Ўзбекистон Президенти Қорақалпоғистон Республикаси ва Фарғона водийси вилоятларида сув таъминотини яхшилашга оид лойиҳалар тақдимоти билан танишди
ТОШКЕНТ, 5 декабрь. /«Дунё» АА/. Президент Шавкат Мирзиёев бугун Қорақалпоғистон Республикаси ва Фарғона водийси вилоятларида сув таъминотини яхшилашга оид лойиҳалар тақдимоти билан танишди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига таяниб.
Қорақалпоғистоннинг агросаноатдаги улкан салоҳиятини юзага чиқариш учун, аввало, сув керак. Ҳудудда сув ресурсларини бошқаришни яхшилаш мақсадида 2015 йилдан бошлаб Жаҳон банки иштирокида 260 миллион долларлик лойиҳа амалга оширилди. 650 километр канал ва 556 та сув иншооти тикланиб, 5 минг гектардан зиёд ер лазер билан текисланди.
Иш самарали ташкил этилгани ва кўп нарсалар маҳаллийлаштирилгани натижасида лойиҳа қийматидан 48 миллион доллар иқтисод қилинган. Шу боис лойиҳани давом эттириб, қолган маблағни Беруний, Тўрткўл ва Элликқалъа туманларига йўналтириш таклиф этилмоқда. Бунинг эвазига яна 216 километр канал ва 406 та гидротехник иншоотни тиклаш мумкин. Натижада ҳозир насос билан суғорилаётган 300 дан ортиқ фермер хўжаликлари даласига сув ўз оқими билан келади, йилига 300 миллион куб сув иқтисод қилинади.
Давлатимиз раҳбари бу таклифни маъқуллаб, сув таъминоти яхшиланадиган ерларда юқори даромадли экинлар экиш, сув тежовчи технологияларни жорий қилиш бўйича кўрсатмалар берди.
Андижон, Наманган ва Фарғона вилоятларининг тупроғи унумдор. Лекин 235 та насос станцияси эскиргани сабабли 380 минг гектар майдонда сув таъминоти оғирлашган, шундан 60 минг гектари оборотдан чиқиб кетган. Қолаверса, бу насос станцияларида электр энергияси меъёрга нисбатан 1,5-2 баравар кўп сарфланмоқда.
Шу боис Европа тикланиш ва тараққиёт банки билан ҳамкорликда бу вилоятлардаги насос станцияларини модернизация қилиш режалаштирилган. Биринчи босқичда 118 та насос станциясини янгилаш мўлжалланган.
Бунинг натижасида 30 минг гектар майдон қайта фойдаланишга киритилади, 57 минг гектар суғориладиган ернинг сув таъминоти яхшиланади. 4 минг 375 та томорқа сув билан таъминланади. Йилига 290 миллион киловатт-соат электр энергияси иқтисод қилинади.
Энергия ва эксплуатация харажатлари қисқариши ҳисобига бу лойиҳа 7 йилда ўзини оқлайди.
Президентимиз лойиҳа доирасидаги ишларга маҳаллий тадбиркорларни кўпроқ жалб қилиш зарурлигини таъкидлади.

Projects to improve water supply in the Republic of Karakalpakstan and the regions of the Fergana Valley considered at the meeting chaired by the President of Uzbekistan
TASHKENT, December 6. /“Dunyo” IA/. Yesterday, President Shavkat Mirziyoyev got acquainted with the presentation of projects related to improving water supply in Karakalpakstan and the regions of Fergana Valley, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, first of all, water supply is necessary to realize the huge agro-industrial potential of Karakalpakstan. To improve water resources management in the region, a $260 million project has been implemented with the participation of the World Bank since 2015. 650 kilometers of canals and 556 hydraulic structures have been restored, laser leveling of more than 5 thousand hectares of land has been performed.
As a result of the effective organization of work and localization of many components, it was possible to reduce project costs by $48 million. In this regard, it was proposed to continue the project with the direction of the saved funds to Beruni, Turtkul and Ellikqala districts. Due to this, it is planned to restore 216 kilometers of canals and 406 hydraulic structures. As a result, the water supply of 30 thousand hectares of land in these areas will improve and 300 million cubic meters of water will be saved.
The Head of the state approved the proposal and gave instructions on planting high-yield crops and introducing water-saving technologies on the lands covered by the project.
Andijan, Namangan and Fergana regions have fertile soil. However, due to the obsolescence of 235 pumping stations, it is difficult to supply water to 380 thousand hectares of land, of which 60 thousand hectares are out of circulation. In addition, these pumping stations consume 1.5-2 times more electricity than usual.
Therefore, these regions' modernization of pumping stations is planned in cooperation with the European Bank for Reconstruction and Development. In the first stage, 118 pumping stations are planned to be upgraded.
As a result, 30 thousand hectares of land will be returned to circulation, the water supply of 57 thousand hectares of irrigated land will be improved. It will be possible to provide irrigation water to an additional 4,375 households. 290 million kilowatt-hours of electricity will be saved per year.
The project will pay off in 7 years by reducing energy and operating costs.
The President noted the need for involving more local entrepreneurs in the implementation of the project.