Ochiqlik va adolat – Yangi Oʻzbekistondagi oʻzgarishlarning asosiy omili
Oʻzbekistonda soʻnggi yillarda amalga oshirilayotgan islohotlar va oʻzgarishlar mamlakatning yangi taraqqiyot yoʻlini belgilab bermoqda. Bu jarayonda ochiqlik va adolat asosiy omillardan biri sifatida namoyon boʻlmoqda. Davlat boshqaruvida va jamiyatda shaffoflikni taʼminlash, axborotga erkin kirish imkoniyatini yaratish va fuqarolarning fikr-mulohazalarini inobatga olish ochiqlikning mavjudligidan dalolatdir.
Oʻzbekiston fuqarolari jamiyatning siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy qiyofasining shiddat bilan oʻzgarib, xalq hayotida yangicha munosabatlar, yangi imkoniyat va qadriyatlar shakllanayotganini hammadan ham koʻproq his etmoqda. Ayniqsa, “inson huquq va erkinliklari”, “qonun ustuvorligi”, “ochiqlik va oshkoralik”, “soʻz erkinligi”, “din va eʼtiqod erkinligi”, “jamoatchilik nazorati”, “gender tenglik”, “xususiy mulk daxlsizligi”, “iqtisodiy faoliyat erkinligi” singari fundamental demokratik tushunchalar va hayotiy koʻnikmalar hozirgi vaqtda real voqelikka aylanib borayotgani eʼtiborlidir.
Bir haqiqatni ochiq tan olish zarur: vaqt oʻtishi bilan islohot jarayonlari tobora kengayib bormoqda. Eng asosiysi, “Harakatda – barakat” deganlaridek, Oʻzbekiston eng qiyin bosqichdan oʻtdi, yaʼni, biz oʻz yoʻlimizni aniq belgilab, katta ishlarni boshladik. Hozirgi islohotlar yoʻlini qatʼiyat bilan davom ettirish va mantiqiy yakuniga yetkazish oʻta dolzarb masalalardan biridir. Bu albatta oson emas, ammo Yangi Oʻzbekiston bunga qodirdir. Muhimi, keyingi yillarda bunday ulkan va murakkab vazifani amalga oshirish uchun yetarli siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy, tashkiliy-institutsional zamin yaratildi.
Oʻzbekistonda ochiqlikni taʼminlashda axborotga kirish imkoniyati, fuqarolarning ishtiroki, ochiq maʼlumotlar, adolat oʻta muhimdir. Sud-huquq islohotlarini amalga oshirishda, sud tizimini isloh qilish, sudyalarning mustaqilligini taʼminlash va sud jarayonlarini shaffof qilish ayni muddaodir. Sudlarning shaffofligi, ochiqligi fuqarolarning huquqlarini himoya qilishning yagona shartidir. Ijtimoiy adolatni taʼminlash hozirgi davrning muhim shartlaridan biri boʻlib, barcha fuqarolarning teng imkoniyatlarga ega boʻlishini taʼminlash, kam taʼminlangan aholi qatlamlarini qoʻllab-quvvatlash, jamiyatda tenglik va adolatni taʼminlashga yordam beradi.
Sohibqiron Amir Temur bobomizning Shahrisabzdagi Oqsaroy qarorgohi peshtoqiga bitilgan “Adolat – davlatning asosi va rahbarlar shioridir” degan hikmatli soʻzlarida juda chuqur purmaʼno hikmat bordir.
Barchaga ayonki, buyuk ajdodlarimiz azaldan “Zulm qilma, insofli boʻl, xalq uchun adolat qoʻrgʻonini bunyod et”, deb yosh avlodga yoʻl-yoʻriq koʻrsatganlar. Davlatimiz ham sud-huquq tizimini isloh etishda ana shunday sodda va hayotiy talablardan kelib chiqdi. Xususan, “Sudyaning ongida – adolat, tilida – haqiqat, dilida – poklik boʻlishi kerak” degan gʻoyani ilgari surildi va amalga oshirishni boshladi.
Hozirgi davrda Yangi Oʻzbekistonda Konstitutsiya va qonunlarning ustuvorligini taʼminlash, inson huquq va erkinliklarining ishonchli himoya qilinishini taʼminlash sud-huquq islohotlarining bosh mezoniga aylantirilmoqda. Ozodlikdan mahrum qilish jazosini tayinlash amaliyotini kamaytirish jarayonlarining yoʻlga qoʻyilishi belgilandi. Sudlar hamda tergov organlari faoliyatida ayrim protsessual harakatlarni masofadan turib amalga oshirish imkoniyatlarini kamida 2 barobarga oshirish koʻzda tutilgan.
