Ўзбекистонда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг навбатдаги саммити бўлиб ўтади
АШХОБОД, 28 ноябрь. /«Дунё» АА/. Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев бугун Ашхобод шаҳрида ўтган Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг (ИҲТ) ўн бешинчи саммити ишида иштирок этди, деб хабар қилмоқда “Дунё” АА мухбири.
Давлатимиз раҳбари матбуот хизмати маълумотига кўра, Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедов раислигида ўтган тадбирда Озарбайжон Президенти Илҳом Алиев, Покистон Президенти Ориф Алвий, Тожикистон Президенти Эмомали Раҳмон, Туркия Президенти Режеп Таййип Эрдоған, Эрон Президенти Иброҳим Раисий, Қирғизистон Президенти Садир Жапаров, шунингдек, Қозоғистон Бош вазири Асқар Мамин ва ИҲТ бош котиби Ҳусрав Нозирий ҳам иштирок этди.
ИҲТни жадал ривожланаётган ташкилот сифатида мустаҳкамлашга қаратилган кўп томонлама шерикликни янада кенгайтириш, унга аъзо давлатлар ўртасидаги ҳамкорликни савдо, транспорт-коммуникациявий ўзаро боғлиқлик, саноат кооперацияси, “яшил” иқтисодиёт ва туризм соҳаларида ривожлантириш масалалари йиғилиш кун тартибининг асосий мавзуси бўлди.
Давлатимиз раҳбари саммитдаги нутқида Туркманистонни ташкилотга самарали раислик қилгани билан табриклади ҳамда жорий йил сентябрь ойида БМТ Бош Ассамблеясининг Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти билан шериклик тўғрисидаги резолюцияси қабул қилинганининг муҳим аҳамиятини қайд этди.
– Тарихи, дини, урф-одат ва анъаналари яқин бўлган биродар халқларимиз азалдан савдо-сотиқ алоқалари ва маданий ришталар билан чамбарчас боғланган. Иқтисодий ҳамкорлик ташкилоти ўтган давр мобайнида улкан иқтисодий салоҳиятга эга йирик минтақавий тузилмага айланди, – деди Шавкат Мирзиёев.
Мамлакатимиз етакчиси ташкилот доирасида кенг қамровли алоқаларни янада ривожлантириш тарафдори эканини таъкидлади.
Президентимиз халқаро ва минтақавий вазиятга, давом этаётган пандемия шароитидаги иқтисодий қийинчиликларга эътибор қаратиб, ҳамкорликнинг устувор йўналишлари бўйича қатор аниқ таклифларни илгари сурди.
– 500 миллиондан ортиқ аҳоли яшайдиган, улкан бозорга эга бўлган мамлакатларимизнинг савдо ва инвестиция соҳаларидаги катта имкониятларидан тўлиқ фойдаланиш зарур. Қабул қилинган “ИҲТ истиқболлари – 2025” концептуал дастури асосида, мамлакатларимиз ўртасида савдо-иқтисодий ва инвестиция алоқаларини янада кенгайтириш ва энг муҳими, амалий натижадорликка эришиш мақсадга мувофиқдир, – деди Ўзбекистон Президенти.
Шу муносабат билан ташкилот доирасида янгиланган ва кенг қамровли Савдо битимини ишлаб чиқиш ва қабул қилиш таклиф қилинди. Мазкур ҳужжатда савдо тўсиқларини бартараф этиш, божхона тартибларини рақамлаштириш, ҳамда ҳозирги вақтда долзарблиги тобора ошаётган электрон савдони кенг тадбиқ этиш масалалари ўз ифодасини топиши зарур.
Мамлакатларимизда ўзаро сармоялар оқимини кўпайтириш ва уларни ишончли ҳимоя қилиш, саноат кооперациясини чуқурлаштиришга қаратилган Қўшма ҳаракатлар дастурини қабул қилиш бугунги кун талаби экани таъкидланди.
Ўзаро савдо ҳажмларини ошириш, минтақавий аҳамиятга эга лойиҳаларни ишлаб чиқиш ва мамлакатларимиз иқтисодиётларининг жаҳон бозоридаги рақобатбардошлигини кучайтириш лозимлиги кўрсатиб ўтилди.
Бунинг реал механизми сифатида Шавкат Мирзиёев БМТнинг Саноатни ривожлантириш ташкилоти (ЮНИДО) ва Марказий Осиё иқтисодиёти учун (СПЕКА) Махсус дастури билан ҳамкорликда Ташкилотимиз доирасида Савдо, инвестициялар ва инновациялар марказини ташкил этиш ҳамда унинг қароргоҳини Тошкент шаҳрида жойлаштиришни таклиф қилди.
Яна бир муҳим йўналиш – минтақамиздаги мавжуд транспорт йўлакларидан унумли фойдаланиш ва янгиларини яратиш.
