Oʻzbekistan transport yoʻnalishida “berklikdan” chiqish yoʻlini taklif qilmoqda
Oʻzbekistonning ustuvor yoʻnalishlarida Markaziy Osiyo mintaqaviy transport tizimini rivojlantirish masalalari
Markaziy Osiyo mintaqasining ikki yirik muhim – “Shimol-Janub”
va “Sharq-Gʻarb” savdo yoʻllari chorrahasida joylashganligi mintaqaviy transport tizimining jozibadorligini oshishiga xizmat qiladi.
Davlatlararo nizolar va iqtisodiy sanksiyalar tufayli xalqaro transport koridorlarini diversifikatsiyalash bilan bogʻliq tendensiyalar ham mintaqa davlatlari uchun tranzit tashuvlari sohasida yangi imkoniyatlarni ochmoqda. Xususan, Yevropa va Osiyo mamlakatlari oʻz yuklarini tarixdan keng foydalanib kelingan Buyuk Ipak yoʻllari orqali yuborishga harakat qilishmoqda. Voqealarning bunday rivoji toʻgʻridan-toʻgʻri dengiz portlariga chiqish imkoniyatiga ega boʻlmagan Markaziy Osiyo mintaqasi transport oqimi infratuzilmasini oʻzgarishiga olib kelmoqda.
Buning natijasida 2023-yilda Markaziy Osiyo yuk tashuvlari bozoridagi ijobiy tendensiyalarga erishildi va bu xalqaro tashuvlar tarmogʻida mintaqa davlatlarining tranzit ahamiyatini ortishi bilan bogʻliq.
Oʻz navbatida aytish joizki, transport yoʻnalishida “berk davlat” maqomi mintaqa davlatlarining iqtisodiyoti rivojiga jiddiy toʻsiq boʻlib qolmoqda. Ushbu masalada Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti oʻz nutqida Markaziy Osiyo davlatlarida yuklarni manzilga yetkazish uchun sarflanayotgan xarajatlar miqdori tovar yakuniy narxining 50 foizigacha boʻlgan qiymatini tashkil etayotganligini taʼkidlagan. Mazkur koʻrsatkich oʻrtacha dunyo koʻrsatkichiga nisbatan deyarli 5 barobar yuqori hisoblanadi. “Ayni vaqtda dunyodagi oʻrtacha koʻrsatkich 11 foizdan oshmaydi. Natijada bizlarning iqtisodiyotimiz rivojlangan davlatlardagidan koʻra 2-3-marta koʻp transport xarajatini koʻtarishga majbur boʻlmoqda”.
Yuqorida qayd etilgan salbiy holatlarni bartaraf etish, shuningdek mintaqa transport tizimi rivojiga taʼsir koʻrsatuvchi ijobiy omillardan maksimal darajada foydalanish maqsadida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan mintaqa transport oqimi yangi arxitekturasini shakllantirishga xizmat qiluvchi samarali tashabbuslar koʻrsatilib kelinmoqda. Sh.Mirziyoyev Markaziy Osiyoni global transport tizimiga yagona hudud sifatida integratsiya qilish zarurligini taʼkidlab kelmoqda. Muhim voqea sifatida uning 2017-yil sentyabr oyidagi BMT Bosh Assambleyasining 72-sessiyasidagi nutqini keltirish mumkin. Xususan, Prezident Markaziy Osiyo mintaqasi Oʻzbekiston tashqi siyosatida ustuvor yoʻnalish ekanligini qayd etib, mintaqa davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvlarini tashkil etish taklifini ilgari surdi. Shundan beri Ostona, Toshkent, Bishkek, Avaz, Choʻlpon-Ota va Dushanbe shaharlarida 6 ta shu kabi yigʻilishlar oʻtkazildi.
2023-yil Dushanbe shahrida boʻlib oʻtgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvida, “Bizning mintaqamiz iqtisodiy oʻsish va investitsion faollik markazlaridan biriga aylanmoqda, Gʻarbni Sharq va Shimolni Janub bilan bogʻlaydigan transport xabi boʻlishdek tarixiy vazifani yana oʻz zimmasiga olmoqda” degan fikrlarni bildirgan edi.