Siyosiy-huquqiy nuqtayi nazardan davlatga “xalq xohish-irodasini ifoda etadigan organ” deb taʼrif beriladi. Davlatni Xalq va uning muxtor vakillari shakllantiradi. Binobarin, davlat va uning organlari avvalo xalqqa, turli mansab egalariga ovoz bergan va ishonch bildirgan fuqarolarga xizmat qilishi kerak.
Shu maʼnoda, xalqimiz davlat xizmatidan rozi boʻlishga har tomonlama haqli va munosibdir. Ana shunday tamoyillar asosiga qurilgan davlat hokimiyatigina tom maʼnoda xalqchil, demokratik hokimiyat hisoblanadi. Bunday davlat va jamiyatning siyosiy-huquqiy, ijtimoiy-iqtisodiy va maʼnaviy-maʼrifiy ildizlari mustahkam va baquvvat boʻladi. Shu sababdan xalqning ogʻirini yengil qilish, uning muammolarini vaqtida va samarali yechish, odamlarning hayot darajasi va sifatini yaxshilashni barcha islohotlarning bosh maqsadi etib belgilandi.
“Oʻzbekiston-2030” strategiyasiga koʻra, quyidagilar belgilab qoʻyildi:
Davlat organlari va mansabdor shaxslarning faoliyati ustidan samarali sud nazoratini oʻrnatish hamda maʼmuriy adliya tizimini yanada rivojlantirish; maʼmuriy sudlarga bevosita murojaat qilishga toʻsqinlik qilayotgan omillarni toʻliq bartaraf etish; sudga qadar bosqichda nizolarni hal qilish samaradorligini 50 foizga oshirish; sudga qadar hal etilishi mumkin boʻlgan nizolar yuzasidan sudlarga kelib tushadigan ishlar sonini 50 foizga kamaytirish; maʼmuriy tartib-taomillar prinsiplarini yoʻl harakatini tartibga soluvchi belgilar va ishoralarga toʻliq tatbiq etish; sud hokimiyatining mustaqilligini kuchaytirish va uning faoliyatida ochiqlikni taʼminlash orqali odil sudlovga erishish; tadbirkorlik subyektlariga nisbatan koʻrilayotgan jinoyat ishlarining 100 foizida himoyachi yoki jamoat himoyachisi ishtirokini taʼminlash; sud tizimini boshqarishga sudyalarning oʻzini oʻzi boshqarish tamoyilini toʻlaqonli joriy etish hamda sudyalar hamjamiyati organlari tizimini toʻliq shakllantirish yoʻlga qoʻyildi.
Huquqiy islohotlarni amalga oshirishda huquqni muhofaza qiluvchi organlarning faoliyatini inson manfaatlari, qadr-qimmati va huquqlarini himoya qilishga yoʻnaltirishda, yagona elektron reestr yaratish orqali jinoyat ishi qoʻzgʻatilishidan tortib ish yuzasidan hukm chiqarilguniga qadar boʻlgan jarayonni individual raqam va QR kodi orqali kuzatib borish imkoniyatini joriy qilish ishlari amalga oshirilmoqda.
Dalillarni toʻplash va mustahkamlash faoliyatini zamonaviy texnologiyalar va soʻnggi ilmiy yutuqlarni joriy qilish orqali toʻliq raqamlashtirish ishlari yoʻlga qoʻyilmoqda. Sud va boshqa organlarning hujjatlari ijrosini taʼminlash boʻyicha ishlar toifasini xususiy sektor yordamida ijro etish, jiddiy oqibatlar bilan bogʻliq yoʻl-transport hodisalari sonini kamaytirish, jinoyat ishlari va materiallarning elektron shakldagi nusxasini yuritish va ushbu ishlar boʻyicha elektron hujjat almashinuvini taʼminlash belgilab qoʻyildi.
Advokatura institutining salohiyatini tubdan oshirish, shuningdek, malakali huquqiy yordam koʻrsatish tizimini rivojlantirish, Advokatura institutini oʻz-oʻzini boshqarish tizimiga oʻtkazish hamda uning davlat organlari va boshqa tuzilmalardan chinakam mustaqilligini taʼminlash nazarda tutildi.
