Inson huquqlari sohasidagi xalqaro majburiyatlarni bajarish: Yangi Oʻzbekiston tajribasi
Bugungi kunda dunyoda sodir boʻlayotgan chuqur siyosiy va iqtisodiy ziddiyatlar davrida Yangi Oʻzbekistonda tinch va farovon hayotni taʼminlash, inson shaʼni va qadr-qimmatini hurmat qilish davlat siyosatining ustuvor vazifalaridan biri sifatida belgilangan.
Oʻzbekiston Birlashgan Millatlar Tashkiloti faoliyatida faol ishtirok etib, jahon hamjamiyati uchun umumiy muammolarni muloqot va hamkorlik, madaniy-sivilizatsiyaviy, millatlararo va dinlararo oʻzaro hamkorlik orqali hal etishga intiladi. Mamlakatimiz xalqaro tashkilotlar doirasida xalqaro normalarni yaratish jarayonida faol ishtirok etmoqda. Xususan, soʻnggi yillarda Oʻzbekiston tashabbusi bilan BMT Bosh Assambleyasi tomonidan 10 ta maxsus rezolyutsiya qabul qilindi.
Xalqaro maydondagi faol ishtiroki mamlakatning ilk bor tarixda BMTning Inson huquqlari boʻyicha Kengashiga aʼzo boʻlib saylanishiga hissa qoʻshdi. Ushbu Kengash doirasida Oʻzbekiston tashabbusi bilan “COVID-19 pandemiyasining yoshlar huquqlariga taʼsiri” (2021-yil oktyabr), “Yoshlar va inson huquqlari” (2022-yil oktyabr) hamda “Har bir bolaga tinchlik va bagʻrikenglik ruhida sifatli taʼlimni taʼminlash” (2023-yil oktyabr) rezolyutsiyalari qabul qilindi.
Oʻzbekiston ilk marta BMT Iqtisodiy va ijtimoiy kengashi (ECOSOC) hamda Xalqaro mehnat tashkiloti Maʼmuriy kengashi aʼzoligiga saylandi. Shuningdek, Oʻzbekiston vakili ilk bor BMT Inson huquqlari qoʻmitasiga aʼzo boʻldi.
Yurtimizda hamkorlikda oziq-ovqat xavfsizligi, turizmni rivojlantirish, qashshoqlikka qarshi kurash va iqlim oʻzgarishi, inson huquqlarini himoya qilish masalalariga bagʻishlangan yirik xalqaro tadbirlar oʻtkazilmoqda. Xususan, 2025-yilda YUNESKO Bosh konferensiyasi 43-sessiyasini Samarqand shahrida oʻtkazish rejalashtirilgan.
Oʻzbekiston BMT tuzilmalari, boshqa xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar bilan inson huquqlarini ilgari surish va himoya qilish masalalari boʻyicha ham faol hamkorlik qilmoqda.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekistonda inson huquqlari sohasidagi islohotlar va vaziyat bilan tanishish uchun BMT Bosh kotibi A. Gutterish, BMTning Inson huquqlari boʻyicha oliy komissari F. Tyurk, Xalqaro mehnat tashkiloti (XMT) Bosh direktori J.Ungbo, Yevropa Ittifoqinin inson huquqlari boʻyicha maxsus vakili E.Gilmor, Yevropada xavfsizlik va hamkorlik tashkilotining (YEXHT) Demokratik institutlar va inson huquqlari boʻyicha byurosi direktori M. Mekachchi tashrif buyurdi.
Oʻzbekiston tomonidan ratifikatsiya qilingan shartnomalarning bajarilishi boʻyicha BMTning ustav organlari va shartnomaviy qoʻmitalariga oʻz vaqtida milliy maʼruzalarini taqdim etib kelinmoqda. 2023-yil davomida inson huquqlari boʻyicha xalqaro shartnomalarning bajarilishi yuzasidan BMTning shartnomaviy qoʻmitalariga Oʻzbekiston Respublikasining quyidagi milliy maʼruzalari taqdim etildi:
- Nogironlar huquqlari toʻgʻrisidagi konvensiya qoidalarini amalga oshirish boʻyicha birlamchi milliy maʼruzasi;
- Qiynoqqa solish va boshqa shafqatsiz, gʻayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala hamda jazo turlarini qoʻllashga qarshi konvensiya bajarilishi boʻyicha Oltinchi milliy maʼruzasi;
- Universal davriy hisobot boʻyicha Toʻrtinchi milliy maʼruzasi.
