Inson resursini rivojlantirish – “Oʻzbekiston-2030” strategiyasining ustuvor vazifasi
“Oʻzbekiston-2030” strategiyasida yurtimizda jahon standartlariga toʻliq javob beradigan, ijodiy yondashuv va kasbiy mahoratni rivojlantirishga xizmat qiladigan taʼlim tizimini yaratishga qaratilgan.
Jumladan, davlat-xususiy sherikchilik asosida tashkil etilgan xususiy sektor vakillari uchun bank kreditlari boʻyicha binolarni garovga qoʻyish huquqlarining berilishi va koʻp qavatli uylarda yoki shaxsiy uy joylarda maktabgacha taʼlim tashkilotlarini tashkil etish imkoniyatlarining yaratilishi maktabgacha taʼlim muassasalari sonining 33942 taga yetishiga va 3-7 yoshdagi bolalarni maktabgacha taʼlim bilan qamrab olish darajasining 74,0 foizga oshishiga ijobiy taʼsir koʻrsatdi.
Taʼlim sohasidagi muhim jihatlardan yana biri bu - umumiy oʻrta taʼlimni rivojlantirish uchun xususiy sektorni jalb qilishdir. Mazkur masalaga misol sifatida 2023-yilda “E-auksion” elektron savdolari orqali 4,79 gektar yer maydoni nodavlat umumtaʼlim muassasalarini qurish uchun ajratilganini keltirish mumkin. Bu esa kelajakda taʼlim xizmatlarining xilma-xilligi va ularning sifatini oshirishga koʻmaklashadi. Shuningdek, xususiy sektorning jalb etilishi orqali taʼlim muassasalarida zamonaviy oʻqitish usullari, texnologiyalar va dasturlar joriy etilishi mumkin, bu esa oʻquvchilarning taʼlim olish tajribasini yanada boyitadi va ularning kelajakdagi muvaffaqiyatlariga tayyorlaydi.
Yoshlarning intellektual salohiyatini qoʻllab-quvvatlash va yanada oshirish maqsadida xalqaro imtihonlarda yuqori ball olgan yoshlarning xarajatlarini qoplab berish boʻyicha davlat xizmatlari yoʻlga qoʻyildi (2023-yilda mazkur xizmat yoʻlga qoʻyilganidan boshlab yoshlarning 35,6 milliard soʻmlik xarajatlari qoplab berildi – 2024-yil 8 agust holatiga koʻra 1$ = 12536,61 sum) va yoshlarning boʻsh vaqtlarini mazmunli tashkil etish maqsadida 800 turdagi tanlovlar, musobaqalar va oʻyinlar oʻtkazildi.
Yoshlarni zamonaviy bilim va koʻnikmalarga oʻrgatish hamda ularning yuqori daromadli sohalarda qulay ishlashlari uchun sharoitlar yaratish maqsadida https://uzbekcoders.uz platformasida AQSHning Coursera kompaniyasi kurslari tashkil etildi, natijada 215 mingdan ortiq yoshlar mazkur kurslarda qamrab olindi. Shuningdek, sport bilan shugʻullanuvchi yoshlar sonini oshirish maqsadida “Besh tashabbus olimpiadasi” doirasida mahallalarda yashayotgan yoshlar oʻrtasida sportning 11 turi boʻyicha besh bosqichli mahalla-sektor-tuman-viloyat-respublika darajasida sport musobaqalari tashkil etildi.
Global innovatsion indeksdagi past koʻrsatkichlar boʻyicha aniq chora-tadbirlar rejasining tasdiqlanishi, mamlakatning innovatsion salohiyatini oshirishga boʻlgan intilishini koʻrsatmoqda. 2023-yilgi Global innovatsion indeks reytingida Oʻzbekiston 132 mamlakatlar orasida 82-oʻrinni saqlab qoldi.
“Oʻzbekiston – 2030” strategiyasining muhim jihatlaridan biri bu sogʻliqni saqlash tizimini rivojlantirish hisoblanadi. Millatning salomatligi – uning farovonligining asosidir. Tibbiyotga investitsiyalar kiritish, zamonaviy tibbiy markazlarni tashkil etish va sifatli tibbiy xizmatlardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirish sogʻlom va samarali jamiyatni shakllantirishga xizmat qiladi. Bu oʻz navbatida, fuqarolarning jismonan va ruhan farovonligiga gʻamxoʻrlik qilishga sharoit yaratib beradi.
