Uygʻonayotgan arslon: yangilanish davri
Men ayni damda mintaqaning geosiyosiy manzarasi, bugungi kundagi mavqei borasida batafsil toʻxtalmoqchi emasman. Hozir ayni jarayonlarga bevosita taʼsir etish quvvatiga ega boʻlgan, siyosatchilar tili bilan aytganda, haqli maʼnoda mintaqaning geosiyosiy aktoriga aylanib borayotgan Yangi Oʻzbekistonimizning dadil qadamlari, kundan-kun oshib, yuksalayotgan xalqaro imiji borasidagi muxtasar fikrlarim bilan oʻrtoqlashmoqchiman.
Ochigʻi, meni bugun aytmasa boʻlmaydigan, yuragimni toʻlqinlantirib yuborgan quvonchli voqealar yozishga undadi, qoʻlimga qalam olishga majbur etdi desam, toʻgʻri gapni aytgan boʻlaman.
Ey ulugʻ Turon, arslonlar oʻlkasi!
Senga ne boʻldi? Ey, Chingizlarning,
Temurlarning, Oʻgʻuzlarning,
Otillalarning shonli beshiklari!
Qani u chiqdigʻing yuksak oʻrinlar?..
Abdurauf FITRAT
Amerikalik siyosatchilardan biri Markaziy Osiyo mintaqasining ayni davrdagi hayoti va taqdiri haqida “...ular bugun postsovet yoki postkommunistik mamlakatlar emas” degan fikrni bildirgan edi.
Ilmiy tadqiqot doiralari orasida qotib qolgan (stereotip) tushunchalarning eskirganiga ishora qiluvchi ushbu qarashni ilgʻab olish uchun bugun maxsus ilmlar egasi boʻlish shart emas. Deylik, bundan oʻn-oʻn besh yil ilgari siyosiy tabiati milliy ayirmachilik, oʻzaro adovat va pinhona dushmanlikka moyil boʻlgan Markaziy Osiyo jamiyatlari — ming yillik qoʻshnilar oʻrtasidagi munosabatlar bugunga kelib, hayron qolarli darajada oʻzgarib ketdi. Kechagina bir-biridan ustunligi, “qadimiy”ligi va aynan shu sabablarga koʻra, mintaqaning tarixiy-madaniy merosiga koʻproq daxldor ekanini zoʻr berib isbotlashga urinayotgan, baʼzi oʻrinlarda bir-birini keskin haqorat qilishgacha borayotgan odamlar aynan bugun favqulodda “yakdil qoʻshnilar”ga aylanib qolishdi.
Bu hodisani ifoda etuvchi, aniq dalil sifatida baholovchi voqea-hodisalarni kun-kunora koʻrib, eshitib turibmiz. Holbuki, hozirgina aytganimizdek, yon qoʻshnilarning bir-birlariga nisbatan olib borgan yopiq va noxolis siyosati mintaqaning umumiy tarixi, madaniy merosini “nafrat tili”ga aylantirib qoʻygandi. Tarix va bobolardan qolgan umummeros hukmron siyosatlar tomonidan mafkuralashtirilishi, toʻqib-bichilishi oqibatida Yevroosiyo markazi — bir zamonlar ulkan imperiyalarga asos solgan, shavkati olamni tutgan zaminda, taassufki, mustaqillikka erishgan va ayni paytda bir-biriga ters burilgan besh davlatni paydo qildi. Va ayni paytda bu holat atrofdagi anʼanaviy aktorlar uchun mintaqani geosiyosiy obyekt darajasida ushlab turish imkonini berdi.
I
Oʻtayotgan avgust oyi hammamiz uchun xayrli, quvonchli xabarlar va tafsilotlar bilan boshlandi. Va aytish mumkinki, men nazarga olmoqchi boʻlgan ikki muhim voqea ham Yangi Oʻzbekistonimizning dunyo siyosati, madaniyati va zamonaviy tarixidagi yuksalib borayotgan oʻrni bilan bogʻliq. Bu faktorlar kechagina Oʻzbekiston Prezidentining Qozogʻistonga amalga oshirgan davlat tashrifi va Ostona shahrida boʻlib oʻtgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Maslahat uchrashuvidagi ishtiroki hamda sportchilarimizning Parij olimpiadasidagi tarixiy gʻalabasi sabab qalbimni joʻshtirayotgan fikrlar bilan bogʻliq qaynoq oʻylardir.
