Ўзбекистон Президенти Қорақалпоғистон Республикаси ва Фарғона водийси вилоятларида сув таъминотини яхшилашга оид лойиҳалар тақдимоти билан танишди
ТОШКЕНТ, 5 декабрь. /«Дунё» АА/. Президент Шавкат Мирзиёев бугун Қорақалпоғистон Республикаси ва Фарғона водийси вилоятларида сув таъминотини яхшилашга оид лойиҳалар тақдимоти билан танишди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига таяниб.
Қорақалпоғистоннинг агросаноатдаги улкан салоҳиятини юзага чиқариш учун, аввало, сув керак. Ҳудудда сув ресурсларини бошқаришни яхшилаш мақсадида 2015 йилдан бошлаб Жаҳон банки иштирокида 260 миллион долларлик лойиҳа амалга оширилди. 650 километр канал ва 556 та сув иншооти тикланиб, 5 минг гектардан зиёд ер лазер билан текисланди.
Иш самарали ташкил этилгани ва кўп нарсалар маҳаллийлаштирилгани натижасида лойиҳа қийматидан 48 миллион доллар иқтисод қилинган. Шу боис лойиҳани давом эттириб, қолган маблағни Беруний, Тўрткўл ва Элликқалъа туманларига йўналтириш таклиф этилмоқда. Бунинг эвазига яна 216 километр канал ва 406 та гидротехник иншоотни тиклаш мумкин. Натижада ҳозир насос билан суғорилаётган 300 дан ортиқ фермер хўжаликлари даласига сув ўз оқими билан келади, йилига 300 миллион куб сув иқтисод қилинади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифни маъқуллаб, сув таъминоти яхшиланадиган ерларда юқори даромадли экинлар экиш, сув тежовчи технологияларни жорий қилиш бўйича кўрсатмалар берди.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларининг тупроғи унумдор. Лекин 235 та насос станцияси эскиргани сабабли 380 минг гектар майдонда сув таъминоти оғирлашган, шундан 60 минг гектари оборотдан чиқиб кетган. Қолаверса, бу насос станцияларида электр энергияси меъёрга нисбатан 1,5-2 баравар кўп сарфланмоқда.
Шу боис Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликда бу вилоятлардаги насос станцияларини модернизация қилиш режалаштирилган. Биринчи босқичда 118 та насос станциясини янгилаш мўлжалланган.
Бунинг натижасида 30 минг гектар майдон қайта фойдаланишга киритилади, 57 минг гектар суғориладиган ернинг сув таъминоти яхшиланади. 4 минг 375 та томорқа сув билан таъминланади. Йилига 290 миллион киловатт-соат электр энергияси иқтисод қилинади.
Энергия ва эксплуатация харажатлари қисқариши ҳисобига бу лойиҳа 7 йилда ўзини оқлайди.
Президентимиз лойиҳа доирасидаги ишларга маҳаллий тадбиркорларни кўпроқ жалб қилиш зарурлигини таъкидлади.

На совещании под председательством Президента Узбекистана рассмотрены проекты по улучшению водоснабжения в Республика Каракалпакстан и областях Ферганской долины
ТАШКЕНТ, 5 декабря. /ИА «Дунё»/. Президент Шавкат Мирзиёев сегодня ознакомился с презентацией проектов, связанных с улучшением водоснабжения в Республике Каракалпакстан и областях Ферганской долины, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы нашего государства, для реализации огромного агропромышленного потенциала Каракалпакстана прежде всего необходимо водоснабжение. Для улучшения управления водными ресурсами в регионе с 2015 года при участии Всемирного банка был реализован проект стоимостью 260 миллионов долларов. Восстановлены 650 километров каналов и 556 гидросооружений, выполнено лазерное нивелирование более 5 тысяч гектаров земель.
В результате эффективной организации работы и локализации многих компонентов удалось сократить проектные затраты на 48 миллионов долларов. В связи с этим предлагается продолжить проект с направлением сэкономленных средств в Берунийский, Турткульский и Элликкалинский районы. За счет этого планируется восстановление 216 километров каналов и 406 гидротехнических сооружений. В результате улучшится водоснабжение 30 тысяч гектаров земель в этих районах и сэкономлено 300 миллионов кубометров воды.
Глава государства одобрил предложение и дал указания по посадке высокодоходных культур, внедрению водосберегающих технологий на землях, охваченных проектом.
У Андижанской, Наманганской и Ферганской областей плодородная почва. Однако из-за устаревания 235 насосных станций затруднено водоснабжение 380 тысяч гектаров земель, из которых 60 тысяч гектаров выбыли из оборота. Кроме того, эти насосные станции потребляют электроэнергию в 1,5-2 раза больше обычного.
Поэтому в указанных регионах запланирована модернизация насосных станций в сотрудничестве с Европейским банком реконструкции и развития. На первом этапе планируется модернизировать 118 насосных станций.
В результате будет возвращено в оборот 30 тысяч гектаров земель, улучшится водоснабжение 57 тысяч гектаров орошаемых земель. Появится возможность обеспечить оросительной водой дополнительно 4 тысячи 375 приусадебных хозяйств. В год будет экономиться 290 миллионов киловатт-часов электроэнергии.
За счет снижения энергетических и эксплуатационных затрат проект окупится за 7 лет.
Президент подчеркнул необходимость привлечения большего количества местных предпринимателей в реализацию проекта.