Advokatlar malakasini oshirishning zamonaviy va xalqaro standartlarga mos keluvchi va muqobillik tamoyiliga asoslangan tizimini joriy etish, advokatlar sonini koʻpaytirish, fuqarolik, maʼmuriy va iqtisodiy ishlar boʻyicha advokatlar hamda sudlar, huquqni muhofaza qiluvchi organlar va boshqa davlat organlari oʻrtasida elektron hujjatlar almashinuvini taʼminlash amalga oshirilmoqda.
Korrupsiyaviy omillarni bartaraf etish tizimining samaradorligini oshirishda, jamiyatda korrupsiyaga nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish ishlarini jadal davom ettirishda, hamda “Transparency International” xalqaro tashkiloti tomonidan eʼlon qilinadigan Korrupsiyani qabul qilish indeksida yuqori pogʻonaga koʻtarilishga erishish belgilab qoʻyildi.
Davlat xaridlari toʻgʻrisidagi qonunchilik hujjatlari talablarini buzish holatlarini kamaytirish, davlat xaridlarini toʻgʻridan-toʻgʻri shartnoma tuzish orqali amalga oshirishda mablagʻlarni talon-toroj qilish holatlari, tovar va xizmatlarning narxi bozor qiymatidan oshib ketishining oldini olish boʻyicha jamoatchilik nazoratini toʻlaqonli joriy qilish yoʻlga qoʻyildi. Normativ-huquqiy hujjatlarning “korrupsiyadan xoli qonunchilik” tamoyili asosida ishlab chiqilishini taʼminlash belgilandi.
Mamlakatimizda adolat va shaffoflikni taʼminlashda jinoyat toʻgʻrisidagi qonunchilikning takomillashtirilishi adolatni taʼminlashning muhim aspektidir. Jinoyat kodeksi hamda jazo tizimiga nazar solinsa, 2021-yilda jinoyat kodeksiga yangi kiritilgan oʻzgartirishlarga koʻra, jinoyatchilikka qarshi kurashish, sud tomonidan jazo berishda adolatni taʼminlashga eʼtibor qaratilgan.
Statistik maʼlumotlar va tahlillar mamlakatda muhim islohotlarning amalga oshirilganini va sud tizimi uchun yangi standartlarni taraqqiy etayotganini koʻrsatadi. Ushbu harakatlar, adolatni taʼminlash, huquq va erkinliklarni himoya qilish, aholining huquqiy savodxonligini oshirish va sud jarayonlarini shaffoflashtirish maqsadida amalga oshirilmoqda.
Oʻzbekiston sud-huquq tizimidagi islohotlar mamlakatning huquqiy islohotlari kontekstida muhim ahamiyatga ega boʻlib, xalqaro tashkilotlar bilan toʻgʻridan-toʻgʻri hamkorlikni yoʻlga qoʻydi. Bunda sud-huquq tizimidagi islohotlar oʻz vaqtida samarali tashkil etildi. 2019-yilda Yevropa Ittifoqi hisobotiga koʻra, “Oʻzbekistonning sud tizimini takomillashtirish” loyihasi boshlandi. Loyiha doirasida sud organlari va huquqiy ixtisoslashgan muassasalar uchun treninglar, seminarlar tashkil etildi.
Jahon bankining “Adolatni taʼminlash” dasturi doirasida Oʻzbekistonda sudlarni modernizatsiya qilish uchun texnik yordam koʻrsatilmoqda. Bankning 2020-2023-yillarga moʻljallangan dasturi doirasida 10 million dollarlik loyiha umumiy tadqiqotlarni oʻtkazishga yoʻnaltirilgan. Sud jarayonlarini avtomatlashtirish xalqaro standartlarga mos ravishda olib borilmoqda. Ushbu jarayonda xorijiy mamlakatlarning tajribasi esa, muhim ahamiyatga ega.
Koreya Respublikasi bilan 2021-yilda imzolangan hamkorlik shartnomasi doirasida sud jarayonlarini avtomatlashtirish hamda elektron sud tizimini joriy etish boʻyicha tajribalar almashinuvi amalga oshirildi. Koreyaning elektron sud tizimi Oʻzbekiston sudlarida joriy qilindi.
