Raqamli iqtisodiyot va innovatsiya: Oʻzbekiston-Xitoy hamkorligidagi yangi bosqich
Oʻzbekiston mustaqillikni qoʻlga kiritgandan keyin, ayniqsa, soʻnggi 8-yilda jahonning barcha davlatlari bilan teng hamkorlik qilish, har sohada zamonaviy tendensiyalarni oʻzlashtirish, jamiyat hayotining turli jabhalariga joriy etish, bu jarayonda iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirish, aholi turmushi farovonligini taʼminlashga alohida eʼtibor berib kelinmoqda.
Maʼlumki, Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev taʼkidlaganidek, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari rivoji barcha sohalarning jadal taraqqiyotiga xizmat qiladi, odamlarga qulaylik yaratadi.
Hozirgi zamonda xizmatlarning katta qismi axborot texnologiyalari orqali koʻrsatilyapti. Boshqa sohalarning ham samaradorligi shunga bogʻliq. Shuning uchun bu yerdagi sharoitlarni kengaytirib, zamonaviy axborot texnologiyalari xabiga aylantirish kerak.
Demak, mazkur yoʻnalishda ham xalqaro hamkorlik muhim ahamiyat kasb etadi. Oʻzbekistonda raqamlashtirish, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, raqamli taʼlim, telekommunikatsiya, sunʼiy intellektga masʼul tashkilot sifatida Raqamli texnologiyalar vazirligi bu borada aniq maqsad va rejalarni belgilab olgan holda faoliyat yuritib kelmoqda. Vazirlik AQSH, Rossiya, Germaniya, Yaponiya, Janubiy Koreya, Qozogʻiston, Turkmaniston, Tojikiston, Ozayrbayjon kabi xorijiy davlatlar bilan yaqin hamkorlik aloqalarini oʻrnatgan boʻlib, Xitoy Xalq Respublikasi alohida oʻrin tutadi.
XXR bilan Oʻzbekistonning mazkur davlat bilan har tomonlama, xususan, AKT yoʻnalishidagi yaqin hamkorlik aloqalarini oʻrnatish manfaatli.
Hozirgi kunda Xitoy bilan axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasida ikki tomonlama hamkorlik 10ga yaqin kelishuvlar asosida amalga oshirilmoqda.
Raqamli iqtisodiyot va innovatsiyalarni rivojlantirishda faol hamkorlik olib borilmoqda. 2025 yil 29-mart kuni Olmaota shahrida boʻlib oʻtgan AlmatyFair.ai sunʼiy intellekt koʻrgazmasi doirasida IT Park, Qozogʻistonning Astana Hub kompaniyasi va Xitoyning Growth Vision Pro Ltd kompaniyasi oʻrtasida uch tomonlama memorandum imzolandi. Memorandum startaplarni qoʻllab-quvvatlash, Xitoyning AT bozoriga investitsiyalarni jalb qilish va mintaqaga investitsiyalarni jalb etishga qaratilgan hamkorlikni yoʻlga qoʻyishni nazarda tutadi. Hamkorlik doirasida tomonlar akseleratsiya dasturlarini ishlab chiqish, biznes missiyalarini tashkil etish, investorlar bilan hamkorlikni yoʻlga qoʻyish va ilmiy-tadqiqot (RI&D) tashabbuslarini kuchaytirish rejalashtirmoqda.
Shuningdek, “BYD Auto Industry Company” bilan birgalikda Oʻzbekiston Respublikasi hududida yetkazib beriladigan avtomashinalar uchun bulut xizmati tashkil etildi.
Hamkorlikning yana bir muhim yoʻnalishlaridan biri bu pochta aloqasi hisoblanadi. Oʻzbekistondan pochta sohasida milliy operator hisoblangan “Oʻzbekiston pochtasi” AJ Xitoyning pochta operatori bilan hamkorlikda faoliyat yuritadi. Birgina 2025 yilning 6 oyi davomida Oʻzbekiston Respublikasi va Xitoy oʻrtasida kiruvchi va chiquvchi xat yozishmalar 3085 kgni, buyurtma xatlar esa 6014 donani tashkil qilgan. Bundan tashqari, Xitoy pochta operatori bilan pochta joʻnatmalarini onlayn-doʻkonlarda buyurtma qilingan tovarlar bilan almashish boʻyicha ikki tomonlama hamkorlik boʻyicha muzokaralar olib borilmoqda.
Bundan tashqari, “Oʻzbekiston pochtasi” AJ Xitoyning AliExpress, Temu, Shein kabi bozorlarida buyurtma qilingan tovarlar bilan pochta joʻnatmalarini qabul qiladi, qayta ishlaydi va yetkazib beradi. Bunday pochta joʻnatmalari Oʻzbekistonga Xitoy, Latviya va Vanuatuning belgilangan operatorlaridan keladi. Shuningdek, Xitoy bozorlarida buyurtma qilingan tovarlarni yetkazib berish “Oʻzbekiston pochtasi” AJ va logistika kompaniyalari oʻrtasida tuzilgan shartnomalar asosida amalga oshirilmoqda. Mazkur tadbirlar natijasida 2025 yilning 6 oyi davomida “Oʻzbekiston pochtasi” AJ tomonidan 226 tonnadan ortiq pochta joʻnatmalari yetkazib berildi.
