Ўзбекистон Президенти Фарғонада бўлди
ТОШКЕНТ, 29 сентябрь. /«Дунё» АА/. Президент Шавкат Мирзиёев кеча корхоналар фаолияти, бунёдкорлик ишлари, маҳаллалар ҳаёти ва аҳоли билан мулоқот қилиш учун кеча Фарғона вилоятига ташриф буюрди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА мухбири.
«Янги Ўзбекистон» газетасининг ёзишича, давлатимиз раҳбари дастлаб Фарғона вилоятининг Бағдод туманига келди.
Туманда 218 мингдан зиёд аҳоли яшайди. Узоқ вақт қурилишга эътибор бўлмагани туфайли одамларнинг уй-жойга эҳтиёжи юқори эди. Шу боис охирги йилларда бу ерда улкан бунёдкорлик ишлари амалга оширилмоқда.
Жумладан, туманнинг «Гулистон» маҳалласида ўтган йили 7 та кўп қаватли уй қурилган эди. Бу йил 61 та шундай турар жой барпо этилди.
Давлатимиз раҳбари бу ердаги бунёдкорлик ишларини кўздан кечирди.
Маҳаллада инсонлар учун керакли ҳамма ижтимоий объектлар қулай жойлашган. Фуқаролар йиғини биноси, ёшлар учун коворкинг маркази, савдо ва маиший хизмат мажмуаси ёнма-ён. 420 ўринли мактаб, 150 ўринли боғча, оилавий поликлиника, маданият уйи, спорт мажмуаси барпо этилган. Кўп қаватли уйлар олдида болалар майдончалари ташкил қилинган.
Ҳудуд замонавий инфратузилма билан таъминланган. Ички йўллар асфальтланиб, атроф ободонлаштирилмоқда.
Гулистонликлар тадбиркорлик, паррандачилик ва деҳқончилик билан шуғулланади. Маҳалла яқинидаги кичик саноат зонаси, юз гектардан зиёд иссиқхоналар бунинг учун қулай шароит яратган. Уйма-уй юриб, муаммолар ўрганилиши натижасида 205 нафар ишсиз фуқаро кичик саноат зонасига, юзлаб ёшлар иссиқхона мажмуасига ишга жойлаштирилган.
Президент шу ерда маҳалла фаоллари, бағдодлик нуронийлар билан суҳбатлашди.
– Ҳудудларимиз шундай ривожланаётгани, одамлар уйли, ишли бўлаётганини кўриш менга хурсандчилик бағишлайди. Мусофир бўлмагунча мусулмон бўлмас, деган гап бор халқимизда. Ўзим ҳам кўп йиллар мусофирчиликда яшаб, ишлаб, уйсизлик азобини ҳис қилганман. Ҳозир ҳам одамларнинг муаммосини юрагимдан ўтказиб, уларга ечим топиш учун ўзимни қийнайман. Шунинг учун ҳамма жойда уйлар қураяпмиз, мамлакатимиздаги ҳар бир оила уйли-жойли бўлсин, деб ҳаракат қилаяпмиз. Фуқаролар манфаати – менинг манфаатим, – деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари маҳалладаги янги уйлардан бирига кўчиб келган Абдуқаҳҳор ота ва Ойзода ая хонадонида бўлди. Улар тўрт фарзандни тарбиялаб, вояга етказган.
Кўпни кўрган бу инсонлар билан ёшлар тарбияси, бугунги таълим ва тадбиркорлик имкониятлари, тинчлик ва шукроналикнинг аҳамияти ҳақида самимий суҳбат бўлди.
Ушбу маҳалла намунаси асосида Ёзёвон, Олтиариқ ва Фарғона туманларида ҳам 4-5 минг хонадонли «йўлдош» шаҳарчалар бунёд этиш мақсадга мувофиқлиги таъкидланди.
Бағдод туманида Шавкат Мирзиёев Фарғона вилояти сайловчилари билан учрашув ўтказди.
Давлатимиз раҳбари Бағдод тумани «Гулистон» маҳалласида бунёд этилган Маданият марказида санъат намояндалари билан суҳбатлашди.
- Иқтисодиёт билан бирга маданиятни ривожлантиришга ҳам ҳаракат қилаяпмиз. Фарғона азалдан санъаткорлар ватани бўлиб келган. Қўқон театри таъмирланиб, замонавий шароитлар яратилгани, улуғ адиб ва санъаткорлар хотирасига бағишлаб музей ва мактаблар ташкил этилгани хайрли бўлди. Бугун сайловчилар билан учрашувда Зокиржон Холмуҳаммад ўғли Фурқат, Ашурали Зоҳирий, Юсуфжон қизиқ Шакаржонов номини абадийлаштириш, Санъаткорлар хиёбонини барпо этиш, умуман, вилоятда маданиятни ривожлантириш бўйича кўплаб фикрлар билдирдим. Агар сизлар қўллаб-қувватлаб, ўз ҳиссангизни қўшсангиз, бу санъат ривожига, ёшлар тарбиясига хизмат қилади, деб ўйлайман, – деди давлатимиз раҳбари.