Toʻgʻri, baʼzilar “Xoʻsh, Prezident bunday formatdagi uchrashuvlarda koʻp bor ishtirok etgan, sportchilarimiz ham boshqa gʻolib davlatlar atletlari qatori zafar quchishdida, shunga shuncha hayajonmi?” deya pisanda qilishi mumkin.
Ammo bunday kimsalarga mening ham savolim bor: xoʻsh, mustaqil boʻlganiga oʻttiz uch yil boʻlayotgan Oʻzbekiston bilan jahon davlatlari qachon bu darajada jiddiy hisoblashgan, boshidan ogʻir sitamlarni oʻtkazgan bu mamlakat va xalq qachon xalqaro siyosatning mustaqil subyekti sifatida eʼtirof etilgan? Qachon ikki yuzdan ortiq davlatlar sportchilari ishtirok etgan xalqaro bellashuvda yurtimiz vakillari oʻn uchinchi oʻrinda qayd etilgan, qachon Oʻzbekiston madhiyasi bunday nufuzli musobaqalarda ustma-ust sakkiz bor yangragan, bayrogʻimiz oʻn uch bor gʻoliblar shohsupasi uzra yuksalgan va biz yana qay mahal “oʻzbek sportchilari dunyoda tengsiz” degan eʼtiroflarni eshitganmiz?!
Albatta, bugun xalqimiz hayotidagi muhim hodisa sifatida baholanayotgan ushbu ikki omil Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning deyarli sakkiz yildan buyon olib borayotgan mashaqqatli mehnatlarining munosib mevasi desam, meni hech kim inkor qilolmaydi.
Avvalo, Qozogʻistondagi uchrashuvlar haqida muxtasar toʻxtalmoqchiman. Zotan, ayni tashrif tafsilotlari Millatimiz Liderining bundan yetti-sakkiz yil ilgari mintaqa boʻyicha boshlagan hayotbaxsh siyosatining samaralarini aniq koʻrsatgandek boʻldi.
Hammamiz yaxshi bilamiz, 7 — 9-avgust kunlari davlatimiz rahbari davlat tashrifi bilan Qozogʻistonda boʻldi. Tashrif avvalida Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Qozogʻiston Respublikasi Prezidenti Qosim-Jomart Toqayev raisligida Davlatlararo oliy kengashning birinchi majlisi boʻlib oʻtdi.
Kezi kelganda shuni alohida aytish kerakki, ikki qoʻshni davlat rahbarlari oʻrtasidagi bu darajadagi uchrashuv tariximizda ilk bor oʻtkazildi. Jahon hamjamiyati, xalqaro ekspertlar tomonidan mintaqaning asosiy lokomotivlari, deya eʼtirof etilayotgan davlatlarning hamkorlik masalasida bunday yuqori darajaga chiqishi hali kuzatilmagan. Tan olish kerak, ilgarilari ham Markaziy Osiyo, “mintaqa birligi” yoki oʻta mafkuralashtirilgan “Turkiston — umumiy uyimiz” deganga oʻxshash ustmilliy umumiy tushunchalar mavjud boʻlgan esa-da, guruh sifatidagi oʻziga xoslik oʻta mujmal edi. Ikki asosiy kuch boʻlgan qoʻshnilarning mintaqada olib borayotgan harakatlari oʻsha mavhumlikni aniq harakatga aylantirishda muhim qadam boʻlmoqda. Bu haqda sal keyinroq, hozir esa bevosita davlatlarimiz va xalqlarimiz tarixiga zarhal harflar bilan bitilishga arzigulik yigʻilish — Davlatlararo Oliy kengashning birinchi majlisi toʻgʻrisida batafsilroq toʻxtalamiz.
Tashrif doirasida Hukumatlararo komissiya va Ishbilarmonlar kengashi yigʻilishlari, biznes forumi, siyosiy maslahatlashuvlar, tahliliy markazlar forumi, intellektual oʻyinlar muvaffaqiyatli oʻtkazildi. Bundan tashqari, kino kunlari va boshqa madaniy tadbirlar oʻtkazildiki, bu xalqlarimizning nafaqat siyosiy-iqtisodiy, balki madaniy jihatdan ham yakdilligini oshirishga xizmat qiladi desam, yanglishmagan boʻlaman.
Ushbu uchrashuvlardagi eng diqqatga sazovor voqealardan biri shuki, ikki mamlakat rahbarlarining 2024 — 2034-yillarga moʻljallangan strategik sheriklik va ittifoqchilik dasturi qabul qilindi. Ayni hujjat Oʻzbekiston — Qozogʻiston doʻstlik va yaxshi qoʻshnichilik munosabatlarida yangi bosqich boshlanganini anglatadi, albatta.
