Oʻzbekiston Prezidenti Italiya delegatsiyasini qabul qildi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 2019-yil 22-noyabr kuni mamlakatimizda tashrif bilan boʻlib turgan Italiyaning Lombardiya viloyati gubernatori Attilio Fontana boshchiligidagi delegatsiyani qabul qildi.
Uchrashuvda Oʻzbekiston va Italiya oʻrtasidagi koʻp qirrali munosabatlarni kengaytirish, jumladan, Italiya va Yevropa Ittifoqining yetakchi industrial, intellektual va madaniy markazlaridan biri boʻlmish Lombardiya bilan amaliy hamkorlikni rivojlantirishning istiqbollari koʻrib chiqildi.
Faol ishbilarmonlik aloqalari va oʻzaro almashinuvlarni yoʻlga qoʻyish, Italiyaning kompaniya va tashkilotlari bilan savdo, investitsiyalar, sanoat texnologiyalari, qishloq xoʻjaligi, sogʻliqni saqlash va turizm sohalarida qoʻshma dastur va loyihalarni amalga oshirish muhimligi qayd etildi.
Lombardiyaning taniqli universitetlari bilan yuqori malakali, avvalo, muhandislik ixtisosliklari boʻyicha mutaxassislar tayyorlash borasidagi hamkorlikka alohida eʼtibor qaratildi.
Oliy darajadagi ikki tomonlama tadbirlarga tayyorgarlik koʻrish doirasida mamlakatimiz va Italiyaning ushbu hududi oʻrtasida oʻzaro manfaatli hamkorlikni chuqurlashtirish boʻyicha “yoʻl xaritasi”ni qabul qilishga kelishib olindi.

President receives Italian delegation
On November 22, 2019, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has received an Italian delegation led by the Governor of the Lombardy region Attilio Fontana.
Prospects of developing Uzbekistan – Italy multifaceted relations, enhancing practical cooperation with Lombardy, one of the leading industrial, intellectual and cultural centers in Italy and the European Union, were discussed at the meeting.
The significance of establishing intensive business contacts and exchanges, implementing joint programs and projects with Italian companies and organizations in trade, investment, industrial technology, agriculture, healthcare and tourism was noted.
Particular attention was paid to interaction with famous universities of Lombardy in training highly qualified specialists, primarily in engineering.
An agreement has been reached on the adoption of a roadmap to expand mutually beneficial cooperation between Uzbekistan and the Italian reion in preparation for highest-level bilateral events.