Давлатимиз раҳбари: Ўзбекистоннинг давлат суверенитети, унинг сарҳадлари дахлсизлиги ва ҳудудий яхлитлигини таъминлаш бизнинг тарих ва келажак авлодлар олдидаги муқаддас бурчимиздир
ТОШКЕНТ, 13 январь. /«Дунё» АА/. Мудофаани бошқариш миллий марказида Ўзбекистон Президенти, Қуролли Кучлар Олий Бош Қўмондони Шавкат Мирзиёев раислигида бугун Хавфсизлик кенгашининг кенгайтирилган йиғилиши бўлиб ўтди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, унда Хавфсизлик кенгаши аъзолари, Қуролли Кучларимизнинг қўмондонлик таркиби, ҳарбий-маъмурий секторлар раҳбарлари, давлат ва жамоат ташкилотлари вакиллари иштирок этди.
Йиғилишда мамлакатимиз мудофааси ва хавфсизлигини мустаҳкамлаш бўйича 2022 йилда амалга оширилган ишлар таҳлил қилинди.
Қайд этилганидек, ўтган йили ҳам Қуролли Кучларни бошқариш тизимини такомиллаштириш, қўшинларнинг жанговар шайлиги ва руҳий тайёргарлигини ошириш, бўлинмаларни замонавий қурол-яроғ ва ҳарбий техникалар билан таъминлаш давом эттирилди.
Барча куч тузилмаларининг ўзаро ҳамкорликдаги ахборот-коммуникация тизимлари Қуролли Кучларни бошқариш жараёнларига изчил интеграция қилинмоқда. Давлат чегарасини қўриқлаш ва ҳимоя қилиш тизимини такомиллаштириш, жамоат хавфсизлигини таъминлаш бўйича чора-тадбирлар мунтазам амалга оширилмоқда. Қуролли Кучлар бошқарув органлари ва қўшинларни биргаликда тайёрлаш тизимига хорижий армияларнинг ижобий тажрибалари жорий этилмоқда.
«Халқ ва армия – бир тану бир жондир» деган эзгу тамойил ўз натижасини берди. Ҳарбий-маъмурий секторлар фаолияти самарасида ҳарбий шаҳарчалар инфратузилмаси тўлиқ янгиланди, янги ўқув полигонлари барпо этилди.
Ватан ҳимоячиларининг ижтимоий-ҳуқуқий ҳимояси ҳам мустаҳкамланди. Ўтган йили 3 мингдан ортиқ оилалар уй-жой билан таъминланди. Ҳарбий аёллар меҳнатини рағбатлантириш мақсадида “Тўмарис” нишони таъсис этилди. Ҳарбий хизматчиларнинг фарзандлари олий таълим муассасаларига имтиёзли асосда ўқишга кирди, рафиқалари ва ҳарбий пенсионер иш билан таъминланди.
Йиғилишда соҳадаги долзарб масалалар ҳам муҳокама қилинди.
Ҳозирги шиддатли геосиёсий қарама-қаршиликлар шароитида иқтисодий, ижтимоий, сиёсий, ахборот хавфсизлиги ва бошқа соҳаларда кескин муаммолар пайдо бўлмоқда. Мураккаб халқаро вазият, хавфсизликка нисбатан хавф-хатар ва таҳдидларнинг кучайиши Марказий Осиёда ҳам кузатилмоқда.
– Энг катта бойлигимиз бўлган тинч ҳаётни асраш, халқимиз фаровонлигини таъминлаш, келажак режаларимизни белгилашда ана шу ҳолатларнинг барчасини инобатга олишимиз зарур, – деди Шавкат Мирзиёев. – Биз ҳар қандай вазиятда ҳам Ўзбекистоннинг давлат суверенитети, унинг сарҳадлари дахлсизлиги ва ҳудудий яхлитлигини таъминлашимиз шарт. Бу – бизнинг тарих ва келажак авлодлар олдидаги муқаддас бурчимиз ва мажбуриятимиздир.
Шулардан келиб чиқиб, навбатдаги устувор вазифалар белгиланди.
Аввало, Қуролли Кучларни рақамлаштиришни жадаллаштириш, соҳадаги вазирлик ва идораларнинг барча ахборот ресурсларини ягона хавфсиз ахборот майдонига бирлаштириш зарурлиги таъкидланди. Мудофаани бошқариш миллий маркази бу тизимнинг ўзаги бўлади.
Ҳарбий таълим дастурларини илғор тажриба асосида янгилаш, педагоглар малакасини ошириш, Ҳарбий инженерлар мактабини ташкил этиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Мамлакатимизнинг сафарбарлик соҳасидаги тайёргарлиги ва ҳудудий мудофаасини ташкил этиш тизимини тубдан қайта кўриб чиқиш вазифаси қўйилди. Қўмондонлик таркибининг қўшинларни бошқариш ва воситаларни қўллаш бўйича малакасини ошириши зарурлиги қайд этилди.
Ҳарбий хизматчиларнинг ахлоқий-руҳий ва жанговар тайёргарлигини кучайтириш, ёшларда ватанпарварлик туйғусини юксалтириш бўйича тавсиялар берилди.
– Бизга бу кучни четдан излашнинг ҳожати йўқ. Шонли тарихимиз, бой илмий ва маданий меросимиз, баҳодир аждодларимизнинг ҳаёти ва фаолияти биз учун чинакам ибрат мактабидир, – деди давлатимиз раҳбари.