Қўқон театрида адабий муҳитни яхшилаш, пойтахтдан истеъдодли режиссёрларни жалб қилиб, асарлар савиясини ошириш муҳимлиги таъкидланди. Фарғона дорбозлик ва аскиячилик анъаналарини давом эттириш учун Ўзбекистон давлат санъат ва маданият институтида алоҳида бўлим ташкил этиш таклифи билдирилди.
Президент шу маҳалладаги иссиқхонани ҳам бориб кўрди. Бу ерда “ёшлар дафтари”га кирган 500 нафар йигит-қиз иш билан таъминланган.
Давлатимиз раҳбари уларнинг деҳқончилиги, даромади, режалари билан қизиқди.
Ёшлар иссиқхонада, асосан, лимончилик билан шуғулланаётгани, қатор ораларига бодринг, помидор, қалампир, сабзавотлар экиб, даромад олаётгани, бунинг самарасида оиласи «ёшлар дафтари»дан чиққани ҳақида сўзлаб берди.
Ёш тадбиркор З.Мамажонова оиласига маҳалла ҳудудида қурилган уйлардан бепул хонадон ажратилгани, иссиқхонадан олаётган даромади орқали келгусида ёшларни тадбиркорликка ўргатиш ниятида эканини айтиб, Президентга миннатдорлик билдирди.
– Ерга муносабат ўзгаряпти, ҳаракат қилсак, натижа бўлади. Бу сизларга кичик бўлса ҳам, бир имконият. Ҳали яна иссиқхоналар қурилади, кўплаб корхоналар ташкил этаяпмиз, уларга сизларга ўхшаган меҳнаткаш, билимли ёшлар керак. Ҳеч қачон изланишдан, ўрганишдан тўхтаманглар. Ёшларнинг билим олиши учун Фарғонада қўшимча имкониятлар яратамиз, – деди Шавкат Мирзиёев.
Президент Қўштепа туманига бориб, ғўзани томчилатиб суғориш технологиясини кўздан кечирди.
Марказий Фарғона ерларида деҳқончилик қилиш – машаққат. Айниқса, Қўштепа туманининг қарийб 70 фоиз ҳудуди унумдорлиги паст ерлар. Шу сабабли қишлоқ хўжалигида кўзланган натижаларга эришилмас эди.
Давлатимиз раҳбари 2019 йилда Фарғона вилоятига ташрифи чоғида бундай майдонларда томчилатиб суғоришни жорий этиш бўйича кўрсатма берган эди.
Бугунги кунда «Fergana Global textile» пахта-тўқимачилик кластери томонидан Исроилнинг «Netafim» компанияси билан ҳамкорликда шундай лойиҳа амалга оширилмоқда.
Биринчи босқичда 215 гектар ерда томчилатиб суғориш жорий этилди. Бунинг учун 17 минг куб метр сиғимга эга сунъий ҳовуз қурилиб, 3 та тик қудуқ қазилди. 520 минг долларлик замонавий ускуналар келтириб ўрнатилди. Мазкур технология ёрдамида бир вақтнинг ўзида 60 гектар пахта майдонини суғориш мумкин.
Самарадорлик яхши бўлмоқда. Масалан, сув, ўғит ва ёқилғи сарфи икки баравар, механизация жараёни тўққиз мартага камайган. Бу тизимни самарали ишлатиш учун 10 нафар ёш агроном ўқитилган.
Президентимиз томчилатиб суғориш жараёнини кўздан кечириб, мутахассислар билан мулоқот қилди.
– Бу ҳудуднинг тупроғи қумлоқ, сув доим танқис. Лекин авваллари бу ерда ҳам бошқа жойлар билан бир хил иш услуби бўлган. Шунинг учун туманда қишлоқ хўжалиги рентабел эмасди. Масалан, пахтадан 10-12 центнер ҳосил олинар эди. Мана, бу йил 45 центнер бўлиши кутилаяпти экан. Булар – илм билан ёндашиш самараси. Қилса бўлар экан-ку, – деди Президент.
Лойиҳанинг иккинчи босқичида 1 минг 200 гектар майдонда томчилатиб суғоришни жорий этиш белгиланган. Мутахассислар фикрича, ушбу технология икки мавсумда харажатларини тўлиқ қоплайди.
Шу ернинг ўзида давлатимиз раҳбари оммавий ахборот воситалари вакиллари билан мулоқот қилди.
Давлатимиз раҳбари Қўштепа туманидаги «Намуна» маҳалласида бўлиб, аҳоли ҳаёти билан танишди.
