Oʻzbekistonda mahalla instituti - inson qadrini yuksaltirishning muhim platformasidir
Mahalla – xalq bilan mamlakat oʻrtasidagi ishonch koʻprigi sifatida xizmat qiladigan, insonni jamiyatning bir qismi boʻlishga oʻrgatadigan, uni bagʻrikenglik va xalqparvarlik ruhida tarbiyalaydigan makondir. Mamlakatimizda 9 435 ta mahallalar boʻlib, ularning oʻziga xos nomlari bizga tarixdan soʻzlaydi. Chunki ularda xalqimizning uzoq va shonli tarixi, ijtimoiy-siyosiy, iqtisodiy hayoti, madaniy merosi aks etadi.
Bugun mahalla ijtimoiy hayotimizning barcha jabhalarida faol ishtirok etyapti. Tadbirkorlikni rivojlantirish, bandlikni taʼminlash, kambagʻallikni qisqartirish, ijtimoiy yordam koʻrsatish, barcha-barcha masalalarda mahallaning ishtiroki katta ahamiyatga ega boʻlib boryapti. Mahalla institutini isloh qilishning bosh maqsadi aholiga munosib turmush sharoitini yaratish va aholiga xizmat koʻrsatishni sifat darajasini oshirishdir.
Mahalla va undagi boshqaruv – fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari siymosida bugun faqat bir jamoa yoki yashash maskanigina emas, balki aholining ijtimoiy-siyosiy, maʼnaviy-madaniy faolligini oshirish, oʻzbek xalqining tarixan qaror topgan qadriyatlariga boʻlgan hurmat, oʻzaro munosabatlarda odob, axloq, jamiyat oldidagi majburiyatlarni soʻzsiz bajarish va masʼullikning oʻziga xos boʻlgan tamoyillari asosida boshqariladigan tashkilotdir.
Hozirgi kunda mamlakatimizning obroʻyi, nufuzi va davlat yaxlitligi, xalqning birdamligini taʼminlash bir qator davlat hokimiyati va boshqaruvi organlari vakolatlarini mahalla institutiga olib berish, aholini davlat boshqaruviga yaqinlashtirish orqali, ularning davlatga ishonchi va umidini oshirish bilan inson qadrini ulugʻlash imkonini beradi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentimizning 2023-yil 11-sentyabrdagi farmoni bilan tasdiqlangan “Oʻzbekiston – 2030” strategiyasida muhim ustuvor yoʻnalishlar qatorida xalq xizmatidagi davlat tashkil etish va jamoatchilik boshqaruvini takomillashtirish boʻyicha keng koʻlamli saʼy-harakatlar belgilangani eʼtiborga molik. Uning 74-maqsadi aholi farovonligini taʼminlash va hududlarda kundalik masalalarni hal etishda mahallani jamoatchilik hamda davlat organlari oʻrtasidagi “tayanch koʻprik”ka aylantirilishi koʻrsatib oʻtildi.
Oʻz navbatida, moliya, soliq, bandlik kabi idoralarning kamida
30 foiz vakolatlarini mahalla darajasiga tushirish, mahallalarda
100 dan ortiq davlat xizmatlarini “bir qadam”da koʻrsatishni yoʻlga qoʻyish nazarda tutildi.
Yangi shakllantirilgan tizimning ahamiyatli jihati, “mahalla yettiligi” tomonidan mahallaning ichki resurslarini aniqlash hamda ularni ijtimoiy xizmatlar va yordam koʻrsatish uchun safarbar etishda koʻmaklashiladi. Mahallalardagi muammolarning oʻz vaqtida va samarali yechilishida davlat organlari va tashkilotlarining mahallalardagi vakillari saʼy-harakatlari birlashtirildi.
