YANGI OʻZBEKISTON VA FUQAROLIK JAMIYATI: HOLATI VA ISTIQBOLLARI
Yangi Oʻzbekistonda erkin va kuchli fuqarolik jamiyatini shakllantirish borasida keng koʻlamli va shiddatli islohotlar amalga oshirilmoqda.
2017-2024-yillarda fuqarolik jamiyati institutlarini bevosita qoʻllab-quvatlash va samaradorligini oshirishga qaratilgan 64 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilindi, ularni har tomonlama qoʻllab-quvvatlash uchun zarur huquqiy va institutsional baza yaratildi.
Bu borada Prezidentimiz, jumladan: “Fuqarolik jamiyati institutlarining erkin faoliyat yuritishi, davlat va jamiyat boshqaruvida faol ishtirok etishi uchun zarur sharoitlar yaratish, ularni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash mexanizmlarini yanada takomillashtirish eʼtiborimiz markazida boʻladi" deb alohida eʼtirof etdilar.
Yangi Oʻzbekiston va fuqarolik jamiyati:
konstitutsiyaviy-huquqiy va tashkiliy asoslari
Fuqarolik jamiyati institutlari faoliyatini takomillashtirish maqsadida bir qator samarali aniq quyidagi ishlar amalga oshirildi.
Birinchidan yangi tahrirdagi Oʻzbekiston Respublikasining Konstitutsiyasida birinchi marotaba fuqarolik jamiyati institutlariga bagʻishlangan alohida bob kiritilib, uning XIII bobi “Fuqarolik jamiyati institutlari”, deb nomlandi. Jumladan 69-moddada “Fuqarolik jamiyati institutlari, shu jumladan jamoat birlashmalari va boshqa nodavlat notijorat tashkilotlari, fuqarolarning oʻzini oʻzi boshqarish organlari, ommaviy axborot vositalari fuqarolik jamiyatining asosini tashkil etadi” deb mustahkamlab qoʻyildi.
Eng asosiysi, yangi tahrirdagi Konstitutsiyada milliy qonunchiligimizda birinchi marotaba fuqarolik jamiyati institutlarining tarkibi ochib berildi. Ushbu institutlar fuqarolik jamiyatining asosini tashkil etishi mustahkamlandi. Bundan tashqari Oʻzbekiston Respublikasi Konstitutsiyasining boshqa boblarning 5 ta moddasida fuqarolik jamiyati institutlarini manfaatlari himoya qilingan.
Ikkinchidan, Oʻzbekiston tarixida ilk marotaba 2021–2025-yillarda fuqarolik jamiyatini rivojlantirish konsepsiyasi qabul qilindi. Konsepsiyaning asosiy ustuvor yoʻnalishlari etib:
- fuqarolik jamiyatini rivojlantirishning huquqiy asoslarini izchil takomillashtirish;
- fuqarolik jamiyati institutlariga koʻmak berish hamda ularni davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash mexanizmini yanada takomillashtirish;
- davlat va jamiyat boshqaruvida fuqarolik jamiyati institutlarining faol ishtirok etishi uchun zarur shart-sharoitlar yaratish;
- davlat ijtimoiy loyihalarini amalga oshirishda fuqarolik jamiyati institutlarining ishtirokini yanada kengaytirish;
- fuqarolik jamiyati institutlari faoliyatining ochiqligini taʼminlash belgilandi.
Uchinchidan, Fuqarolik jamiyati institutlarini qoʻllab-quvvatlashning demokratik tashkiliy-huquqiy tizimi yaratildi. Xususan, Oliy Majlis hamda xalq deputatlari mahalliy kengashlari huzurida Jamoat fondlari tuzildi. Jumladan, fuqarolik jamiyati institutlarini qoʻllab-quvvatlash uchun Oliy Majlis huzuridagi Jamoat fondi tomonidan soʻnggi yetti yilda 1 trln. 916 mlrd. soʻm ajratildi. Natijada 2 246 ta loyihalar qoʻllab-quvvatlandi. 2008-2016 yillarga solishtirganda 30 barobar koʻp. Keyingi 3 yilda hududiy Fondlar orqali 140 milliard soʻmlik 2120 ta loyiha amalga oshirildi.
