba bilan ham davlat, ham xususiy sektor orqali almashish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
4. Tomonlar ikki mamlakat o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri doimiy aviaqatnovlarni yo‘lga qo‘yish lozimligi va turizm sohalarini yana-da rivojlantirishga hamda buni amalga oshirish uchun talab etiladigan jarayonlarni yengillashtirish yo‘lida birgalikdagi saʼy-harakatlarni kuchaytirish zarurligini taʼkidladilar.
5. Tomonlar aholi salomatligini yaxshilashga yo‘naltirilgan hamkorlikni kengaytirish hamda sog‘liqni saqlash, farmatsevtika va tibbiyot sohasida tajriba almashish hamda AKTga asoslangan tibbiyot tizimi sohasida o‘zaro muloqotni davom ettirishga kelishib oldilar.
6. Tomonlar mudofaa, xavfsizlik va huquq tartibot idoralari o‘rtasidagi aloqalarni yo‘lga qo‘yish va mustahkamlash, shuningdek, kadrlar tayyorlash hamda AKT, sunʼiy idrok va kiberxavfsizlik sohalarida hamkorlikni kengaytirish borasida yakdil fikrni ifoda etdilar.
7. Ikki mamlakat BMT Nizomi va xalqaro huquqqa asosan davlatlarning hududiy yaxlitligi va suverenitetini hurmat qilish, ularning ichki ishlariga aralashmaslik hamda mojarolarni tinch yo‘l bilan hal etish muhimligini yana bir bor taʼkidlab o‘tdilar.
8. Xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik va aloqalarni mustahkamlash maqsadida Tomonlar madaniyat, taʼlim, fan, sport, turizm va “xalq diplomatiyasi” sohalarida hamkorlikning mavjud va yangi shakllarini yana-da rag‘batlantirish niyatlarini bildirdilar.
Tomonlar bir-birlarining madaniy merosi, tillari va yutuqlarini ko‘rgazmalar, madaniyat va sanʼat tadbirlari orqali yana-da kengroq yoritish bo‘yicha hamkorlikni faollashtirish muhimligini taʼkidladilar.
Tomonlar arxeologik, badiiy va madaniy merosni saqlash, muhofaza qilish, ulardan foydalanish, raqamlashtirish va restavratsiya qilish sohalarida olimlar va mutaxassislar almashuvini yo‘lga qo‘yish, qo‘shma dastur va loyihalarni amalga oshirish, hamda, axboroti, tajriba almashinuvida sohasida qo‘shma faoliyat orqali hamkorlikning boshqa shakllarini olib borishga kelishib oldilar.
9. Tomonlar oliy taʼlim muassasalari o‘rtasida sheriklik aloqalarini mustahkamlash, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi, stipendiya dasturlarini kengaytirish, fakultetlar va oliy o‘quv yurtlari o‘rtasida qo‘shma taʼlim dasturlarini yaratish orqali oliy taʼlim sohasidagi hamkorlikni yana-da kengaytirish muhimligini qayd etdilar.
10. Tomonlar mintaqaviy va global miqyosda xavfsizlik, tinchlik va barqarorlikni mustahkamlashga intilishlarini tasdiqladilar hamda Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Islom hamkorlik tashkiloti, Qo‘shilmaslik harakati va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasidagi hamkorlikni yana-da kengaytirishga tayyor ekanliklarini bildirdilar.
Shuningdek, O‘zbekiston tomoni Kuvaytning Osiyo hamkorlik muloqotini mintaqaviy tashkilotga aylantirish bo‘yicha tashabbusini olqishladi.
11. Har ikkala Tomon O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Janobi Oliylarining Kuvayt Davlatiga rasmiy tashrifi manfaatli yakunlaridan mamnunliklarini bildirdilar va ushbu tashrif ikki davlat o‘rtasidagi mavjud keng qamrovli sheriklik munosabatlarini yana-da mustahkamlash uchun muhim asos bo‘lganligini taʼkidladi .
12. Tomonlar ikki tomonlama hamkorlikni kengaytirish va ikki mamlakat o‘rtasidagi aloqalarni turli sohalarda mustahkamlashga qaratilgan turli shartnomalar imzolanganligini olqishladilar.