Oʻzbekiston Respublikasida mahalla institutini huquqiy tartibga soluvchi qonunchilik tizimi yaratilgan. Yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining 127-moddasida “Fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari .... mahalliy ahamiyatga molik masalalarni fuqarolarning manfaatlaridan, rivojlanishning tarixiy oʻziga xos xususiyatlaridan, shuningdek milliy qadriyatlardan, mahalliy urf-odatlar va anʼanalardan kelib chiqqan holda, qonunga muvofiq mustaqil ravishda hal etishga haqli” deb koʻrsatilgan. 2013-yil 14-aprelda Oʻzbekiston Respublikasining “Fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari toʻgʻrisida”gi qonuni mahalla faoliyatini tartibga soluvchi maxsus qonun hisoblanadi.
Oʻzbekiston Respublikasida fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlarini hududiy ommaviy jamoa deb eʼtirof etish mumkin. Oʻzbekiston Respublikasida mahalla instituti ommaviy-siyosiy hokimiyat tarkibiy qismi sifatida eʼtirof etilishi ularni nodavlat notijorat tashkilotlaridan tabiatan mutlaqo farq qilishini koʻrsatadi. Fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari maʼmuriy hududiy birliklar negizida hududiylik prinsipiga tayangan holda tashkil etiladi.
Hozirgi kunda mahalla faoliyatini va boshqaruvini isloh qilish borasida bir qancha qonun osti hujjatlar qabul qilindi. Jumladan, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 21-dekabrdagi “Mahalla institutining jamiyatdagi rolini tubdan oshirish va uning aholi muammolarini hal etishda birinchi boʻgʻin sifatida ishlashini taʼminlashga qaratilgan chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi farmoni bilan mahalla raisi, hokim yordamchisi, yoshlar yetakchisi, xotin-qizlar faoli, profilaktika inspektori, ijtimoiy xodim va soliq inspektori faoliyat yuritadigan “mahalla yettiligi” tashkil qilindi.
2024-yil 1-yanvardan boshlab barcha tuman va shaharlarda “Mahalla byudjeti” tizimi amaliyotga joriy etildi. Har bir mahallaga jismoniy shaxslardan olinadigan mol-mulk soligʻi va yer soligʻi boʻyicha undirilgan mablagʻlarning (noturar joylar boʻyicha undiriladigan mol-mulk soligʻi va yer soligʻi bundan mustasno) 10 foizi; mahalla idoralari orqali koʻrsatilgan davlat xizmatlari uchun undirilgan yigʻimning 10 foizi; mahalladagi hududi 2 000 kvadrat metrgacha boʻlgan davlat koʻchmas mulk obyektlarini hokimi yordamchisi onlayn-buyurtmanomasiga asosan toʻgʻridan-toʻgʻri elektron onlayn-auksion savdolari orqali sotishdan tushadigan mablagʻlar (baholash va sotish xarajatlari chegirilgan holda); mahallaning mol-mulkini belgilangan tartibda ijaraga berishdan olinadigan mablagʻlar yoʻnaltiriladigan boʻldi.
Mahallalarning “oʻsish nuqtalari” va “drayver” loyihalarni aniqlash orqali aholi bandligini taʼminlash va tadbirkorlikka jalb etish, mahalla hududida davlat-xususiy sheriklik asosida tadbirkorlikni rivojlantirish boʻlab, mahallabay ishlash tizimining asosiy maqsadi boʻlgan kambagʻallikni qisqartirish va daromadlarini oshirishga qaratilgan. Shu bois, Prezidentimiz tashabbusi bilan xalqimiz turmushini yaxshilash yoʻlida juda katta vazifalarni amalga oshirishga kirishildi. Jumladan yaqinda qabul qilingan Oʻzbekiston Prezidentining 2024-yil 23-sentyabrdagi “Kambagʻallikni qisqartirish va aholi turmush farovonligini oshirish borasidagi chora-tadbirlarni yangi bosqichga olib chiqish toʻgʻrisida”gi farmoni hamda “Kambagʻallikdan faravonlik sari” dasturini amalga oshirish boʻyicha birinchi navbatdagi chora-tadbirlar toʻgʻrisida”gi Qarori Oʻzbekistonda kambagʻallikni qisqartirishga qaratilgan davlat siyosatini yangi bosqichga olib chiqdi.