Toʻrtinchidan, nogironligi boʻlgan shaxslarning huquqlari va manfaatlarini himoya qilish, ularning ijtimoiy himoyasini yanada kuchaytirish maqsadida Oʻzbekiston Nogironlar jamiyati, Karlar jamiyati, Koʻzi ojizlar jamiyati, Oʻzbekiston Nogironlar assotsiatsiyasi, ularning 500 ga yaqin tizim tashkilotlari toʻliq davlat subsidiyalaridan foydalanmoqda.
Beshinchidan, fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash chora-tadbirlari doirasida har bir viloyatda “Doʻstlik va Nodavlat tashkilotlar uylari” tashkil etildi. Bu uylarda 350 ta NNT va milliy madaniy markazlar bepul joylashtirildi.
Oltinchidan, nodavlat tashkilotlarni roʻyxatdan oʻtkazish bojlari oʻrtacha ikki barobar pasaytirildi. Nogironlar, nuroniylar, xotin-qizlar, bolalar jamoat birlashmalarini esa bojdan toʻliq ozod etildi. Qayta roʻyxatdan oʻtish muddati bir oydan 15 kunga qisqartirdi.
Yettinchidan, nodavlat notijorat tashkilotlari tomonidan oʻz tadbirlarini oʻtkazishda adliya organining ruxsatini olish talabi bekor qilinib, ularning faoliyat erkinligi yanada mustahkamlandi.
Sakkizichidan, tashqi manbalardan mablagʻ olish jarayoni osonlashtirildi. Maxsus hisob raqam ochish talabi bekor qilindi. Mablagʻ olish boʻyicha murojaatlarni koʻrib chiqish muddati 40 kundan 15 kunga qisqardi. Bundan tashqari adliya organi bilan kelishmasdan olinadigan mablagʻ miqdori 5 baravarga oshirildi. Natijada soʻnggi 7 yilda jalb etilgan xalqaro grantlar 125 mln dollardan oshdi.
Toʻqqizinchidan, nodavlat notijorat tashkiltlariga barcha davlat xizmatlari elektron tarzda koʻrsatilmoqda. Buning uchun alohida e-ngo.uz portali ishga tushirildi.
Oʻninchidan, fuqarolik jamiyati institutlari Yangi Oʻzbekistondagi keng koʻlamli va shiddatli islohotlarning bevosita ishtirokchisi va eng yaqin hamkoriga aylandi. “Vatandoshlar” jamoat fondi, “Hunarmand” uyushmasi, “Soglom avlod” fondi, Oʻzbekiston umumjaxon yoshlar assotsiatsiyasi, Oʻzbekiston nogironlar jamiyati, “Progressiv islohotlar” markazi, Oʻzbekiston mahallalar uyushmasi, “Taraqqiyot strategiyasi” markazi, “Yuksalish” umummilliy harakati kabi eng faol nodavlat notijorat tashkilotlar bevosita ishtirok etmoqda.
Yangi Oʻzbekiston fuqarolik jamiyatlarining istiqbollari
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 26-avgustida imzolangan “Fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi PF-124-sonli Farmon yuqoridagi islohotlarning uzviy davomi boʻlib, fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashning shaffof va sogʻlom raqobat tamoyiliga asoslangan tizimini, shuningdek, ijtimoiy samarali dasturlar samaradorligini oshirish uchun qoʻshimcha shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan.
Farmon bilan Yangi Oʻzbekiston taraqqiyotining bugungi bosqichida fuqarolik jamiyati institutlarining oʻrnini oshirishga xizmat qiladigan sohani davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlashning eng muhim oltita yoʻnalishi belgilab berildi:
birinchi yoʻnalish, Davlat va jamiyat hayotida fuqarolik jamiyati institutlari faolligini yanada oshirish hamda ijtimoiy-iqtisodiy, siyosiy-huquqiy, madaniy-maʼnaviy va gumanitar sohalarni rivojlantirishda ularning salohiyatidan toʻlaqonli foydalanish;
ikkinchi yoʻnalish, jamiyat manfaatlari va aholining haqiqiy ehtiyojlarini koʻzlagan, joylarda saqlanib qolayotgan dolzarb muammolarni hal etishga qaratilgan tashabbuslarni roʻyobga chiqarishga koʻmaklashish;
uchinchi yoʻnalish, davlat organlari va fuqarolik jamiyati institutlari oʻrtasida oʻzaro manfaatli ijtimoiy sheriklikni yanada rivojlantirish;
toʻrtinchi yoʻnalish, fuqarolik jamiyati institutlari tomonidan davlat va jamiyat hayotining barcha sohalarini rivojlantirishga koʻmaklashish yoʻlida taʼsirchan jamoatchilik nazorati olib borilishini ragʻbatlantirish;
beshinchi yoʻnalish, fuqarolik jamiyati institutlarining xorijdagi vatandoshlar bilan aloqalarini yoʻlga qoʻyish hamda ularning xorijdagi uyushmalari bilan hamkorligini mustahkamlash;
oltinchi yoʻnalish, fuqarolik jamiyati institutlarining moddiy-texnik bazasini mustahkamlash va ularga oʻz faoliyatini amalga oshirishi uchun qulay tashkiliy-huquqiy sharoitlar yaratish belgilandi.