Shuningdek, Oʻzbekiston Prezidentining tashabbusi bilan 2018-yilda Toshkentda boʻlib oʻtgan xalqaro konferensiyada Markaziy Osiyo transport koridorlarining strategik istiqbollari muhokama qilindi.
2020-yil sentyabr oyida BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida Oʻzbekiston Prezidenti Sh.M. Mirziyoyev tomonidan ilgari surilgan BMT shafeligida Markaziy Osiyoda Transport-kommunikatsiyaviy oʻzaro bogʻliqlikni rivojlantirish boʻyicha mintaqaviy markazni yaratish toʻgʻrisidagi tashabbus Oʻzbekiston Rahbariyatining mintaqaviy hamkorlik va yaxshi qoʻshnichilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga qaratilgan siyosatining mantiqiy davomidir. Ushbu tashabbus 2021-yilning avgust oyida Turkmanistonda boʻlib oʻtgan maslahat kengashida maʼqullandi.
BMT shaʼfeligida bunday Markazning tashkil etilishi bir qator quyidagi vaziflarni hal qilishda yordam beradi: xalqaro transport koridorlaridan samarali foydalanish; yangi transport marshrutlarini rivojlantirish; ishonchli tranzit koridorlarini shakllantirish; Markaziy Osiyo davlatlarining xalqaro transport xizmatlari bozoridagi raqobatbardoshligini yaxshilaydi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Sh. Mirziyoyev Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo-davlatlar rahbarlari Kengashi yigʻilishlari doirasida ham SHHT ishtirokchilarini transport sohasidagi harakatlarini uygʻunlashtirishga qaratilgan bir qator tashabbuslar ilgari surib kelmoqda. Jumladan, 2018-yil  Sindao (Xitoy) shahrida oʻtkazilgan SHHT aʼzo-davlatlar rahbarlari Kengashi yigʻilishida SHHT Xalqaro transport-logistika assotsiatsiyasini tashkil qilish taklifi kiritildi. Bundan tashqari, Sindao deklaratsiyasi bilan SHHT
aʼzo-davlatlar temir yoʻl maʼmuriyati rahbarlarining birinchi yigʻilishini Oʻzbekistonda oʻtkazish taklifi maʼqullandi.
2019-yil Bishkekda boʻlib oʻtgan Shanxay hamkorlik tashkilotiga
aʼzo-davlatlar rahbarlari Kengashi yigʻilishida Oʻzbekiston Prezidenti SHHTning Oʻzaro bogʻliqlikni mustahkamlash va samarali transport yoʻlaklarini yaratish konsepsiyasini shakllantirish boʻyicha taklif bildirdi. Mazkur tashabbus 2022-yil Toshkentda oʻtkazilgan aʼzo-davlatlar rahbarlari Kengashi yigʻilishida qabul qilindi.
Davlat rahbarining tashabbuslari va takliflari Shanxay hamkorlik tashkilotiga aʼzo-davlatlar tomonidan ham ijobiy qabul qilinmoqda va qoʻllab-quvvatlanmoqda. Misol sifatida SHHT temir yoʻl maʼmuriyati hamkorligi Konsepsiyasining tasdiqlanganligini keltirish mumkin.
Yuqorida keltirilgan tashabbuslar va takliflarni Prezident tomonidan belgilangan Markaziy Osiyo transport tizimini rivojlantirish yoʻnalishidagi quyidagi milliy va mintaqaviy manfaatlarni amalga oshirish mexanizmi sifatida koʻrish mumkin:
- Markaziy Osiyoni yirik dengiz portlari hamda dunyo bozori bilan bogʻlashga xizmat qiluvchi transport-kommunikatsiya loyihalarini amalga oshirish;
- Janubiy Osiyoga chiquvchi transafgʻon koridori (“Oʻzbekiston – Afgʻoniston – Pokiston”) loyihasini rivojlantirish, hamda “Oʻzbekiston – Qirgʻiziston – Xitoy” temir yoʻlini qurib ishga tushirish; mazkur koridorlarni oʻzaro integratsiya qilish orqali yirik bozorlarni qisqa msofada Markaziy Osiyo orqali bogʻlash;
- mamlakat tranzit salohiyatini va milliy iqtisodiyotda transport tizimi ulushini yanada oshirish.
