Ўзбекистон ва Малайзия етакчилари олий даражадаги келишувларнинг амалга оширилишини муҳокама қилдилар
15.07.2024
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 15 июль куни Малайзия Бош вазири Анвар Иброҳим билан телефон орқали мулоқот қилди.
Икки мамлакат ўртасидаги кўп қиррали ҳамкорликни янада ривожлантиришнинг долзарб масалалари, шу жумладан Малайзия Бош вазирининг жорий йил май ойида Ўзбекистонга ташрифи чоғида эришилган келишувларнинг бажарилиши кўриб чиқилди.
Парламентлараро, ҳукуматлараро, ишбилармонлик алоқалари сезиларли фаоллашгани мамнуният билан қайд этилди. 29 май куни Путражая шаҳрида Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича ҳукуматлараро комиссиянинг биринчи йиғилиши самарали ўтказилди. Ўзбекистон-Малайзия ишбилармонлар кенгаши тузилди.
Саноат, "яшил" энергетика, нефть-кимё, электротехника ва бошқа тармоқларда етакчи компанияларнинг кооперация лойиҳаларини илгари суришга алоҳида эътибор қаратилди.
Гуманитар алмашинув ва зиёрат туризми бўйича қўшма дастурларни амалга ошириш чора-тадбирлари муҳокама қилинди.
Халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар, шунингдек, бўлажак олий даражадаги тадбирлар режаси кўриб чиқилди.

Лидеры Узбекистана и Малайзии обсудили ход реализации договоренностей на высшем уровне
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 15 июля провел телефонный разговор с Премьер-министром Малайзии Анваром Ибрагимом.
Были рассмотрены актуальные вопросы дальнейшего развития узбекско-малайзийского многопланового сотрудничества в контексте реализации договоренностей визита Премьер-министра Малайзии в Узбекистан в мае этого года.
С удовлетворением отмечена заметная активизация межпарламентских, межправительственных, деловых контактов. 29 мая в городе Путраджае плодотворно проведено первое заседание совместной Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству. Создан Узбекско-Малайзийский деловой совет.
Отдельное внимание было уделено продвижению проектов кооперации ведущих компаний в промышленности, «зеленой» энергетике, нефтехимии, электротехнике и других отраслях.
Обсуждены меры по реализации совместных программ гуманитарного обмена и паломнического туризма.
Были рассмотрены актуальные вопросы международной и региональной повестки, а также график предстоящих мероприятий на высшем уровне.