Soʻnggi yillarda Oʻzbekiston va XMT oʻrtasidagi hamkorlik sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarildi. XMT mamlakatimiz tajribasini xalqaro miqyosda oʻrganish va qoʻllash uchun muvaffaqiyatli model sifatida koʻrmoqda. Tashkilot koʻmagida Oʻzbekistonda mehnat sohasida 40 dan ortiq normativ hujjat qabul qilindi, 22 ta xalqaro konvensiya ratifikatsiya qilindi. Ijtimoiy adolat tamoyillarini ilgari surish boʻyicha, shu jumladan, “Ijtimoiy adolat global koalitsiyasi” doirasida qoʻshma chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiyada Oʻzbekistonning suveren, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy davlat ekanligiga oid tarixiy ahamiyatga ega boʻlgan holat belgilab qoʻyildi. Ijtimoiy adolat va hamjihatlik tamoyillari joriy qilindi, inson huquqlari va erkinliklarini himoya qilish uchun butunlay yangi mexanizmlar mustahkamlandi. Agar dunyo mamlakatlari konstitutsiyalarida insonning 110 dan ortiq huquqi qayd etilganini hisobga oladigan boʻlsak, hozirgi kunda bu huquqlarning 90 tasi mamlakatimizning yangi tahrirdagi Konstitutsiyamizda mavjud boʻlib, ulardan 40 tasi yangi konstitutsiyaviy huquqlardir.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning 25-moddasida rasman “oʻlim jazosi taqiqlanadi” deb aniq belgilanib, shu bilan Fuqarolik va siyosiy huquqlar toʻgʻrisidagi xalqaro paktning Ikkinchi fakultativ bayonnomasining talablari amalga oshirildi.
Birinchi marta qulay atrof-muhit huquqi konstitutsiyaviy darajada taʼminlandi. 2018 yilda mamlakatimiz Parij kelishuviga qoʻshildi. Ekologik muammolarni hal qilish uchun bir qator dasturiy hujjatlar, jumladan Oʻzbekiston Respublikasining 2030-yilgacha “yashil” iqtisodiyotga oʻtish strategiyasi, 2030-yilgacha boʻlgan davrda Oʻzbekiston Respublikasining atrof-muhitni muhofaza qilish konsepsiyasi va 2019-2028-yillar davrida Oʻzbekiston Respublikasida biologik xilma-xillikni saqlash strategiyasi qabul qilindi. Shuningdek, iqlim oʻzgarishi bilan bogʻliq muammolarni samarali hal etish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti huzurida Iqlim kengashini tashkil etilishi belgilandi.
Uy-joy huquqining konstitutsiyaviy kafolatlarini mustahkamlash maqsadida “Oʻzboshimchalik bilan egallab olingan yer uchastkalariga hamda ularda qurilgan binolar va inshootlarga boʻlgan huquqlarni eʼtirof etish toʻgʻrisida”gi qonun qabul qilindi. Ushbu qonun 10 milliondan ortiq insonning muammolarini hal qilishga yordam beradi va mulk huquqini taʼminlash uchun huquqiy asos yaratadi.
Yangi tahrirdagi Konstitutsiyaning 55-moddasida “Har kim oʻz huquq va erkinliklarini qonunda taqiqlanmagan barcha usullar bilan himoya qilishga haqli” ekanligi belgilangan. Bundan tashqari, yangi tahrirdagi Konstitutsiya, agar davlatning huquqiy himoyaga doir barcha ichki vositalaridan foydalanib boʻlingan boʻlsa, insonning huquq va erkinliklarini himoya qiluvchi xalqaro organlarga murojaat qilish huquqini beradi.