Strategiya doirasida 2023-yilda sogʻliqni saqlash sohasida xam sezilarli ishlar amalga oshirildi, xususan onalar va bolalar salomatliligini mustaxkamlash hamda kasalliklarni oldini olish maqsadida:
- 8,6 million (92%) reproduktiv yoshdagi ayollar tibbiy koʻrikdan oʻtkazildi, 2,2 million homilador va emizadigan ayollarga 308 116 qadoq yod preparatlari, 5,9 million 35 yoshgacha boʻlgan ayollarga 636 129 qadoq temir preparatlari va 168 389 qadoq foliy kislotasi berildi;
- 6-23 oylik 416 655 nafar bolalar birinchi bosqichda va 175 592 nafar bolalar ikkinchi bosqichda 53,3 million (paket) mikroelementlar kukunlari, 3-15 yoshdagi 8,4 million bolalar 847 371 qadoq yod preparatlari bilan taʼminlandi va 2-10 yoshdagi 6,3 million bolalar (99%) degelmintizatsiyadan oʻtkazildi.
“Oʻzbekiston – 2030” strategiyasida ijtimoiy adolat va xilma-xillik ham muhim oʻrin tutadi. Jinsi, ijtimoiy maqomi yoki etnik mansubligidan qatʼi nazar, tenglikni taʼminlash har bir fuqaroga oʻz saloxiyatini amalga oshirishi mumkin boʻlgan jamiyatni shakllantirishga yordam beradi.
Ijtimoiy himoyani mahalla darajasida tashkil etish, ijtimoiy xizmat va yordamlarni kompleks yondashuv asosida koʻrsatish, aholining ogʻir ijtimoiy ahvolga tushib qolishining oldini olish, shuningdek, ijtimoiy himoyaning manzilliligi va samaradorligini oshirish hamda aholining koʻmakka muhtoj qatlami ijtimoiylashuvini taʼminlash maqsadida, 2023-yilning 15-oktyabridan boshlab 28 ta tuman (shahar)da “Inson” ijtimoiy xizmatlar markazlari ijtimoiy xodimlar guruhlari tomonidan ijtimoiy xizmatlar va yordamlar koʻrsatishning yangi tizimi yoʻlga qoʻyildi.
Ayollarning mavjud muammolarini oʻrganib borish va ularga sistematik ravishda yechim topish maqsadida "Xotinqizlar.uz" deb nomlangan yagona milliy interaktiv platforma ishga tushirildi. Platforma mavjud muammolar boʻyicha onlayn murojaatlar qabul qilish, ularni tegishli davlat idoralariga joʻnatish va ijrosini nazorat qilish, zoʻravonlik va tazyiqdan himoyalanish borasida onlayn psixologik maslahatlarni berib borish, ayollarning ishga joylashishiga koʻmaklashish, uy-joyini taʼmirlash, uy-joy bilan taʼminlash, ijara toʻlovlari uchun kompensatsiyalar toʻlash, nogiron ayollarga tezkor tibbiy yordam koʻrsatish va boshqa xizmatlarni koʻrsatishni nazarda tutadi. 2023-yil yakuniga koʻra, ushbu platforma orqali 490 111 ta ayollar muammosi aniqlangan boʻlib, ulardan 472 458 tasi oʻz yechimini topdi.
Shuni taʼkidlash lozimki, “Oʻzbekiston-2030” strategiyasining amalga oshirilishi tahlili shuni koʻrsatadiki, hukumat tomonidan inson kapitalini rivojlantirishda muhim qadamlar tashlandi, bu esa Oʻzbekistonning barqaror iqtisodiy va ijtimoiy taraqqiyoti uchun muhim omildir. Bu faqat bilim va sogʻliqqa sarmoya kiritish emas, balki kelajakka strategik sarmoyadir, unda aqlli, sogʻlom va motivatsiyaga ega insonlar mamlakatning barqaror rivojlanishi uchun yetakchi kuch boʻlib xizmat qiladi.

