Ўзбекистон Республикаси Президентининг қарори
Халқимизнинг улкан жасорати ва матонати билан 1991 йил 31 августда қўлга киритилган Ўзбекистон Республикасининг давлат мустақиллиги кўп минг йиллик тарихимиздаги ҳеч қачон унутилмайдиган, қадр-қиммати ва аҳамияти йиллар, асрлар ўтгани сайин тобора ортиб борадиган буюк тарихий воқеадир.
Айнан миллий мустақиллик эл-юртимиз учун жаҳон ҳамжамиятидан муносиб ўрин эгаллаб, ҳуқуқий демократик давлат ва эркин фуқаролик жамиятини қуриш, шу жумладан, ҳаётнинг турли соҳа ва тармоқларида кенг кўламли ислоҳотларни амалга ошириш учун мустаҳкам замин яратиб, эришаётган барча ютуқ ва марраларимизнинг асосий манбаи бўлиб келмоқда.
Айниқса, сўнгги йилларда, дунёда коронавирус пандемияси ва иқтисодий инқироз, кескин рақобат, турли қарама-қаршилик ва зиддиятлар туфайли юзага келган ғоят оғир ва мураккаб вазиятда мард ва олижаноб халқимизнинг фидокорона меҳнати билан Янги Ўзбекистонни барпо этиш ва уни жаҳонга тараннум қилиш бўйича муҳим натижаларни қўлга киритаётганимиз, бу ютуқлар халқаро жамоатчилик томонидан эътироф этилаётгани, энг асосийси, ватандошларимизнинг онгу тафаккури, дунёқараши ўзгариб, улар ислоҳотлар самарасини кундалик ҳаётида ҳис қилиб яшаётганини алоҳида таъкидлаш зарур.
2022-2026 йилларга мўлжалланган Янги Ўзбекистоннинг тараққиёт стратегиясини амалга ошириш, эришилган ютуқларни мустаҳкамлаб, туб ислоҳот жараёнларини янги босқичга кўтариш, инсон ҳуқуқ ва манфаатлари, унинг қадри, шаъни ва ғурурини етакчи ўринга олиб чиқиш устувор вазифамизга айланган ҳозирги вақтда юртимизда тинчлик ва барқарорликни сақлаш, давлатимизнинг ҳудудий яхлитлиги ва бўлинмаслиги, сарҳадларимиз дахлсизлигини таъминлаш, миллатлараро тотувлик, диний бағрикенглик ва ҳамжиҳатликни мустаҳкамлашга интилиш кўп миллатли халқимизни янада бирлаштирадиган, юксак марраларга сафарбар этадиган беқиёс кучга айланиб бормоқда.
Буюк истиқлолимизнинг халқимиз, айниқса, ёш авлод қалбида Ватанга муҳаббат ва садоқат туйғуларини камол топтириш, юртимизни ҳар томонлама эркин, обод ва фаровон мамлакатга айлантиришдаги улкан аҳамият ва моҳиятини ҳисобга олиб ҳамда Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз бир йиллигини муносиб кутиб олиш ва ушбу қутлуғ санани юксак даражада нишонлаш мақсадида:
1. Қуйидагилар:
Ўзбекистон Республикаси давлат мустақиллигининг ўттиз бир йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни юқори савияда ўтказиш бўйича республика комиссиясининг (кейинги ўринларда – Республика комиссияси) таркиби 1-иловага мувофиқ;
“Янги Ўзбекистонда эл азиз, инсон азиз” деган бош ғояни ўзида мужассам этган ташкилий-амалий, маънавий-маърифий тадбирлар ҳамда тарғибот-ташвиқот ишлари дастури 2-иловага мувофиқ тасдиқлансин.
