“Ipak yo‘lida turizm” Toshkent xalqaro sayyohlik yarmarkasi (TXTY) 2022 bo‘yicha
30-noyabrdan 2-dekabrgacha Toshkentda “Ipak yo‘lida turizm” 2022 27-Toshkent xalqaro sayyohlik yarmarkasi (TXTY) bo‘lib o‘tadi. O‘zbekiston Respublikasi Turizm va madaniy meros vazirligi, “Milliy PR markazi” davlat unitary korxonasi, The SAYS LOT MCHJ vakili SAYS ko‘rgazma kompaniyasi yarmarka tashkilotchilaridir. Yarmarka o‘tkaziladigan joy sifatida “O‘zekspomarkaz” Milliy ko‘rgazmalar majmuasi pavilyoni tanlandi.
Toshkent xalqaro sayyohlik yarmarkasi turizm mahsulotlarini targ‘ib qilish, ishbilarmonlik aloqalari va hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga yordam beruvchi axborot maydonchasidir. TXTY 1995-yildan beri BMTning Jahon sayyohlik tashkiloti (UNWTO) koʻmagida oʻtkazib kelinmoqda. Ko‘rgazma har yili sayyohlik sohasining yuzlab mutaxassislarini jamlab, ushbu sohani xalqaro miqyosda rivojlantirish uchun sharoit yaratib kelmoqda.
TXTY 2022 doirasida konferensiyalar, B2B uchrashuvlari, davra suhbatlari, sayyohlik xizmatlari va hunarmandchilik ko‘rgazmalari, O‘zbekistonning turizm salohiyatiga ega hududlarining taqdimotlari, milliy taomlarni tayyorlash bo‘yicha mahorat darslari o‘tkaziladigan gastro-bazar tashkil etiladi.
Yarmarka butun dunyodan sayyohlik biznesi mutaxassislarini birlashtiradi va ushbu sohaning barcha vakillari: yetakchi sayyohlik va transport kompaniyalari, aviakompaniyalar, yirik mehmonxonalar tarmoqlari, diplomatik korpuslar va turizm sohasidagi ta’lim muassasalari xodimlari uchun manfaatli bo‘ladi.
TXTY doirasidagi forum spikerlari sifatida turizm sohasidagi yetakchi xalqaro va mahalliy ekspertlar ishtirok etadilar. Yarmarkaga tashrif buyuruvchilar va ishtirokchilar yangi sayyohlik yo‘nalishlari bilan tanishish, mamlakatdagi yangi manzillarning turistik salohiyatini baholash, O‘zbekistonning har bir hududining rang-barang muhiti, madaniyati va an’analariga sho‘ng‘ish uchun noyob imkoniyatga ega bo‘ladilar.
TXTYning davlat tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotganini alohida ta’kidlash joiz. 2019-yil yanvar oyida Prezident Shavkat Mirziyoyev “Turizmni jadal rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmonni imzoladi. Bundan tashqari, O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining “Har yili o‘tkaziladigan “Ipak yo‘lidagi turizm” Toshkent xalqaro sayyohlik yarmarkasini tashkil etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi. Aynan shu hujjatlar xalqaro turizm yarmarkasi rivojlanishining ijobiy dinamikasini belgilab berdi.
TXTY 2022 gibrid formatda o‘tkaziladi. Yarmarkaning birinchi kuni, ya’ni 30-noyabr, rasmiy ochilish marosimi bilan boshlanadi. Boy dastur doirasida hunarmandchilik bo‘yicha mahorat darslari, mamlakat hududlari taqdimotidan iborat madaniy tadbir, O‘zbekiston milliy taomlari namoyish etiladigan gastro-bazar va O‘zbekiston Respublikasi Hukumati nomidan rasmiy qabul kutilmoqda.
Yarmarkaning ikkinchi va uchinchi, ya’ni 1-2 dekabr kunlari hunarmandlar ko‘rgazmasi, hududlar taqdimoti, gastro-bazar va taniqli oshpaz Chustiyning mahorat darsi bilan davom etadi. TXTYning uchinchi kuni bayramona yopilish marosimi bilan yakunlanadi.
Har kim www.titf.uz veb-saytida onlayn ro‘yxatdan o‘tish orqali TXTY 2022 mehmoni bo‘lishi va tadbirga tashrif qoidalari bilan tanishishi mumkin.
Shuningdek, stendni bron qilish va yarmarka ishtirokchisi bo‘lish www.titf.uz saytida yoki +998 (78) 129 09 90 aloqa raqami orqali amalga oshiriladi.

Tashkent International Tourism Fair “Tourism on the Silk Road” (TITF) 2022
From November 30 to December 2, Tashkent will host the 27th Tashkent International Tourism Fair "Tourism on the Silk Road" (TITF) 2022. The organizers of the fair were the Ministry of Tourism and Cultural Heritage of the Republic of Uzbekistan, the State Unitary Enterprise "National PR-Centre", the exhibition company "SAYS" represented by LLC "THE SAYS LOT". The pavilion of the National Exhibition Complex "UzExpoCenter" was chosen as the venue of the fair.
The Tashkent International Tourism Fair is an information platform that helps promote tourism products and establish business contacts and connections for cooperation. TITF has been held since 1995 with the support of the United Nations World Tourism Organization (UNWTO). Every year the exhibition gathers hundreds of professionals from the tourism industry and creates conditions for the development of this field at the international level.
Conferences, B2B meetings, round tables, exhibitions of tourist services and handicrafts, presentations of regions of Uzbekistan with tourist potential, a gastro-bazaar with master classes on cooking national dishes will be organized within the framework of TITF-2022.
The fair will bring together experts of the tourism business from all over the world and will be useful to all representatives of this field: employees of leading travel and transport companies, airlines, major hotel chains, diplomatic corps, educational institutions in the field of tourism.
The speakers of the forum within the framework of TITF-2022 will be leading international and domestic experts in the field of tourism. Visitors and participants of the fair will be able to take advantage of a unique chance to learn about new tourist destinations, assess the tourist potential of new locations in the country, plunge into the colorful atmosphere, culture and traditions of each region of Uzbekistan.
It is necessary to note the significant support of TITF from the state. In January 2019, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev signed the Decree “On additional measures for the accelerated development of tourism”. In addition, a Resolution of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan “On measures to organize the annual Tashkent International Tourism Fair “Tourism on the Silk Road” was issued. It was these documents that determined the positive dynamics of the development of the international tourism fair.
TITF-2022 will be held in a hybrid format. The first day of the fair, November 30, starts with an official opening ceremony. A full of program is expected, which will include handicraft master classes, a cultural program with presentations of the country's regions, a gastro-bazaar with a presentation of the national cuisine of Uzbekistan and an official reception on behalf of the Government of the Republic of Uzbekistan.
The second and third days of the fair, December 1-2, will continue with a display of craftsmen, a presentation of regions, a gastro-bazaar and a master class from the famous chef Chusti. The third day of TITF-2022 will end with a festive closing ceremony.
Everyone can become a visitor of TITF-2022 and get acquainted with the rules of attending the event by registering online on the website www.titf.uz.
To book a stand and become a participant of the fair is also provided on the website www.titf.uz, or by calling the contact number +998 (78) 129 09 90.