Inson huquqlari boʻyicha milliy institutlarning rolini oshirish, xususan, Konstitutsiyaning 56-moddasida inson huquqlari boʻyicha milliy institutlar toʻgʻrisidagi qoidalarning mustahkamlanishi muhim demokratik qadamdir. “Bolalar ombudsmani toʻgʻrisida”gi qonun qabul qilindi. Hozirda parlament tomonidan “Oʻzbekiston Respublikasi Oliy Majlisining Inson huquqlari boʻyicha vakili (Ombudsman) toʻgʻrisida”gi yangi qonun loyihasi koʻrib chiqilmoqda.
Fuqarolarning bepul yuridik yordam olish huquqi konstitutsiyaviy darajada mustahkamlangan. Qonunda kam taʼminlangan shaxslarga, ruhiy holati buzilgan jismoniy shaxslarga psixiatriya yordami koʻrsatilayotganda, xotin-qizlar va erkaklarning teng huquqliligi buzilganligi toʻgʻrisidagi ishlarni sudlarda koʻrish chogʻida davlat hisobidan yuridik yordam koʻrsatiladi.
Inson huquqlari boʻyicha Milliy strategiyasi izchil amalga oshirilmoqda. Mamlakatda gender tenglikni, soʻz erkinligini, din erkinligini, qiynoqlarga qarshi kurashishni taʼminlash boʻyicha aniq choralar qabul qilinmoqda. Ayniqsa, ayollarning huquqlarini himoya qilishga, ularga nisbatan har qanday stereotiplar va zoʻravonliklarga barham berishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Qiynoqlar va zoʻravonlikning boshqa turlari konstitutsiyaviy darajada taqiqlangan. Konstitutsiyaning 26-moddasida qiynoqlar, zoʻravonlik va boshqa shafqatsiz, gʻayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsituvchi muomala va jazolar taqiqlangan. Nelson Mandela qoidalari qonunchilik va amaliyotga tatbiq etilgan.
Shuni taʼkidlash mumkinki, Oʻzbekiston inson huquqlari boʻyicha xalqaro standartlarni milliy qonunchilik va huquqni qoʻllash amaliyotiga doimiy ravishda tatbiq etib kelmoqda. Normativ-huquqiy hujjatlarni va ularning loyihalarining gender, inson huquqlari va korrupsiyaga qarshi ekspertizasi amalga oshirilmoqda. Inson huquqlari sohasida Oʻzbekiston Respublikasining xalqaro majburiyatlariga rioya etilishi boʻyicha Parlament komissiyasi faoliyat yuritmoqda.
2021-yilda Oʻzbekiston Respublikasi Nogironlar huquqlari toʻgʻrisidagi konvensiyani ratifikatsiya qildi, uning qoidalari “Nogironlar huquqlari toʻgʻrisida”gi yangi qonunda oʻz aksini topgan. Mamlakatda nogironligi boʻlgan shaxslarning huquq va manfaatlarini himoya qilish masalalariga alohida eʼtibor qaratilib, ularning jamiyatga integratsiyalashuvi, siyosiy, ijtimoiy, iqtisodiy va madaniy hayotda faol ishtirok etishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratilmoqda.
Oʻzbekiston davlat siyosatining eng muhim ustuvor yoʻnalishlaridan biri bu bagʻrikenglik va insonparvarlik madaniyatini rivojlantirish hamda jamiyatda millatlararo, dinlararo totuvlikni mustahkamlashdir. Xususan, Konstitutsiyaning 19-moddasi asosida Oʻzbekiston Respublikasida barcha fuqarolarning bir xil huquq va erkinliklarga ega boʻlishi, jinsi, irqi, millati, tili, dini, eʼtiqodi, ijtimoiy kelib chiqishi, ijtimoiy mavqeidan qatʼi nazar, qonun oldida tengligi kafolatlanadi.
