Ўзбекистон Президенти раислигида ўтган йиғилишда спортчиларни тайёрлаш ва селекция қилиш бўйича янги тизим жорий қилиниши белгиланди
Мамлакатимизда спорт инфратузилмаси изчил ривожлантирилиб, ёшларнинг қизиқишлари қўллаб-қувватланмоқда. Сўнгги беш йилда 118 та янги спорт мажмуаси фойдаланишга топширилди ва 110 таси реконструкция қилинди. Барча маҳаллалардаги ёшларни спортга жалб этиш бўйича илк бор “беш босқичли” мусобақалар бошланди. Апрель-май ойларида ўтган биринчи ва иккинчи босқичларда 3 миллиондан зиёд ёшлар иштирок этди.
Лекин қобилиятли йигит-қизларни саралаб, профессионал спортчиларга айлантиришга эътибор йўқ. Бунда бошланғич тизим бўлган спорт мактаблари билан Олимпия захиралари коллежлари ва Олий спорт маҳорати мактаблари ўртасида узвийлик йўлга қўйилмаган. Мисол учун, 190 та болалар ва ўсмирлар спорт мактабида бор-йўғи 10 та олимпия спорт тури ўргатилади. Спорт федерациялари Олимпия захиралари коллежлари билан ишлашни ўз ҳолига ташлаб қўйган.
Шу боис йиғилишда спортчиларни тайёрлаш ва селекция қилиш бўйича янги тизим жорий қилиниши белгиланди.
Унга кўра, энди ҳар бир маҳаллада апрель-июнь ва сентябрь-декабрь ойларида мусобақалар ташкил этилиб, яхши натижа кўрсатган ёшлар электрон рўйхатга киритилади ҳамда ҳудуддаги спорт мактабида малакали мураббийлар билан бепул шуғулланиш имконига эга бўлади. Улар жисмоний тайёргарлик даражаси ва разрядига қараб, кейинги босқичга ўтказилади. Спорт мактаблари муайян олимпия спорт турлари бўйича базага айлантирилади. Мураббийларнинг иш ҳақи 35 фоизга оширилади.
Мутасаддиларга ушбу тизимни жорий этиб, яхши натижа кўрсатган маҳаллаларни рағбатлантириш бўйича кўрсатмалар берилди. Йил якунигача 508 та маҳаллада кўп функцияли спорт майдончалари қурилиши қайд этилди.
Бугунги кунда Олимпия захиралари коллежларига 14 ёшдан катта ўсмирлар қабул қилинмоқда. Оқибатда ёшларни Олимпия ўйинларига тайёрлаш кеч бошланаяпти.
Шу боис, бу борада ривожланган давлатлардаги илғор тажрибалар ўрганилди. Энди у асосида спортчиларни профессионал тайёрлаш тизими ислоҳ қилинади. Яъни, бу соҳадаги коллежлар Олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш маркази сифатида ташкил этилади. Бу марказлар 5-9-синфлар учун Олимпия мактаби, 10-11-синфлар ҳамда 1-2-курслар учун Олимпия ва паралимпия коллежи бўлиб хизмат қилади.
Спортни ривожлантириш вазирлиги ҳузурида илғор тренер ва хорижий экспертлардан иборат Мураббийлар кенгаши тузилиб, мусобақаларда энг юқори натижага эришган ёшларни коллежларга саралаб олади. Коллеж битирувчилари эса келгусида Олий спорт маҳорати институтига қабул қилинади. Шу тариқа, профессионал спортчилар тайёрлашнинг узлуксиз тизими яратилади.
Спортни ривожлантириш вазирлигига 20 та истиқболли олимпия турини белгилаб, улар бўйича ҳудудий “таянч база”ларни ташкил этиш вазифаси қўйилди.
Соҳадаги илмий салоҳият ҳам талаб даражасида эмаслиги айтилди. Маҳаллий олимлар томонидан бирорта спорт тури бўйича на методика, на дастур ишлаб чиқилган. Бугунги кунда спортчиларни тайёрлаш 30 йил олдинги дастурлар асосида амалга оширилмоқда. Спорт диетологияси, фармакологияси, психологияси, спорт муҳандислиги, кардио-машғулотлар бўйича мутахассислар тайёрланмаяпти.
Шу боис, олимпия спорт турлари бўйича спортчиларни жисмоний ва руҳий тайёрлаш, соғлом овқатлантириш дастурларини ишлаб чиқиш зарурлиги таъкидланди. Келгуси ўқув йилидан бошлаб Жисмоний тарбия ва спорт университетида спорт диетологияси, муҳандислиги ва кардио-машғулотлар, Тиббиёт академиясида спорт медицинаси ва фармакологияси бўйича мутахассислар тайёрлашни йўлга қўйиш топшириғи берилди.

Uzbekistan to introduce a new system of athletes' training and selection
According to the press service of the head of our state, the sports infrastructure is consistently developing in Uzbekistan. The interest of young people in sports is being stimulated. Over the past five years, 118 sports complexes have been put into operation and 110 have been reconstructed. For the first time, five-stage competitions have started in all mahallas to involve young people in sports. More than 3 million young people took part in the first and second stages in April-May.
Not enough attention is paid to the selection of gifted youth and the training of professional athletes. There is no interaction between sports schools, which are the initial link in training, and colleges of the Olympic reserve and schools of higher sportsmanship. For example, only 10 Olympic sports are trained in 190 youth sports schools. Sports federations do not systematically deal with colleges of the Olympic reserve.
In this regard, the introduction of a new system of training and selection of athletes was determined at the meeting.
So, from now on, competitions will be held in each mahalla in April-June and September-December, young people with good results will be included in the electronic list and will have the opportunity to train free of charge with qualified coaches at a local sports school. Depending on the level of physical fitness and category, they will move on to the next stage of training. Sports schools will become the base for certain Olympic sports. Coaches' salaries will be increased by 35 percent.
Responsible persons were instructed to introduce this system and stimulate mahallas that have shown good results. By the end of the year, multifunctional sports grounds will be built in 508 mahallas.
Today, teens over 14 years of age are admitted to Olympic reserve colleges, as a result of which the preparation of young people for the Olympic Games begins late.
Therefore, based on the study of the best practices of developed countries, the system of professional training of athletes will be reformed. Thus, sports colleges will be reorganized into training centers for Olympic and Paralympic sports. Olympic schools for grades 5-9, Olympic and Paralympic colleges for grades 10-11 and 1-2 courses will be created.
Under the Ministry of Sports Development, a Council of Coaches will be established from leading coaches and international experts, which will select young people who have achieved the best results in competitions to colleges. College graduates will be able to continue their studies at the Institute of Higher Sports Excellence in the future. Thus, a continuous system of training professional athletes will be created.
The Ministry of Sports Development was instructed to identify 20 promising Olympic sports and create regional support bases for them.
It was also noted that the potential of sports science is not fully used. Domestic scientists have not developed methods or programs for any of the sports. The training of athletes is based on 30-year-old programs. Specialists in sports nutrition, pharmacology, psychology, sports engineering, and cardio training are not trained.
The need was noted for developing programs for physical and psychological training, and healthy nutrition for athletes focused on Olympic sports. It was instructed to organize training from the next academic year for specialists in the field of sports nutrition, engineering, and cardio training at the University of Physical Culture and Sports, in sports medicine and pharmacology at the Medical Academy.