Shuni quvonch bilan aytish mumkinki, davlatlarimiz oʻrtasidagi munosabatlar dinamikasi misli koʻrilmagan darajalarga koʻtarilib borayotir. Buni boʻlib oʻtgan uchrashuvlar, masalan, tomonlarning biznes forumi va ishbilarmonlik uchrashuvlari yakunlari boʻyicha 7 milliard dollarlik salmoqli kelishuvlar imzolangani misolida ham koʻrish mumkin...
— Biz koʻp qirrali munosabatlarimizda yangi sahifa ochdik — Davlatlararo oliy kengashning birinchi majlisini oʻtkazdik. Ushbu format davlatlararo hamkorlikning eng yuqori darajasi ifodasi boʻlib, mamlakatlarimiz va xalqlarimizning yaqin aloqalari, ularning barcha yoʻnalishlarda hamkorlikni mustahkamlashga qatʼiy intilishini yaqqol namoyon etadi, — dedi davlatimiz rahbari ushbu uchrashuvda.
Albatta, mintaqaning yuragi boʻlmish ikki davlat oʻrtasidagi munosabatlarning yangi bosqichga chiqishi jahon hamjamiyatini ham, xalqaro ekspertlarning ham eʼtiboridan chetda qolmadi. Tahlilchilar, “aql markazlari” ayni tashrif tafsilotlarini keng sharhladi. Xususan, Malaya universiteti (Malayziya) qoshidagi Osiyo va Yevropa instituti direktori oʻrinbosari Roy Entoni Rojers oʻz kuzatishlarini quyidagicha bayon etdi:
“Oʻzbekiston va Qozogʻiston yetakchilari oʻrtasidagi mustahkam tarixiy aloqalar va shaxsiy doʻstona munosabatlar tufayli oʻzbek — qozoq munosabatlarining bugungi holati alohida dinamika, oʻzaro tushunish va ishonchning yuksak darajasi bilan ajralib turadi. Oʻzbekiston Prezidentining Qozogʻistonga ushbu tashrifi nafaqat ikki mamlakat xalqlari, balki butun Markaziy Osiyo mintaqasi ravnaqi uchun ham tarixiy ahamiyatga ega, deb hisoblayman”.
Mintaqa hamkorligi yoʻlida Oʻzbekiston yuritayotgan siyosatni yuqori baholarkan, “Premium Construction” kompaniyasi (Qatar) boshqaruvchi hamkori Nasri al-Saadi esa oʻz maqolasida yon qoʻshnilarning samimiy harakatlariga urgʻu beradi:
“Ikki mamlakat yetakchilari xalqaro hamkorlikning tobora ommalashib borayotgan mexanizmlariga aylanib borayotgan Maslahat uchrashuvlari va «Markaziy Osiyo plyus” platformalari orqali mintaqani birlashtirish va saʼy-harakatlarni muvofiqlashtirish tarafdori hisoblanadi. Ular global va mintaqaviy siyosat masalalarida ham bir-birlarini faol qoʻllab-quvvatlab kelmoqda».
Tabiiyki, mening maqsadim ushbu tarixiy uchrashuv haqida xorij tahlilchilari fikrlarini qalashtirib tashlash yoki sharhlash emas. Koʻzlagan niyatim — shu muqaddas yurt, aziz xalqi uchun turli qiyinchiliklar, bosimlar, tashqi va eng afsuslanarlisi, oʻzingdan chiqqan balo — ichki “oʻyinlar”ni yengib oʻtib, sovuqqonlik va donishmandlik bilan koʻzlagan manziliga intilayotgan va bu jarayonda ulkan yutuqlarga erishayotgan Millatimiz Lideri Shavkat Mirziyoyevning jasorat va sadoqatga evrilgan faoliyati haqida soʻzlash va bu kayfiyatni sizga ham ulashishdir. Zotan, men oʻzbek xalqi, Oʻzbekiston nomini baland
larga koʻtargan, koʻtarayotgan shunday inson bilan zamondosh va vatandosh boʻlganimdan mudom faxr tuyaman.
II
Kavkaz musulmonlari idorasi raisi shayxulislom Ollohshukur Poshshozoda yaqinda Oʻzbekiston ommaviy axborot vositalariga bergan intervyusida “Shavkat Mirziyoyev shaxsiyati bugun nafaqat Oʻzbekiston, balki mintaqa ijtimoiy-siyosiy hayotiga daxldor kuchga doʻndi”, degan edi.
