ПРЕЗИДЕНТ ШАВКАТ МИРЗИЁЕВ ҚАСАМЁД ҚАБУЛ ҚИЛДИ
2021 йил 6 ноябрь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ва Сенатининг Ўзбекистон Республикаси сайланган Президентининг лавозимига киришишига бағишланган қўшма мажлисида президентнинг инаугурация маросими бўлиб ўтди.
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Сенати қўшма мажлисида депутатлар ва сенаторлар, давлат ва жамоат вакиллари, халқаро дипломатик корпус ходимлари, ОАВ ходимлари ва блогерлар иштирок этди.
Мажлисни Марказий Сайлов комиссияси раиси З.Низамходжаев очиб берди. МСК Раиси З.Низамходжаев қайд этганидек, Ўзбекистон Республикаси Конституциясининг 92-моддасига ва Ўзбекистон Республикаси Сайлов кодексининг 65-моддасига асосан, Ўзбекистон Республикаси Президенти Олий Мажлис палаталарининг қўшма йиғилишида Қасамёд қабул қилиши белгилаб қўйилган.
Шу муносабат билан, Ўзбекистон Республикасининг янгидан сайланган Президенти, ҳурматли Шавкат Миромонович Мирзиёев қасамёд қабул қилиш учун минбарга таклиф этилди.
Ўзбекистон Конституциясининг 92-моддасига биноан, Ўзбекистоннинг сайланган Президенти Шавкат Мирзиёев қуйидагича қасамёд қабул қилди.
«Ўзбекистон халқига садоқат билан хизмат қилишга, республиканинг Конституцияси ва қонунларига қатъий риоя этишга, фуқароларнинг ҳуқуқлари ва эркинликларига кафолат беришга, Ўзбекистон Республикаси Президенти зиммасига юклатилган вазифаларни виждонан бажаришга тантанали қасамёд қиламан».
Қонунчиликка кўра, Президент Олий Мажлис палаталари йиғилишида қасамёдни қабул қилган пайтдан бошлаб ўз лавозимига киришган ҳисобланади.

ПРЕЗИДЕНТ ШАВКАТ МИРЗИЁЕВ ПРИНЯЛ ПРИСЯГУ
6 ноября 2021г. на совместном заседании Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, посвященном вступлению в должность избранного Президента Республики Узбекистан, состоялась церемония инаугурации Президента.
В совместном заседании Законодательной палаты и Сената Олий Мажлиса приняли участие депутаты и сенаторы, представители госуправления и общественности, члены международного дипломатического корпуса, сотрудники СМИ и блогеры.
Заседание открыл Председатель Центральной избирательной комиссии З. Низамходжаев. Как отметил Председатель ЦИК З. Низамходжаев, в соответствии со статьей 92 Конституции Республики Узбекистан и статьей 65 Избирательного кодекса определено, что Президент Республики Узбекистан приносит присягу на совместном заседании Олий Мажлиса.
В связи с этим на трибуну для принесения присяги был приглашен новоизбранный Президент Республики Узбекистан, уважаемый Шавкат Миромонович Мирзиёев.
В соответствии со статьей 92 Конституции Узбекистана избранный Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принес присягу:
«Торжественно клянусь верно служить народу Узбекистана, строго следовать Конституции и законам республики, гарантировать права и свободы граждан, добросовестно выполнять возложенные на Президента Республики Узбекистан обязанности».
В соответствии с законодательством, Президент считается вступившим в должность с момента принесения присяги на заседании Олий Мажлиса.