Давлатимиз раҳбари минтақалараро транзит хабларини ташкил этиш, замонавий транспорт ва йўл инфратузилмаларини ривожлантириш, транспорт ва транзит тарифларини оптималлаштириш ҳамда қўшимча чегирмаларни тақдим этиш, халқаро юк ва йўловчи ташиш шартларини енгиллаштириш, транспорт соҳасини рақамлаштириш масалаларига аниқ ечимлар топиш муҳим эканини таъкидлади.
Бу режаларни рўёбга чиқариш учун мамлакатларимизнинг транспорт-коммуникация алоқаларини ривожлантириш ва транзит салоҳиятини кенгайтиришга қаратилган минтақавий стратегияни ишлаб чиқиш мақсадга мувофиқ.
Глобал иқлим кун тартиби тобора долзарб бўлиб бораётганини ҳисобга олиб, саммит “яшил” иқтисодиётга ўтишни давом эттириш масалаларини кўриб чиқди. Етакчилар бу борада фаол ҳамкорлик қилиш, жумладан, углерод нейтраллигига эришиш учун саноат тармоқларида экологик тоза ва ресурстежамкор технологияларни кенг татбиқ этиш зарур эканини таъкидладилар.
Шу мақсадда Шавкат Мирзиёев халқаро эколог олимлар ва экспертлар иштирокида юқори даражадаги доимий Мулоқот кенгашини тузишни таклиф этди.
Сайёҳлик алмашинувини қайта тиклаш муҳимлигини қайд этиб, Ўзбекистон Президенти Бухоро шаҳрида 2022 йили бўлиб ўтадиган туризм вазирларининг навбатдаги учрашувида пандемиядан кейинги даврда Хавфсиз сайёҳликни ривожлантириш умумминтақавий Дастурини қабул қилиш ташаббусини билдирди. Ушбу ташаббус доирасида зиёрат туризми” ва бошқа қўшма сайёҳлик маҳсулотларини ишлаб чиқиш, авиақатновлар географиясини кенгайтириш, туризм инфратузилмасини ривожлантиришга жиддий эътибор қаратилади.
Давлатимиз раҳбари қўшни Афғонистондаги вазият ҳақида алоҳида тўхталиб ўтди.
– Ушбу мамлакат кун сайин оғир гуманитар инқирозга кириб бормоқда, – деди Шавкат Мирзиёев. Халқаро ҳамжамият, жумладан, яқин қўшнилар ёрдамисиз афғон халқи якка ҳолда бу қийин синовлардан ўта олмайди.
Шу боис афғон халқига зарур ёрдам кўрсатиш бўйича саъй-ҳаракатларни бирлаштириш ва умумий ёндашувларни ишлаб чиқишимиз керак.
Шунингдек, Афғонистон билан минтақавий аҳамиятга эга бўлган йирик савдо, транспорт ва энергетика лойиҳаларини амалга ошириш ишларини изчил давом эттириш тарафдоримиз.
Саммитда Иқтисодий ҳамкорлик ташкилотининг халқаро нуфузи ва обрўсини ошириш, институционал механизмларини ва етакчи халқаро тузилмалар билан ҳамкорлигини ривожлантириш масалалари ҳам муҳокама қилинди.
Бу борада Ўзбекистон Президенти ташкилот фаолиятини янада такомиллаштириш бўйича аниқ таклиф ва тавсиялар тайёрлаш учун юқори даражадаги Экспертлар гуруҳини тузиш ташаббусини илгари сурди.
Ташкилот доирасида муайян соҳани ривожлантириш бўйича ҳар йилга ном бериш анъанасини жорий этиш ташаббуси билдирилди. Президентимиз ИҲТда 2022 йилни Ўзаро узвий боғлиқликни мустаҳкамлаш йили, деб эълон қилишни таклиф этди.
Саммит якунида Ҳаракатлар учун Ашхобод консенсуси имзоланди. Ушбу ҳужжат аъзо мамлакатларнинг минтақавий иқтисодий ҳамкорликни янада ривожлантириш ва мустаҳкамлаш борасидаги муҳим устувор интилишларини ўзида мужассам этди.
Давлатлар ва ҳукуматлар раҳбарлари ҳамда ташкилот бош котиби Ўзбекистонни 2022 йилда ИҲТга раисликни қабул қилиб олгани билан табрикладилар.
Президент Шавкат Мирзиёев шу муносабат билан билдирилган самимий тилаклар учун миннатдорчилик билдириб, учрашув иштирокчиларини Ўзбекистонда ўтказиладиган навбатдаги саммитга таклиф қилди.

ECO Chairmanship passes to Uzbekistan
TASHKENT, November 29. /“Dunyo” IA/. Yesterday, President Shavkat Mirziyoyev took part in the Fifteenth Summit of the Economic Cooperation Organization (ECO), in Ashgabat, reports “Dunyo” IA correspondent.