Farmon bilan fuqarolik jamiyati institutlariga quyidagi ragʻbatlantirish va qulayliklar belgilangan:
Birinchidan, Parlament huzurida Fuqarolik jamiyati institutlarini qoʻllab-quvvatlash jamoat fondi va uning hududiy boʻlinmalari tashkil etilmoqda.
Endi, fondni boshqarish boʻyicha Parlament komissiyasiga navbatma-navbat Senat va Qonunchilik palatasi vakillari raislik qilib boradi. Bu esa Fondni boshqarish samaradorligini oshiradi.
Ikkinchidan, Qoraqalpogʻiston Respublikasi Joʻqorgʻi Kengesi va mahalliy kengashlar huzurida “Fuqarolik jamiyati institutlari vakillaridan iborat boʻlgan maslahat guruhlari” faoliyati yoʻlga qoʻyiladi.
Uchinchidan, Davlat organlariga fuqarolik jamiyati institutlarining tashabbusli ijtimoiy sheriklik loyihalarini bazaviy hisoblash miqdorining 1000 baravarigacha tanlovlarsiz moliyalashtirish huquqi berildi.
Toʻrtinchidan, Fuqarolarning davlat va jamiyat boshqaruvidagi ishtirokini kengaytirish maqsadida davlat organlari huzuridagi Jamoatchilik kengashlariga fuqarolik jamiyati instituti vakili raislik qilishi tartibiga oʻtiladi.
Beshinchidan, Davlat grantlari va ijtimoiy buyurtma loyihalarining ijtimoiy ahamiyatga molik ekanligi eʼtiborga olinib, bunday loyihalar doirasida daromad soligʻi va ijtimoiy soliq stavkalari 3 yil muddatga 50 foizga kamaytirildi. Tejalgan mablagʻlar loyiha maqsadiga yoʻnaltiriladi hamda ularning samaradorligi ortishiga xizmat qiladi.
Oltinchidan, Nogironlar, faxriylar, xotin-qizlar va bolalar tashkilotlarini tuzishni yanada yengillashtirish uchun 2025-yil 1-yanvardan boshlab shunday tashkilotlarni roʻyxatdan oʻtkazish uchun davlat boji 2 baravarga kamaytirildi.
Yettinchidan, har yili dekabr oyining birinchi haftasida “Fuqarolik jamiyati haftaligi”ni oʻtkazib boriladi. Uning doirasida Parlament komissiyasi tomonidan soha vakillari “Fuqarolik jamiyatini rivojlantirishga qoʻshgan hissasi uchun” koʻkrak nishoni bilan taqdirlanadi.
Sakkizinchidan, har ikki yilda Parlament fondi tomonidan taqdirlanadigan “Fuqarolik tashabbusi” milliy mukofoti taʼsis etiladi.
Toʻqqizichidan, Jurnalistlar oʻrtasida har yili anʼanaviy oʻtkazib kelinayotgan “Oltin qalam” milliy mukofoti uchun xalqaro tanlovda fuqarolik jamiyati institutlari faoliyatini yoritish yoʻnalishida nominatsiya tashkil etiladi.
Fuqarolik jamiyati institutlarining
yagona elektron platformasi
Farmon ijrosi boʻyicha fuqarolik jamiyati institutlariga davlat subsidiyalari, grantlari va ijtimoiy buyurtmalarini ajratish bilan bogʻliq barcha jarayonlarning shaffofligini taʼminlashga qaratilgan fuqarolik jamiyati institutlarining yagona elektron platformasi ishga tushirildi.
Yagona elektron platformaning ishga tushirilishi quyidagi natijalarni beradi:
Birinchi natija, fuqarolik jamiyati institutlarini va keng jamoatchilikni Oliy Majlis xuzuridagi fondi oʻtkazadigan tanlovlarning yoʻnalishlarini shakllantirishda bevosita ishtirok etadi.