Mamlakatda millatlararo munosabatlar sohasida davlat siyosati Konsepsiyasi amalga oshirilmoqda. Dunyoda Xalqaro doʻstlik kuni deb qabul qilingan 30-iyul sanasini mamlakatimizda Xalqlar doʻstligi kuni deb eʼlon qilingan va oʻziga xos bayram sifatida keng nishonlashni anʼanaga aylantirilgan. Bugungi kunda 130 dan ortiq millat va elat hamda 16 ta diniy konfessiya vakillari tinch-totuv, ahil-inoq, hamjihat boʻlib yashamoqda. 157 ta milliy madaniy markaz va 38 ta doʻstlik jamiyati faoliyat koʻrsatmoqda. Mamlakatimizdagi taʼlim muassasalarida oʻquv-tarbiya jarayonlari oʻzbek, qoraqalpoq, rus, tojik, qozoq, qirgʻiz va turkman tillarida olib borilmoqda, maktab oʻquvchilari davlat hisobidan darsliklar va badiiy adabiyotlar bilan taʼminlanadi. Oʻzbekistonda 12 tilda televideniye va radio dasturlari efirga uzatiladi, 10 dan ortiq tilda gazeta va jurnallar nashr etiladi.
Yurtimizda inson huquqlarini himoya qilish va taʼlimi samaradorligini oshirish, shuningdek, BMTning inson huquqlari boʻyicha Jahon dasturining toʻrtinchi bosqichida belgilangan vazifalarni bajarish boʻyicha faol ishlarni davom ettirmoqda. Shu maqsadda Oʻzbekiston Respublikasida Inson huquqlari boʻyicha taʼlim milliy dasturi amalga oshirilmoqda. Kasb-hunar va oliy taʼlim tizimida “inson huquqlari”, “ayollar huquqlari”, “bolalar huquqlari” oʻquv kurslari joriy etilmoqda. Inson huquqlari boʻyicha qoʻllanma va risolalar doimiy ravishda nashr etilib, inson huquqlari boʻyicha taʼlim uchun elektron platforma ishga tushirildi.
Xozirgi davrda inson huquqlarini hurmat qilishni taʼminlashda biznes tuzilmalari bilan tajriba almashish va muloqotni yoʻlga qoʻyish masalalari dolzarb ahamiyatga ega. Mamlakatda Tadbirkorlik subyektlarining huquqlari va qonuniy manfaatlarini himoya qilish boʻyicha vakili (Biznes Ombudsman) ushbu yoʻnalishda faoliyat koʻrsatmoqda. Shu bilan birgalikda har yili 20-avgust Tadbirkorlar kuni oʻtkazilib, biznes vakillari bilan doimiy muloqot tashkil etilmoqda. Parlament tomonidan Tadbirkorlik kodeksi qabul qilinmoqda. “Biznes va inson huquqlari” milliy harakatlar rejasini qabul qilish boʻyicha ishlar olib borilmoqda.
BMT Bosh kotibining “Inson huquqlari yoʻlida harakatga daʼvat” tashabbusini qoʻllab-quvvatlash, fuqarolarning Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi tamoyillari va normalari toʻgʻrisidagi bilimlarini oshiri maqsadida Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasi qabul qilinganligining 75 yilligini keng nishonlash toʻgʻrisidagi tadbirlar dasturi qabul qilindi.
Joriy yilda Xotin-qizlarni kamsitishining barcha shakllariga barham berish toʻgʻrisida Konvensiya qabul qilinganining 45 yilligini, Qiynoqlarga hamda muomala va jazolashning boshqa shafqatsiz, gʻayriinsoniy yoki qadr-qimmatni kamsitadigan turlariga qarshi Konvensiya qabul qilinganining 40 yilligini va Bola huquqlari toʻgʻrisidagi Konvensiya qabul qilinganining 35 yilligini nishonlash choralari koʻrilmoqda.