Agar jahonga taniqli ulamoning biz uchun neytral shaxsligini hisobga olsak, ushbu taʼrif mutlaqo samimiy ekaniga ishonch hosil qilamiz.
Darhaqiqat, bugun xalqaro siyosatda katta qiziqishga sabab boʻlgan Markaziy Osiyo davlatlari Maslahat uchrashuvining tashabbuskori ham shaxsan bizning Prezidentimiz boʻldi.
Eslasangiz, ushbu tashabbus dunyo hamjamiyati tomonidan keng olqishlangan va ilk uchrashuv 2018-yil 15-martda Ostonada boʻlib oʻtgan edi. Besh qoʻshni davlat rahbarlarining kechagina Qozogʻiston poytaxti Ostonada oʻz ishini olib borgan yigʻilishi ayni formatning yangi sikli — davrini boshlab berdi.
Bugungi maqoladagi asosiy urgʻu shu mavzuga tegishli boʻlmasa-da, bir mulohazani aytishim shart. Shavkat Mirziyoyev bundan 7-8 yil ilgari bu uchrashuvni tashkillashtirishdan koʻzlagan maqsadni men endi aniq tushunganday boʻldim. Bu — mintaqaning birligi, ha, ha, ming yillarki, ota-bobolari birga ahil-inoq yashab kelgan, ammo turli siyosiy sabablarga koʻra, ajralib, va hatto yuqorida aytganimdek, bir-biroviga yovga aylanishiga ozgina qolgan xalqlarimizni birlashtirish, siltab uzib olingan tarixiy tomirlarga malham qoʻyish, bir zamonlar chuqur uyquga ketgan “arslon”ni uygʻotish ekan...
Oʻzingiz bir oʻylab koʻring, kechagi yigʻilishda yuz yillardan buyon yangramagan, qoʻrquv va talvasa ichra tillarga koʻchmagan ulugʻ bir gʻoya — “mintaqa integratsiyasi”, “mintaqaviy oʻziga xoslik” degan siyosiy chaqiriqlar oʻrtaga tashlandi.
— Madaniy-tarixiy merosning umumiyligini hisobga olgan holda, — dedi davlatimiz rahbari oʻz soʻzida, — xalqlarimizning mintaqa kelajagi uchun daxldorligi, birdamligi, umumiy masʼuliyatni anglashini kuchaytirishga katta eʼtibor berishimiz lozim.
Oʻylaymanki, “Markaziy Osiyo tarixi va madaniyati: yagona oʻtmish va umumiy kelajak” xalqaro mediaplatformasining tezroq ishga tushirilishi ushbu yoʻnalishda muhim amaliy qadam boʻladi.
Mintaqa xalqlarining oʻzaro bir-birini tushunishi va birdamligini yanada mustahkamlash maqsadida mintaqaviy oʻziga xoslikni shakllantirishning amaliy jihatlariga bagʻishlangan ilmiy forum oʻtkazishni taklif qilamiz.
Ushbu iqtibosdagi “mintaqaviy oʻziga xoslik” degan iboraga chuqurroq nazar solsangiz, bu soʻz mohiyatan nafaqat mintaqaning geografik, siyosiy-iqtisodiy, balki madaniy-mafkuraviy jihatlarini ham qamrab olganini koʻrishingiz mumkin. Xususan, bu uzoq yillik mustabidlikdan soʻng mintaqaning “yoʻqolgan qalbi” — umumiy kimligi (identiki)ni tiklash borasidagi jasoratli qadam ekanini anglab olasiz. Sodda va jaydari tilda aytganda, bu mintaqa xalqlarining “oʻgʻirlangan” oʻzligi, umummilliy gʻururini tiklash deganidir.
Qozogʻistonda Prezidentimizga berilgan ikki yuksak mukofot — Qozogʻiston Respublikasining “Oltin Qiron” (“Oltin burgut”) ordeni hamda Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Faxriy nishoni — Shavkat Mirziyoyevning mintaqa xalqlari, davlatlari oʻrtasidagi “muzlik”ni eritgani, hayotimizga bobolardan meros qaynoq doʻstlik, mehru muhabbatni qaytargani bilan bogʻliq desam, yanglishmagan boʻlaman, nazarimda.
Zotan, bunga misollar koʻp, ammo kecha Parijda oʻtgan Olimpiya oʻyinlari jarayonidagi iliq taassurotlar barchasidan aʼlo boʻldi: shu sport oʻyini qoʻshni xalqlarning qalbida bir-biriga nisbatan muhabbat paydo boʻlganini, oldingi gʻarazu xusumatlar qalblarimizdan muz kabi erib ketganini isbotladi.