Mazkur manfaatlarni amalga oshirish uchun strategik ahamiyatga ega hujjatlarda koʻplab maqsadli koʻrsatkichlar belgilangan, jumladan «Oʻzbekiston-2030» Strategiyasi, «Oʻzbekiston Respublikasi transport tizimini 2035-yilgacha rivojlantirish Strategiyasi (loyiha)», shuningdek
«2030-yilgacha transport Strategiyasi» (MOMIH doirasida qabul qilingan).
Strategik hujjatlarga muvofiq, asosiy ustuvorlik berilayotgan jihatlardan biri bu – janubiy yoʻnalish hisoblanadi. Oʻzbekiston Prezidenti mazkur yoʻnalishdagi yuklarni tashish vaqtini hamda harajatlarini kamaytirish imkoniyati yuqori boʻlgan “Termiz – Mazari-Sharif – Qobul – Peshavor” temir yoʻlini qurish taklifini ilgari surdi.
2023-yilning iyul oyida Oʻzbekiston, Afgʻoniston va Pokiston tomonidan Transafgʻon koridorini qurish toʻgʻrisidagi kelishuv imzolandi. Rasmiy manbalarning taʼkidlashicha, ushbu koridor dengiz yoʻllariga olib chiquvchi eng qisqa va arzon yoʻlak boʻlishi kutilmoqda. Toshkent uchun mazkur koridor nafaqat iqtisodiy, balki geoiqtisodiy imkoniyatlarni ham yaratadi. Birinchidan, Termizdan Peshavorgacha boʻlgan ushbu marshrut shiddat bilan rivojlanayotgan Janubiy Osiyo davlatlari bilan ishonchli munosabatlarni mustahkamlash imkoniyatini beradi va bu orqali savdo aloqalari rivojlanadi, transport xizmatlari eksporti ortadi. Ikkinchidan, ushbu koridor dunyoning yirik mamlakatlari va katta bozorlarni bogʻlashda koʻprik vazifasini bajaradi.
Bundan tashqari, ushbu yoʻnalish xalqaro transport tizimini mustahkamlashda katta ahamiyat kasb etib, Yevropa Ittifoqi, Rossiya, Qozogʻiston, Xitoy, Qirgʻiziston, Oʻzbekiston, Afgʻoniston, Pokiston, Xindiston, Eron, Turkiya va Janubi-Sharqiy Osiyo mamlakatlarini oʻzaro bogʻlaydi.
Jumladan, 2022-yil noyabr oyida Oʻzbekiston “Belarussiya – Rossiya – Qozogʻiston – Oʻzbekiston – Afgʻoniston – Pokiston” xalqaro transport koridorini yaratish taklifini ilgari surdi va 2023-yilda uni amalga oshirish boʻyicha memorandum imzolandi. Ekspertlarning baholariga koʻra, yangi 5532 kmlik mazkur transport yoʻnalishi masofani 20 kunda bosib oʻtish imkonini beradi.
Mintaqa davlatlari transport salohiyatini oshirish maqsadida Oʻzbekiston Prezidenti tomonidan tarmoq vazirlari yigʻilishi doirasida Markaziy Osiyoda transport va tranzit toʻgʻrisida Kelishuv ishlab chiqilishi
va unda:
- Xitoy, Janubiy Osiyo va Yaqin Sharq, Yevropa Ittifoqi bozorlariga olib chiquvchi hamda biznes uchun qulay boʻlgan va uygʻunlashgan tariflarga ega samarali transport koridorlarini qurishning aniq mexanizmlarini shakllantirish;
- transport xizmatlari bozorini liberallashtirish, tashish ruxsatnomalari bilan bogʻliq protseduralarni optimallashtirish, xalqaro tashuvlarning integratsiyalashgan raqamli platformasini yaratish masalasini oʻrganish boʻyicha choralar Dasturini ishlab chiqish masalalari boʻyicha takliflar kiritildi.