Shu bilan birgalikda, Oʻzbekistonda mahallalarni ijtimoiy va iqtisodiy rivojlantirishning Sayxunobod, Uychi, Gʻijduvon va Zarbdor tumani tajribalari ham aholini kambagʻallikdan chiqarish boʻyicha Oʻzbekistonning noyob milliy tajribasidir.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan qabul qilingan hujjatlarda, avvalo, faqat moddiy qoʻllab-quvvatlash emas balki, komleks iqtisodiy, maʼnaviy, ijtimoiy va tarbiyaviy tadbirlar evaziga maqsadga erishish mumkinligi mustahkamlanmoqda. Ushbu hujjatlarda aholini bozor iqtisodiyoti sharoitida psixologik-motivatsion qullab quvvatlash mexanizmlarning mavjudligi diqqatga sazovordir.
Rejalashtirilayotgan tadbirlarni asosiy jihatlari mamlakatimizda 2024-2025-yillarda aholini kambagʻallikdan chiqarishning yoʻnalishlari va hududlar kesimida maqsadli koʻrsatkichlar asosida tizimli ishlarni amalga oshirish boʻlmoqda. Eng ogʻir ahvoldagi 1000 ta mahalla negizida infratuzilmasini yaxshilash, ushbu mahallalardagi xonadonlarning tomorqa yerlarini sugʻorishni yaxshilash, elektr energiyasini barqarorligini saqlash, ichki yoʻllarini taʼmirlash, internet sifatini yaxshilash ishlari rejalashtirilmoqda. “Yashil mahalla” loyihalarini amalga oshirish ishlari boshlab yuborildi.
Kambagʻal oilalar yagona savolnomasi asosida baholanishi va ularning ijtimoiy portreti shakllantirilishi, ijtimoiy xodim va hokim yordamchisi tomonidan ijtimoiy xizmat va yordam koʻrsatish, sogʻliqni saqlash, uy-joy, bandlik, taʼlim, xulq-atvor yoʻnalishlarini qamrab oluvchi oilani kambagʻallikdan chiqarish boʻyicha individual reja ishlab chiqilishi va rejani samaradorligi va natijadorligi monitoring qilinishi ishlari boshlandi. Kambagʻal oilalarga 50 ming gektar yer maydonlari 30 yilga ijaraga berish kuzlanmoqda. Hududlardagi 14 ming rahbarlar va ularning oʻrinbosarlarini kambagʻal oilalarga biriktirish amaliyoti joriy etilmoqda.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2023-yil 21-dekabrdagi farmoni bilan Oʻzbekiston mahallalari uyushmasi tashkil etildi.
Uyushmaning vazifalari qatoriga: mahallalardagi muammolarning oʻz vaqtida va samarali yechilishida davlat organlari va tashkilotlarining mahallalardagi vakillarining saʼy-harakatlarini birlashtirish, muvofiqlashtirish va yoʻnaltirish;
mahallaning moliyaviy imkoniyatlarini oshirish, kambagʻal oilalarga ajratilayotgan byudjet mablagʻlari va boshqa mablagʻlarning maqsadli va manzilli yoʻnaltirilishini taʼminlash;
mahallalarning moddiy-texnika taʼminotini yaxshilash, ularga ajratiladigan mablagʻlarni markazlashgan tarzda taqsimlash, sohaga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish;
mahalla masʼullarining malakasini oshirish, ularda zamonaviy boshqaruv koʻnikmalari shakllanishiga koʻmaklashishdan iborat boʻldi.
Oʻzbekistonda oʻtgan yillarda 3,5 million nafar odamni daromadli qilish orqali 2023 yil yakuni bilan kambagʻallik darajasi 11 foizga tushdi.

