Hurmatli yig‘ilish ishtirokchilari!
Global va mintaqaviy tahdidlar, iqtisodiyotdagi beqarorlik va jahon bozorlaridagi o‘zgaruvchanlikning kuchayishi mamlakatlarimiz o‘rtasidagi sheriklikni kengaytirishning yangi yo‘llarini yanada faol izlashni taqozo etmoqda.
Ta’kidlash joizki, so‘nggi bir necha yil ichida O‘zbekiston kuzatuvchi davlat sifatida YOII bilan 22 yo‘nalishda samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘ydi. Joriy yilda Ittifoq mamlakatlari bilan tovar ayirboshlashimiz 11 foiz o‘sdi.
Oktyabr oyida Yevroosiyo iqtisodiy komissiyasi bilan yangi uch yillik rejani qabul qildik, unga savdo, sanoat, moliya sektori, agromajmua, transport va boshqa sohalarda qirqtaga yaqin aniq chora-tadbirlar kiritildi.
Shuningdek, biz savdo va yuk tashishni raqamlashtirish, elektron tijoratni joriy etish, iqlim o‘zgarishiga qarshi kurashish sohasidagi tarmoq dasturlarida faol ishtirok etish niyatidamiz.
Bundan tashqari, O‘zbekiston Hukumati qo‘shma Ishchi guruhining navbatdagi, to‘rtinchi yig‘ilishiga puxta tayyorgarlik ko‘rmoqda. Ushbu uchrashuvni kelgusi yil mart oyida O‘zbekistonda o‘tkazishni taklif etamiz.
O‘zbekiston bilan Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirishning ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha qarashlarimizni qisqacha bayon etmoqchiman.
Birinchi. Bu savdo to‘siqlarini bosqichma-bosqich bartaraf etish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan chora-tadbirlarni amalga oshirishdir.
O‘zbekiston va YOII o‘rtasida savdoda tarif va notarif cheklovlarni o‘zaro qo‘llamaslik to‘g‘risidagi bitimni imzolash masalasini ekspertlar darajasida ishlab chiqishni taklif etamiz.
Yaqin vaqt ichida amaliy harakatlar rejasini qabul qilgan holda texnik jihatdan tartibga solish tizimlarini yaqinlashtirish bo‘yicha maslahatlashuvlar o‘tkazishga tayyormiz.
Ikkinchi. O‘zbekistonning imzolanayotgan Yagona bojxona tranziti tizimi to‘g‘risidagi bitimda ishtirok etishi ham savdo amaliyotlarini kengaytirishga xizmat qiladi, deb hisoblayman.
Mamlakatlarimizning bojxona chegaralari orqali olib o‘tilayotgan tovarlar va transport vositalari to‘g‘risidagi ma’lumotlarni elektron almashish bo‘yicha bitimlarni kelishishni jadallashtirish muhim ahamiyatga ega.
Uchinchi. Birlashma doirasida boshlangan sanoat kooperatsiyasi va ishlab chiqarishni mahalliylashtirish dasturlarini qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari va vositalariga qo‘shilishdan manfaatdormiz.
Bundan tashqari, qo‘shma loyihalarni ilgari surish uchun ishonchli moliyaviy manbalarni shakllantirish maqsadida kelgusi yil boshida tartib-taomillarni yakunlab, Yevroosiyo taraqqiyot bankiga a’zo bo‘lishni rejalashtirmoqdamiz.
To‘rtinchi. Raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt sohasida tizimli hamkorlikni kuchaytirish niyatidamiz.
O‘zbekistonni YOIIning integratsiyalashgan axborot tizimiga va "Raqamli ittifoq" loyihasiga ulash masalalarini birgalikda ishlab chiqishga tayyormiz.
Beshinchi. Agrar sohada kooperatsiya dasturini tayyorlash tarafdorimiz. Gap qishloq xo‘jaligi mahsulotlarining bozorlarimizga o‘zaro kirib borishini yengillashtirish, innovatsion agrosanoat loyihalarini amalga oshirish, ilg‘or ilmiy ishlanmalarni joriy etish chora-tadbirlari haqida bormoqda.