Ayni paytda mamlakatlarimiz oʻrtasida pochta joʻnatmalari hajmini oshirish maqsadida Xitoyning tayinlangan operatori “China Post” bilan oʻzaro manfaatli hamkorlikning yangi yoʻnalishlari muhokama qilinmoqda.
Oʻzbekiston va Xitoy taʼlim muassasalari oʻrtasidagi hamkorlik kelgusida har ikki mamlakat hayotida muhim ahamiyat kasb etadi. Chunki jahon andozalariga mos shart-sharoitlarda bilim olgan yoshlar yurt kelajagidir. Shu maqsadda 2023 yilda Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Xitoyning Sian universiteti, Shimoli-gʻarbiy politexnika universiteti, Xitoy aloqa instituti va ZTE universiteti bilan inson resurslarini rivojlantirish va akademik almashinuv dasturlarini yaratish boʻyicha ikki tomonlama mmorandumlar imzolangan.
Shu bilan birga, Xitoyning Huawei kompaniyasi va ZTE hamkorligida TATU, shuningdek, Huawei axborot va tarmoq texnologiyalari akademiyasida “Raqamli taʼlim kabineti” tashkil etildi.
“Seeds For The Future” taʼlim dasturi doirasida 50 dan ortiq talaba Huawei kompaniyasining Xitoydagi bosh ofisida amaliyot oʻtashdi.
Xitoyda kaft tomirlarini aniqlash texnologiyasi boʻyicha hamkorlarni qidirish doirasida Hubei Yi Chen engineering and construction Co., LTD bilan hamkorlik olib borilmoqda. Ushbu bosqichda Xitoyning Shengdian Century Technology Co, Ltd kompaniyasi bilan MyID Palm apparat va dasturiy taʼminot tizimlarini birgalikda ishlab chiqish va sotish boʻyicha muloqot olib borilmoqda.
Biz yuqorida ikki davlat oʻrtasidagi hamkorlik doirasida AKT yoʻnalishida amalga oshirilgan ishlar toʻgʻrisida qisqacha maʼlumot berib oʻtdik. Xoʻsh, hamkorlikning hozirgi holati qanday?
2024 yil 24-25-yanvar kunlari Sian shahrida boʻlib oʻtgan Oʻzbekiston-Xitoy biznes forumida Xitoy va Oʻzbekiston kompaniyalari oʻrtasida umumiy qiymati 1 milliard dollardan ortiq boʻlgan 12 ta shartnoma imzolandi.
Ushbu kelishuvlar 2024-2028-yillarda telekommunikatsiya infratuzilmasi va mobil aloqa tarmoqlarini rivojlantirish loyihalarini amalga oshirishga qaratilgan.
Bundan tashqari, 2024-yilning 18-23-noyabr kunlari Xitoyning Shanxay shahriga xizmat safari chogʻida Xitoyning Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari akademiyasida (CAICT) Xitoy telekommunikatsiya texnologiyalari laboratoriyasi (CTTL) rahbariyati Pan Huang va Chen Chje bilan uchrashuv boʻlib oʻtdi, unda kompaniyalar oʻrtasidagi hamkorlik masalalari muhokama qilindi. Memorandum loyihasi ishlab chiqildi, shuningdek, CAICT bilan hamkorlik memorandumi loyihasini imzolash rejalashtirilgan.
Bugungi kunda dunyoning eng rivojlangan davlatlaridan biri hisoblangan Xitoy Xalq Respublikasi bilan raqamlashtirish, AKT, telekommunikatsiya, sunʼiy intellekt, pochta aloqasi va raqamli taʼlim yoʻnalishidagi ikki tomonlama manfaatli hamkorlik aloqalari kelgusida ham davom ettirilishi rejalashtirilgan.

Цифровая экономика и инновации: новый этап сотрудничества Узбекистана и Китая
С момента обретения независимости, а особенно за последние восемь лет, Узбекистан уделяет особое внимание равноправному сотрудничеству со всеми странами мира, освоению современных тенденций и их внедрению в различные сферы общественной жизни. Эти процессы способствуют развитию отраслей экономики и обеспечению благосостояния населения.
Как отметил Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев, развитие информационных технологий и коммуникаций служит стремительному прогрессу всех сфер и создаёт для граждан значительные удобства. Сегодня основная часть услуг предоставляется посредством информационных технологий. Эффективность других отраслей также напрямую связана с этим процессом. В этой связи имеет важное значение дальнейшее расширение условий и превращение Узбекистана в современный центр информационных технологий.
