O‘zbekistonda 43 nafar amaldor majburiy mehnat uchun javobgarlikka tortilgani ma’lum qilindi
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligi 2019-yilgi paxta yig‘im-terimi mavsumi davomida majburiy mehnatga yo‘l qo‘ygani sababli ma’muriy jarimaga tortilgan mansabdor shaxslar ro‘yxatini e’lon qildi.
Ro‘yxatdan jami 43 nafar mansabdor shaxs o‘rin olgan bo‘lib, ularning 2 nafari hokim (Kitob tumani hokimi Rustam Sagdullayev va Qo‘shko‘pir tumani hokimi Jo‘rabek Rahimov), 5 nafari hokim o‘rinbosari (To‘raqo‘rg‘on, Yozyovon, Oltiariq, Forish va O‘rta Chirchiq tumanlari).
Shuningdek, banklarning hududlardagi 15 ta filiali boshqaruvchilari qo‘l ostidagilarni majburiy mehnatga jalb etgan. Javobgarlikka tortilganlar orasida tibbiyot biralashmasi, soliq inspeksiyasi, maktab rahbarlari ham bor.
Ularning barchasi Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksning 51-moddasi (“Mehnatga ma’muriy tarzda majburlash”) 1-qismi bo‘yicha javobgarlikka tortilgan (ushbu moddada bazaviy hisoblash miqdorining 10 baravaridan 30 baravarigacha miqdorda jarima jazosi belgilangan).

43 руководителя оштрафовано за принуждение к сбору хлопка
Минтруда опубликовало список должностных лиц, которые были оштрафованы за принуждение к труду во время сбора хлопка в сезоне 2019 года.
В него вошли 43 человека, включая хокимов, их заместителей, главврачей и других.
Министерство занятости и трудовых отношений Узбекистана опубликовало список должностных лиц, оштрафованных за принуждение к труду во время хлопковой страды 2019 года.
Список включает 43 человека, в том числе 2 районных хокимов, 5 заместителей хокимов районов, а также управляющих филиалов банков, директоров школ, главных врачей медучреждений и других.
Все указанные в списке лица привлечены к ответственности по статье 51 (административное принуждение к труду) Кодекса об административной ответственности. Наказание по этой статье предусматривает наложение штрафа от 10 до 30 базовых расчетных величин.
В прошлом году в мониторинге хлопкоуборочной кампании принимали участие более 400 инспекторов и 200 их помощников, в том числе правозащитные организации. Для предотвращения случаев принуждения к труду Минтруда запустил «горячую линию», сайт и Telegram-бот.