Дунёда рўй бераётган гибрид характердаги қуролли тўқнашувлар таҳлили Қуролли Кучларимиз жанговар қобилиятини оширишни тақозо этмоқда. Шу боис миллий армияни замонавий техникалар билан таъминлаш, жумладан, ҳарбий авиация ва ҳаво ҳужумидан мудофаа тизимини ривожлантириш долзарблиги таъкидланди.
Ҳарбий хизматчилар ва уларнинг оила аъзоларини ижтимоий ҳимоя қилиш масалаларига эътибор қаратилди. Улар учун ипотека асосида кўп қаватли уйлар қуриш, ҳарбий хизматчиларнинг пенсия таъминотини тартибга солиш, ҳарбий тиббиёт муассасалари шароитларини яхшилаш бўйича топшириқлар берилди.
Йиғилишда Хавфсизлик кенгаши аъзолари, ҳарбий-маъмурий секторлар раҳбарлари сўзга чиқди. Мамлакатимиз мудофаа қобилиятини янада мустаҳкамлаш бўйича чора-тадбирлар белгиланди.
Сўзининг якунида Президент барча ҳарбийларни, бутун халқимизни Ўзбекистон Республикаси Қуролли Кучлари ташкил этилганининг 31 йиллиги ва Ватан ҳимоячилари куни билан табриклади.

Глава государства: Обеспечение государственного суверенитета, неприкосновенности границ и территориальной целостности Узбекистана – наш священный долг перед историей и будущими поколениями
ТАШКЕНТ, 13 января. /ИА «Дунё»/. В Национальном центре управления обороной под председательством Президента Республики Узбекистан, Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами Шавката Мирзиёева сегодня состоялось расширенное заседание Совета безопасности, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, в заседании приняли участие члены Совета безопасности, командный состав Вооруженных сил, руководители военно-административных секторов, представители государственных и общественных организаций.
На совещании проанализирована проделанная в 2022 году работа по укреплению обороны и безопасности нашей страны.
Отмечалось, что в прошлом году было продолжено совершенствование системы управления Вооруженными силами, повышение боеготовности и моральной подготовки войск, оснащение подразделений современным вооружением и военной техникой.
Информационно-коммуникационные системы всех силовых структур последовательно интегрируются в процесс управления Вооруженными силами. Регулярно реализуются меры по совершенствованию системы охраны и защиты Государственной границы, обеспечению общественной безопасности. Положительный опыт зарубежных армий внедряется в органы управления Вооруженных сил и систему совместной подготовки войск.
Дает свои результаты реализация принципа «Народ и армия — едины». В результате эффективной работы военно-административных секторов полностью обновлена инфраструктура военных городков, построены новые полигоны.
Также усилена социальная и правовая защита военнослужащих. В прошлом году более 3 тысяч семей военных были обеспечены жильем. В целях поощрения женщин-военнослужащих был учрежден знак «Тумарис». Дети военных поступили в высшие учебные заведения на льготной основе, жены военнослужащих и военные пенсионеры обеспечены работой.
На совещании также обсуждены актуальные вопросы сферы.
В условиях нынешних напряженных геополитических противостояний обостряются проблемы в экономической, социальной, политической сферах, информационной безопасности и других областях. Сложная международная обстановка, нарастание вызовов и угроз безопасности наблюдаются и в Центральной Азии.
- Мы должны учитывать все эти обстоятельства, чтобы сохранить наше самое важное богатство - мирную жизнь, обеспечить благополучие нашего народа и определить наши планы на будущее, - сказал Президент Шавкат Мирзиёев. - При любой ситуации мы обязаны обеспечить государственный суверенитет, неприкосновенность границ и территориальную целостность Узбекистана. Это наш священный долг и обязанность перед историей и будущими поколениями.
Исходя из этого определены следующие приоритетные задачи.
Подчеркнуто, что прежде всего необходимо ускорить цифровизацию Вооруженных сил, объединить все информационные ресурсы министерств и ведомств сферы в единое защищенное информационное пространство. Центр управления национальной обороной станет ядром этой системы.
Даны указания по совершенствованию программ военного образования с учетом передового опыта, повышению квалификации педагогов, созданию Школы военных инженеров.
Поставлена задача коренным образом пересмотреть систему организации мобилизационной подготовки и территориальной обороны страны. Указано на необходимость совершенствования навыков командного состава по управлению войсками и применению средств.
Даны рекомендации по усилению морально-нравственной и боевой подготовки военнослужащих, воспитанию чувства патриотизма у молодежи.
- Нам не нужно искать силу извне. У нас есть наша славная история, наше богатое научное и культурное наследие, они, а также жизнь и деятельность наших предков являются для нас настоящим образцом, - сказал глава государства.
Анализ вооруженных конфликтов гибридного характера в мире требует повышения боевых возможностей наших Вооруженных сил. Поэтому подчеркнута важность обеспечения национальной армии современной техникой, в том числе развития военной авиации и системы противовоздушной обороны.
Затронуты вопросы социальной защиты военнослужащих и членов их семей. Даны поручения по строительству многоквартирных домов на основе ипотеки, упорядочению пенсионного обеспечения военнослужащих, улучшению условий военно-лечебных учреждений.
На заседании выступили члены Совета безопасности, руководители военно-административных секторов. Определены меры по дальнейшему укреплению обороноспособности нашей страны.
В завершение своего выступления Президент поздравил всех военнослужащих и народ нашей страны с 31-й годовщиной образования Вооруженных сил Узбекистана и Днем защитников Родины.