Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2020-yil 5-fevral kuni tashqi iqtisodiy faoliyat tizimini isloh qilish boʻyicha ustuvor vazifalarga bagʻishlangan yigʻilish oʻtkazdi.
Davlatimiz rahbari Oliy Majlisga Murojaatnomasida tashqi savdo bilan bogʻliq nazorat tizimi va infratuzilmani yaxshilash, jumladan, xorijiy tajribadan kelib chiqib, bojxona postlarida nazoratni amalga oshiradigan bojxona, sanitariya, karantin, veterinariya va boshqa idoralar faoliyatini isloh qilish lozimligini taʼkidlagan edi.
Bu sohada uzoq yillardan buyon samarali ishlar olib borilmagani tashqi savdo amaliyotlarida muayyan qiyinchliklar tugʻdirmoqda. Jahon bankining “Biznes yuritish” reytingida “Xalqaro savdo” yoʻnalishi boʻyicha mamlakatimiz 190 ta davlat orasida 152-oʻrinda qayd etilgani ham shundan dalolat beradi.
Yigʻilishda mazkur reytingda mamlakatimiz pozitsiyasini yaxshilash, jahon tajribasi asosida nazorat idoralarining ishini takomillashtirish masalalari muhokama qilindi.
Maʼlumki, koʻplab davlatlarda yuklar chegaraga yetib kelmasidan oldin ular haqida axborot berilib, yukning tez chiqib ketishi taʼminlanadi. Oʻzbekistonda esa oʻtgan yili 416 mingta deklaratsiyadan atigi 344 tasi yuk chegaraga kelguncha rasmiylashtirilgan. Yuk toʻgʻrisida oldindan maʼlumot berish avtomobil transportida 98 foizni tashkil etsa, temir yoʻlda umuman yoʻlga qoʻyilmagan.
Shu bois nazoratni chegarada emas, balki yuklar kirib kelishidan oldin yoki mamlakat ichkarisida erkin muomalaga chiqarilgandan keyin amalga oshirish tizimini yoʻlga qoʻyish boʻyicha topshiriq berildi.
Bugungi kunda 1 ming 836 ta turdagi tovar bir vaqtda uchta idora tomonidan tekshirilishi, oqibatda import-eksport hujjatlarini rasmiylashtirish haftalab choʻzilayotgani tanqid qilindi.
Bojxona, veterinariya, karantin, sanitariya, standart, ekologiya idoralari ish uslubini oʻzgartirishi, ularning asosiy vazifasi mahsulotlar eksportini qoʻllab-quvvatlashdan iborat boʻlishi zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Tovarlarning bojxona qiymatini tezkor aniqlash imkoniyati boʻlmaganda, tadbirkor toʻlov qilib oʻsha zahoti mahsulotini olib ketadigan, bunga aniqlik kiritilganidan keyin farqni toʻlaydigan tizim joriy etish muhimligi taʼkidlandi.
Moliya vazirligi, Davlat bojxona qoʻmitasiga xalqaro ekspertlarni jalb qilgan holda yangi Bojxona kodeksini ishlab chiqish, bojxona organlari tashkiliy tuzilmasi va maʼmurchiligini takomillashtirish vazifasi qoʻyildi.
Oʻsimliklar karantini davlat inspeksiyasi xodimlari ekin maydonlariga chiqib, xorijiy mamlakatlarning kimyoviy va biologik vositalarni qoʻllash boʻyicha talablarini dehqonlarga tushuntiradigan, amaliy koʻmak beradigan tuzilmaga aylanishi kerakligi qayd etildi.
Prezidentimiz raqamli texnologiyalarni joriy qilib, inson omilini maksimal qisqartirish orqali korrupsiya va noqonuniy tovar aylanmasiga barham berish zarurligini taʼkidladi.
Import mahsulotlarining chegaradan to yakuniy isteʼmolchigacha boʻlgan harakati bojxona va soliq idoralari tomonidan yagona elektron tizim orqali nazorat qilinishi kerak. Misol uchun, bojxona deklaratsiyasini elektron hisob-faktura va onlayn nazorat kassasiga bogʻlash orqali bu masalani hal etish mumkin.
Shundan kelib chiqib, mutasaddilarga ruxsatnoma va laboratoriya tekshiruvlari hujjatlarini toʻliq raqamlashtirish, avtomatlashtirilgan “risk-analiz” tizimini joriy etish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Yigʻilishda yuklarni chegara punktlaridan oʻtkazish vaqtini qisqartirish masalasi atroflicha muhokama qilindi.
Tahlillarga nazar tashlasak, soʻnggi 3 yilda qoʻshni davlatlar bilan chegara orqali oʻtgan insonlar soni 2 baravarga, transport vositalari soni qariyb 3 baravarga oshgan. Lekin hozirgi infratuzilma bunday talabga toʻla javob bermaydi.
Masalan, ayrim veterinariya va karantin punktlarida zarur jihozlar yoʻq. Chegaradagi sanitariya va epidemiologiya xizmati ham tashqi xavflarga tayyor emas.
Yuklar oqimini taqsimlash ishlari oqilona tashkil etilmagan. Bojxona xizmatida postlarni masofadan nazorat qilish tizimi – Situatsion markaz yoʻqligi oqibatida postlarda tirbandliklar paydo boʻlmoqda. Bu tadbirkorlar uchun ham, davlat byudjeti uchun ham ortiqcha xarajat keltirib chiqarmoqda.