Joriy yil iyun oyida Samarqand shahrida “Ekologik tahdidlar: oʻzgarayotgan dunyoda inson huquqlarining istiqboli va barqaror yechimlarni izlash” mavzusidagi inson huquqlari boʻyicha toʻrtinchi Forum oʻtkazildi. Qadimiy va hamisha navqiron shaharda anʼanaviy tarzda oʻtkazib kelinayotgan ushbu nufuzli tadbirga allaqachon Samarqand forumi nomi berilgan. Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Forum ishtirokchilariga yoʻllagan tabrigida 2018-yilda tashkil etilgan Inson huquqlari boʻyicha birinchi Osiyo forumi jahon amaliyotiga oʻziga xos “Samarqand ruhi”ni olib kirgani taʼkidlandi. Samarqand shahrida inson huquqlari sohasidagi eng dolzarb muammolarga bagʻishlangan forumlar oʻtkazish yaxshi anʼanaga aylandi.
“Oʻzbekistan – 2030” strategiyasida BMTning barqaror rivojlanish maqsadlariga mos ravishda, qonun ustuvorligini taʼminlash va inson huquqlari hamda erkinliklarini ishonchli himoya qilish, sud-huquq tizimini isloh qilish, advokatura institutining mavqeini keskin oshirish, malakali huquqiy yordam koʻrsatish tizimini rivojlantirish va adliya tizimini takomillashtirish boʻyicha ustuvor vazifalar belgilab qoʻyilgan.
Mazkur strategiya doirasida inson huquqlarini himoya qilish kafolatlarini kuchaytirishga qaratilgan yangi chora-tadbirlar qabul qilindi. Xususan, 2025-yil 1-yanvardan jinoyat ishlari boʻyicha tuman, shahar sudlarida tergov sudyasi lavozimi joriy etiladi. Ushbu sudyaga “Xabeas korpus” instituti bilan bogʻliq bir qator vakolatlar berilmoqda, jumladan: qamoqqa olish yoki uy qamogʻi tarzidagi ehtiyot chorasini qoʻllash, ularning muddatini uzaytirish, murdani eksgumatsiya qilish, pochta-telegraf joʻnatmalarini xatlash, tintuv oʻtkazish, telefonlar va boshqa telekommunikatsiya qurilmalari orqali olib boriladigan soʻzlashuvlarni eshitib turish, ular orqali uzatiladigan axborotni olish, mol-mulkni xatlash. Shuningdek, sudya ayblanuvchini lavozimidan chetlashtirish, tibbiy muassasaga joylashtirish, qamoqda saqlash muddatini qirq sakkiz soatgacha uzaytirish kabi majburlov choralarini ham amalga oshirishi mumkin.
Joriy yil oktyabrda Oʻzbekistonda parlament saylovlari Konstitutsiyada belgilangan yangi ijtimoiy-siyosiy muhitda oʻtkaziladi. Oliy Majlisning Qonunchilik palatasiga saylovlar tarixda birinchi marta aralash, yaʼni majoritar-proporsional tizim asosida oʻtkaziladi. Parlament quyi palatasi deputatlarining 75 nafari bir mandatli saylov okruglari boʻyicha majoritar tizim (nomzod uchun ovoz berish), qolgan 75 nafari proporsional tizim boʻyicha, yaʼni siyosiy partiyalarga berilgan ovozlar asosida (partiya roʻyxati asosida) saylanadi. Qonunchilikda belgilangandek, siyosiy partiyalar tomonidan deputatlikka koʻrsatilgan nomzodlardan ayollar 40 foizdan kam boʻlmasligi shart.
Saylov yangilangan Konstitutsiya mustahkamlagan kuchli parlamentarizm va joylarda vakillik organlarining vakolatlari sezilarli darajada kuchaytirilgan sharoitda oʻtadi. Hokimlarning xalq deputatlari Kengashlariga rahbarlik qilishi bekor qilindi.
