Prezident Shavkat Mirziyoyev 10-fevral kuni Jizzax viloyatida sanoatni rivojlantirish va qayta tiklanuvchi energiya manbalarini ko‘paytirish masalalari bo‘yicha yig‘ilish o‘tkazdi.
Viloyatda yangi sanoat korxonalari barpo qilish uchun so‘nggi olti yilda qariyb 5 milliard dollar investitsiya jalb qilingan. Buning natijasida 2 mingga yaqin yangi korxonalar tashkil qilinib, ishlab chiqarish hajmi qariyb 2 baravarga oshdi.
Oldin viloyatning sanoat mahsuloti asosan paxta tolasi bo‘lgan bo‘lsa, hozirgi kunda elektrotexnika, optik tola, avtomobil, murakkab kimyoviy moddalar, energotejamkor materiallar kabi yuqori texnologik mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Bu sohada 54 ming aholi band. Viloyatdagi sanoat eksporti 1,8 baravar oshib, 166 million dollarga yetdi.
Davlatimiz rahbari bu sur’atni davom ettirib, joriy yilda viloyat sanoatini 14 foizga oshirish imkoniyati borligini ta’kidladi. Buning uchun 750 million dollarlik 10 ta yirik loyiha va 580 million dollarlik 110 ta hududiy sanoat loyihasi bajarilishi qayd etildi. Ularda 7 ming 500 ta yangi ish o‘rinlari yaratiladi. Shuningdek, kelgusi ikki yilda Jizzaxda avtomobilsozlik va metallurgiya sohalarida yirik loyihalar ishga tushadi.
Jizzaxda eng tez o‘sayotgan sanoat tarmog‘i bu – qurilish va energiya tejamkor materiallar ishlab chiqarish. Oxirgi besh yilda bu sohada 180 ta yangi korxona tashkil etilgan, 900 million dollarlik 210 ta loyiha ishga tushirilgan. Buning hisobiga qurilish materiallari ishlab chiqarish hajmi 10 baravar oshib, import bo‘layotgan 110 million dollarlik mahsulotlar mahalliylashtirildi, eksport esa 7 baravar ko‘payib, 35 million dollarga yetdi.
Viloyatda birgina bazalt zaxirasi 26 million tonna bo‘lib, respublikadagi jami zaxiraning 25 foizini tashkil etadi. Lekin, bular ilgari umuman ishlatilmagan. Hozir esa, bazaltdan talab yuqori bo‘lgan 7 xil zamonaviy mahsulotlarni ishlab chiqarish yo‘lga qo‘yildi. Bu Forish tumanida 6 ta korxonadan iborat yaxlit klasterga aylandi.
Shu bilan birga, Baxmal, G‘allaorol, Sharof Rashidov, Zomin, Zarbdor, Zafarobod, Forish va Yangiobodda bazalt, sement, keramzit, shisha va mineral xomashyo zaxirasiga boy 200 ga yaqin konlar bor. Prezident ularga tadbirkorlarni jalb qilib, bozorbop mahsulotlar tayyorlashni yo‘lga qo‘yish zarurligini ta’kidladi.
Bu yil qurilish materiallari bo‘yicha 460 million dollarlik 31 ta loyihani ishga tushirish vazifasi qo‘yildi.
Yig‘ilishda energetika ta’minotini yaxshilash masalasiga ham e’tibor qaratildi.
Jizzax viloyatida kamida 2 ming Megavatt qayta tiklanuvchi energiya manbalari uchun salohiyat borligi ta’kidlandi. Bundan foydalanib, 270 Megavatt quyosh energiyasi quvvatlari ishga tushirilishi aytildi. Buning hisobiga 236 million kilovatt soat ishlab chiqarilib, tanqislik ortig‘i bilan qoplanadi, jami 71 million kub metr gaz tejaladi.
Jumladan, G‘allaorolda Birlashgan Arab Amirliklarining “Masdar” kompaniyasining 200 million dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri investitsiyasi hisobidan, 220 Megavattli yirik quyosh stansiyasi ishga tushiriladi. Kelgusi yilda bu stansiya to‘liq quvvatga chiqib, 500 million kilovatt soat elektr olinadi va viloyat ehtiyojining 20 foizini qoplaydi.
Shuningdek, ijtimoiy soha va davlat idoralari binolarida 5 Megavattli, Sanoat zonasi va tadbirkorlar binolarida 15 Megavattli quyosh panellari o‘rnatish mumkinligi ko‘rsatib o‘tildi. Aholi xonadonlariga 8 Megavattli qayta tiklanuvchi energiya manbalarini o‘rnatish uchun jozibador sharoitlar yaratiladi. Tadbirkorlarning o‘z ehtiyojlari uchun 5, 10, 15 Megavattli quyosh stansiyalari qurish tashabbuslari qo‘llab-quvvatlanadi.
Zafarobodda bu yil jami 2 Megavattli 2 ta kichik GES quriladi va bu yil 2,4 million kilovatt soat elektr ishlab chiqaradi. Osiyo taraqqiyot banki bilan birga, Forishda 150 Megavattli yirik quyosh stansiyasi loyihasi boshlanadi. Bu stansiya to‘liq quvvatga chiqqanda, 370 million kilovatt soat elektr ishlab chiqaradi. Jizzax shahrida ham issiqlik, ham elektr energiyasi ishlab chiqaruvchi kogeneratsiya markazi quriladi.
Davlatimiz rahbari Jizzax elektr tarmoqlaridagi yo‘qotishlar ko‘p ekanini qayd etib, buni kamaytirish, viloyatda 4 mingdan ziyod korxonaning energiya samaradorligini oshirish bo‘yicha topshiriqlar berdi.