Халқимизнинг миллий деҳқончилик маданияти, қадриятларидан бири – узумчилик. Айниқса, Фарғона водийсида деярли ҳар бир кўчада, хонадонда ток бор.
Намуна маҳалласида ҳам шундай. Аксарият оилаларнинг асосий даромади узумчиликдан. Шунингдек, намуналиклар мебелсозлик, дўппидўзлик, чеварлик, чорвачилик, асаларичилик ва қуён боқиш билан шуғулланади. Маҳаллада уч мингдан ортиқ аҳоли истиқомат қилади.
Шавкат Мирзиёев шу ерлик Жумабой Исмоилов хонадонида меҳмон бўлди.
Оила бошлиғи - уста деҳқон. Турмуш ўртоғи Фотима ая - тикувчи. Улар катта фарзандларни уй-жойли қилгани, ўз уйида ишлаб, қўшимча даромад топаётгани ҳақида сўзлади. 15 сотих томорқада 100 туп узум ва бошқа мевали дарахтлар экилган. Ўтган йили биргина узумнинг ўзидан 21 миллион сўм даромад олинган.
Президент келгусида маҳалла тизимига янада кенг имкониятлар берилиши, бу жойлардаги муаммоларни манзилли ҳал этиш ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилишда муҳим омил бўлишини таъкидлади. Давлатимиз раҳбари Фарғона вилоятига ташрифини якунлаб, Андижонга жўнаб кетди.

Президент Узбекистана посетил Ферганскую область
ТАШКЕНТ, 29 сентября. /ИА «Дунё»/. Президент Шавкат Мирзиёев с целью ознакомления с созидательной работой на территориях, жизнью махаллей и диалога с народом вчера совершил поездку по Ферганской области, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
По информации газеты «Правда Востока», глава государства сначала прибыл в Багдадский район.
В районе проживает более 218 тысяч человек. Долгое время здесь не уделялось должного внимания строительной сфере, из-за чего выросла потребность в новом жилье. В последние годы в районе развернулась большая созидательная работа.
В частности, в прошлом году в махалле «Гулистон» района были построены 7 многоэтажных домов, а в нынешнем году - 61 многоэтажный дом.
Глава государства ознакомился с проделанной работой.
В махалле удобно расположились все необходимые социальные объекты. Сход граждан, коворкинг-центр для молодежи, комплекс торговли и бытового обслуживания находятся рядом друг с другом. Построены школа на 420 мест, детский сад на 150 мест, семейная поликлиника, Дом культуры и спортивный комплекс. Перед многоэтажными домами оборудованы детские игровые площадки.
В целом район обеспечен современной инфраструктурой. Асфальтируются внутренние дороги, благоустраивается прилегающая территория.
Жители махалли занимаются в основном предпринимательством, птицеводством и сельским хозяйством. Этому способствуют и малая промышленная зона, более ста гектаров теплиц рядом с махаллей. В результате поквартирного изучения проблемных вопросов 205 безработных были трудоустроены в малой промышленной зоне, сотни молодых людей - в тепличном комплексе.
Президент побеседовал с активистами махалли, представителями старшего поколения.
- Такое вот развитие наших регионов, обеспечение людей жильем, работой очень радуют меня. У нас бытует поговорка: «Пока не побудешь на чужбине, не поймешь, как дорога Родина». Я и сам много лет жил и работал вдали от родного дома, ощутил все сложности отсутствия собственного жилья. Я хорошо понимаю людей, сталкивающихся с такими проблемами, поиск их решения не дает мне покоя. Именно поэтому мы повсеместно строим дома, прилагаем все усилия для того, чтобы каждая семья в нашей стране обрела жилье. Интересы граждан для меня превыше всего, - сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побывал в доме Абдукаххора-ота и Ойзоды-ая, переехавших в одну из новых квартир в махалле. Они воспитали четверых детей.
Состоялась искренняя беседа о воспитании молодежи, нынешних возможностях для получения образования и занятия предпринимательством, о ценности мира и спокойствия.
Отмечена важность строительства на примере махалли «Гулистон» городков- спутников на 4-5 тысяч квартир в Язъяванском, Алтыарыкском и Ферганском районах.
В Багдадском районе Шавкат Мирзиёев встретился с избирателями Ферганской области.
Глава государства посетил новый центр культуры в махалле «Гулистон» Багдадского района и побеседовал с деятелями искусства.
- Вместе с экономикой мы стараемся развивать и сферу культуры. Фергана издавна славится своими творческими людьми. Отремонтирован театр в Коканде, созданы современные условия, организованы музеи и школы в честь выдающихся литераторов и деятелей искусства. Сегодня на встрече с избирателями я предложил увековечить имена Зокирджона Холмухаммада-углы Фурката, Ашурали Зохири, Юсуфжона-кызык Шакарджонова, создать Аллею артистов и в целом развивать культуру в регионе. Думаю, вы поддержите эти идеи и внесете свой вклад, что послужит развитию искусства, делу воспитания молодежи, - сказал глава государства.