Bu, shubhasiz, mintaqada Shavkat Mirziyoyev boshlagan va olib borayotgan mehr va samimiyatga toʻla siyosatning yorqin namunasidir.
III
Shu kunlarda qalblarimizni nurga toʻldirgan voqealardan yana biri, shubhasiz, Parij olimpiadasida sportchilarimiz erishgan gʻalabalardir. Kim nima desa, desin, bu GʻALABA Yangi Oʻzbekistonning qalbi, gʻururi, iftixoriga aylandi. Eʼtibor qiling, kechagina “kolonial”, “postkolonial” deb tepadan qaraladigan, nomi xalqaro mashvaratlarda shunchaki til uchida aytib ketiladigan mamlakatimiz jahonga oʻzining kimligini koʻrsatib va eslatib qoʻydi.
Sportchi yoshlarimiz 208 ta davlat vakillari qatnashgan musobaqada yuksak matonat, mahorat va iroda koʻrsatib, dunyoda 13-oʻrin, Osiyoda 4-oʻrin, turkiy, musulmon va MDH davlatlari orasida 1-oʻrinni egalladi. Bir yoʻla 3 nafar sportchimiz “ikki karra olimpiya chempioni”, degan yuksak sharafli nomga sazovor boʻldi. Bu olamshumul voqeani kim oʻz-oʻzidan boʻldi, deya oladi?!
Ayni damda odamda favqulodda ikkilanish paydo boʻladiki, bugun mamlakatimiz erishayotgan yutuqlar biz shu Vatanga daxldorligimiz uchun koʻzimizga oʻzgacha koʻrinayotgandir, degan. Ammo u darajada emas. Bugun mamlakatimiz erishayotgan yutuqlar, Prezident Shavkat Mirziyoyevning yaratuvchanlik qudratini chetdagilar ham nazardan qochirmayotir. Masalan, dunyo ilm-fanida taniqli olim, tarixchi, etnolog va antropolog, tarix fanlari doktori, Sankt-Peterburgdagi Yevropa universitetining antropologiya fakulteti professori Sergey Abashin ijtimoiy tarmoqlardagi sahifalarida oʻz mulohazalarini quyidagi tarzda qoldirgan:
“2024-yilgi Olimpiada favqulodda muhim voqeaga aylandi. Gender va sanʼat mavzulari muhokamasi bilan emas, balki, eng avvalo, Markaziy Osiyo mamlakatlari va ayniqsa, 8 ta oltin medalni qoʻlga kiritib, 13-oʻrinni egallagan Oʻzbekiston sportchilarining koʻrsatgan ajoyib natijalari bilan esda qoladigan boʻldi (eslatib oʻtmoqchiman, olimpiada yutuqlari bilan bir qatorda, oʻzbek shaxmatchilari ham soʻnggi yillarda jahon reytingida yuqori oʻrinlarni egallab kelyapti). Sport tilida aytganda, biz Markaziy Osiyo davlatlari umumbashariy miqyosda tanilayotgan va tan olinayotgan muhim oʻyinchilarga aylanib borayotganiga va oʻz subyektligini anglab yetayotganiga guvoh boʻlib turibmiz. Bu dunyoda va sobiq postsovet hududida haqiqiy tarixiy siljish boʻlib, hali uzoq davom etadigan va shubhasiz, tabiiy jarayondir”.
Albatta, ozgina siyosiy madaniyati bor odam Abashin ushbu matn orqali nimaga ishora qilayotganini yaxshi anglaydi. Yaʼni Oʻzbekistonning bugun sportda erishayotgan gʻalabalari uning milliy subyektga aylanayotganini ham koʻrsatadi. Bu, ochiq aytganda, mamlakat siyosiy-mafkuraviy jihatdan mustaqilligini mustahkamladi, endi unga oʻrtada turadigan oʻrtakashning keragi yoʻq, degani boʻladi.
Xulosa oʻrnida shuni aytmoqchimanki, shu kunlarda hayotimizda sodir boʻlgan bu ikki quvonchli voqea bizning ertamiz porloq va ishonchli ekanini kafolatladi, Yangi Oʻzbekistonning qatʼiyatini, uning jasoratli Lideri Shavkat Mirziyoyevning irodasi bukilmas va yoʻli ortga qaytmas ekanini ifoda etdi.

Пробуждающийся лев: эпоха обновления
Один из американских политиков высказался о жизни и судьбе стран Центральноазиатского региона, что сегодня они не являются постсоветскими или посткоммунистическими странами.