Ikkinchi natija, tanlovlarning barcha bosqichlari, shu jumladan ariza berishdan tanlov natijasini eʼlon qilishgacha barchasi raqamlashtirilib, inson omili minimal darajaga tushiriladi.
Uchinchi natija, fuqarolik jamiyati institutlari ortiqcha qogʻozbozlikdan holi boʻladi;
Toʻrtinchi natija, monitoring qilish, shartnoma tuzish, xisobot topshirish elektron tarzda amalga oshiriladi.
Beshinchi natija, davlat organlarini ijtimoiy buyurtmasi elektron shakllarda shakllantiriladi.
Yagona elektron platforma tizim fuqarolik jamiyati institutlarini davlat tomonidan qoʻllab-quvvatlash tizimini yangi bosqichga olib chiqib, mazkur jarayonlarning ochiq va shaffofligini taʼminlaydi.
Oʻzbekiston Prezidenti qayd etganidek, “Bugun Yangi Oʻzbekistonda keng koʻlamli islohotlar izchil davom ettirilmoqda. Siyosatimizning markazida inson qadri va uning manfaatlarini taʼminlash eng ulugʻ maqsad va vazifa etib belgilangan. Taraqqiyot strategiyamizning asosiy mazmuni – qonun ustuvorligi va inson kapitalini rivojlantirish, adolatli va kuchli fuqarolik jamiyatini barpo etishdan iboratdir.
Eng muhimi, Farmon fuqarolar va fuqarolik jamiyati institutlarining davlat va jamiyat boshqaruvidagi bevosita ishtiroki uchun yangi imkoniyatlarni ochib beradi. Xususan, ijtimoiy sheriklik institutini amalda rivojlantirish boʻyicha tashkiliy-huquqiy sharoitlar yaratadi, davlat organlari faoliyati ustidan jamoatchilik nazoratini amalga oshirish taʼsirchanligini oshiradi.
Shu nuqtayi nazardan Davlatimiz rahbarining quyidagi fikrlari davr talabiga aylandi, desak aslo mubolagʻa boʻlmaydi: “Bugun Yangi Oʻzbekistonda keng koʻlamli islohotlar izchil davom ettirilmoqda. Siyosatimizning markazida inson qadri va uning manfaatlarini taʼminlash eng ulugʻ maqsad va vazifa etib belgilangan. Taraqqiyot strategiyamizning asosiy mazmuni – qonun ustuvorligi va inson kapitalini rivojlantirish, adolatli va kuchli fuqarolik jamiyatini barpo etishdan iboratdir. Biz oʻz oldimizga yaqin kelajakda inklyuziv va barqaror iqtisodiy oʻsishni taʼminlash, mamlakatimizda kambagʻallikni ikki barobarga qisqartirish kabi katta rejalarni qoʻyganmiz.”

НОВЫЙ УЗБЕКИСТАН И ГРАЖДАНСКОЕ ОБЩЕСТВО: СОСТОЯНИЕ И ПЕРСПЕКТИВЫ
В новом Узбекистане осуществляются масштабные и интенсивные реформы по формированию свободного и сильного гражданского общества.
На 2017–2024 гг. принято 64 нормативных правовых акта, направленных на непосредственную поддержку и повышение эффективности институтов гражданского общества, создана необходимая правовая и институциональная база для их всестороннего обеспечения.
В этой связи Президент особо отметил, что «в центре нашего внимания будет находиться создание необходимых условий для свободной деятельности институтов гражданского общества, их активного участия в общественном и государственном управлении, дальнейшее совершенствование механизмов их государственной поддержки».
Новый Узбекистан и гражданское общество:
конституционно-правовые и организационные основы
В целях совершенствования деятельности институтов гражданского общества был проведен ряд эффективных конкретных следующих работ.
Во-первых в Конституции Республики Узбекистан в новой редакции была введена отдельная глава, посвященная институтам гражданского общества, глава XIII которой получила название «Институты гражданского общества». В частности, в статье 69 закреплено, что «Институты гражданского общества, в том числе общественные объединения и другие негосударственные некоммерческие организации, органы самоуправления граждан, средства массовой информации образуют основу гражданского общества».
Самое главное, что в Конституции в новой редакции впервые в нашем национальном законодательстве раскрыт состав институтов гражданского общества. Было укреплено становление этих институтов в качестве основы гражданского общества. Кроме того, 5 статей других глав Конституции Республики Узбекистан защищают интересы институтов гражданского общества.