13. Ikki davlat o‘rtasidagi aloqalarni mustahkamlashga qaratilgan muzokaralar do‘stona va ishonch ruhida bo‘lib o‘tdi. Prezident Janobi Oliylari Amir Aʼlo Hazratlariga ko‘rsatilgan samimiy qabul va mehmondo‘stlik uchun minnatdorlik izhor qildi. Shuningdek, Prezident Janobi Oliylari Amir Aʼlo Hazratlarini Kuvayt Davlati mustaqilligining oltmish to‘rt yilligi va ozodlikka erishganining o‘ttiz to‘rt yilligi nishonlanadigan Milliy kunlar munosabati bilan tabrikladi, Prezident Janobi Oliylari Kuvayt Amiri Shayx Mishʼal al-Ahmad al-Jobir as-Sabohni O‘zbekistonga rasmiy tashrif buyurishga taklif qildi. Tashrif muddatlari diplomatik kanallar orqali kelishiladi.

Совместное заявление по итогам официального визита Президента Республики Узбекистан в Государство Кувейт
17-18 го февраля 2025 года состоялся официальный визит Е.П. Шавката Мирзиёева, Президента Республики Узбекистан в Государство Кувейт по приглашению Е.В шейха Мешаала Аль-Ахмеда Аль-Джабера ас-Сабаха, эмира Государства Кувейт.
В ходе визита, который прошел в конструктивной и дружественной атмосфере, лидеры двух стран договорились о расширении и углублении всестороннего сотрудничества между своими государствами.
Е.П. Президент Республики Узбекистан высоко оценил усилия Е.В.Амира Государства Кувейт по обеспечению мира и стабильности на Ближнем Востоке. Е.П. Амир Государства Кувейт высоко оценил усилия Е.П. Президента Республики Узбекистан по укреплению мира и безопасности, добрососедства и интеграционных процессов в Центральной Азии.
Е.П. Президент Республики Узбекистан также поздравил Государство Кувейт с вступлением на пост председателя Совета сотрудничества стран Персидского залива в этом году, и обе стороны высоко оценили развитие отношений между ССАГПЗ и странами Центральной Азии. Е.В. Амир Государства Кувейт приветствовал председательство Узбекистана в Консультативных встречах глав государств и его роль в продвижении региональных связей и устойчивого развития.
Стороны приветствовали предстоящий 2-й саммит лидеров стран Совета сотрудничества стран Персидского залива и стран Центральной Азии в городе Самарканде, и кувейтская сторона, в качестве нынешнего председателя ССАГПЗ, подтвердила свою полную поддержку углублению сотрудничества между ССАГПЗ и странами Центральной Азии во всех аспектах.
Стороны подробно обсудили ключевые аспекты кувейтско-узбекских отношений и определили основные направления их дальнейшего развития.
Исходя из масштабов сотрудничества между Республикой Узбекистан и Государством Кувейт, стороны подтвердили важность укрепления политического диалога, торгово-экономических отношений, культурно-гуманитарных обменов, сотрудничества между органами безопасности, обороны и правопорядка.
Стремясь к углублению и расширению партнерства между двумя странами, стороны подчеркнули следующие моменты:
1. Стороны договорились продолжать усилия по развитию всестороннего партнерства во всех взаимовыгодных областях.
Стороны подчеркнули важность проведения ежегодных поочередных политических консультаций на уровне старших должностных лиц, в ходе которых будет происходить обмен мнениями по повестке дня двусторонних отношений, а также общим интересам, региональным и глобальным вопросам.
2. Стороны отметили важность первого министерского заседания Межправительственной совместной комиссии по торгово-экономическому и техническому сотрудничеству в расширении совместных проектов в таких областях, как финансы, торговля, цифровая экономика, инвестиции, энергетика, строительство и транспортная инфраструктура, инновации, возобновляемые источники энергии, сельское хозяйство, трудовые ресурсы, культура, туризм, образование, которое состоялось в Ташкенте 19-21 ноября 2024 года.
Стороны договорились о проведении регулярных встреч между ответственными ведомствами двух стран, в частности, заседаний Совместной комиссии по торгово-экономическому и техническому сотрудничеству, в целях создания благоприятных условий для взаимной торговли, полной диверсификации структуры торговли и увеличения ее объемов.