2. Республика комиссияси (А.Арипов):
Дастурда назарда тутилган чора-тадбирларнинг самарали бажарилиши ҳамда Мустақиллик байрамининг Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар марказлари ва Тошкент шаҳрида, шунингдек, барча шаҳар ва туманлар, қишлоқ ва овулларда кенг нишонланишини таъминласин;
барча ҳудудларда аҳолининг кенг қатламлари ўртасида Мустақиллик байрамига бағишлаб маърифий учрашувлар, очиқ мулоқот ва суҳбатлар, адабий-бадиий кечалар, долзарб мавзулар бўйича фикр алмашувлар, маданий тадбирларни самарали ўтказиш мақсадида таниқли илм-фан намояндалари, ижодкор зиёлилар, маданият ва санъат арбобларидан иборат тарғибот гуруҳларини ташкил этсин ҳамда уларнинг аниқ режа асосида фаолият олиб боришини йўлга қўйсин;
белгиланган чора-тадбирлар қандай амалга оширилаётгани юзасидан ҳар бир ҳудуд, вазирлик ва идора раҳбарларининг ҳисоботларини ўз йиғилишларида мунтазам равишда эшитиб борсин.
3. Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳрида ўтказиладиган байрам дастурларини тайёрлашга оммавий томошалар бўйича юксак маҳорат ва тажрибага эга бўлган сценарист ва режиссёрлар, ёзувчи ва шоирлар, композитор ва балетмейстерлар, саҳна рассомлари, истеъдодли ёш ижрочилар, мақом ва бахшичилик санъати вакилларидан иборат ижодий гуруҳлар кенг жалб этилсин.
4. Жойларда Мустақиллик байрамини юқори савияда ўтказиш мақсадида қуйидаги масалаларга алоҳида эътибор қаратилсин:
сўнгги йилларда мамлакатимизда амалга оширилаётган туб демократик ислоҳотлар, халқимизнинг ҳаёти, қалби ва онгида юз бераётган ижобий ўзгаришларни таъсирчан усулларда ифода этиш;
мамлакатимизда турли миллат ва диний конфессия вакиллари ўртасида аҳиллик ва тотувлик муҳитини янада кучайтириш, жамиятда тинч ва осойишта ҳаётни таъминлаш борасида амалга оширилаётган ишларнинг аҳамиятини чуқур таҳлиллар, аниқ ҳаётий мисоллар ёрдамида кенг жамоатчиликка етказиш;
бугунги тинч ва эркин ҳаётни қадрлаб, шукроналик туйғуси билан яшашга, инсон қадрини улуғлашга даъват этадиган маънавий-маърифий тадбирларни уюштириш;
аҳолининг ҳаёт даражаси ва сифатини яхшилаш, ёшлар, хотин-кизлар, кекса авлод вакиллари, ижтимоий ҳимояга муҳтож инсонларга доимий эътибор ва ғамхўрлик кўрсатишга қаратилган дастурларимизнинг ижобий натижаларини кўрсатиш;
байрам муносабати билан Иккинчи жаҳон уруши фахрийлари, кекса авлод вакилларини қўллаб-қувватлаш, “Темир дафтар”, “Аёллар дафтари”, “Ёшлар дафтари”га киритилган ҳамда кўмакка муҳтож инсонларнинг ҳолидан хабар олиш, уларга беғараз ёрдам бериш билан боғлиқ хайрия тадбирларини амалга ошириш.
5. Маданият вазирлиги (О.Назарбеков):
Республика Маънавият ва маърифат маркази (М.Ҳожиматов) ва Ёзувчилар уюшмаси (С.Саидов) билан биргаликда бир ҳафта муддатда Тошкент шаҳрида Мустақиллик байрамига бағишлаб ўтказиладиган театрлаштирилган концерт томошасининг дастури ва сценарийсини ишлаб чиқсин;
ушбу концерт томошасини тажрибали ижодкорлар ҳамда юқори малакали мутахассисларни жалб этган ҳолда, юксак ғоявий-бадиий савияда тайёрлаш чораларини кўрсин.
6. Маданият вазирлиги (О.Назарбеков), Бадиий академия (А.Нуриддинов), Ёзувчилар уюшмаси (С.Саидов), Ўзбекистон Журналистлар уюшмаси (О.Ўсаров), “Тасвирий ойина” ижодий уюшмаси (И.Латипов) тегишли ташкилотлар билан биргаликда “Энг улуғ, энг азиз”, “Ранглар жилосида – она диёр”, “Ватан учун яшайлик!” каби анъанавий кўрик-танловларни юқори даражада ўтказишни таъминласин.