Human capital development is the main task of the “Uzbekistan – 2030” strategy
The “Uzbekistan-2030” Strategy focuses on the creation of a modern education system in the country that meets international standards and promotes critical thinking, creative approach and professionalism.
Granting the right to pledge the building as collateral for bank loans and the possibility of organising pre-school education activities in multi-apartment buildings or individual houses for the private sector created on the basis of public-private partnership’s had a positive impact on increasing the number of preschool institutions to 33,942 units and increasing the coverage of children aged 3-7 years with preschool education to 74.0 per cent.
An important aspect in the field of education is also the involvement of the private sector in the development of general secondary education, a clear example of which is the offering of 4.79 hectares of land for the construction of non-state general education institutions through the “E-auksion” electronic trade system, which will further contribute to the development of diversity and quality of educational services.
In order to provide comprehensive support and increase the intellectual potential of young people, there has been launched a state service to reimburse the costs of international examinations for young people with high scores (35.6 billion sums have been reimbursed in the past period alone – as of 02.08.2024 $1 = 12536.61 sums) and about 800 different contests, competitions and games have been organised for young people to spend their free time productively.
In order to train young people in modern knowledge and skills, as well as to create conditions for young people to work comfortably in high-income spheres, the courses of Coursera company (USA) were organised on the https://uzbekcoders.uz platform. As a result, more than 215 thousand young people were covered with the training.
In order to expand the coverage of young people involved in sports, competitions have been organised among young people living in mahallas in 11 sports in five stages, i.e., on the principle of mahalla-sector-district-oblast-republic, as part of the Five Initiatives Olympics.
The approval of a plan of targeted measures for low indicators recorded in the Global Innovation Index, indicates the desire to improve the innovative potential of the country. In the ranking of the Global Innovation Index for 2023, Uzbekistan retained its position at 82nd place among 132 countries.
An important aspect of the “Uzbekistan-2030” Strategy is also the development of the health care system. The health of the nation is the foundation of its prosperity. Investing in medicine, creating modern medical centres and ensuring access to quality medical services contribute to the formation of a healthy and productive society. It also implies the creation of conditions for caring for the physical and psychological well-being of citizens.
Tangible work has been done in the area of health care, in particular to further improve the measures on maternal and child health and disease prevention:
– 8.6 million women (92%) of reproductive age went through medical check-ups, 2.2 million pregnant and lactating women received 308,116 packs of iodine preparations, 5.9 million women under 35 received 636,129 packs of iron preparations and 168,389 packs of folic acid;
– 416,655 children aged 6-23 months in phase 1 and 175,592 children in phase 2, received 53.3 million (packets) of micronutrient powders, 8.4 million children aged 3-15 years received 847,371 packs of iodine preparations, and 6.3 million children aged 2-10 years (99%) were dewormed.
Social justice and diversity also hold a prominent place in the strategy. Promoting equality, regardless of gender, social status or ethnicity, contributes to formation of a society in which every citizen can fulfil his or her potential.
In order to organize social protection at the mahalla level, provide social services and assistance on the basis of an integrated approach, increase the targeting and effectiveness of social protection, a new system of providing social services and assistance by groups of social workers through the “Inson” social service centres has been introduced in 28 districts (towns) since 15 October 2023.
A unified national interactive platform Xotinqizlar.uz has been launched to study women’s problems and provide systemic solutions. Platform provides for the receipt of online appeals on existing problems, forwarding them to the relevant State bodies for resolution and monitoring their implementation, providing online psychological counselling on matters of protection against violence and harassment, assisting in the employment of women, providing assistance with housing repair, housing provision, rental compensation, emergency medical assistance to women with disabilities, etc. At the end of 2023, 490,111 women’s problems have been identified through this platform, of which 472,458 have been resolved.
Thus, the analysis of the implementation of the “Uzbekistan-2030” Strategy shows that the government of the country is taking significant steps in the development of human capital, which is an important factor for sustainable economic and social development of Uzbekistan. This is not only an investment in knowledge and health, but also a strategic investment in the future, where educated, healthy and motivated people will be the driving force of sustainable development of the country in the near future.