3. Кувейтская сторона выразила намерение поощрять частный сектор через Торгово-промышленную палату Кувейта к изучению потенциала инвестиций в Узбекистан, а узбекская сторона подчеркнула свою готовность привлечь кувейтских инвесторов и оказать им необходимую помощь в соответствии с их законодательством.
Стороны достигли договоренности об обмене технологиями и опытом, направленными на повышение продуктивности растениеводства и животноводства с целью содействия укреплению продовольственной безопасности посредством сотрудничества как в государственном, так и в частном секторе обеих стран.
4. Стороны подчеркнули необходимость активизации совместных усилий по налаживанию прямого и регулярного воздушного сообщения между двумя странами, а также по дальнейшему развитию туристического сектора наряду с упрощением необходимых для этого процедур.
5. Стороны договорились расширять сотрудничество, направленное на улучшение здоровья населения, а также обмениваться передовым опытом в области здравоохранения, медицины и фармацевтики и продолжать диалог в области медицинской системы, построенной на информационно-коммуникационных технологиях.
6. Стороны выразили солидарность в установлении и укреплении связей между органами обороны, безопасности и правопорядка, а также в расширении сотрудничества в области подготовки кадров, информационно-коммуникационных технологий, искусственного интеллекта и кибербезопасности.
7. Обе страны подчеркнули важность уважения территориальной целостности и суверенитета государств, невмешательства в их внутренние дела, мирного урегулирования конфликтов на основе Устава ООН и международного права.
8. Стороны выразили намерение и далее развивать существующие и новые формы сотрудничества в области культуры, образования, науки, спорта, туризма и народной дипломатии в целях укрепления дружбы и связей между двумя народами.
Стороны подчеркнули важность активизации сотрудничества в деле дальнейшей популяризации культурного наследия, языков и достижений друг друга посредством проведения выставок, культурных и художественных мероприятий.
Стороны договорились наладить взаимные обмены учеными и специалистами в области сохранения, охраны, эксплуатации, цифрового управления и реставрации археологического, художественного и культурного наследия и осуществлять совместные программы и проекты в этой области, а также осуществлять другие формы сотрудничества путем проведения совместных мероприятий в области обмена информацией и опытом.
9. Стороны отметили важность дальнейшего расширения сотрудничества в области высшего образования путем укрепления партнерских отношений между высшими учебными заведениями, обмена преподавательским составом и студентами, расширения стипендиальных программ, создания совместных образовательных программ между факультетами и высшими учебными заведениями.
10. Стороны подтвердили свою приверженность укреплению безопасности, мира и стабильности на региональном и глобальном уровнях и выразили готовность к дальнейшему расширению сотрудничества в рамках Организации Объединенных Наций, Организации исламского сотрудничества, Движения неприсоединения и других международных организаций. Кроме того, узбекская сторона приветствовала кувейтскую инициативу по преобразованию Азиатского диалога по сотрудничеству (АКД) в региональную организацию.
11. Стороны выразили удовлетворение плодотворными итогами официального визита Президента Республики Узбекистан Его Превосходительства Шавката Мирзиёева в Государство Кувейт и подчеркнули, что этот визит стал важной основой для укрепления существующего всеобъемлющего партнерства между двумя странами.
12. Стороны приветствовали подписание различных соглашений, направленных на расширение двустороннего сотрудничества и укрепление связей между двумя странами в различных областях.
13. Переговоры, направленные на укрепление связей между двумя странами, прошли в духе дружбы и доверия. Его Превосходительство Президент выразил благодарность Его Высочеству Эмиру за теплый прием и гостеприимство. Кроме того, Президент поздравил Его Высочество эмира с наступающими Национальными днями Государства Кувейт, отмечающими шестьдесят четвертую годовщину независимости и тридцать четвертую годовщину освобождения. Его Превосходительство Президент также пригласил Его Высочество эмира Кувейта шейха Мишаала аль-Ахмеда аль-Джабера аль-Сабаха посетить Узбекистан с официальным визитом. Сроки визита будут согласованы по дипломатическим каналам.