Shuningdek, Oʻzbekiston tranzit salohiyatini mustahkamlash maqsadida dunyo bozorlariga olib chiqish imkoniyatini beruvchi muhim hamkor davlatlar bilan aloqalarni rivojlantirishga alohida eʼtibor qaratmoqda.
Jumladan, “Xitoy – Qirgʻiziston – Oʻzbekiston” temir yoʻlini qurish ishlari boshlandi. Mazkur yoʻlakni “Sharq-Gʻarb” va “Shimol-Janub” loyihasi doirasida Markaziy Osiyoning geografik jihatdan yopiq davlatlarini xalqaro dengiz portlariga olib chiquvchi mintaqaviy transport tarmogʻining eng muhim boʻgʻini boʻlib qoladigan istiqbolli koridor sifatida eʼtirof etilmoqda. Oʻzbekiston Respublikasi Transport vazirligining davtlabki  prognoziga koʻra, mazkur koridorning ishga tushirilishi Sharqiy Osiyodan Yaqin Sharq
va Janubiy Yevropagacha boʻlgan masofani 900 kmga, yetkazib berish muddatini
7-8 sutkaga qisqartiradi.
Oʻzining rivojlangan transport infratuzilmasiga ega anʼanaviy yoʻlaklar ham ustuvor yoʻnalish sifatida saqlanib qolmoqda. Jumladan, Markaziy Osiyoni Yaqin Sharq, Janubiy Osiyo, Kavkaz va Yevropa bilan bogʻlashda Eron muhim rol oʻynaydi. 2000-yillarda munosabatlarda pasayish kuzatilgan boʻlsa, 2017-yildan soʻng oʻzbek-eron hamkorligida, xususan qoʻshma korxonalar sonining ortishida va oʻzaro savdo aylanmasi hajmining ortishida ijobiy tendensiyalar kuzatilmoqda. Eronning Choxbaxor porti orqali Xindiston tomonidan boshqariladigan yangi logistika markazidan Oʻzbekiston ham foydalanish huquqiga ega boʻldi va u yerda nafaqat Eron bilan, balki Xindiston bilan ham savdoni yaxshilashga xizmat qiluvchi dengiz terminali hamda logistika markazini tashkil qilishni rejalashtirmoqda.
Bundan tashqari, Toshkent Eron va Turkmaniston orqali tranzit tashuvlarni amalga oshirib keladi. Mazkur yoʻnalishda yangi “Turkiya – Eron – Turkmaniston – Oʻzbekiston» temir yoʻlini qurish istiqbolli koridorlardan hisoblanib, “Osiyo Tinch okeani mamlakatlari – Yevropa” xalqaro multimodal koridori bilan integratsiyalashdi va transkaspiy tashuvlariga muqobil sifatida eʼtirof etilmoqda.
Umuman, Oʻzbekistonning ustuvor yoʻnalishlarida mintaqa transport rivojlantirish alohida oʻringa ega va mazkur sohada oʻz oldiga katta marralarni qoʻygan. Jahon bankining prognozlariga koʻra, Oʻzbekistonning tranzit yuk oʻtkazish salohiyati 2030-yilga borib 4,4 barobarga ortadi, transport sohasiga kiritilayotgan investitsiya hajmi 46,7 milliard dollarni tashkil etadi.
Xulosa sifatida aytish mumkinki, Markaziy Osiyo transport koridoralarini rivojlantirish borasidagi islohotlar va tashabbuslar mintaqada zamonaviy va samarali transport tizimini yaratishga qaratilgan boʻlib, mazkur tizim mintaqa davlatlarining iqtisodiy integratsiyalashuviga, xizmatlar va tovarlar raqobatbardoshligini va aholi farovonligini ortishiga olib keladi.

Uzbekistan offers a way out of the “deadlock” in the transport sector
Development of the regional transport system in Central Asia is among the top priorities for Uzbekistan
The Central Asian region is located at the crossroads of two key trade routes: 'North-South' and “East-West”, which enhances the attractiveness of the regional transport system.
Recent trends related to the diversification of international transport routes due to conflicts, and economic sanctions also open up new opportunities for countries in the region in the field of transit transport. European and Asian countries are seeking to reroute their cargo through the historic Silk Road. This shift is altering the infrastructure of transport flows in Central Asia (CA), which lacks direct access to seaports.
