Tailanddan munosabat: O'zbekiston Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlari bilan hamkorlikni jadallashtirishga tayyor
BANGKOK, 8-fevral. /"Dunyo" AA/. O'zbekistonning Tailanddagi faxriy konsuli va "B.H.I. Holding Public Co., Ltd" kompaniyasi direktori Napa Chamikorn "Dunyo" AA uchun intervyusida O'zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 4-5 fevral kunlari Malayziyaga buyurgan rasmiy tashrifi haqidagi fikrlarini bildirdi:
– Tashrif doirasida imzolangan kelishuvlar O'zbekiston va Malayziya o'rtasidagi iqtisodiy hamkorlikni rivojlantirishni rag'batlantirishga sodiqligini yaqqol namoyon etadi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning tashabbuslari O'zbekistonning Janubi-Sharqiy Osiyo bilan yaqindan hamkorlik qilishga tayyor ekanidan dalolat beradi. Ushbu sheriklik, xususan Tailand biznesi uchun O'zbekiston bozorini o'rganish va kirib borish uchun noyob imkoniyat yaratadi, deb hisoblayman.
Mahsulotlarning "halol" standartlariga muvofiqligini baholash bo'yicha hamkorlik to'g'risidagi kelishuv, ayniqsa, tailandlik ishlab chiqaruvchilarga "halol" mahsulotlarni O'zbekiston va boshqa mintaqaviy bozorlarga eksport qilish yo'lini ochadi. Bu, ayniqsa, Tailand "halol" mahsulotlarning yirik ishlab chiqaruvchisi sifatidagi obro'sini hisobga olgan holda, yanada rivojlanish uchun muhim sohadir.
Men Tailand tadbirkorlarini to'g'ridan-to'g'ri biznes aloqalarini yo'lga qo'yish va qishloq xo'jaligi, texnologiya va turizm sohalarida qo'shma korxonalar yaratish imkoniyatlarini o'rganishga chorlayman.
Bu imkoniyatlardan unumli foydalanish uchun har ikki davlat manfaatdor tomonlarini birlashtirgan savdo missiyalari va biznes-forumlarni tashkil etish bo'yicha vazifalarimizni kuchaytirishimiz kerak. Bunday tashabbuslar o'zaro hamjihatlik va hamkorlikni mustahkamlab, iqtisodiy sheriklik uchun zamin yaratadi.

Взгляд из Таиланда: Инициативы Президента Узбекистана свидетельствуют о готовности страны к более тесному взаимодействию с Юго-Восточной Азией
БАНГКОК, 8 февраля. /ИА «Дунё»/. Почетный консул Узбекистана в Таиланде и директор «B.H.I. Holding Public Co., Ltd» Напа Чамикорн прокомментировала для ИА “Дунё” значение официального визита 4-5 февраля Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева в Малайзию:
-Соглашения, подписанные в ходе данного визита, демонстрируют четкую приверженность стимулированию роста экономического сотрудничества между Узбекистаном и Малайзией.
Инициативы Президента Шавката Мирзиёева свидетельствуют о готовности Узбекистана к более тесному взаимодействию с Юго-Восточной Азией, и я считаю, что они предоставляют уникальную возможность также и для тайского бизнеса изучить узбекский рынок и выйти на него.
Соглашение о сотрудничестве в области оценки соответствия продукции стандартам «халяль» является особенно многообещающим, поскольку оно открывает двери и для тайских производителей по экспорту халяльной продукции в Узбекистан и на другие региональные рынки. Это важная область для роста, особенно учитывая репутацию Таиланда, как крупного производителя халяльной продукции.
Я призываю тайских предпринимателей воспользоваться этим моментом для установления прямых деловых связей и изучения возможностей создания совместных предприятий, особенно в области сельского хозяйства, технологий и туризма.
Чтобы максимально использовать эти возможности, нам следует рассмотреть возможность организации торговых миссий и бизнес-форумов, которые объединят заинтересованные стороны из обеих стран. Такие инициативы укрепят взаимопонимание и сотрудничество, проложив путь к прочному экономическому партнерству.