Давлатимиз раҳбари йўл иншоотларини кўздан кечирди
ТОШКЕНТ, 18 февраль. /«Дунё» АА/. Президент Шавкат Мирзиёев бугун Тошкент айланма йўли бўйида “бокс стрит” қуриш лойиҳаси билан танишди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига таяниб.
Йўл бўйида ташкил этиладиган бундай мажмуалар дунё тажрибасида бор. Унда кечаю кундуз ишлайдиган савдо, овқатланиш ва маиший хизмат шохобчалари бўлади. Уларни арзон ва тез қуриш мақсадида юк контейнерларидан фойдаланилмоқда.
Бунинг учун 7 гектар ер ажратилиши режалаштирилган. Объектлар тадбиркорларга электрон-онлайн аукцион орқали сотилади. Уларда 500 дан ортиқ иш ўрни яратилиши мўлжалланган.
Президент Тошкент шаҳрида ҳаракатланаётган электробусни ҳам кўздан кечирди. «Яшил» транспорт тизимини ривожлантириш, метрополитеннинг кейинги босқичлари ва трамвай йўналишини белгилаш бўйича кўрсатмалар берди.

Глава государства ознакомился с придорожной инфраструктурой вдоль Ташкентской объездной дороги
ТАШКЕНТ, 18 февраля. /ИА «Дунё»/. Президенту Шавкату Мирзиёеву сегодня был представлен проект строительства объектов придорожного сервиса вдоль Ташкентской объездной дороги, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации пресс-службы главы государства, подобные комплексы хорошо зарекомендовали себя во всем мире. Проект, представленный Президенту, предусматривает создание круглосуточных магазинов, точек общего питания и бытовых услуг. Для снижения стоимости и ускорения строительства используются грузовые контейнеры.
Под проект намечено выделить 7 гектаров земли. Объекты будут реализовываться предпринимателям через онлайн-аукцион. Предусматривается создание более 500 рабочих мест.
Президент также осмотрел один из электробусов, курсирующих в Ташкенте. Даны указания по развитию "зеленого" транспорта, разработке дальнейших этапов метрополитена и прокладки трамвайных путей.