Saylov qonunchiligi demokratik standartlarga muvofiq toʻliq takomillashtirildi. Xususan, Markaziy saylov komissiyasi boshchiligida yangi saylov organlari tizimi joriy qilinadi. Shuningdek, deputatlikka nomzod saylanishi uchun saylovchilarning nisbiy koʻpchiligi ovozini olishi belgilandi. Unga koʻra, nomzod tegishli saylov okrugida boshqa nomzodlarga nisbatan koʻproq ovoz toʻplagan taqdirda deputat boʻlib saylanishi mumkin boʻladi va shu orqali takroriy ovoz berishni tashkil etish talab etilmaydi.
Saylov jarayonlarini oʻtkazishda “E-saylov” axborot tizimi faol qoʻllanilib, ushbu tizim orqali saylov komissiyalarining siyosiy partiyalar, nomzodlar, kuzatuvchilar va ommaviy axborot vositalari bilan deyarli 60 turdagi munosabatlari toʻliq elektron tarzda amalga oshiriladi. Xususan, axborot tizimi saylovchilar va saylov uchastkalariga oid statistik maʼlumotlarni olish, barcha turdagi saylovlar boʻyicha deputatlikka nomzodlar haqida axborotga ega boʻlish, interaktiv xaritalarda deputatlikka nomzodlar va ularning tarjimayi holi bilan tanishish imkonini beradi.

Fulfilment of International Human Rights Obligations: the Experience of New Uzbekistan
In today’s world, marked by significant political and economic conflicts, ensuring a peaceful and prosperous life while upholding human dignity in the New Uzbekistan is a key priority of State policy.
Uzbekistan is actively engaged in United Nations activities and is committed to addressing global challenges through dialogue, cooperation, and cultural, civilizational, inter-ethnic, and interreligious interaction.
The country also plays a significant role in international standard-setting within various global organizations. Recently, Uzbekistan's efforts led to the adoption of 10 special resolutions by the United Nations General Assembly.
The country’s active work in the international arena contributed to its election as a member of the UN Human Rights Council for the first time in history. Already within its framework, at the initiative of our country, resolutions were adopted on “Human rights implications of the COVID-19 pandemic on young people” (October 2021), “Youth and Human Rights” (October 2022) and “Ensuring quality education for peace and tolerance for every child” (October 2023).
This year, our country was elected to the Economic and Social Council (ECOSOC) and the Governing Council of the International Labour Organization. A representative of Uzbekistan became a member of the UN Human Rights Committee for the first time.
Major international events with a global agenda are jointly organised, in particular on food security, tourism development, the fight against poverty and climate change, and the protection of human rights. In 2025, Samarkand will host the 43rd session of the General Conference of UNESCO.
Uzbekistan actively cooperates with United Nations bodies and other international and regional organisations in promoting the interests and protection of human rights.
In recent years, the Secretary-General of the United Nations, António Guterres, the United Nations High Commissioner for Human Rights, Volker Türk, the Director-General of the ILO, Gilbert Houngbo, the EU Special Representative for Human Rights, Eamon Gilmore and the Director of the OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights, Matteo Mecacci have visited Uzbekistan to familiarise themselves with the human rights situation and reforms.
Uzbekistan submits timely national reports to United Nations statutory bodies and treaty committees on the implementation of ratified international human rights treaties. In the course of 2023, Uzbekistan submitted three national reports to United Nations treaty committees, including the initial report on the implementation of the Convention on the Rights of Persons with Disabilities, the sixth national report on the implementation of the Convention against Torture and the fourth national report of the Universal Periodic Review.
In recent years, interaction between Uzbekistan and ILO has risen to a qualitatively new level. With the assistance of the Organization, Uzbekistan has adopted more than 40 normative acts in the labour sphere and ratified 22 international conventions. Today, the ILO considers our country's experience in this area as a successful model for international study and application. Joint measures are being taken to promote the principles of social justice, including through the Global Coalition for Social Justice.
The new version of the Constitution enshrines the historically significant provision that Uzbekistan is a sovereign, democratic, law-based, social and secular State. The principles of social justice and solidarity have been introduced, and the constitutional framework has been strengthened, providing for entirely new mechanisms for the protection of human rights and freedoms. It should be noted that of the more than 110 human rights enshrined in the constitutions of the countries of the world, the new version of our country's Constitution currently reflects 90 of them, 40 of which are new constitutional rights.