Italiyadagi sud tizimiga oid tadqiqotlar Oʻzbekistonda sud jarayonlarini tezlashtirish va shaffoflashtirishda yetuk tizimlarni tizimlashtirishdan keng foydalanilmoqda. Italyan huquqshunoslik instituti tomonidan tashkil etilgan vebinarlarda Oʻzbekistondan 300 dan ortiq yuristlar va sudyalar qatnashdi.
Germaniya (GIZ) bilan 2020-2022-yillar davomida amalga oshirilgan loyihada Oʻzbekistonda huquqiy taʼlim muassasalari uchun yangi taʼlim dasturlari ishlab chiqildi. Ushbu dasturlar xalqaro standartlarga mos ravishda amalga oshirildi. 2021-yilda AQSHdagi huquq instituti bilan hamkorlikda respublikamizdagi adliya hamda sud tizimini takomillashtirish boʻyicha xalqaro standartlarga mos ravishda treninglar va seminarlar tashkil etildi.
Fuqarolarning huquqlari va erkinliklarini taʼminlash boʻyicha xalqaro hamkorlikning namoyon boʻlishi Oʻzbekistonning kelajagi porloq ekanligini bildiradi. 2020-yilda tashkil etilgan “Fuqarolar huquqlari” master-klassida OON muxofazasi doirasida huquqiy mutasaddilar ishtirok etdi. Oʻzbekistonda sud-huquq tizimini takomillashtirish borasida xalqaro hamkorlik muhim faoliyat hisoblanadi. Xalqaro tashkilotlar, xorijiy davlatlar va huquqiy mutaxassislar bilan hamkorlik, mazkur masalada hamkorlikning tengdoshlik asoslarida rivojlantirilishi, bu xalqimiz uchun barqaror va adolatli sud tizimi uchun muhim qadam boʻldi. Ushbu jarayonlar Oʻzbekistonda adolatni taʼminlash, inson huquqlarini himoya qilish va jamiyatda huquqiy savodxonlikni oshirish uchun ishlab chiqilgan muhim qadamlardan biridir desak aslo mubolagʻa boʻlmaydi.
Oʻzbekistonda demokratik huquqiy davlat va adolatli fuqarolik jamiyatini qurish koʻp jihatdan mamlakatda inson va fuqarolarning shaxsiy huquq va erkinliklarini muvaffaqiyatli amalga oshirilishiga bogʻliqdir. Bu esa oʻz navbatida mamlakat qonunchiligining qay darajada mustahkamlanganligiga bogʻliq boʻladi. Inson erkinligi va shaxsiy daxlsizligining buzilishi esa har bir shaxsning sudga shikoyat bilan murojaat qilish hamda buzilgan huquqlarini tiklash va uning talablarini qondirish huquqini keltirib chiqaradi.
Oʻz vaqtida, Sohibqiron Amir Temur bobomiz “Davlat qonunlar asosida qurilmas ekan, unday saltanatning shukuhi, qudrati va tarkibi yoʻqoladi”, deb taʼkidlagan edilar. Shu nuqtayi nazardan, Konstitutsiya va qonun ustuvorligini taʼminlash biz bunyod etayotgan demokratik huquqiy davlatning bosh mezoni hisoblanadi”. Yangi Oʻzbekistonda qaror topayotgan “inson – jamiyat – davlat” tamoyili inson qadrini ulugʻlash siyosatini sifat jihatidan yangi bosqichga chiqarishga xizmat qiladi.

Открытость и справедливость – главный фактор перемен в Новом Узбекистане
Реформы и изменения, осуществленные в Узбекистане в последние годы, определяют новый путь развития страны. В этом процессе открытость и справедливость выступают одними из главных факторов. Обеспечение прозрачности в государственном управлении и обществе, создание возможности свободного доступа к информации и учет мнения граждан является свидетельством существования открытости.
Граждане Узбекистана больше, чем кто-либо, ощущают, что политико-правовой, социально-экономический облик общества стремительно меняется, в жизни народа формируются новые отношения, новые возможности и ценности. Особенно «права и свободы человека», «верховенство закона», «открытость и прозрачность», «свобода слова», «свобода религии и убеждений», «общественный контроль», «гендерное равенство», «неприкосновенность частной собственности». Примечательно, что такие фундаментальные демократические понятия и жизненные навыки, как «свобода деятельности», в настоящее время становятся истинной реальностью.