Во-вторых, впервые в истории Узбекистана была принята концепция развития гражданского общества на 2021–2025 годы. Для достижение основных приоритетов концепции определено:
- последовательное совершенствование правовых основ развития гражданского общества;
- содействие институтам гражданского общества и дальнейшее совершенствование механизма их государственной поддержки;
- создание необходимых условий для активного участия институтов гражданского общества в управлении государством и обществом;
- дальнейшее расширение участия институтов гражданского общества в реализации государственных социальных проектов;
- обеспечение открытости деятельности институтов гражданского общества.
В-третьих, была создана демократическая организационно-правовая система поддержки институтов гражданского общества. В частности, при Олий Мажлисе и местных Кенгашах народных депутатов были созданы Общественные фонды. Общественный фонд при Олий Мажлисе за последние семь лет выделил 1 трлн. 916 млрд. сумов. В результате было поддержано 2 246 проектов. В 30 раз больше, чем в 2008–2016 годах. В последующие 3 года через территориальные фонды было реализовано 2120 проектов на сумму 140 миллиардов сумов.
В-четвертых, в целях защиты прав и интересов лиц с ограниченными возможностями, усиления их социальной защиты Общество инвалидов Узбекистана, Общество глухих, Общество слепых, Ассоциация инвалидов Узбекистана, около 500 системных организаций пользуются государственными субсидиями в полном объеме.
В-пятых, в рамках мер государственной поддержки институтов гражданского общества в каждом регионе были созданы «Дома дружбы и ННО». В этих домах бесплатно разместились 350 ННО и национальных культурных центров.
В-шестых, регистрационные сборы ННО были снижены в среднем вдвое. Инвалиды, старшое поколения, женщины, дети и общественные объединения были полностью освобождены от уплаты пошлины. Срок перерегистрации сокращен с одного месяца до 15 дней.
В-седьмых, было отменено требование ННО получать разрешение органа юстиции при проведении своих мероприятий, и их свобода деятельности была еще более усилена.
В-восьмых, упрощен процесс получения финансирования из внешних источников. Требование открыть специальный счет отменено. Срок рассмотрения заявок на получение средств сократился с 40 до 15 дней. Кроме того, в 5 раз увеличена сумма средств, получаемых без согласования с органом юстиции. В результате за последние 7 лет привлеченные международные гранты превысили 125 млн. долларов.
В-девятых, все государственные услуги ННО оказываются в электронном виде. Отдельно для этого был запущен портал e-ngo.uz.
В-десятых, институты гражданского общества стали непосредственными участниками и ближайшими партнерами масштабных и интенсивных реформ в Новом Узбекистане. Наиболее активными негосударственными некоммерческими организациями принимают непосредственное участие общественный фонд «Ватандошлар», ассоциация «Хунарманд», фонд «Соғлом авлод учун», Всемирная молодежная ассоциация Узбекистана, Общество инвалидов Узбекистана, Центр прогрессивных реформ, ассоциация махаллей Узбекистана, Центр «Стратегия развития», общенациональное движение «Юксалиш».
Перспективы гражданского общества Нового Узбекистана
Указ Президента Республики Узбекистан № ПФ-124 «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы государственной поддержки институтов гражданского общества», подписанный 26 августа 2024 года, является продолжением вышеуказанных реформ, предусматривающих создание системы государственной поддержки институтов гражданского общества, основанной на принципе прозрачной и здоровой конкуренции, а также направлено на создание дополнительных условий для повышения эффективности социально эффективных программ.
Указом определены шесть наиболее важных направлений государственной поддержки отрасли, которые способствуют повышению роли институтов гражданского общества на современном этапе развития нового Узбекистана:
первое направление – дальнейшее повышение активности институтов гражданского общества в жизни государства и общества, полноценное использование их потенциала в развитии социально-экономической, культурно-духовной и гуманитарной сфер;
второе направление – оказание содействия реализации инициатив, нацеленных на интересы общества и реальные потребности населения, а также направленных на решение актуальных проблем, сохраняющихся на местах;
третье направление – дальнейшее развитие взаимовыгодного социального партнерства между государственными органами и институтами гражданского общества;
четвертое направление – стимулирование осуществления институтами гражданского общества действенного общественного контроля на пути содействия развитию всех сфер жизни государства и общества;
пятое направление – налаживание связей институтов гражданского общества с соотечественниками за рубежом и укрепление сотрудничества с их зарубежными ассоциациями;
шестое направление – укрепление материально-технической базы институтов гражданского общества и создание им благоприятных организационно-правовых условий для осуществления деятельности.