В Узбекистане институт махалли — важная платформа для повышения достоинства человека
Узбекская махалля представляет собой социальное пространство, функционирующее в качестве моста доверия между обществом и государством, способствующее социализации личности, формированию её в духе толерантности и заботы о благе народа. На территории нашей страны насчитывается 9 435 махаллей, уникальные названия которых несут в себе глубокое историческое значение. Эти названия отражают многовековую и богатую историю нашего народа, его социально-политическую и экономическую жизнь, а также культурное наследие.
Сегодня махалля играет активную роль во всех сферах общественной жизни Узбекистана. Её участие становится всё более значимым в вопросах развития предпринимательства, обеспечения занятости, сокращения бедности, оказания социальной помощи и в решении многих других социально-экономических задач. Главная цель реформирования института махалли — создание достойных условий жизни для населения и повышение качества предоставляемых услуг.
Махалля и её система управления представляют собой не только сообщество или место проживания, но и полноценный институт гражданского самоуправления. Она играет ключевую роль в повышении социально-политической и духовно-культурной активности населения, укрепляет уважение к историческим ценностям узбекского народа, способствует соблюдению этических норм и ответственности в межличностных отношениях, а также обеспечивает неукоснительное выполнение гражданских обязанностей перед обществом.
В настоящее время укрепление престижа и авторитета нашей страны, обеспечение единства народа и государственной целостности достигается, в том числе, через передачу ряда полномочий государственных органов институту махалли, что способствует более тесному взаимодействию населения с процессами государственного управления, укрепляет доверие и уверенность граждан в государстве и создаёт условия для возвышения человеческого достоинства.
Стратегия «Узбекистан – 2030», утверждённая Указом Президента Республики Узбекистан от 11 сентября 2023 года, заслуживает особого внимания, поскольку среди её ключевых направлений обозначены масштабные усилия по построению государства, ориентированного на служение народу, и совершенствованию системы общественного управления. В частности, цель №74 направлена на повышение благосостояния населения и превращение махалли в «связующий мост» между обществом и государственными органами, что способствует решению повседневных вопросов и улучшению условий жизни в регионах.
Кроме того, предполагается передать на уровень махалли не менее 30 процентов задач и функций таких ведомств, как финансовое, налоговое и занятости, а также организовать в махаллях предоставление свыше 100 государственных услуг в формате «шаговой доступности».
Важным аспектом новой системы является роль «махаллинской семёрки» в выявлении и мобилизации внутренних ресурсов махалли для оказания социальных услуг и помощи населению. Усилия представителей государственных органов и организаций, работающих в махаллях, объединены для оперативного и эффективного решения локальных проблем.
В Республике Узбекистан сформирована законодательная система, регулирующая деятельность института махалли. В статье 127 новой редакции Конституции Республики Узбекистан отмечено, что « ... органы самоуправления граждан имеют право, в соответствии с законом, самостоятельно решать вопросы местного значения, учитывая интересы граждан, исторические особенности развития, а также национальные ценности, местные обычаи и традиции». Специальным нормативным актом, регулирующим деятельность махалли, является Закон Республики Узбекистан «Об органах самоуправления граждан», принятый 14 апреля 2013 года.
В Республике Узбекистан органы самоуправления граждан можно рассматривать как территориальные общественные объединения. Признание института махалли составной частью общественно-политической власти подчёркивает его коренное отличие от неправительственных некоммерческих организаций. Органы самоуправления граждан создаются на основе принципа территориальности и функционируют в рамках административно-территориальных единиц.
В настоящее время принято множество подзаконных актов, направленных на реформирование деятельности и управления махаллей. В частности, указом Президента от 21 декабря 2023 года «О мерах по кардинальному повышению роли института махалли в обществе и обеспечению его функционирования в качестве первичного звена в решении проблем населения» была создана структура «махаллинская семёрка», в которую входят председатель махалли, помощник хокима, лидер молодёжи, активист по делам женщин, инспектор по профилактике, социальный работник и налоговый инспектор.