Необходимо открыто признать один факт: процессы реформ со временем расширяются. Самое главное, что Узбекистан прошел самый сложный этап, то есть мы четко определили свой путь и начали большую работу. Решительное продолжение пути текущих реформ и доведение их до логического завершения является одним из наиболее актуальных вопросов. Это, конечно, непросто, но Новый Узбекистан способен на это. Важно отметить, что в последующие годы была создана достаточная политико-правовая, социально-экономическая, организационно-институциональная база для реализации столь огромной и сложной задачи.
Доступ к информации, участие граждан, открытая информация, правосудие очень важны для обеспечения открытости в Узбекистане. В ходе реализации судебных реформ реформирование судебной системы, обеспечение независимости судей и прозрачность судопроизводства являются одними и теми же понятиями. Прозрачность и открытость судов – единственное условие защиты прав граждан. Обеспечение социальной справедливости является одним из важных условий нынешней эпохи, оно помогает обеспечить равные возможности для всех граждан, поддержать малообеспеченное население, обеспечить равенство и справедливость в обществе.
Нашего великого Сахибкирана Амира Темура, написанные на фасаде резиденции Оксарай в Шахрисабзе: «Справедливость – основа государства и девиз вождей», могут иметь очень глубокую мудрость.
Всем ясно, что наши великие предки направляли молодое поколение словами : «Не притесняйте, будьте честны, постройте для народа крепость справедливости». Наше государство тоже исходило из таких простых и насущных требований в реформировании судебной системы. В частности, была выдвинута и начала реализовываться идея о том, что «у судьи должна быть справедливость в уме, правда на языке и чистота на языке» .
В текущий период обеспечение приоритета Конституции и законов, обеспечение надежной защиты прав и свобод человека превращается в главный критерий судебных реформ в Новом Узбекистане. В деятельности судов и следственных органов планируется увеличить возможности дистанционного совершения отдельных процессуальных действий как минимум в два раза.
С политико-правовой точки зрения государство определяется как «орган, выражающий волю народа». Государство формирует народ и его народные представители. Поэтому государство и его органы должны в первую очередь служить народу, гражданам, проголосовавшим и выразившим доверие тем или иным чиновникам.
В этом смысле наш народ имеет полное право и достоинство принять государственную службу. Только государственная власть, построенная на таких принципах, является действительно народно-демократической властью. Политико-правовые, социально-экономические и духовно-воспитательные корни такого государства и общества будут очень крепкими. По этой причине облегчение бремени народа, своевременное и эффективное решение его проблем, повышение уровня и качества жизни народа было определено главной целью всех реформ.
Согласно стратегии «Узбекистан-2030» были определены:
Установление эффективного судебного контроля за деятельностью государственных органов и должностных лиц и дальнейшее развитие системы административной юстиции; полное устранение факторов, препятствующих прямому обращению в административные суды; повысить эффективность разрешения споров на досудебной стадии на 50%; сокращение на 50% количества дел, передаваемых в суд по спорам, которые могут быть разрешены в суде; полное применение принципов административных процедур к знакам и сигналам, регулирующим дорожное движение; достижение справедливости путем укрепления независимости судебной власти и обеспечения прозрачности ее деятельности; обеспечение участия защитника или общественного защитника в 100 процентах уголовных дел против субъектов предпринимательства; начата полная реализация принципа самоуправления судей в управлении судебной системой и полное формирование системы органов судейского сообщества.
В ходе реализации правовых реформ в целях направления деятельности правоохранительных органов на защиту интересов, достоинства и прав человека путем создания единого электронного реестра предусмотрена возможность мониторинга процесса от возбуждения уголовного дела до его возбуждения, реализована выдача приговора по делу через индивидуальный номер и QR-код.
Деятельность по сбору и обобщению доказательств полностью оцифровывается за счет внедрения современных технологий и новейших научных достижений. Принято решение внедрить категорию дел по обеспечению исполнения документов судов и других органов с помощью частного сектора, сократить количество дорожно-транспортных происшествий с тяжкими последствиями, хранить копии уголовных дел и материалов в электронном виде, и обеспечить обмен электронными документами.
Предусматривалось кардинально повысить потенциал Института адвокатуры, а также разработать систему оказания квалифицированной юридической помощи, перевести Институт адвокатуры на систему самоуправления и обеспечить его подлинную независимость от государственных органов и других структур.
Внедрение системы подготовки адвокатов в соответствии с современными и международными стандартами и на основе принципа альтернативности, увеличение количества адвокатов, обеспечение обмена электронными документами между адвокатами по гражданским, административным и экономическими судами, правоохранительными органами и другими государственными органами.