Oltinchi. Sayyohlik almashinuvlarini rag‘batlantirish maqsadida Birlashma davlatlari fuqarolariga mamlakatimizga ichki hujjatlar bilan kirish imkonini beruvchi tartibni joriy etish niyatidamiz.
O‘zbekiston mavjud salohiyatdan samarali foydalanish maqsadida YOII bo‘yicha sheriklar bilan yaqin va samarali hamkorlikni rivojlantirish tarafdori.
Fursatdan foydalanib, hurmatli Aleksandr Grigorevich Lukashenkoni tashkilotga raislik Belarusga o‘tishi munosabati bilan tabriklayman va unga muvaffaqiyatlar tilayman.
Barchangizni, qardosh xalqlarimizni kirib kelayotgan Yangi yil bilan yana bir bor samimiy tabriklab, farovonlik va ravnaq tilayman.

Усиливающиеся глобальные и региональные вызовы, нестабильность экономики и ожидаемое повышение волатильности на мировых рынках требуют более активного поиска новых путей расширения партнёрства между нашими странами.
Следует отметить, что за последние несколько лет Узбекистан в качестве государства-наблюдателя наладил плодотворное взаимодействие с ЕАЭС по 22 направлениям. В этом году наш товарооборот со странами Союза вырос на 11 процентов.
В октябре с Евразийской экономической комиссией мы приняли новый трёхлетний План, в который вошли порядка сорока конкретных мероприятий в таких сферах, как торговля, промышленность, финансовый сектор, агрокомплекс, транспорт и другие.
Мы также подключились и намерены активно участвовать в отраслевых программах в области цифровизации торговли и грузоперевозок, внедрения электронной коммерции, борьбы с климатическими изменениями.
Кроме того, Правительство Узбекистана тщательно готовится к очередному, четвёртому заседанию совместной Рабочей группы. Предлагаем провести эту встречу в Узбекистане в марте следующего года.
Хочу вкратце обозначить наше видение приоритетов расширения сотрудничества Узбекистана с Евразийским экономическим союзом.
Первое. Это реализация скоординированных мер для поэтапного устранения торговых барьеров. Предлагаем на экспертном уровне проработать вопрос подписания соглашения о неприменении на взаимной основе тарифных и нетарифных ограничений в торговле между Узбекистаном и ЕАЭС.
Готовы в ближайшее время провести консультации по сближению систем технического регулирования, с принятием Плана практических действий.
Второе. Считаю, что расширению торговых операций также будет способствовать участие Узбекистана в подписываемом Соглашении о единой системе таможенного транзита.
Важно ускорить согласование договорённостей об электронном обмене данными о товарах и транспортных средствах, перемещаемых через таможенные границы наших стран.
Третье. Заинтересованы в подключении к механизмам и инструментам поддержки программ промышленной кооперации и локализации производства, запущенным в рамках Объединения.
Кроме того, для формирования надёжных финансовых источников продвижения совместных проектов в начале следующего года планируем завершить процедуры и вступить в Евразийский банк развития.
Четвёртое. Намерены усилить системное взаимодействие в области цифровых технологий и искусственного интеллекта.
Готовы совместно проработать вопросы подключения Узбекистана к Интегрированной информационной системе ЕАЭС и проекту «Цифровой союз».
Пятое. Выступаем за подготовку Программы кооперации в аграрном секторе. Речь идёт о мерах по облегчению взаимного доступа сельхозпродукции на наши рынки, реализации инновационных агропромышленных проектов, внедрению передовых научных разработок.
Шестое. В целях поощрения туристических обменов намерены внедрить порядок, позволяющий гражданам государств Объединения въезжать в нашу страну по внутренним документам.
Узбекистан привержен развитию тесного и продуктивного сотрудничества с партнёрами по ЕАЭС в целях эффективного использования всего имеющего потенциала.
Пользуясь случаем, поздравляю и желаю успехов уважаемому Александру Григорьевичу Лукашенко в связи с переходом к Беларуси председательства в Организации.
Ещё раз хочу сердечно поздравить всех вас и наши братские народы с наступающим Новым годом, пожелать благополучия и процветания.