Uzbekistan has officially banned the death penalty in the new Constitution, Article 25 clearly states that “the death penalty shall be prohibited”, thus implementing the provisions of the Second Optional Protocol to the International Covenant on Civil and Political Rights.
For the first time, the right to a favourable environment is enshrined at the constitutional level. In 2018, our country acceded to the Paris Agreement. A number of programme documents have been adopted to address environmental issues, in particular, the Strategy for the transition of the Republic of Uzbekistan to a green economy until 2030, the Concept of Environmental Protection of the Republic of Uzbekistan until 2030, as well as the Strategy for the Conservation of Biological Diversity in the Republic of Uzbekistan until 2028. To effectively address climate change, a Climate Council is being established under the President.
In order to strengthen constitutional guarantees of the right to housing, a law has been adopted on the recognition of rights to unauthorised land plots and buildings and structures built on them. This law will resolve the problems of more than 10 million people and create a legal basis for securing the right to property.
One of the important provisions enshrined in the amended Constitution is Article 55, which reads: “Everyone shall have the right to defend his/her rights and freedoms by all means not prohibited by law”. In addition, the amended Constitution grants a person the right to appeal to international bodies for the protection of human rights and freedoms if all available domestic remedies have been exhausted.
An important democratic step is the strengthening of the role of national human rights institutions, in particular the enshrinement of provisions on national human rights institutions in article 56 of the Constitution. The Children's Ombudsman Act has been adopted, and Parliament is considering a new Act on the Commissioner for Human Rights (Ombudsman).
The right of citizens to free legal aid is enshrined at the constitutional level. The law provides that legal aid will be provided at the expense of the State to persons with low incomes; those who have applied to the court for violation of equality between women and men; and those receiving psychiatric care.
The National Human Rights Strategy is being implemented. Specific steps are being taken to ensure gender equality, freedom of speech, freedom of religion and combating torture. Particular attention is paid to the protection of women's rights and the elimination of any stereotypes and violence against them.
Torture and other forms of violence were prohibited at the constitutional level. Article 26 of the Constitution establishes the prohibition of torture, violence, other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment. The Nelson Mandela Rules have been implemented in law and practice.
We can state that Uzbekistan has consistently ensured the implementation of international human rights standards in domestic legislation and law enforcement practice. Gender, human rights and anti-corruption expertise is being carried out on normative and legal acts and their drafts. The Parliamentary Commission on compliance with Uzbekistan's international human rights obligations has begun its work.
In 2021, we ratified the Convention on the Rights of Persons with Disabilities, the provisions of which are reflected in the new Act on the Rights of Persons with Disabilities. The country pays special attention to the protection of the rights and interests of persons with disabilities, creating the necessary conditions for their integration into society and active participation in political, social, economic and cultural life.
One of the most important priorities of State policy in Uzbekistan is the development of a culture of tolerance and humanism and the strengthening of inter-ethnic, inter-confessional and civil harmony in society. Article 19 of the Constitution guarantees equal rights and freedoms and equality before the law irrespective of sex, race, ethnic background, language, religion, beliefs, social origin or social status.
A State policy framework for inter-ethnic relations is actively being implemented in Uzbekistan. The country has declared July 30, the International Day of Friendship, as Peoples' Friendship Day, which is widely celebrated as a major national holiday. Today, Uzbekistan is home to representatives of more than 130 ethnic groups and 16 religious denominations, all living in peace and harmony. The nation supports 157 national cultural centers and 38 friendship societies.
Education in Uzbekistan is inclusive, with instruction offered in multiple languages, including Uzbek, Karakalpak, Russian, Tajik, Kazakh, Kyrgyz, and Turkmen. Schoolchildren receive textbooks and literature at no cost, provided by the State. Additionally, Uzbekistan broadcasts television and radio programs in 12 languages and publishes newspapers and magazines in more than 10 languages.