7. Белгилаб қўйилсинки, ўтказиладиган байрам тадбирлари:
Қорақалпоғистон Республикаси ва вилоятларда – тегишли маҳаллий бюджетларнинг қўшимча манбалари ҳамда ҳомийлик хайриялари ҳисобидан;
Тошкент шаҳрида – Республика комиссияси томонидан тасдиқланган харажатлар сметасига мувофиқ республика бюджети ва Тошкент шаҳар маҳаллий бюджети маблағлари ҳисобидан тенг улушларда молиялаштирилади.
8. Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси (А.Хаджаев), Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги (А.Кўчимов), “Дунё” ахборот агентлиги (С.Суяров), Ўзбекистон Миллий медиа ассоциацияси (Ш.Қудратхўжа) ва бошқа оммавий ахборот воситаларига Ўзбекистон Республикаси мустақиллигининг ўттиз бир йиллик байрамига тайёргарлик кўриш ва уни ўтказиш бўйича амалга оширилаётган ишларни атрофлича ёритиб бориш тавсия этилсин.
9. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикаси Бош вазири А.Н.Арипов ва Ўзбекистон Республикаси Президентининг маслаҳатчиси А.А.Абдувахитов зиммасига юклансин.

Постановление Президента Республики Узбекистан
Обретение 31 августа 1991 года твердой волей и мужеством нашего народа государственной независимости Республики Узбекистан, несомненно, стало великим, незабываемым событием в тысячелетней истории нашей страны, ценность и значение которого со временем будут только возрастать.
Именно национальная независимость создала прочный фундамент для обретения нашей страной достойного места на мировой арене, построения правового демократического государства и свободного гражданского общества, реализации широкомасштабных реформ в разных сферах и отраслях жизни и служит главным источником всех достигаемых нами успехов и рубежей.
Следует особо отметить, что в последние годы в сложных условиях, вызванных пандемией коронавируса и экономическим кризисом, ужесточением конкуренции, различными противостояниями и конфликтами, происходящими в мире, благодаря самоотверженному труду нашего мужественного и стойкого народа мы добиваемся важных результатов в построении Нового Узбекистана. Наши достижения получают признание международной общественности, самое главное, меняется мышление и мировоззрение наших соотечественников, которые ощущают результаты реформ в своей повседневной жизни.
В соответствии со Стратегией развития Нового Узбекистана на 2022–2026 годы нашей приоритетной задачей является углубление коренных реформ с закреплением достигнутых успехов, выдвижение на первый план обеспечения прав и интересов человека, его чести и достоинства. Осуществление этой задачи еще больше сплотит наш многонациональный народ на пути к высоким рубежам, будет способствовать сохранению мира и стабильности в стране, ее территориальной целостности и неприкосновенности государственных границ, укреплению межнациональной дружбы, согласия и межконфессиональной толерантности в нашем обществе.
Учитывая огромную роль и значение национальной независимости в становлении нашей страны свободным, процветающим и благоустроенным государством, усилении любви и преданности Родине, особенно у молодого поколения, а также в целях достойной встречи 31-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан и празднования этой знаменательной даты на высоком уровне:
1. Утвердить:
Состав Республиканской комиссии по подготовке и проведению на высоком уровне празднования 31-й годовщины государственной независимости Республики Узбекистан (далее – Республиканская комиссия) согласно приложению № 1;
Программу организационно-практических, духовно-просветительских мероприятий и пропагандистско-разъяснительных работ, воплощающих в себе главную идею «В Новом Узбекистане достоинство человека, интересы народа – наивысшая ценность», согласно приложению № 2.