According to the press service of the President of Uzbekistan, the meeting, chaired by the President of Turkmenistan Gurbanguly Berdimuhamedov, was attended by the Presidents of Azerbaijan - Ilham Aliyev, Iran - Ebrahim Raisi, the Kyrgyz Republic - Sadyr Zhaparov, Pakistan - Arif Alvi, Tajikistan - Emomali Rahmon, Turkey - Recep Tayyip Erdogan, as well as the Prime Minister of Kazakhstan - Askar Mamin and ECO Secretary General - Khusrav Noziri.
Issues of further enhancing the multilateral partnership aimed at strengthening the ECO as a dynamic organization, deepening cooperation between its member states in trade, transport-communication connectivity, industrial cooperation, green energy and tourism were the main topics of the meeting’s agenda.
The President of Uzbekistan congratulated Turkmenistan on the successful chairmanship of the organization and noted the importance of the adoption of the UN General Assembly Resolution on Cooperation between the UN and ECO in September this year.
“Our fraternal peoples, who share a common history and religion, similar customs and traditions, have been closely linked by trade and cultural ties since ancient times. Since its creation, the Economic Cooperation Organization has turned into a large regional structure with huge economic potential”, Shavkat Mirziyoyev said.
As Shavkat Mirziyoyev noted, Uzbekistan stands for the further development of comprehensive relations within the organization.
The President of Uzbekistan, drawing attention to the international and regional situation, economic difficulties in the context of the ongoing pandemic, made several specific proposals on priority areas of cooperation.
“It is necessary to make more full use of the significant potential of our countries, which have a huge market with a population of 500 million people. Based on the adopted conceptual program “ECO Prospects 2025”, it is advisable to further enhance trade-economic and investment ties between our countries and, most importantly, achieve more significant practical results due to this”, the President of Uzbekistan stressed.
In this regard, the urgency of adopting an updated and comprehensive Trade Agreement within the organization was emphasized. The document should include the removal of trade barriers, digitalization of customs procedures, as well as the introduction of electronic commerce, which is currently becoming increasingly important.
The adoption of a Joint Action Plan to increase the flow of mutual investments and strengthen their reliable protection, deepening industrial cooperation between our countries is a requirement of the time.
The necessity of developing projects of regional importance and increasing the competitiveness of our economies in the world market was noted.
As a real mechanism, Shavkat Mirziyoyev proposed to create a Center for Trade, Investment and Innovation within the framework of the Economic Cooperation Organization together with the United Nations Industrial Development Organization (UNIDO) and the United Nations Special Programme for the Economies of Central Asia (SPECA) and to locate the headquarters of this Center in Tashkent.
Another important area is the effective use of existing and creation of new transport corridors in the region.
The Head of the state noted the importance of creating interregional transit hubs, developing modern transport and road infrastructure, optimizing transport and transit tariffs and providing additional discounts, simplifying conditions for international freight and passenger transportation, introducing digitalization in the transport industry.
To implement these plans, it is advisable to develop a regional strategy aimed at developing transport-communication links and expanding the transit potential of the countries.
Taking into account the actualization of the global climate agenda, the summit considered the issues of further transition to a green economy. The leaders noted the need for active cooperation in this area, including the widespread introduction of environmentally friendly and resource-saving technologies in industries to achieve carbon neutrality.
To this end, Shavkat Mirziyoyev proposed to create a permanent high-level Council, including with the participation of international scientists and experts in the field of environment.
Noting the importance of restoring tourist exchange, the President of Uzbekistan took the initiative to adopt a Regional Program for the development of safe tourism in the post-pandemic period at the next meeting of tourism ministers in Bukhara in 2022. The Program will focus on the development of pilgrimage tourism and other joint tourism products, the expansion of the geography of air transportation, and the improvement of tourism infrastructure.
The President of Uzbekistan touched upon the situation in neighboring Afghanistan.
“This country is approaching a serious humanitarian crisis day by day”, Shavkat Mirziyoyev said. – Alone, without the help of the international community, including its closest neighbors, the Afghan people will not be able to withstand these difficult trials.
Therefore, we must join efforts to develop common approaches and provide the necessary assistance to the Afghan people.
We also support the consistent continuation of the implementation of major trade, transport and energy projects of regional significance jointly with Afghanistan.
Issues of increasing the authority of the Economic Cooperation Organization, the development of its institutional mechanisms and interaction with leading international structures were also discussed at the event.
In this regard, the President of Uzbekistan took the initiative to create a high-level Expert Group to prepare specific proposals and recommendations for further improvement of ECO activities.
An initiative was put forward to establish the tradition of declaring each year as the year of development of any sphere within the organization. The President of Uzbekistan proposed to declare 2022 the Year of Strengthening Connectivity in the ECO.
Ashgabat Consensus for Action was adopted following the summit. The document includes the key priorities of the member countries for further development and strengthening regional economic cooperation.
The Heads of State and Government, as well as the Secretary General of the organization, congratulated Uzbekistan on assuming the chairmanship of the ECO in 2022.
President Shavkat Mirziyoyev thanked for the sincere wishes and invited the meeting participants to the next summit to be held in Uzbekistan.