Viloyat jamoatchiligi vakillari, nuroniylar va yoshlar bilan muloqot bo‘ldi. Ular yurtimizdagi yangilanishlar, yaratilayotgan sharoitlar samarasi haqida o‘z hayoti va faoliyatidagi muvaffaqiyatlar misolida so‘zlab berdi. Davlatimiz rahbari ularning taklif va tashabbuslarini tinglab, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berdi.
Yig‘ilish so‘ngida yana bir muhim voqea – 3 ta yangi korxonani ishga tushirish marosimi bo‘ldi. Ular – Forish tumanidagi “Eco Basalt Group”, Jizzax sanoat zonasidagi “Mono Electric” va “Super medical elements” shirkatlaridir.

Определены меры по развитию промышленности, запущены новые предприятия
Президент Шавкат Мирзиёев провел совещание по вопросам развития промышленности и расширения использования возобновляемых источников энергии в Джизакской области.
За последние шесть лет в создание новых промышленных предприятий области привлечено почти 5 миллиардов долларов инвестиций. В результате создано около 2 тысяч новых предприятий, а объем производства увеличился почти в 2 раза.
Если прежде главным промышленным продуктом области было хлопковое волокно, то сейчас производятся высокотехнологичная продукция, такая как электротехника, оптоволокно, автомобили, сложные химические вещества, энергосберегающие материалы. В промышленном секторе занято 54 тысячи человек. Областной экспорт промтоваров увеличился в 1,8 раза и достиг 166 миллионов долларов.
Глава государства указал на необходимость не сбавлять этот темп и возможность увеличения промышленности региона на 14 процентов. Отмечалось, что с этой целью будут реализованы 10 крупных проектов на сумму 750 миллионов долларов и 110 региональных промышленных проектов на сумму 580 миллионов долларов. Они создадут 7,5 тысячи новых рабочих мест. Также в ближайшие два года в Джизаке будут запущены крупные проекты в автомобильной и металлургической отраслях.
Наиболее динамично развивающимися отраслями в Джизаке являются строительство и производство энергоэффективных материалов. За последние пять лет в этой сфере создано 180 новых предприятий, запущено 210 проектов на сумму 900 миллионов долларов. За счет этого объем производства стройматериалов увеличился в 10 раз, локализован импорт на сумму 110 миллионов долларов, а экспорт увеличился в 7 раз - до 35 миллионов долларов.
Запасы базальта в области составляют 26 миллионов тонн, это 25 процентов от общего запаса по республике. В настоящее время освоено производство 7 видов современной востребованной продукции из базальта. Этим занимается целый кластер из 6 предприятий Фаришского района.
В то же время в Бахмальском, Галляаралском, Шараф-Рашидовском, Зааминском, Зарбдарском, Зафарабадском, Фаришском и Янгиабадском районах расположено около 200 месторождений с богатыми запасами базальта, цемента, керамзита, стекла и другого минерального сырья. Президент подчеркнул необходимость привлечения к ним предпринимателей и начала производства востребованной продукции.
Поставлена задача запустить в этом году 31 проект по строительным материалам на 460 миллионов долларов.
В ходе совещания отдельное внимание уделено вопросу улучшения энергоснабжения.
Отмечалось, что в Джизакской области потенциал возобновляемых источников энергии составляет не менее 2 тысяч мегаватт. За счет этого будут введены в строй мощности солнечной энергетики на 270 мегаватт. С введением их в строй начнется производство 236 миллионов киловатт-часов электроэнергии, что покроет избыточный спрос и сэкономит 71 миллион кубометров газа.
В частности, в Галляароле будет запущена крупная солнечная электростанция мощностью 220 МВт за счет прямых инвестиций в размере 200 миллионов долларов эмиратской компании «Масдар». В следующем году эта станция выйдет на полную мощность, генерируя 500 миллионов киловатт-часов электроэнергии, что покроет 20 процентов потребности региона.
Также отмечена возможность установки солнечных панелей мощностью 5 МВт на зданиях социальной сферы и государственных учреждений, а также 15-мегаваттовых станций на зданиях промзон и предпринимателей. Будут созданы привлекательные условия для установки в домохозяйствах возобновляемых источников энергии мощностью 8 МВт. Будут поддержаны инициативы предпринимателей по строительству солнечных станций мощностью 5, 10, 15 МВт для собственных нужд.
В этом году в Зафарабаде будут построены 2 малые ГЭС общей мощностью 2 мегаватта, которые в этом году будут производить 2,4 миллиона киловатт-часов электроэнергии. Совместно с Азиатским банком развития в Фарише начнется строительство крупной солнечной электростанции мощностью 150 МВт. На полной мощности эта станция будет вырабатывать 370 миллионов киловатт-часов электроэнергии. В Джизаке будет построен когенерационный центр, производящий как тепло, так и электроэнергию.
Глава государства отметил, что в электросетях Джизака много потерь, и дал поручения по их снижению и повышению энергоэффективности более 4 тысяч предприятий региона.
Президент пообщался с представителями общественности, аксакалами и молодежью области. Они рассказали о происходящих в стране преобразованиях и результатах создаваемых условий на примере своих жизненных и трудовых успехов. Глава нашего государства выслушал их предложения и инициативы, дал ответственным лицам соответствующие поручения.
В завершение совещания состоялась церемония запуска трех новых предприятий - “Eco Basalt Group” в Фаришском районе, “Mono Electric” и “Super medical elements” в промышленной зоне "Джизак".
Первое предприятие способно выпускать в год 5 тысяч тонн композитных труб из базальта. “Mono Electric” будет производить электротехническую продукцию 1,5 тысячи наименований, а “Super medical elements" - 40 видов изделий медицинского назначения. Благодаря этим предприятиям более 700 жителей получат постоянную высокооплачиваемую работу.