Чтобы разделить эту точку зрения, не нужно быть магистром специальных наук. Это мнение указывает на прогрессирующее устаревание стереотипных представлений в научно-исследовательских и экспертно-политологических кругах.
Десять-пятнадцать лет назад отношения между центральноазиатскими государствами — тысячелетними соседями, чьи складывающиеся взаимоотношения были склонны к национальному расколу, взаимной неприязни и скрытой вражде, удивительным образом изменились. Люди, которые пытались доказать свое превосходство, утверждая, что их народ «древнее» других и поэтому имеет больше прав на историческое и культурное наследие региона, нередко оскорбляли друг друга, сегодня превратились в единодушных и миролюбивых соседей.
Ежедневно мы видим события, отражающие это явление, и считаем их очевидным тому свидетельством.
Прежняя закрытая и предвзятая политика соседей по отношению друг к другу превратила общую историю и культурное наследие региона в «язык ненависти». В результате произошедших геополитических изменений в центре Евразии — земле, на которой зарождались огромные империи, покорявшие весь мир, возникли пять обретших независимость и в то же время настроенных друг против друга государств. Это долгое время удерживало регион на уровне второстепенного, зависимого объекта для окружающих его крупных акторов.
Я не буду углубляться в подробности геополитического ландшафта региона и его нынешнего положения, а лишь хочу поделиться краткими мыслями о беспрецедентно смелых шагах Нового Узбекистана, имеющего возможность напрямую влиять на эти процессы. Выражаясь словами современных политиков, Узбекистан становится важнейшим интегрирующим актором региона, международный имидж которого растет с каждым днем.Говоря откровенно, события, произошедшие только в последний период, о которых невозможно не упомянуть, побудили меня взяться за перо и поделиться своими мыслями.
Эй, ты, великий Туран, родина львов!
Что с тобой стало?
О славная колыбель Чингиза,
Темура, Огуза и Аттилы!
Куда делись те позиции,
что ты когда-то занимал?..
Абдурауф Фитрат
I
Август начался с хороших новостей для всех нас. Два важнейших события, о которых мне хотелось бы рассказать, связаны с укрепляющейся ролью Нового Узбекистана в мировой политике, культуре и современной истории. Это государственный визит Президента Узбекистана в Казахстан и его участие в Консультативной встрече лидеров стран Центральной Азии в Астане и, конечно, историческая победа наших спортсменов на Олимпийских играх в Париже. Эта статья — размышления, родившиеся в результате впечатлений от данных событий.
Конечно, кто-то может возразить, утверждая, что наш Президент много раз участвовал во встречах такого формата, а спортсмены Узбекистана и ранее неоднократно побеждали на Олимпийских играх. Так почему же такой ажиотаж?
В данном контексте у меня есть несколько вопросов к этим людям: когда Узбекистан, который обрел независимость тридцать три года назад, стал восприниматься всерьез странами мира? Когда эта страна и народ, испытавшие тяжелые лишения, стали признанными самостоятельными субъектами международной политики? Когда представители нашей страны занимали тринадцатое место на крупнейших комплексных международных соревнованиях, где участвовали спортсмены более двухсот стран? Когда на столь престижных соревнованиях восемь раз звучал Государственный гимн Узбекистана, а наш флаг был поднят тринадцать раз над пьедесталом почета победителей? Когда ранее мы слышали признания о том, что узбекские спортсмены не имеют равных в мире?
Невозможно отрицать, что события, считающиеся сейчас важнейшими в жизни нашего народа, являются плодами успешной, кропотливой работы Президента Шавката Мирзиеева.
Хотелось бы отметить, что эффективность визита главы нашего государства в Казахстан наглядно демонстрирует верность политики лидера нашей нации, начатой семь-восемь лет назад в регионе.
Всем хорошо известно, что 7—9 августа глава государства находился с государственным визитом в Казахстане. В начале визита состоялось первое заседание Высшего межгосударственного совета под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева и Президента Республики Казахстан Касым-Жомарта Токаева.
Надо отметить, что встреча такого уровня между лидерами двух соседних стран состоялась впервые в нашей истории. Никогда раньше страны, признанные мировым сообществом и международными экспертами главными локомотивами региона, не достигали такого высокого уровня сотрудничества. Раньше существовали наднациональные понятия вроде «Центральной Азии», «регионального единства» или высокоидеологизированного «Туркестан — наш общий дом», но идентичность как интеграционная структура была очень расплывчатой. Действия двух главных держав-соседей в регионе являются важным шагом на пути превращения этой абстракции в конкретные действия. Об этом мы поговорим чуть позже, а сейчас более подробно остановимся на первом форуме Высшего межгосударственного совета, заседании, которое стоит вписать золотыми буквами в историю наших стран и народов.