Подчеркнута важность улучшения деятельности Кокандского театра, привлечения талантливых режиссеров из столицы и повышения художественного уровня спектаклей. Высказано предложение об организации в Государственном институте искусств и культуры Узбекистана специального отделения для продолжения традиций ферганских канатоходцев и мастеров аскии.
Президент посетил теплицу в этом же районе. Здесь трудоустроены 500 юношей и девушек, включенных в «молодежную тетрадь».
Глава государства поинтересовался их успехами и планами.
Молодые земледельцы рассказали, что в основном занимаются выращиванием в теплице лимонов, в междурядьях - помидоров и перца, других овощей, что приносит им доход и помогло выйти из «молодежной тетради».
Молодая предпринимательница Зулхумор Мамажонова отметила, что ее семье бесплатно выделили квартиру в одном из недавно построенных в махалле домов, поделилась планами организовать предпринимательские курсы для молодежи за счет вырученных в теплице средств, а также выразила благодарность Президенту.
- Отношение к земле меняется, и, если не сидеть сложа руки, результат будет. Для вас это небольшая, но все-таки возможность. Еще будут новые теплицы, создается множество предприятий, им будут нужны такие трудолюбивые, образованные молодые люди, как вы. Никогда не прекращайте поиск нового и приобретение знаний. Мы создадим в Фергане дополнительные возможности молодежи для получения образования, - сказал Президент Шавкат Мирзиёев.
Президент посетил Куштепинский район, где ознакомился с технологией капельного орошения хлопчатника.
Возделывание земли в центральной Фергане - трудоемкий процесс. Особенно в Куштепинском районе, 70 процентов территории которого составляют земли с низкой плодородностью. Соответственно, низкими были и показатели выращивания сельскохозяйственных культур.
В ходе своей поездки в Ферганскую область в 2019 году глава государства поручил внедрить капельное орошение на таких площадях.
Сегодня проект на основе этой технологии реализуется хлопково-текстильным кластером «Fergana Global textile» в сотрудничестве с израильской компанией «Netafim».
На первом этапе капельное орошение внедрено на 215 гектарах полей. Для этого был построен искусственный водоем объемом 17 тысяч кубометров и пробурены 3 вертикальные скважины. Установлено современное оборудование стоимостью 520 тысяч долларов США. С помощью этой технологии можно орошать одновременно 60 гектаров хлопковых полей.
Эффект от технологии ощутимый. Так, потребление воды, удобрений и топлива сократилось в два раза, затраты на механизацию снизились в девять раз. Для эффективной эксплуатации новой системы обучены 10 молодых агрономов.
Президент ознакомился с процессом капельного орошения и побеседовал со специалистами.
- Здесь песчаная почва, постоянно наблюдается нехватка воды. Однако подходы к работе здесь были такими же, как и в других местах. Поэтому заниматься сельским хозяйством в районе было нерентабельно. Например, с одного гектара собирали по 10-12 центнеров хлопка. А в этом году ожидается 45 центнеров. Все это - результат научного подхода. Можно же! - сказал Президент.
На втором этапе проекта планируется внедрить капельное орошение на 1,2 тысячи гектаров. По мнению специалистов, технология полностью окупит затраты за два сезона.
Здесь же состоялась беседа с представителями средств массовой информации.
В махалле «Намуна» Куштепинского района глава государства ознакомился с условиями жизни населения.
Виноградарство - неотъемлемая часть земледельческой культуры нашего народа. Особенно широко выращивание лозы распространено в Ферганской долине.
Не исключение и махалля «Намуна». Основной доход местные жители получают от виноградарства. Вместе с тем они занимаются производством мебели, изготовлением национальных головных уборов, швейным делом, животноводством, пчеловодством и разведением кроликов. В махалле живет более 3 тысяч человек.
Президент Шавкат Мирзиёев побывал в гостях у местного жителя Джумабоя Исмоилова.
Глава семьи - дехканин с большим опытом. Супруга Фотима-ая - швея. Они рассказали о том, что уже обустроили жизнь старших детей, сейчас получают дополнительный доход, работая дома. На приусадебном участке площадью 15 соток выращивают 100 кустов винограда и фруктовые деревья. В прошлом году от продажи только винограда выручили 21 миллион сумов.
Президент отметил, что в будущем системе махалли будут предоставлены еще более широкие возможности, что поможет адресному решению проблем на местах и социальной защите населения. На этом глава государства завершил поездку в Ферганскую область и отбыл в Андижан.