Thereafter, the volume of transit traffic in Central Asia grew two to three times in 2023, which is linked to the increasing transit significance of Kazakhstan, Uzbekistan, and Kyrgyzstan in global supply chains.
It is important to note that the “deadlock” in the transport sector significantly hinders the economic growth of the region. In this regard, the President of Uzbekistan, in his speech, pointed out that transportation costs in Central Asian countries can reach up to 50% of the final cost of goods, which is almost 5 times higher than the global average. "At the same time, the global average does not exceed 11%. As a result, our economies have to bear a transportation burden two to three times greater than in developed countries ".
To prevent the aforementioned negative factors and to maximize the benefits of factors that promote the development of the regional transportation system, the President of the Republic of Uzbekistan is implementing the most effective initiatives. These initiatives contribute to the formation of a new architecture for transportation flows in the region.
The President of Uzbekistan, Sh. Mirziyoyev, emphasizes the need for integrating Central Asia into the global transportation system as a single region. An important event was his speech at the 72nd session of the UN General Assembly in September 2017, where he declared the priority of the Central Asian region in his foreign policy and proposed the creation of a format for consultative meetings of the heads of state of the region. Since then, six similar meetings have taken place, including in Astana, Tashkent, Bishkek, Avaza, Cholpon-Ata, and Dushanbe.
It should be noted that within the framework of this format the leaders adopted the Pentalateral Agreement on Strengthening the Interconnectedness of Land Transport in Central Asia, which has practical significance for the development of new cooperative partnerships. The signing of this document means that state leaders have set a course for the formation of an integrated transport infrastructure as a key driver of economic growth and realization of the potential of Central Asia.
As the President of Uzbekistan stated in his speech at the Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia, held in Dushanbe in 2023, “Our region is becoming one of the key centers of economic growth and investment activity, regaining its historical role as a transport hub connecting the West with the East and the North with the South”.
At the initiative of the President of Uzbekistan, an international conference was held in Tashkent in 2018, where strategic prospects for transport corridors in Central Asia were discussed.
In September 2020, at the 75th session of the UN General Assembly, an initiative to create a Central Asian regional center for the development of transport and communication interconnectivity (Center) was put forward and supported at the Consultative Meeting in Turkmenistan in August 2021.
The creation of such a Center under the auspices of the UN will help to solve problems such as the effective use of international transport corridors, the development of new transport routes, the formation of reliable transit corridors and improvement the competitiveness of Central Asian countries in the global transport services market.
The President of Uzbekistan Sh. Mirziyoyev, in his speeches at meetings of the Council of Heads of SCO Member States, also put forward a number of initiatives aimed at consolidating the efforts of SCO participants in the transport sector. In particular,
at a meeting of the Council of Heads of SCO Member States (Qingdao, China, June 10, 2018) it was proposed to consider the possibility of establishing the SCO International Transport and Logistics Association. In addition, the Qingdao Declaration of the Council of Heads of SCO Member States (June 10, 2018) supported the holding in Uzbekistan of the first meeting of the heads of railway administrations of the SCO member states.
At a meeting of the Council of Heads of SCO Member States in Bishkek (June, 2019), the President of Uzbekistan proposed developing an SCO Cooperation Strategy for the development of interconnectedness, effective economic and transport corridors.
The initiatives and proposals of the Head of Uzbekistan are widely supported by the SCO member states, one of them is the approval of the Concept of interaction between the railway administrations of the SCO member states.
The above initiatives and proposals are a mechanism for implementing the following main priorities for the development of the regional transport system, established by the President based on national and regional interests:
- implementation of transport and communication projects that allow connecting Central Asia with the largest seaports and world markets;
- formation of a trans-Afghan corridor with access to South Asia, as well as the construction of the China – Kyrgyzstan – Uzbekistan railway. By integrating these corridors, link the world's major markets through Central Asia;
- further development of transit potential and increase in the transport component in the national economy.
To realize these interests, target indicators have been established, which are reflected in strategic documents, such as the Strategy “Uzbekistan - 2030”, “Strategy for the development of the transport system of the Republic of Uzbekistan until 2035” (draft), as well as the “Transport Strategy until 2030” (adopted within the framework of CAREC).