В рамках визита успешно прошли встречи Межправительственной комиссии и Совета предпринимателей, бизнес-форум, политические консультации, форум аналитических центров, интеллектуальные игры. Были организованы дни кино и другие культурные мероприятия, которые служат укреплению единства наших народов не только в политическом и экономическом, но и в культурном плане.
Одним из самых ярких событий встреч стало принятие Программы стратегического партнерства и союзничества двух стран на 2024—2034 годы. Этот документ, безусловно, знаменует собой начало нового этапа в узбекско-казахской дружбе и добрососедстве.
С удовлетворением можно констатировать, что динамика отношений между нашими странами поднимается на беспрецедентный уровень. Это наглядно видно на примере подписания соглашений на сумму 7 миллиардов долларов по итогам проведенных деловых встреч и бизнес-форума.
— Мы открыли новую страницу в наших многогранных отношениях — провели первое заседание Высшего межгосударственного совета, — сказал на этой встрече глава нашего государства. — Этот формат является отражением самого высокого уровня межгосударственного взаимодействиями ярко демонстрирует тесные связи наших стран и народов, их твердое стремление укреплять сотрудничество по всем направлениям.
Разумеется, новый этап отношений между двумя странами, являющимися сердцем региона, не остался без внимания мирового сообщества и международных экспертов. Аналитики мозговых центров широко комментировали детали визита. В частности, Рой Энтони Роджерс, заместитель директора Института Азии и Европы при Университете Малайя (Малайзия), выразил свои наблюдения:
«Благодаря прочным историческим и личным дружеским связям между руководителями Узбекистана и Казахстана нынешнее состояние узбекско-казахских отношений характеризуется особой динамикой, взаимопониманием и высоким уровнем доверия. Считаю, что этот визит Президента Узбекистана в Казахстан имеет историческое значение не только для народов двух стран, но и для развития всего Центрально-азиатского региона».
Высоко оценивая политику Узбекистана в деле региональной интеграции и сотрудничества, Насри аль-Саади, управляющий партнер компании «Premium Construction» (Катар), в своей статье выделяет конкретные усилия соседей:
«Лидеры двух стран выступают за объединение региона и координацию усилий посредством консультативных встреч и платформы «Центральная Азия плюс», которые становятся все более популярными механизмами международного сотрудничества. Они активно поддерживают друг друга в глобальных и региональных политических вопросах».
Естественно, моя цель не заключается в том, чтобы приводить или комментировать мнения зарубежных аналитиков об этой исторической встрече. Мое намерение — еще раз подчеркнуть выдающуюся роль лидера нашей нации Шавката Мирзиёева, который с последовательным хладнокровием и мудростью преодолевает трудности, внешнее и, что прискорбно, даже внутреннее давление в борьбе за свой народ, достигая великих свершений. Я горжусь, что являюсь современником и соотечественником человека, поднявшего на небывалую высоту имя узбекского народа и Узбекистана.
II
В интервью СМИ Узбекистана председатель Управления мусульман Кавказа Шейх-уль-Ислам Аллахшукюр Пашазаде отметил, что личность Шавката Мирзиёева стала силой, влияющей на общественно-политическую жизнь не только Узбекистана, но и всего региона. Учитывая нейтральную позицию к нам всемирно известного мыслителя и богослова, можно быть уверенным, что это признание является объективным и искренним.
Не следует забывать, что фактически инициатором Консультативной встречи стран Центральной Азии, вызвавшей сегодня большой интерес в международной политике, стал наш Президент. Эта инициатива была широко одобрена мировым сообществом, и первая встреча состоялась 15 марта 2018 года в Астане. Завершившийся саммит в столице Казахстана явился началом нового цикла этого формата, проходящего в странах региона по принципу ротации.
Хотя это не является основной темой статьи, считаю обязательным отметить, что именно теперь мне очевидно ясна цель, которую Шавкат Мирзиёев поставил перед организацией подобных встреч высокого уровня. Это единство региона, объединение наших народов, предки которых тысячелетиями жили вместе в мире и согласии, но в силу разных политических причин и распрей чуть не стали врагами. Вернуть их к историческим корням, которые были разорваны, все равно, что разбудить льва, однажды погрузившегося в глубокий сон…
Подумайте сами: ведь упомянутая встреча проходила под эгидой великой идеи о «региональной интеграции» и «региональной идентичности», о которых наши народы мечтали сотни лет.