2. Республиканской комиссии (А. Арипов):
обеспечить эффективную реализацию мер, предусмотренных Программой, и широкое празднование Дня независимости в Республике Каракалпакстан, областных центрах и городе Ташкенте, а также во всех городах и районах, селах и аулах;
создать пропагандистские группы из числа известных деятелей науки, культуры и искусства, творческой интеллигенции для эффективного проведения просветительских встреч, открытого диалога, бесед и литературно-художественных вечеров, посвященных празднику Независимости, а также обмена мнениями на актуальные темы и культурных мероприятий среди широких слоев населения во всех регионах;
заслушивать на своих заседаниях отчеты руководителей каждого региона, министерства и ведомства о ходе выполнения намеченных мер на регулярной основе.
3. Широко привлекать к подготовке праздничных мероприятий, проводимых в Республике Каракалпакстан, областях и городе Ташкенте, творческие группы из числа обладающих высоким мастерством и опытом организации массовых представлений сценаристов и режиссеров, писателей и поэтов, композиторов и балетмейстеров, художников сцены, представителей искусства макома и бахши, а также талантливых молодых исполнителей.
4. В целях проведения праздника Независимости на местах на высоком уровне особое внимание уделить следующим вопросам:
эффективному отображению осуществляемых в последние годы в нашей стране коренных демократических реформ, позитивных изменений, происходящих в реальной жизни, сознании и мировоззрении нашего народа;
доведению до широкой общественности работы, проводимой в Узбекистане по укреплению атмосферы дружбы и согласия между представителями разных наций и конфессий, обеспечению мирной и спокойной жизни в обществе на основе глубокого анализа, конкретных жизненных примеров;
организации духовно-просветительских мероприятий, призывающих ценить и беречь сегодняшнюю мирную и свободную жизнь, жить с чувством благодарности, возвышать честь и достоинство человека;
информированию о конкретных результатах программ, направленных на повышение уровня и качества жизни населения, оказание постоянного внимания и заботы о молодежи, женщинах, представителях старшего поколения, лицах, нуждающихся в социальной защите;
проведению в связи с праздником благотворительных мероприятий по поддержке ветеранов Второй мировой войны и представителей старшего поколения, посещению и оказанию безвозмездной помощи включенным в «Железную тетрадь», «Женскую тетрадь», «Молодежную тетрадь» и нуждающимся в помощи согражданам.
5. Министерству культуры (О. Назарбеков):
совместно с Республиканским центром духовности и просветительства (М. Хожиматов) и Союзом писателей (С. Саидов) в недельный срок разработать программу и сценарий проводимого в городе Ташкенте театрализованного концертного представления, посвященного празднику Независимости;
принять меры по подготовке данного концертного представления на высоком идейно-художественном уровне с привлечением опытных творческих работников и высококвалифицированных специалистов.
6. Министерству культуры (О. Назарбеков), Академии художеств (А. Нуридинов), Союзу писателей (С. Саидов), Союзу журналистов Узбекистана (О. Усаров), Творческой ассоциации «Тасвирий ойина» (И. Латипов) совместно с соответствующими организациями обеспечить проведение на высоком уровне таких традиционных смотров-конкурсов, как «Самый великий, самый дорогой», «Образ Родины – глазами художника», «Жить во имя Родины!».
7. Установить, что проведение праздничных мероприятий финансируется:
в Республике Каракалпакстан и областях – за счет дополнительных источников соответствующих местных бюджетов, а также благотворительных пожертвований;
в городе Ташкенте – за счет средств республиканского бюджета и местного бюджета города Ташкента в равных долях в соответствии со сметой расходов, утвержденной Республиканской комиссией.
8. Рекомендовать Национальной телерадиокомпании Узбекистана (А. Хаджаев), Национальному информационному агентству Узбекистана (А. Кучимов), Информационному агентству «Дунё» (С. Суяров), Национальной медиа-ассоциации Узбекистана (Ш. Кудратхужа) и другим средствам массовой информации всесторонне освещать осуществляемую работу по подготовке и проведению празднования 31-й годовщины независимости Республики Узбекистан.
9. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А.Н. и советника Президента Республики Узбекистан Абдувахитова А.А.