The country continues to work actively to improve the effectiveness of education and the protection of human rights and to fulfil the tasks set out in the fourth phase of the United Nations World Programme for Human Rights Education. To this end, a National Programme for Human Rights Education is being implemented. Courses on human rights, women's rights and the rights of the child are being introduced in the vocational and higher education system. A series of manuals and brochures on human rights is published on a permanent basis, and an electronic platform for human rights education has been launched.
Cooperation with business organisations on human rights issues is important. The country has a Business Ombudsman, a Business Day and an ongoing dialogue with business representatives. Parliament is adopting a Code of Entrepreneurship. Work is under way to adopt a national plan of action on business and human rights.
In order to support the initiative of the Secretary-General of the United Nations to issue a call to action in defence of human rights and to raise citizens' awareness of the principles and standards of the Universal Declaration of Human Rights, Uzbekistan has adopted a programme of events to mark the 75th anniversary of the adoption of the Universal Declaration of Human Rights.
This year, measures are being taken to celebrate the 45th anniversary of the adoption of the Convention on the Elimination of All Forms of Discrimination against Women, the 40th anniversary of the adoption of the Convention against Torture and the 35th anniversary of the adoption of the Convention on the Rights of the Child.
In June, Samarkand hosted the Fourth Human Rights Forum on the theme "Environmental problems: the future of human rights in a changing world, the search for sustainable solutions". This authoritative event, traditionally held in this ancient and eternally young city, has already been labelled the Samarkand Forum. In the congratulatory message of the President of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev to the participants of the Forum, it was noted that the first Asian Forum on Human Rights, organised in 2018, has brought its special “Samarkand spirit” to the world practice. It has become a good tradition to hold forums in Samarkand dedicated to the most pressing human rights issues.
The Uzbekistan – 2030 Strategy, which is in line with the UN Sustainable Development Goals, identifies priority tasks to ensure the rule of law and reliable protection of human rights and freedoms, reform the judicial and legal system, radically raise the status of the institution of the Bar, as well as develop the system of qualified legal assistance, and improve the system of administrative justice.
Within the framework of this Strategy, further measures have been taken to strengthen safeguards for the protection of human rights in operational and investigative activities. Thus, as of 1 January 2025, the position of investigating judge will be introduced in district and municipal criminal courts. The investigating judge will be empowered to issue habeas corpus orders, in particular: remand in custody or house arrest and extension of the period of detention; exhumation of a corpse; seizure of postal and telegraphic items; search; interception of communications and removal of information transmitted through them; and seizure of property. In addition, it will also carry out coercive measures, including the suspension of the accused, the placement of the person in a medical institution, and the extension of the detention period to forty-eight hours.
Uzbekistan is scheduled to hold parliamentary elections in October, which will take place in a completely new socio-political environment defined by the Constitution. For the first time in Uzbekistan's history, elections to the Legislative Chamber of the Oliy Majlis (Parliament) will be held on the basis of a mixed, majoritarian-proportional electoral system.
Seventy-five deputies will be elected directly through a majoritarian system, where voters select specific candidates, while the remaining 75 will be chosen via a proportional system, where votes are cast for political parties. The law mandates that women must make up at least 40 percent of the candidates nominated by political parties.
These elections occur amidst a significant enhancement of parliamentarism and the empowerment of local representative bodies, as outlined in the updated Constitution. The practice of local Councils of People's Deputies being led by governors is being abolished.
The electoral legislation has been thoroughly revised to align with democratic standards. Notably, a new system of electoral bodies, led by the Central Electoral Commission, has been established. It is now sufficient to secure a relative majority of the electorate's votes to be elected as a deputy. Consequently, a candidate is elected if they receive more votes than other candidates in their constituency, eliminating the need for a second round of voting.
The “E-saylov” information system will play an active role in the election process, facilitating around 60 types of electronic interactions between election commissions, political parties, candidates, observers, and the media. The system provides statistical data on voters and polling stations, information on deputy candidates for all types of elections, and allows for the review of candidates' profiles and biographical details through interactive maps.