— Учитывая общность культурно-исторического наследия, — сказал в своем выступлении глава нашего государства, — следует уделять больше внимания развитию у населения чувства сопричастности, сплоченности и осознания общей ответственности за будущее региона.
Думаю, что скорейший запуск Международной медиаплатформы «История и культура Центральной Азии: одно прошлое и общее будущее» станет важным практическим шагом в данном направлении.
В целях дальнейшего укрепления взаимопонимания и сплоченности народов региона предложено провести научный форум, посвященный практическим аспектам формирования региональной идентичности.
Если вглядеться глубже в словосочетание «региональная идентичность» в этой цитате, то можно увидеть, что оно охватывает не только географические и политико-экономические, но и культурно-идеологические потребности региона. Это смелый шаг к восстановлению «потерянного сердца» региона — общей идентичности после долгих лет колонизации. Проще говоря, это означает восстановление «украденной» идентичности и национальной гордости народов региона.
Не ошибусь, если скажу, что две высокие награды, врученные нашему Президенту в Казахстане, — орден Республики Казахстан «Алтын Кыран» («Золотой Орел») и Почетный знак глав государств Центральной Азии, на мой взгляд, связаны с тем, что Шавкат
Мирзиеев растопил лед между народами и странами региона, вернув в жизнь народов Центральной Азии искреннюю дружбу и любовь, унаследованную от наших предков.
Примеров тому немало, но незабываемые впечатления от прошедших недавно в Париже Олимпийских игр оказались самыми лучшими: эти игры доказали, что в сердцах наших народов возродились близость и теплота друг к другу. Это, без сомнения, яркий пример и результат доброты и искренности политики, которую проводит Шавкат Мирзиёев в регионе.
III
Одним из событий, наполнивших светом наши сердца в эти дни, являются победы узбекских спортсменов на парижской Олимпиаде, которые стали радостью, гордостью и честью Нового Узбекистана. Обратите внимание, что страна, на которую еще вчера смотрели свысока как на колониальную и постколониальную, имя которой на международных конференциях упоминалось лишь ради галочки, показала и напомнила миру, кем она является на самом деле.
Наши спортсмены продемонстрировали свой огромный потенциал, мастерство и волю  на соревнованиях,  в которых приняли участие представители 208 стран, заняв  13-е место в мире,  4-е место в Азии,  1-е место среди тюркских государств, мусульманских стран
и СНГ. Сразу трое наших спортсменов получили почетные звания двукратных олимпийских чемпионов. Кто может сказать, что это грандиозное событие произошло само собой?!
У некоторых может возникнуть сомнение в том, что прогресс в развитии нашей страны мы воспринимаем и преподносим так ярко только потому, что это наша жизнь, наша Родина. Но ведь сегодня достижения Узбекистана и созидательная деятельность Президента Шавката Мирзиёева поддерживаются и высоко оцениваются международным сообществом. Например, Сергей Абашин, известный ученый, историк, этнолог и
антрополог, доктор исторических наук, профессор факультета антропологии Европейского университета в Санкт-Петербурге, оставил на своих страницах в социальных сетях следующий комментарий:
«Олимпиада 2024 года является знаковым событием. Не столько обсуждением тем гендера и искусства, сколько впечатляющими результатами выступления спортсменов из стран Центральной Азии, особенно Узбекистана, который уже завоевал 8 золотых медалей и в общем мировом зачете вышел на 13-е место (напомню, что, помимо олимпийских достижений, узбекские шахматисты также в последние годы вышли на первые позиции в мировых рейтингах). Мы являемся свидетелями того, как центральноазиатские страны становятся заметными, узнаваемыми и важными игроками, если использовать спортивный язык, в общечеловеческом масштабе и сами осознают свою собственную субъектность. Это настоящий исторический сдвиг в мире и на бывшем постсоветском пространстве, который носит долгосрочный и совсем не случайный характер».
Важно отметить, что всякий грамотный, трезвомыслящий человек поймет, что хочет сказать этим Абашин. То есть победы Узбекистана в спорте доказывают, что страна за короткий исторический период из объекта международной жизни превратилась в важнейший самостоятельный субъект.
Это означает, если говорить прямо, что страна укрепила свою политико-идеологическую независимость и не нуждается в каких-либо посредниках и поучениях.
В заключение хотелось бы сказать, что два этих значимых события явились еще одним свидетельством неуклонного прогресса и стабильного будущего нашей страны во главе с мудрым и самоотверженным лидером Шавкатом Миромоновичем Мирзиёевым.