Xalqaro Biyennale bolalar badiiy ijodiyotini qo‘llab-quvvatlash, O‘zbekiston bolalarining dunyo mamlakatlaridagi tengdoshlari bilan o‘zaro ijodiy muloqot va turli madaniyatlar haqida tasavvurni boyitish, yangi izlanuvchan ixtiro iqtidorlarini aniqlash, tasviriy san’at borasida yosh san’atsevarlarning kasbiy ko‘nikmalarini takomillashtirish uchun qo‘shimcha sharoitlar yaratish, shuningdek, maktabgacha yoshdagi, maktab yoshidagi bolalarning intellektual o‘sishini rag‘batlantirish, ularning Ona-Vatani va jahon tarixi hamda madaniyatiga qiziqishi, tasavvurini yanada kengaytirish maqsadida o‘tkaziladi.
Tashkilotchilar: O‘zbekiston Badiiy akademiyasi, hamda davlat tashkilotlari, xorijiy davlatlar diplomatik vakolatxonalari va xalqaro tashkilotlar vakolatxonalari hamkorligida.
Biyennalening ko‘rgazma pavilonlari: Markaziy Ko‘rgazmalar zali, Toshkent Fotosuratlar Uyi va Ikuo Xirayama Xalqaro Madaniyat Karvon-saroyi.
Ishtirokchilar 5 yoshdan 15 yoshgacha bo‘lgan maktabgacha yoshdagi, maktab yoshidagi bolalar, jumladan imkoniyatlar cheklangan bolalar uchun moslashtirilgan maktab-internatlar va Mehribonlik uylarining tarbiyalanuvchilari.
Tanlovga kelib tushgan rasmlar egalariga qaytarilmaydi. Tashkilotchilarning tasarrufida qolgan bu ishlardan O‘zbekistonda va chet ellarda, jumladan tematik ko‘rgazmalar tashkil etishda muallifning nomini ko‘rsatgan holda foydalaniladi.
Biyennale o‘z ramziga ega. Undan bosma, sovg‘a mahsulotlari tayyorlashda, mamlakat konunchiligiga muvofik belgilangan tartibda ko‘rgazmalar tashkil etishda foydalaniladi.
Quyidagilar asosiy mavzular hisoblanadi: "Bolalik dunyosi", "Mening Vatanim", "Men yashayotgan olam", "Mening orzuim", "Men bilgan O‘zbekiston".
Biyennaleda ishtirok etish uchun xaq olinmaydi.
O‘zbekiston Badiiy Akademiyasi huzuridagi doimiy faoliyat ko‘rsatuvchi direksiya Xalqaro bolalar rasmlari Biyennalesini yukori tashkiliy, ijodiy saviyada o‘tkazish uchun barcha vazirliklar va idoralarning ishlarini muvofiqlashtiradi.
Xalqaro Biyennaleni tashkillashtirish 3 bosqichda amalga oshiriladi:
1-bosqich – chet mamlakatlar va mamlakatimizdagi manfaatdor tashkilotlarga tegishli reklama-axborot materiallarini jo‘natish.
2-bosqich – ishlarning kelib tushishi va ularning saralanishi.
3-bosqich – ko‘rgazmani tashkil etilishi, uni yakunlash hamda g‘olib va sovrindorlarni aniqlash, ko‘rgazma katalogini chiqarish.
II Xay’at
Taniqli rassomlar, san’atshunoslar, bolalar ijodiyoti sohasidagi mutaxassislar, badiiy ta’limning taniqli pedagoglari, xorijiy fuqarolar, ijodkor ziyolilardan iborat xay’at tanlov yakunlarini belgilaydi.
III Sovrinlar
Gran-pri Biyennalening bosh sovrini hisoblanadi va u diplom bilan birgalikda bitta ishtirokchiga topshiriladi.
Quyidagi mukofotlar nazarda tutiladi:
Oltin medal - diplom bilan - 7 ta
Kumush medal - diplom bilan - 7 ta
Bronza medal - diplom bilan - 7 ta
Esdalik medallari - 50 dona
Ishlari ko‘rgazmaga qo‘yilgan ishtirokchilarga "Toshkent quvonchlari" Xalkaro bolalar rasmlari Biyennalesining sertifikatlari beriladi.
