O‘zbekiston va Turkiya yetakchilari ikki tomonlama munosabatlarning dolzarb masalalarini muhokama qildilar
Qozon shahriga tashrifning birinchi kunida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev BRIKS sammiti doirasida Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdog‘an bilan uchrashuv o‘tkazdi.
O‘zbekiston-Turkiya keng qamrovli strategik sheriklik munosabatlarini yanada chuqurlashtirish bo‘yicha dolzarb masalalar atroflicha ko‘rib chiqildi.
Ikki davlat rahbarlari siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, madaniy va gumanitar sohalardagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish muhimligini ta’kidladilar.
Prezidentlar faol muloqotlar va samarali almashinuvlarni davom ettirish zarurligini qayd etdilar.
Geologiya va mineral resurslarni qazib chiqarish, elektrotexnika, mashinasozlik, sog‘liqni saqlash, ta’lim va boshqa sohalarda kooperatsiya loyihalarini ilgari surish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Leaders of Uzbekistan and Türkiye discuss current state of bilateral agenda
On the sidelines of the BRICS summit, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev met with President of the Republic of Türkiye Recep Tayyip Erdoğan on the first day of his visit to Kazan.
The two sides discussed topical issues of further deepening Uzbek-Turkish relations of comprehensive strategic partnership.
The two leaders emphasized the importance of enhancing multifaceted cooperation in political, trade and economic, investment, cultural and humanitarian spheres.
The Presidents spoke in favor of continuing intensive contacts and fruitful exchanges.
Special attention was paid to the promotion of cooperation projects in geology and mineral resources extraction, electrical engineering, mechanical engineering, health care, education and other sectors.