Указом установлены следующие стимулы и удобства для институтов гражданского общества:
Во-первых, при Парламенте создается Общественный фонд поддержки институтов гражданского общества и его территориальные подразделения.
Теперь парламентскую комиссию по управлению Фондом в порядке очередности будут председательствовать представители Сената и Законодательной палаты. Это повышает эффективность управления Фондом.
Во-вторых, при Жокаргы Кенесе Республики Каракалпакстан и местных кенгашах будет налажена деятельность «консультативных групп, состоящих из числа представителей институтов гражданского общества».
В-третьих, государственным органам было предоставлено право без конкурса финансировать проекты инициативного социального партнерства институтов гражданского общества до 1000 кратной базовой расчетной суммы.
В-четвертых, в целях расширения участия граждан в управлении государством и обществом Общественные советы при государственных органах переходят под председательство представителя института гражданского общества.
В-пятых, учитывая социальную значимость государственных грантов и проектов социального заказа, ставки подоходного налога и социального налога в рамках таких проектов были снижены на 50% сроком на 3 года. Сэкономленные средства будут направлены на цели проекта и послужат повышению его эффективности.
В-шестых, для дальнейшего облегчения создания организаций инвалидов, ветеранов, женщин и детей с 1 января 2025 года государственная пошлина за регистрацию таких организаций снижена в 2 раза.
В-седьмых, ежегодно в первую неделю декабря проводится «неделя гражданского общества». В его рамках представители отрасли будут награждены парламентской комиссией нагрудным знаком «Фуқаролик жамиятини ривожлантиришга қўшган ҳиссаси учун» («За вклад в развитие гражданского общества»).
В-восьмых, будет учреждена национальная премия «Фуқаролик ташаббуси» («Гражданская инициатива»), которая будет присуждаться каждые два года парламентским Фондом.
В-девятых, в международном конкурсе за национальную премию «Олтин қалам», традиционно проводимом каждый год среди журналистов будет организована номинация в направлении освещения деятельности институтов гражданского общества.
Единая электронная платформа
институтов гражданского общества
Во исполнение указа была запущена единая электронная платформа институтов гражданского общества, призванная обеспечить прозрачность всех процессов, связанных с выделением государственных субсидий, грантов и социальных заказов институтам гражданского общества.
Запуск единой электронной платформы дает следующие результаты:
Первый результат – непосредственное участие институтов гражданского общества и широкой общественности в формировании направлений конкурсов, проводимых Фондом при Олий Мажлисе.
Второй результат заключается в том, что все этапы конкурсов, в том числе от подачи заявки до объявления результата конкурса, оцифровываются, а человеческий фактор сводится к минимуму.
Третий результат – институты гражданского общества будут свободны от излишней бумажной волокиты.
Четвертый результат – мониторинг, заключение договора, сдача отчета осуществляется в электронном виде.
Пятый результат – социальный заказ государственных органов формируется в электронном виде.
Как отметил Президент Узбекистана, «Сегодня в Новом Узбекистане последовательно продолжаются масштабные реформы. Обеспечение интересов человека, его чести и достоинства определено важнейшей целью и занимает центральное место в нашей политике. Суть нашей Стратегии развития – верховенство закона и развитие человеческого капитала, построение справедливого и сильного гражданского общества».
Самое главное, что Указ открывает новые возможности для непосредственного участия граждан и институтов гражданского общества в управлении государством и обществом. В частности, он создает организационно-правовые условия для практического развития института социального партнерства, повышает эффективность осуществления общественного контроля за деятельностью государственных органов.
В связи с этим не будет преувеличением сказать, что следующие мысли главы нашего государства стали требованием времени: «Сегодня в Новом Узбекистане последовательно продолжаются масштабные реформы. Обеспечение интересов человека, его чести и достоинства определено важнейшей целью и занимает центральное место в нашей политике. Суть нашей Стратегии развития – верховенство закона и развитие человеческого капитала, построение справедливого и сильного гражданского общества. Мы поставили перед собой большие задачи, в частности, по обеспечению в ближайшем будущем инклюзивного и устойчивого экономического роста, сокращению вдвое бедности в стране».