Ўзбекистон Президенти раислигида ўтган йиғилишда электр техникаси саноатини ривожлантириш чоралари муҳокама қилинди
ТОШКЕНТ, 6 май. /«Дунё» АА/. Президент Шавкат Мирзиёев бугун электр техникаси саноатини ривожлантириш масалалари бўйича йиғилиш ўтказди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига таяниб.
Охирги беш йилда ушбу тармоқда 465 миллион доллар инвестиция ўзлаштирилиб, 163 та янги лойиҳа ишга туширилган. Ишлаб чиқариш ҳажми 4 баробар, экспорт эса 3 баробарга ошган. Энг муҳими, иш ўринлари сони 2 баробар кўпайиб, 32 мингтага етган.
Шу билан бирга, бу соҳада тўла фойдаланилмаётган имкониятлар ҳали кўп. Тараққиёт стратегиясида 2026 йилга қадар электротехника маҳсулотлари ишлаб чиқариш ҳажмини яна 2 баробарга, экспортни 3 баробарга ошириш мақсади белгиланган.
Йиғилишда шу борадаги муҳим вазифалар муҳокама қилинди.
Хусусан, жорий йилда 250 миллион долларлик 86 та лойиҳа ишга туширилиши режалаштирилган. Давлатимиз раҳбари аҳоли талаби ва импорт таркибини ўрганиб, шунга мос маҳсулотлар ишлаб чиқариш, вилоятлар кесимида янги лойиҳаларни шакллантириш зарурлигини таъкидлади.
Юртимизда янги конлар топилиб, мис захираси кенгайтирилмоқда. Келгуси йилларда мис ишлаб чиқариш ҳажмини 2 баробар ошириш ҳисоб-китоб қилинган. Бунга асосланиб, Оҳангарон туманидаги янги мис кластерида 168 миллион долларлик 12 та лойиҳа доирасида 90 минг тонна мисни қайта ишлаш қуввати яратилади. Бу кластерга аъзо корхоналарга мисни узоқ муддатли контракт асосида, биржа нархларидан чегирмалар билан харид қилиш имкони берилади.
Президентимиз ушбу кластернинг ташкилий, молиявий жиҳатлари бўйича кўрсатмалар берди.
Маълумки, мамлакатимизда муқобил энергетика ривожлантирилмоқда. Бу соҳадаги янги лойиҳаларда камида 1 миллиард долларлик бутловчи қисмларга талаб бор. Бундан фойдаланиб, маҳаллийлаштиришни кенгайтириш муҳимлиги таъкидланди.
Ижтимоий муассасаларда муқобил энергияда ишлайдиган сув иситиш тизимлари ҳамда кўчаларда қуёшдан қувват оладиган ёритиш мосламаларини ўрнатиш бўйича алоҳида дастур ишлаб чиқиш вазифаси қўйилди.
Электр техникаси соҳасида экспорт имкониятлари ҳам катта. Масалан, бизга қўшни давлатлар ҳар йили кўп миллиард долларлик электротехника маҳсулотлари харид қилади. Лекин бунда Ўзбекистонда ишлаб чиқарилган товарлар улуши катта эмас.
Бу тармоқда экспорт ҳажмини жорий йилда 700 миллион долларга, келгуси йилда эса 1 миллиард долларга етказиш имконияти борлиги кўрсатиб ўтилди. Шу мақсадда маиший техника мисолида божхона ҳудудида қайта ишлаш тизимини йўлга қўйиш топшириғи берилди.
Соҳага инновацияларни жорий этиш ҳамда экспортни кенгайтириш учун Электротехника жамғармасига 20 миллиард сўм ажратилиши белгиланди.
Мутасадди идораларга ички бозорга сифатсиз маҳсулотлар кириб келишининг олдини олиш, маиший техникалар маркировкаси тизимини жорий этиш муҳимлиги таъкидланди.
“Ўзэлтехсаноат” уюшмаси ҳузурида Лойиҳалаш ва инжиниринг маркази, “Электроаппарат”, “Технопарк”, “Артел”, “Узкабель” корхоналари негизида изланиш ва ривожлантириш марказлари (Research and development) ташкил этиб, уларга малакали хорижий ва маҳаллий мутахассисларни жалб қилиш бўйича кўрсатмалар берилди.
Йиғилишда кадрлар масаласига ҳам эътибор қаратилди. Келгуси уч йилда тармоқ учун 4 минг нафар олий ва 14 минг нафар ўрта маълумотли мутахассислар зарурлиги қайд этилди.
Олий ва ўрта махсус таълим вазирлигига электротехника бўйича ўқув дастурларини қайта кўриб чиқиб, такомиллаштириш вазифаси қўйилди. Тошкент шаҳридаги Радиотехника коллежи, Самарқанд ва Чирчиқ хизмат кўрсатиш техникумлари, Фарғона электротехника коллежи “Ўзэлтехсаноат” уюшмасига бириктирилди.

Measures for the development of the electrotechnical industry discussed at the meeting chaired by the President of Uzbekistan
TASHKENT, May 7. /“Dunyo” IA/. Yesterday, President Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on the development of the electrotechnical industry, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the Head of our state, over the past five years, $465 million has been invested in the industry and 163 new projects have been launched. Production increased 4 times, exports – 3 times. Most importantly, the number of jobs doubled and reached 32 thousand.
At the same time, there are many untapped opportunities in the sphere. The Development Strategy of the New Uzbekistan aims to double the production of electrotechnical products and triple exports by 2026.
Important tasks in this direction were discussed at the meeting.
In particular, 86 projects worth $250 million are planned to be launched this year. The Head of the state noted the need for studying people’s needs and composition of imports, the production of relevant products, and the formation of new projects in the regions.
New deposits are being discovered and copper reserves are expanding in Uzbekistan. According to calculations, copper production will increase by 2 times in the coming years. Following this, processing capacities of 90 thousand tons of copper will be created within the framework of 12 projects worth $168 million in the new copper cluster in Akhangaran district. Enterprises participating in this cluster will be allowed to purchase copper under long-term contracts at a discount to exchange prices.
The President gave instructions on the organizational and financial aspects of the work of this cluster.
As is known, alternative energy is developing in Uzbekistan. New projects in this area require components of at least $1 billion. With this in mind, it is necessary to expand the localization of components.
The task was set to develop a special program for the installation of water heating systems in social institutions and street lighting based on alternative energy sources.
The industry has great export potential. So, neighboring countries annually purchase electrical products worth billions of dollars. However, the share of goods produced in Uzbekistan in their imports is small.
It was noted that the export of the industry could be brought to $700 million this year and up to $1 billion next year. To this end, it was instructed to establish a processing system in the customs territory using the example of household appliances.
To introduce innovations into the industry and expand exports, it is planned to allocate 20 billion UZS to the Electrotechnical Fund.
The importance of preventing low-quality products from entering the domestic market, as well as the introduction of a labeling system for household appliances, was noted.
Instructions were given on the organization of the Design and Engineering Center under the Uzeltechsanoat Association as well as research and development centers at Electroapparat, Technopark, Artel and Uzkabel companies, attracting qualified foreign and local specialists.
Issues of personnel training were touched upon at the meeting. In the next three years, the industry will require 4,000 specialists with higher education and 14,000 workers with secondary education.
The Ministry of Higher and Secondary Special Education was instructed to review and improve the electrical engineering training programs. It was decided to assign Tashkent Radiotechnical College, Samarkand and Chirchiq Technical Service Colleges, and Fergana Electrotechnical College to Uzeltechsanoat Association.