Shu bois mutasaddilarga chegara postlarini zamonaviy texnologiyalar bilan jihozlash, joriy yil 1-oktyabrga qadar Situatsion markazni ishga tushirish boʻyicha topshiriqlar berildi. Shuningdek, chegaradosh davlatlar bilan yuklarni “bir bekatda tekshirish” tizimini yoʻlga qoʻyish lozimligi qayd etildi.
Tashqi savdo nazorati idoralari chet ellardagi hamkasblari bilan yaqindan ishlab, tajriba almashishi, ularning tekshiruv-sinov laboratoriyalarini yurtimizda tashkil etib, tovarlarni xorijiy talablarga mos ruxsatnomalar bilan joʻnatishni yoʻlga qoʻyishi kerakligi taʼkidlandi.
Tashqi iqtisodiy faoliyat jarayonlarini soddalashtirish uchun milliy qonunchilikni bojxona, sanitariya-epidemiologiya, transport, standart, veterinariya, karantin yoʻnalishidagi xalqaro kelishuvlarga uygʻunlashtirish zarurligi koʻrsatib oʻtildi.
Yigʻilishda kadrlar masalasiga ham alohida eʼtibor qaratildi. Bojxona institutida oʻqitish jarayoni zamon talabiga javob bermasligi qayd etilib, uning faoliyatini tubdan takomillashtirish, shuningdek, veterinariya va karantin xodimlarini xalqaro andozalar asosida qayta tayyorlash muhimligi qayd etildi. Xalqaro bojxona tashkiloti bilan erishilgan kelishuvga muvofiq kadrlar salohiyatini oshirish borasidagi ishlarga toʻxtalib oʻtildi.

Problems in foreign trade are analyzed, urgent tasks are defined
On February 5, 2020, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a meeting on priorities for reforming the system of foreign economic activity.
In his recent Address to the Oliy Majlis, the Head of the state noted the need for improving the control system and infrastructure in foreign trade, in particular, reforming based on foreign experience of the activities of customs, sanitary, quarantine, veterinary and other services that carry out control activities at customs posts.
The inconsistency in the organization of work in this area, which has continued for many years, leads to certain difficulties in implementation of foreign trade. This is evidenced by the position of the country in the ranking of Doing Business of the World Bank in the direction of Cross-border trade – 152nd place among 190 countries.
Issues of improving Uzbekistan’s position in this rating, improving the work of regulatory agencies based on the world experience were discussed at the meeting.
As is known, in many countries, customs authorities receive information about the cargo before it arrives at the border, which speeds up the passage through control. In Uzbekistan last year, only 344 out of 416 thousand declarations were drawn up before cargo arrived at the border. Advance notice of cargo was carried out in 98 percent of cases of carriage by road and is completely absent when transported by rail.
In this regard, instructions were given on establishing a system in which control is carried out not at the border, but before the arrival of the cargo at the border or after the output is put into free circulation within the country.
The administration system has been criticized: at present, the control over the import and export of 1,836 types of goods is carried out simultaneously by three departments, as a result of which import-export documentation is extended for weeks.
Services of customs, veterinary control, quarantine, sanitary inspection, standardization and ecology were indicated on the need to change working methods, to see the main task in supporting exports.
The importance of introducing a system was noted, in which if it is impossible to quickly calculate the customs value of goods, the entrepreneur can pick up the goods by paying the estimated cost, and the difference between the specified amount and the actual amount paid will be returned or paid later.
The Ministry of Finance and the State Customs Committee have been instructed to develop a new Customs Code, improve the structure and administration of customs authorities with involvement of international experts.
It is necessary to turn the State Plant Quarantine Inspectorate into a structure whose employees must visit farms and explain to farmers the requirements of foreign countries on the use of chemicals and biological protection agents, provide them with practical assistance.
The President noted the need for eradicating corruption and illicit traffic of goods by minimizing the human factor through the introduction of digital technologies.
Movement of imported products from the border to the final consumer should be controlled by customs and tax authorities through a single electronic system. For example, one can link customs declarations with electronic invoices and online cash registers.
Responsible persons were instructed to fully digitize the process of issuing permits and conclusions of laboratory testing, introducing an automated risk analysis system.
The issue of reducing the transit time of goods through border points was discussed at the meeting in detail.
The analysis shows that over the past three years, the number of people crossing the border with neighboring countries has increased by 2 times, the number of vehicles – by almost 3 times. However, the existing infrastructure does not withstand this flow.
For example, some veterinary and quarantine control points do not have the necessary equipment. Border sanitary and epidemiological surveillance services are also not prepared for external risks.
The work on the distribution of freight traffic is not properly organized. The lack of a situational center for remote monitoring of the work of customs posts leads to a long queue. This leads to unnecessary costs for both entrepreneurs and the state budget.
In this regard, responsible persons were instructed to equip the border posts with modern technologies and put into operation the situation center by October 1 this year. The necessity of introducing “one-stop” cargo inspection system at border crossing points with neighboring states was also noted.
It was emphasized that the foreign trade control departments need to closely interact and exchange experience with foreign colleagues, organize test laboratories in the country and arrange shipment of goods along with permits that meet foreign requirements.
The importance of harmonizing national legislation with international agreements in the field of customs, sanitation and epidemiology, transport, standardization, veterinary medicine and quarantine was emphasized for simplifying the process of foreign economic activity.
Special attention was paid to personnel policy. It was indicated that training process at the Customs Institute does not meet modern requirements, it is necessary to improve its activities, as well as retrain the staff of the veterinary and quarantine service based on international standards. The issue of increasing personnel potential within the framework of the agreement with World Customs Organization was also considered.