Исходя из этого, международное сотрудничество в данном направлении приобретает всё большую актуальность. Министерство цифровых технологий Республики Узбекистан, как уполномоченный орган в сфере цифровизации, информационно-коммуникационных технологий, цифрового образования, телекоммуникаций и искусственного интеллекта, работает на основе чётких целей и планов. Наряду с США, Россией, Германией, Японией, Южной Кореей, Казахстаном, Туркменистаном, Таджикистаном и Азербайджаном особое место занимает Китайская Народная Республика.
Установление тесного сотрудничества с Китаем, особенно в сфере ИКТ, является взаимовыгодным для обеих сторон. На сегодняшний день сотрудничество в области информационно-коммуникационных технологий осуществляется на основе около десяти соглашений.
В сфере цифровой экономики и инноваций налажено активное взаимодействие. Так, 29 марта 2025 года в Алма-Ате в рамках выставки искусственного интеллекта AlmatyFair.ai был подписан трёхсторонний меморандум между IT-Парком, казахстанской компанией «Astana Hub» и китайской компанией «Growth Vision Pro Ltd». Документ предусматривает поддержку стартапов, привлечение инвестиций на рынок IT Китая и расширение региональных капиталовложений.
В рамках сотрудничества запланирована разработка акселерационных программ, организация бизнес-миссий, установление контактов с инвесторами и активизация научно-исследовательских инициатив (R&D).
Кроме того, совместно с компанией «BYD Auto Industry Company» в Узбекистане внедрены облачные сервисы для автомобилей, поставляемых на рынок страны.
Ещё одним важным направлением сотрудничества являются почтовые услуги. Национальный оператор «Ўзбекистон почтаси» АО активно работает с китайским почтовым оператором.
Только за первую половину 2025 года общий вес входящей и исходящей корреспонденции между Узбекистаном и Китаем составил 3 085 кг, а количество заказных писем — 6014. Одновременно ведутся двусторонние переговоры с китайским почтовым оператором по доставке товаров, заказанных в интернет-магазинах.
«Ўзбекистон почтаси» АО также принимает, обрабатывает и доставляет товары, заказанные на китайских маркетплейсах «AliExpress», «Temu» и «Shein». Такие отправления поступают в Узбекистан через назначенных операторов в Китае, Латвии и Вануату. Доставка осуществляется на основании договоров «Ўзбекистон почтаси» АО с международными логистическими компаниями.
В результате за шесть месяцев 2025 года «Ўзбекистон почтаси» АО доставило более 226 тонн почтовых отправлений. В настоящее время обсуждаются новые направления сотрудничества с назначенным оператором Китая — «China Post».
Важное значение для будущего обеих стран имеют связи между образовательными учреждениями. Молодёжь, получающая знания по мировым стандартам, является фундаментом завтрашнего дня.
В этой связи в 2023 году Ташкентский университет информационных технологий имени Мухаммада аль-Хоразмий подписал двусторонние меморандумы с Сианьским университетом, Северо-Западным политехническим университетом, Китайским институтом связи и университетом «ZTE» по вопросам развития человеческих ресурсов и реализации академических обменных программ.
Кроме того, в сотрудничестве с компаниями «Huawei» и «ZTE» в ТУИТ и Академии информационных и сетевых технологий Huawei был создан «Кабинет цифрового образования».
В рамках образовательной программы «Seeds For the Future» более 50 студентов прошли стажировку в головном офисе компании «Huawei» в Китае.
Также ведётся поиск партнёров в Китае по внедрению технологии идентификации по рисунку вен ладони. В этом направлении налажено сотрудничество с компанией «Hubei Yi Chen Engineering and Construction Co. Ltd». На данном этапе обсуждаются вопросы разработки и коммерциализации аппаратно-программных систем «MyID Palm» совместно с компанией «Shengdian Century Technology Co. Ltd».
О проделанной работе в сфере ИКТ между двумя государствами изложено кратко. Возникает вопрос: каково нынешнее состояние сотрудничества?
24–25 января 2024 года в городе Сиань в рамках узбекско-китайского бизнес-форума компании двух стран подписали 12 контрактов на общую сумму свыше 1 млрд долларов США.
Данные соглашения направлены на реализацию проектов по развитию телекоммуникационной инфраструктуры и сетей мобильной связи в 2024–2028 годах.
Также 18–23 ноября 2024 года в ходе визита в Шанхай делегация Узбекистана провела встречи с руководством Китайской академии информационно-коммуникационных технологий (CAICT) и Китайской лаборатории телекоммуникационных технологий (CTTL) — Пан Хуаном и Чен Чже. В ходе переговоров обсуждались вопросы сотрудничества, был подготовлен проект меморандума, и достигнута договорённость о подписании официального меморандума с CAICT.
На сегодняшний день Узбекистан и Китай, являющийся одной из наиболее развитых стран мира, намерены последовательно продолжать взаимовыгодное сотрудничество в сферах цифровизации, ИКТ, телекоммуникаций, искусственного интеллекта, почтовой связи и цифрового образования.