As can be seen from the strategic documents, one of the main priorities is the southern direction. The President of Uzbekistan proposed the construction of the Termez – Mazari – Sharif – Kabul – Peshawar railway, which will significantly reduce the time and costs of transporting goods.
In July 2023, Uzbekistan, Afghanistan and Pakistan signed an agreement on the construction of the Trans-Afghan corridor.
This corridor, according to officials, will be the shortest and cheapest route to seaports. For Tashkent, this project represents not only economic, but also a geopolitical opportunity. Firstly, the route from Termez to Peshawar will create reliable connections with the rapidly developing South Asia, which contributes to increased trade and increased exports of transport services. Secondly, it will become a strategic bridge connecting major powers with rich regions of the world.
It is important to note that within the framework of the “Strategy for the development of the transport system of the Republic of Uzbekistan until 2035”, the implementation of the Trans-Afghan Highway is designated as a key measure for the integration of the country into international transport corridors.
Besides that, this route is of great importance in strengthening the international transport system and will connect the European Union, Russia, Uzbekistan, Afghanistan, Pakistan, India and further states of Southeast Asia.
Thus, in November 2022, Uzbekistan proposed creating an international transport corridor “Belarus – Russia – Kazakhstan – Uzbekistan – Afghanistan – Pakistan”, and in 2023 a memorandum on its implementation was signed. According to experts, the new route, 5,532 km long, will make it possible to cover the distance in 20 days.
In order to increase the transport potential of the countries of the region, the President of Uzbekistan proposed, within the framework of meetings of sectoral ministers, to develop an Agreement on Transport and Transit in Central Asia, to form specific mechanisms for promoting effective transport corridors to enter the markets of China, the countries of South Asia and the Middle East, and the European Union using through tariffs , beneficial for business, prepare a Program of measures to liberalize the transport services market, optimize permitting procedures, consider issues of creating an integrated digital Platform for international transport.
Also, Uzbekistan seeks to strengthen its transit position by developing cooperation with key partners that provide access to world markets.
Construction of the China–Kyrgyzstan–Uzbekistan railway has begun. The project is intended to become an important link in the regional transport network within the framework of the East-West and North-South project, providing access to international seaports for the geographically closed states of Central Asia. According to preliminary forecasts of the Ministry of Transport of the Republic of Uzbekistan, the reduction in routes from East Asia to the countries of the Middle East and Southern Europe will be about 900 km, and the delivery time will be reduced by 7-8 days.
Traditional routes also remain a priority due to their developed transport infrastructure. In particular, Iran plays an important role in Central Asia's connections with the Middle East, South Asia, Transcaucasia and Europe. After the suspension of relations in the early 2000s, since 2017, Uzbek-Iranian cooperation has been actively developing, increasing the number of joint ventures and the volume of mutual trade.
A new logistics route has recently been developed through Chabahar Port in Iran, which is operated by India. Uzbekistan has received the right to use this port and plans to create a marine terminal and a logistics center, which should improve trade not only with Iran, but also with India.
In addition, Tashkent uses transit through Iran and Turkmenistan to create cross routes, including the new railway corridor “Turkey – Iran – Turkmenistan – Uzbekistan”. This route provides an alternative to trans-Caspian transport and has recently been integrated to the international multimodal route “APAC Countries – Europe”.
In general, the development of the regional transport system remains one of the main priority areas and in this regard, Uzbekistan has set big goals for itself. According to the World Bank forecast, it is expected that by 2030, the capacity of Uzbekistan's transit potential will increase by 4.4 times, and investments in the transport sector will increase to $46.7 billion.
In particular, by 2030, transit cargo transportation on the Uzbekistan-Europe route will increase by 71%, to 1.3 million tons, according to a World Bank report.
Thus, reforms and initiatives in the field of transport and communication corridors in Central Asia are aimed at creating a modern and efficient transport system, which will contribute to economic integration, increased competitiveness and prosperity of the countries of the region. Geopolitical factors contribute to Uzbekistan becoming strategically important in Central Asia, and it plays a key role in regional processes thanks to its developed transport infrastructure.