С 1 января 2024 года во всех районах и городах была внедрена система «Бюджет махалли». В рамках этой системы 10 процентов от средств, взимаемых по налогу на имущество и земельному налогу с физических лиц (за исключением налога на имущество и земельного налога, взимаемого с нежилых помещений), направляется в бюджет каждой махалли; 10 процентов сборов за государственные услуги, оказываемые через махаллинские органы; средства, поступающие от реализации объектов государственной недвижимости на территории махалли площадью до 2000 квадратных метров посредством прямых онлайн-аукционов по запросу помощника хокима (за вычетом расходов на оценку и продажу); а также доходы от сдачи имущества махалли в аренду в установленном порядке.
Обеспечение занятости населения и привлечение его к предпринимательству через выявление «точек роста» и реализацию «проектов-драйверов» в махаллях, а также развитие предпринимательства на основе государственно-частного партнёрства направлены на сокращение бедности и повышение доходов, что является основной целью системы работы в махаллях. По инициативе Президента начата реализация масштабных мер по улучшению уровня жизни населения. В частности, указ Президента Узбекистана от 23 сентября 2024 года «О выведении на новый этап мер по сокращению бедности и повышению благосостояния населения», а также Постановление Президента от 23 сентября 2024 года «О первоочередных мерах по реализации программы «От бедности к процветанию»» подняли государственную политику Узбекистана по сокращению бедности на качественно новый уровень.
Кроме того, опыт районов Сайхунобод, Уйчи, Гиждуван и Зарбдор по социально-экономическому развитию махаллей в Узбекистане представляет собой уникальную национальную практику по выводу населения из бедности. В документах, принятых Президентом Республики Узбекистан, закреплено, что достижение поставленных целей возможно не только через материальную поддержку, но и посредством комплексных экономических, духовных, социальных и воспитательных мер. Примечательно, что в этих документах особое внимание уделяется механизмам психологической и мотивационной поддержки населения в условиях рыночной экономики.
Основные аспекты планируемых мероприятий на 2024-2025 годы направлены на системное сокращение бедности с учётом приоритетных направлений и целевых показателей по регионам. В рамках этой программы предусмотрено улучшение инфраструктуры в 1000 махаллях с наиболее сложными условиями: улучшение орошения приусадебных участков, обеспечение стабильного электроснабжения, ремонт внутриквартальных дорог и повышение качества интернета. Также начата реализация проектов «Зелёная махалля».
Начата работа по оценке бедных семей на основе единого вопросника, что позволяет сформировать их социальный портрет, а также разработать индивидуальные планы выхода из бедности. Эти планы, включающие социальные услуги и помощь, здравоохранение, жильё, занятость, образование и поведенческие аспекты, составляются социальными работниками и помощниками хокимов с регулярным мониторингом их эффективности и результативности. Планируется выделить 50 тысяч гектаров земли для долгосрочной аренды бедным семьям на срок до 30 лет. Также внедряется практика прикрепления 14 тысяч местных руководителей и их заместителей к этим семьям.
Указом Президента Узбекистана от 21 декабря 2023 года была создана Ассоциация махаллей Узбекистана.
В задачи Ассоциации входят: объединение, координация и направление усилий представителей государственных органов и организаций в махаллях для своевременного и эффективного решения проблем махалли;
увеличение финансовых возможностей махаллей, обеспечение целевого и адресного распределения бюджетных и иных средств, выделяемых для нуждающихся семей; улучшение материально-технического обеспечения махаллей, централизованное распределение выделяемых им средств, внедрение современных информационно-коммуникационных технологий в сферу;
повышение квалификации ответственных лиц махаллей, содействие формированию у них современных управленческих навыков.
В Узбекистане за последние годы, благодаря обеспечению доходов для 3,5 миллионов человек, уровень бедности к концу 2023 года снизился до 11 процентов.