Turli davlat va nodavlat tashkilotlar, xalqaro tashkilotlarning vakolatxonalari tomonidan "Mavzuni eng yaxshi yoritganligi uchun", "Kasbiy mahorat uchun", "Ijodiy hayolot" va boshqa yunalishlar buyicha rag‘batlantiruvchi sovrin hamda mukofotlar ta’sis etilgan.
Tarbiyalanuvchilari eng ko‘p sovrinli o‘rinlarni egallagan o‘quv yurtlari hamda tugaraklar maxsus diplomlarga sazovor buladi.

ПОЛОЖЕНИЕ МЕЖДУНАРОДНОЙ БИЕННАЛЕ ДЕТСКИХ РИСУНКОВ «РАДОСТИ ТАШКЕНТА» 12-19 декабря 2022 года, Ташкент
I. Общие положения
Международная Биеннале детских рисунков проводится в целях поддержки детского художественного творчества, содействия и установления взаимопонимания и международного общения детей Узбекистана с их сверстниками из различных стран мира, выявления новых талантов, создания дополнительных условий для совершенствования профессиональных навыков юных любителей живописи, а также для развития интеллектуального уровня детей дошкольного, школьного возраста, повышения их интереса к отечественной и мировой истории и культуры, расширения представлений о них.
Организаторами Биеннале выступают: Академия Художеств Узбекистана, в сотрудничестве с государственными организациями, дипломатическими представительствами зарубежных стран и представительствами международных организаций.
Выставочными павильонами Биеннале являются: Центральный выставочный зал, Международный караван сарай культуры Икуо Хираямы и другие выставочные павильоны.
Участниками могут быть дети дошкольного, школьного возраста от 5 до 15 лет, в том числе, воспитанники специализированных школ-интернатов для детей с ограниченными возможностями и домов Милосердия.
Согласно условиям, поступившие на конкурс художественные работы не подлежат возврату. Они поступают в распоряжение организаторов, которые оставляют за собой право их использования в Узбекистане и за рубежом, в том числе и при организации тематических выставок с указанием имени автора.
Биеннале имеет эмблему, которая используется в печатной, сувенирной продукции, при экспонировании выставок в установленном порядке, в соответствии с законодательством страны.
Темами Биеннале являются: «Мир детства», «Моя Родина», «Мир, в котором я живу», «Моя мечта», «Узбекистан, который я знаю».
Плата за участие в Биеннале не взимается.
Координацию за деятельностью различных ведомств, учреждений по проведению Международного Биеннале детских рисунков на соответствующем организационном, творческом уровне осуществляет постоянно действующая Дирекция биеннале при Академии Художеств Узбекистана.
Организация Международного Биеннале включает 3 этапа:
1-этап – рассылка рекламно-информационных материалов отечественным и зарубежным заинтересованным организациям и ведомствам.
2-этап – поступление работ, их сортировка.
3-этап – организация Биеннале, подведение его итогов, определение победителей и призеров, выпуск каталога Биеннале.
II. Жюри
Итоги конкурса подведёт жюри, в состав которого войдут известные художники, искусствоведы, специалисты в области детского творчества, педагоги художественных учебных заведений, иностранные граждане, представители творческой интеллигенции.
III. Призы
Высшей наградой является Гран-При, который вместе с дипломом будет присуждаться одному участнику.
Предусматривается награждение:
Золотой Медалью с Дипломом – 7 шт.
Серебряной Медалью с Дипломом – 7 шт.
Бронзовой Медалью с Дипломом – 7 шт.
Памятные медали – 50 шт.
Участникам, работы которых выставлены на выставке выдаются сертификаты Международного Биеннале детских рисунков «Радости Ташкента».
Различными государственными и негосударственными организациями, представительствами международных организаций учреждены поощрительные призы и премии по номинациям «За лучшее отражение темы», «За профессиональное мастерство», «За творческую фантазию» и по другим направлениям.
Специальными дипломами будут отмечены также, учебные заведения, кружки, воспитанники которых завоевали наибольшее количество призовых мест.