Повысить эффективность системы устранения факторов коррупции, продолжить работу по формированию нетолерантного отношения к коррупции в обществе, достичь высокого уровня в Индексе принятия коррупции, публикуемом международной организацией «Transparency International».
Полное введение общественного контроля с целью снижения случаев нарушения требований законодательных документов о государственных закупках, случаев хищения денежных средств при осуществлении государственных закупок путем прямого заключения контрактов, недопущения превышения цен на товары и услуги над рыночной стоимостью. был запущен. Решено обеспечить разработку нормативных правовых документов на основе принципа «коррупционного законодательства».
Совершенствование уголовного законодательства является важным аспектом обеспечения справедливости и прозрачности в нашей стране. Если рассматривать Уголовный кодекс и систему наказаний, то согласно новым поправкам в Уголовный кодекс 2021 года внимание сосредоточено на борьбе с преступностью и обеспечении справедливости при вынесении приговора судом.
Статистика и анализ показывают, что в стране реализованы важные реформы и разрабатываются новые стандарты судебной системы. Данные действия проводятся в целях обеспечения справедливости, защиты прав и свобод, повышения правовой грамотности населения и повышения прозрачности судопроизводства.
Реформы судебной системы Узбекистана важны в контексте правовых реформ страны и установили прямое сотрудничество с международными организациями. При этом реформы в судебной системе были эффективно вовремя организованы. В 2019 году, согласно отчету Евросоюза, стартовал проект «Совершенствование судебной системы Узбекистана». В рамках проекта были организованы тренинги и семинары для судебных органов и специализированных юридических учреждений.
Техническая помощь оказывается на модернизацию судов в Узбекистане в рамках программы «Обеспечение правосудия» Всемирного банка. В рамках программы банка на 2020-2023 годы проект стоимостью 10 миллионов долларов направлен на общие исследования. Автоматизация судебных процессов осуществляется в соответствии с международными стандартами. В этом процессе важен опыт зарубежных стран.
Республикой Корея в 2021 году, осуществлен обмен опытом по автоматизации судебных процессов и внедрению электронной судебной системы. Электронная судебная система Кореи внедрена в судах Узбекистана.
В исследованиях судебной системы Италии широко используется систематизация зрелых систем для ускорения и повышения прозрачности судебных процессов в Узбекистане. В вебинарах, организованных Итальянским юридическим институтом, приняли участие более 300 юристов и судей из Узбекистана.
В рамках проекта с Германией (GIZ) на 2020-2022 годы разработаны новые образовательные программы для юридических учебных заведений Узбекистана. Эти программы были реализованы в соответствии с международными стандартами. В 2021 году совместно с Юридическим институтом США были организованы тренинги и семинары в соответствии с международными стандартами по совершенствованию правосудия и судебной системы в нашей республике.
Проявление международного сотрудничества в обеспечении прав и свобод граждан означает, что будущее Узбекистана светлое. Юристы приняли участие в мастер-классе «Права граждан», организованном в 2020 году в рамках защиты ООН. Международное сотрудничество в совершенствовании судебной системы Узбекистана является важным направлением деятельности. Сотрудничество с международными организациями, иностранными государствами и правоведами, развитие сотрудничества в этом вопросе на основе равноправия, это стало важным шагом для создания стабильной и справедливой судебной системы для нашего народа. Не будет преувеличением сказать, что данные процессы являются одним из важных шагов, разрабатываемых в Узбекистане для обеспечения справедливости, защиты прав человека и повышения правовой грамотности в обществе.
Построение демократического правового государства и справедливого гражданского общества в Узбекистане во многом зависит от успешной реализации прав и свобод личности и граждан в стране. Это, в свою очередь, зависит от того, насколько усилено законодательство страны. Нарушение свободы и неприкосновенности частной жизни человека создает право каждого человека обратиться с жалобой в суд и восстановить свои нарушенные права и удовлетворить свои требования.
Наш предок Амир Темур в свое время говорил, что «если государство не будет построено на основе законов, то потеряет свою славу, мощь и структуру». С этой точки зрения обеспечение Конституции и верховенства закона является главным критерием демократического правового государства, которое мы строим». Утверждаемый в новом Узбекистане принцип «человек – общество – государство» служит выводу политики прославления человеческих ценностей на качественно новый уровень.
Шадияр Шайзаков,
руководитель Центра правоохранительной Академии Республики Узбекистан, кандидат юридических наук, доцент